Amazon Fire TV vs Tivo Stream 4k ? ( MeCool KM1 ? )

S Çevrimdışı

serkanxx

Yeni Üye
16 Eyl 2020
10
39
Uzun uğraşlarım sonucu mb130 anakartlı jvc televizyonumda maalesef prime video yu çalıştırmayı başaramadım. Bu yüzdendir ki ufak bir araştırma yaparak bir kaç tane prime video desteği olan cihazlar arasında kararsız kaldım.

Amazon fire TV ile yeni çıkan Tivo stream 4k cihazları bildiğim kadarıyla prime video sertifikasına sahipler. Sizce bu ikisinden hangisi daha iyi daha performanslıdır?

Ayrıca Mecool KM1 cihazınıda inceledim ve bu cihazda da primevideo sertifikası mevcut. Ancak bir youtube kanalının incelemesinde primevideo HDR videolarını izlerken renklerde aşırı solmalar olduğunu gösterdi. Kullananlarınız var mı bu cihazı ve bu sorun hala devam ediyorumu? Böyle bir sorun olmasa idi kesinlikle tercihim Mecool KM1 olurdu.

Sizin tavsiyeniz nedir? Bunlar dışında önerebileceğiniz primevideo desteği bulunan cihaz var mı? ( Netflix desteği çok önemli değil )

albanez Çevrimiçi

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,218
Amazon desteği(sertifikalı) çok az Box da vardır(TV ler dışında)!
Ben sürekli box kullanıyorum ama Amazon/NF/VUDU v.s ile hiç işim olmadı

"HDR" ler izlenirken BOX ın desteği varsa ki çoğunda vardır,renk sorunu çıkıyor her cihazda!
HDR ile alışılmış özellikle FILM sahneleri sağlıklı izlenmiyor! bu arada içerik 2160p/HDR olunca
cihaz otomatik oraya geçiyor(ben de böyledir) ancak içerik 10BIT olursa çuvallıyor!
ya da hızınız yetmiyor bu sefer! renkler "natural" olmak dan çıkıyor,o solma dediğiniz aslında
baclit/brightness değerleri kökleniyor ve ortada adam gibi izlenecek resim kalmıyor!

Hele bahsettiğin TV de bu HDR leri doğru işleyecek bir sistem de yoktur!

HDR çok farklı ve sahneleri kafasına göre aşırı tabiri caizse aydınlık yapıyor ve zaten resim de gidiyor!

Şimdi senin bahsettiğin tam hangi içeirkler veya nereden?? örneğin YouTube DEMO larda bunlar bolca
var ama böyle bir resmi sen beğeniyorsa ne ala ama beğenmiyorsan hiç uğraşma ve TV den de sürekli
ayar yapman gerekiyor resmi biraz düzeltmek için ama çok çok az panel bunları işleyebiliyor!
hatta tam doğru işleyemiyor

S Çevrimdışı

serkanxx

Yeni Üye
16 Eyl 2020
10
39
Bahsettiğim TV de Netflix , youtube yada herahngi bir başka HDD deki HDR destekli videolarda hiç resimlerde bir değişiklik, kötüleşme farketmedim. Sadece Scrool youtube kanalının Mecool km1 incelemesinde primevideo hdr videolarında solma olduğu yönünde bir açıklama yapmış. Bu yüzden mecool km1 cihazında kararsız kaldım.

Acaba diyorum hiç uğraşma al bi tane mi box s geç git. :)

Sertifikası olmayan diğer portlu android box cihazlarında alternatif FullHD primevideo izleme yöntemleri var mı?

F Çevrimdışı

Ferh@t 

Aktif Üye
7 Mar 2020
133
38
Bahsettiğim TV de Netflix , youtube yada herahngi bir başka HDD deki HDR destekli videolarda hiç resimlerde bir değişiklik, kötüleşme farketmedim. Sadece Scrool youtube kanalının Mecool km1 incelemesinde primevideo hdr videolarında solma olduğu yönünde bir açıklama yapmış. Bu yüzden mecool km1 cihazında kararsız kaldım.

Acaba diyorum hiç uğraşma al bi tane mi box s geç git. :)

Sertifikası olmayan diğer portlu android box cihazlarında alternatif FullHD primevideo izleme yöntemleri var mı?
Bütçeniz varsa free stick alın hocam mi box demişsiniz aman bulaşmayın diyorum çok can sıkıcı sorunları var

Cemocancem Çevrimdışı

Cemocancem 

Yeni Üye
10 Haz 2020
32
44
Merhabalar. Amazon fire stick ve mi box 2 ayrı televizyonda kullanıyorum. Fire stick resmi olarak Türkiye’de satılmıyor garantisiz yani. Bir arkadaşınız yurt dışından getirirse 40$ civarına geliyor (ben bu şekilde 4k olmayan versiyonu 20£ a getirttim). Bunun yerine az daha koyup mi box un son modelini ( stick degil box olan) tavsiye ederim lisanslı netflix ,amazon video , youtube icin. Tıkla izle konusunda kafanız rahat olur.

F Çevrimdışı

Ferh@t 

Aktif Üye
7 Mar 2020
133
38
ne gibi sorunları var?
Wifi sorunu var wifi ye bağlı gösterir internete baglanmaz baglansa bile wifi çekim gücü kalitesiz modemin dibinde olsa bile wifi den tam performans vermiyor bunun için kablolu bağlantı için ayrı aparat tavsiye ediliyor bir çok kişi mecburen bu şekilde kullanıyor tavsiye edilen ugreen adında kablo her kabloda malesef olmuyor ugreen denilen aparatta 250 TL civarlarında mi stick fiyatı nerdeyse? bir diğeri tam film veya maç izliyorsun bir ekranı kaplayan kocaman uyarı kumandanizi eslestirin tamam eslestiriyorsun bir daha olmaz diyorsun 15-20 dakika sonra yine aynı problem bu böyle devam edip gidiyor ben aldım şahsen pişmanım almadan önce biraz araştırırsanız bu sorunların çoğu kişide olduğunu görürsünüz ha onun dışında iyi cihaz donma falan ve olmuyor

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Wifi sorunu var wifi ye bağlı gösterir internete baglanmaz baglansa bile wifi çekim gücü kalitesiz modemin dibinde olsa bile wifi den tam performans vermiyor bunun için kablolu bağlantı için ayrı aparat tavsiye ediliyor bir çok kişi mecburen bu şekilde kullanıyor tavsiye edilen ugreen adında kablo her kabloda malesef olmuyor ugreen denilen aparatta 250 TL civarlarında mi stick fiyatı nerdeyse? bir diğeri tam film veya maç izliyorsun bir ekranı kaplayan kocaman uyarı kumandanizi eslestirin tamam eslestiriyorsun bir daha olmaz diyorsun 15-20 dakika sonra yine aynı problem bu böyle devam edip gidiyor ben aldım şahsen pişmanım almadan önce biraz araştırırsanız bu sorunların çoğu kişide olduğunu görürsünüz ha onun dışında iyi cihaz donma falan ve olmuyor

Bu uyumsuz mu?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bu uyumlu heralde satışa kapalı yanlız bu ve buna benzer aparatlar çok var fakat ugreen ismi daha çok ön plana çıkıyor bende alayım bı ara dedim mi box gurubunda falan herkesten ugreen tavsiyesi gelince fiyatı görünce direk vazgectim zaten ?

Xiaomi'nin adaptörü 100 TL civarına satılıyordu.
Ben genelde Xiaomi'nin adaptörünün söylendiğini görüyordum.
Önemli olan içindeki Chip tabi. :hihi

F Çevrimdışı

Ferh@t 

Aktif Üye
7 Mar 2020
133
38
Xiaomi'nin adaptörü 100 TL civarına satılıyordu.
Ben genelde Xiaomi'nin adaptörünün söylendiğini görüyordum.
Önemli olan içindeki Chip tabi. :hihi
Hocam fiyat sorun değilde mi box wifi sinin sorunlu olduğu bilinen bir gerçek belki ben kablo falan hiç sevmiyorum dur ki gerçekten sevmem TV'nin ordan burdan kablo sarktimi uyuz oluyorum keşke herşey kablosuz olsa mi box alıyorsun sonra kullanıyorsun ee wifi sorunlu bide buna aparat al ne gerek var free stick bence bu konuda daha başarılı bakın geçen senelerde mi box ile free stick aynı fiyatlardaydi şimdi bir mi box fiyatına bakın birde free stick sürekli yükselişte ama suda bir gercek malesef 350-400 arası fiyata alınabilecek te en iyi cihaz belli başlı sorunları olsada

albanez Çevrimiçi

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,218
Öncelikle şunu iyi biliniz,BOX denen meretlerin neredeyse hepsini alıp kullanıp satan adam olarak
ki bunlara tüm "RK3399" chipset li tüm cihazlar da dahildir!

Wifi 5Ghz görünür de veya kağıt üstünde veya nereden derseniz deyin en hızlı ve de en iyisidir
ama deyip devamına geçersem çok ucuz oluyor... kısaca

kullanılan Chipset ler(WiFi) "dandik"!! düşük spec. v.s o zaman ne yaparsanız yapın HIZ alamazsınız!
Box ların kimilerine göre "MARKA" denenleri dahil durum yaklaşık böyledir ama örneğin Marka dan
kasıt Shield ise bunun ki çok iyidir:ok

WiFi 2.4Ghz konuşmaya bile gerek yok! kısaca vasat veya kötü veya tam berbat

ben bunları yazarken öyle 3/5 box kullanıp da yazmıyorum,onlarca aldım sattım kullandım,en "baba"
deninenleri de çok iyi biliyorum!

kısaca 2.4Ghz kötü dür

Box larda bilenin aksine genel de çok büyük olasılıkla da Ethernet de kötüdür hatta berbat dır!

ortalama hızınızın yarısını alırsınız! 2.4 ile de iyiyse böyle alırsınız hatta daha da düşük alırsınız
5Ghz ile de max.alırsınız bu da %50/60 demektir!

Ookal sepeedtest ile filan test olmaz onunla hep tavan çıkar:kiskis
en yakın yerden bağlantı yapar sana %100 verir

kısaca doğru test için örneğin>>>KODI den Indigo addon u kurun orada SpeedTest vardır>>100MB lık kalıp dosyayı çekin
o zaman anlarsınız BOX ın hızı neymiş! normal speedtest ler bir işe yaramaz!

Indigo dan Ethernet/2.4/5 olarak tek tek indirin o dosyayı,ayrıca bir kaç kez tekrarlayın bunu!
evdeki tüm data alan cihaz,telefon hepsini OFF yapın bir tek BOX girsin nete!

Bu test en doğrusudur,bazı siteler veya satıcılar v.s tipler yukarıda bahsettiğim yerden test yapıp "süper" derler
bunu geçin aldanmayın hiç birisine ltf!

Örneğin ben şu anda 50Mb deyim,BOX dan test yaptığım da max.23/25Mb görüyorum zaten bundan fazlası olamıyor

BOX markası verip de kötülemek veya kafa bulandırmak istemem,herkes elindekini bu dediğim yoldan test etsin
ne dir kendisi anlar sonra

Zira bazı insanlar özellikle Kodi kullanırken hızım 100Mb ama "yemiyor" diyor,yemez kardeşim senin aldığın hız
100 değilki:hmmveya benzer sıkıntıları oluyor çünkü hızın ciddi düşüyor!

Elimde şu anda iki Box var birisi Allwinner dan(düşük fiyatlı vasat bir şey)bir de 905X3 var,aynı testi yaptığım da birisi
hız olarak rezalet diğeri ise şimdiye kadar kullandıklarım için de en iyisi gibi! ama ikisini de şimdilik elimde tutuyorum
zira birisi uygulamalar da süper diğeri de MPlayer olarak çok iyi

Ancak iyi dediğim cihazla "SEREN" addons dan bazı 4K ları açamıyorum bile ya da donuyor! 50Mb yani yemiyor
şimdi bir arkaşa gideceğim on da 100Mb bir de orada test yapacağım bakalım yiyecekmidir!

Not;dosya boyutu 89GB dikkatinizi çekerim! HDR+Audio üst üst seviye destekli 5-/7.1 gibi b dosyayı yemedi!
63Hg lik dosyayı denedim ama bu da 10-bit olunca yine yemedi! Hız+bit olarak
ama 14Gb lık riplenmiş dosyayı ham yapıp yedi(4K ama buna da 4K denmez!)

136Glık gerçek 4K dosyalar da gördüm(UHD-BD yi komple atmışlar!)ona hiç bakmadım bile yaw:haha

Kodi için SEREN addons çok ciddi tavsiyemdir,deneyin sonra buradan yazın,ancak kurulum v.s çok zor veya bazı ipuçları vardır
olmadı yardım ederim veya ilgili bir site var oradan bakar yaparsınız

F Çevrimdışı

Ferh@t 

Aktif Üye
7 Mar 2020
133
38
Hocam bu kumanda eşleştirme sorunu yüzünden bende geçen araştırma yapıyordum biri odada parazit frekans kirliliginden bahsetmiş biride burdan yola çıkarak odayı degistirince sorunun duzeldigini yazmış böle bişi olabilirmi

Son düzenleme:
albanez Çevrimiçi

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,218
Hocam bu kumanda eşleştirme sorunu yüzünden bende geçen araştırma yapıyordum biri odada parazit frekans kirliliginden bahsetmiş biride burdan yola çıkarak odayı degistirince sorunun duzeldigini yazmış böle bişi olabilirmi

Ben açıkçası bu tür eşleştirmeler pek yapmadım,kaldı ki çoğu zaman da tam tutmuyor,ya da bazı fonksiyonlar
yine çalışmıyor v.s ama oda Kumanda doldu:kiskis

o kişinin dediğini de tam anlıyamadım??
Frekans kirliliği olmaz! ne alaka ya da,bunlar çok basit ve güçsüz v.s frekanslar da çalışır!
ancak herkesin bir şekilde frekanslara bağlı olarak+kullandığı cihazlar/kumandalar v.s
ile bir şekilde çakışma veya doğru hand-shake dediğimiz türden eşleşme yapamıyor ve net
olarak şöyle yapın demek de bence zor

Odada cihazların kumandaları sayısı bende 7/8 tane oldu yaw:haha
bu da ayrı bir sıkıntı yapıyor tabiki

ya da en güzeli paraya adam gibi kıyıp Harmony/Logitech filan almak
gerçi bazı kişiler pazardan 30 kağıda no-name bir şey aldım her işimi yapıyor da diyebiliyor
aslında tek kumanda çok güzel bir şey:ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt