Altus AL 555 XS servis menüsü ayarlarını eski haline nasıl getirebilirim? | Tavsiye FORUMU

Altus AL 555 XS servis menüsü ayarlarını eski haline nasıl getirebilirim?

Pitbull 

Bronz Üye
6 Temmuz 2020
130
39
Geçen sene TV izlerken durduk yere kapandı. İçerisinde bir kondansatör yanmış tamirci onu değiştirdi. Cihaz eve geldiğinde renkleri bir koyu geldi yıllardır izlediğim televizyon garip geldi bende internet üzerinden servis menüyü buldum. Menü tuşuna basıp 9301 tuşlayınca servis menüye giriyor. Oraları karıştırırken ayarları çorba yaptım. Reset falan da olmadığı için ayarlar bu şekilde kaldı.

Yaşadığım sorunlar;

Televizyonu fişe taktığımda anahtar tuşu açıksa kendisi otomatik olarak açılıyor.

Eskiden TV de yayın yok ise 5 dk sonra kendisini otomatik kapatıyordu 1 dk dan geri sayarak oda artık olmuyor.

Yayındaki yazılar ekrana tam sığmıyor.

Televizyonu ilk açtığımızda özellikle kırmızı renkli bir yayın açık ise ekranda kırmızıdan boğuluyor. TV yi açıp kapattığımda yada 1-2 dk çalıştığında düzeliyor.

Servis menüden options, geometry ve video da bulunan ayarları değiştirdim. Şuan ayarlar bu şekilde.

Adem Helvacı @Adem Helvacı


Yayında yazıların yandan kayık gözükmesi bu şekilde.

 

By_Trol

Electronics repair special service
Süper Üye
Ayın En Aktif Üyesi
24 Ağustos 2019
1,555
53
Yanlardan ekrana sığmaması normal yayıncı kuruluşlar 16:9 Formatında yayın yapıyor sizin tv crt yani tüplü tv olduğu için 4:3 Görüntü formatını tam ekran olarak destekler 4:3 Yayın yapan kanal az sayıda vardır. 63 Ekran altı crt tv lerde east/west devresi olmadığı için görüntüyü daraltma ve genişletme şansın yok genlik bobininin değeri oynanarak veya boster devresi kondansatör değerleri değiştirilerek ekrandaki genişlik ayarlanabilir. Servis menüsünden (HOR SHIFT) yazan satırdan görüntüyü sadece sağa ve sola kaydırabilirsin aşağı yukarı genişletme daraltma ayarları VER yazan satırlardan yapılır.Ekrana gelen menü ayarları ile alakalı OSD yazanları elleme 4. Resimdeki white black level R G B yazan satırlar 3 Ana rengin ayarlarıdır biri aşırı fazla veya eksik olursa renklerden biri baskın olur. Rengi ayarlaman için RGB yazan satırları kullanabilirsin ama nasıl servis menüden çık tv nin normal menüsüne gir resim ayarlarından rengi sonuna kadar kıs görüntü siyah beyaz olsun. Sonra servis menüsüne gir RGB satırlarını açarak veya kısarak tam siyah beyaz görüntü yapmaya çalış ayar öncesi her hangi bir renk görüntüye hakimdir eğer siyah beyaz ise hiç elleme ayarları yaptıktan sonra normal menüden tekrar renk açabilirsin.
Besleme devresi voltajı yüksek ise görüntü yanlardan taşar alttan üstten biraz basık olur.
Tüp emisyonu düşük ise tv nin yaşı nedeni ile düşüktür yani zayıftır ilk açılışta renklerden biri görüntüye hakim olur ve biraz karanlık gösterir tüpün flamanı ısındıkça ışık artar ve renkler biraz normale döner.
 
Son düzenleme:

Benzer konular

Üst