amd ryzen 3. nesil hakkında

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
arkadaşlar merhaba. ya sabah akşam amd başlığı açıyorum. tamam biraz seviyoruym ama amd fanı olduğumdan değil.
bu sefer gene bi dezenformasyonla karşı karşıyayız da.
arkadaşlar bazı yerlerde amd çalışanlarının yeni amd işlemcileri eski anakartları güç bakımından besleyemeyeceği vs vs yazılmış.
ilkin bi şey soracağım.
o zaman neden msi falan yeni amd işlemciler için eski anakartlarına hatta ve hatta a320 çipsetli anakartlarına kadar geçn hafta bios yayınladı?
ve bu güç mevzuu ne ya?
tamam güç konusuna en çok dikkat çeken benim ama 3950x bile 105 watt tdp ile çıkıyor. ve hali hazırdaki r1.1 işlemciler zaten 105 watt tepe değerli değil mi?
hadi a320 anakartlar hem doğal ryzen değil hem de 45+45 watt tdp li üretildiler de. onlar beki desteklemez-ki onlara bile bios çıkmış-
geri kalan anakartı olanları neden korkutuyorlar?
ya bu donanım editörleri türkiyede ne iş yapıyor abiler? ingilizce ordan burdan çeviri ile donanım editörlüğü mü olur? oturun bi gerçek döküman okuyun. öyle sitelerde yazan saçma salak dökümanları değl. anakartların dataları var anakartların bios bilgileri var.
oturun bunları okuyun. ya da bırakın bu işi.
ya arkadaş böyle kişilikler altına araba çekmiş geziyor bu site gelirleri ile. biz işsizlikten kırılıyoruz. neyse sakinim.
arkadaşlar sözün özü amd nin yeni işlemcileri çok eski anakartları tarafından da destekli. sadece a320 çipsetlere bazı yüksek işlemcileri takınca sorun yaşayabilirsiniz. çünkü hem doğal değil hem de bunların güç devreleri apular için tasarlandı. b350 ve üst anakartlarda sorun yaşamazsınız. tabii oc etmeye kalkarsanız size tavsiyem msi x470 gp modelidir en düşük.
paranız varsa asus prime x470 alın.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Besleme katı iyiyse, besler. :sirit

Piyasada son birkaç senede donanım uzmanları çoğaldı. Sizin de editör olamamak için bir nedeniniz yok.
Siz içerik üretin, gerisi gelir. Ortam müsait. :kas
Ürün incelemek için güç lazım tabi orası ayrı mesele.:sirit
Ben de üşengeçlik olmasa üzerine düşerim de bu işin, ne bileyim, zor geliyor. N'apıcaz bilmiyorum. :hihi

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
Besleme katı iyiyse, besler. :sirit

Piyasada son birkaç senede donanım uzmanları çoğaldı. Sizin de editör olamamak için bir nedeniniz yok.
Siz içerik üretin, gerisi gelir. Ortam müsait. :kas
Ürün incelemek için güç lazım tabi orası ayrı mesele.:sirit
Ben de üşengeçlik olmasa üzerine düşerim de bu işin, ne bileyim, zor geliyor. N'apıcaz bilmiyorum. :hihi
ya hocam geç o işi:)
ayrıca zatern x570 anakartların bslemesi ile 470 ya da 370 lerişn beslemesi farklı değil ki. olamaz da zaten. o adamlar her nesle ayrı besleme yapsalar sence senede bi anakart modeli çıkabilir mi? amd nin zen mimarisni geliştirmesi 4 sene sürdü. ama aslında sadece 2 sene sürdü işlemcisi. gerisi köprü tasarımları ve anakart beslemelerine gitti.
aha eskiden dfi vardı. onun beslemeleri farklı idi. her şeyi farklı değildi bvesleme ve soğutmaları. ki bu nedenle dfi ın bi anakat geliştirmesi 2 senesini alıyordu. bu yüzden dfi masaüstü pazarını bıraktı.
yani öyle besleme yetersiz, farklı demekle sallama ile olmuyor :)

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
Beslemeden kastım kullanılan MOSFET transistör ve bobinler işte?
Faz sayısı, kullanılan transistörün kalitesi, tasarım bunlar dışında besleme kalitesini ne etkileyebilir ki?:alala
ben de onu diyorum hocam.
dfi zamanında bunları modlayıp farklı anakartlar yapardı. lan party serisini kim unutur :) ama bu anakartlara 2 defa işlem yaptığı için de dfi bi seri çıkrana kadar intel amd yeni seri sürerdi piyasaya. düşünsene i7 nehalem gelmiş bunlar hala p45 anakartı yeni çıkarıyor :)
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

lnp.png

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri