Alman malımı Türk malı mı?

Ç Çevrimdışı

Çerkezoğlu 

Aktif Üye
12 Nis 2019
377
34
Arkadaşlar hep düşünmüşümdür Alman malımı Türk malımı diye fakat bizim beyaz eşyalarımızda dünyaya hatta Almanyaya ithal ediliyor .
Sizce Tükiyeye de satılan alman malı ürün mü almalıyız yoksa Türkiyenin Almanyaya sattığı kendi yerli ürünlerimizden mi satın almalıyız???
Beyaz esyada dünyada bu kadar iyi bir konumdayken dünyada 3. lük gibi bu Bosch Samsung lg sevdası neden...

ofis76 Çevrimdışı

ofis76 

Aktif Üye
20 Ağu 2018
300
47
Artık hepsinin ömrü belli. Gerisi teferruat. Ayrıntılara takılanın cebinden çok para çıkar. Takıntısı olmayanın az.

60-70 yıl öncesinden ölümüne yerli mala sarılsaydık şimdi Almanlar bu soruyu sorarlardı :)

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
özellikle çamaşır yıkayıcı grubunda ciddi bir mühendislik farkı olduğuna eminim ve biliyorum.Ancak çoğu parçanın çin menşeii hatta ve hatta aynı parça markaları tüm üreticilerin kullandığını da biliyoruz .Kısaca amaç işleve odaklanma ve fiyat ise ben yerli malları alıyorum.Şuana kadar küçük ev aletleri beyaz eşya , küçük elektronik aletlerini çeşitli yerli markalardan aldık sıkıntı çıkmadı.

muratala5361 Çevrimdışı

muratala5361 

Süper Üye
3 Şub 2019
1,906
21
Yerli bi arçelik bide vestel var zaten. Tv klima vestel alırsın beyaz eşya da arçelik oldu bitti. Markaların mühendislik ve montaj kalitesinden başka farkı kalmadı. Hepsi planlı eskitmeye kurban gidiyor. Benim şahsi düşüncem bu. Ha araba alsam almandan şaşmam(vag mercedes fln)

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
Alman malı olarak halen 27 yıllık AEG çamaşır makinesi ve 28 yıllık Siemens bulaşık makinesi kullanıyorum...(motor önemli..) 25 yılın sonunda AEG makinede sadece rulman değişti.. 2 sene önce aldığım Karcher elektrik süpürgesi ve günlük kullanım için yine aynı marka olan Karcher şarjlı yer süpürgesi şu zamana kadar beni üzmedi.. Dededen babaya, babadan da bana geçen Alman malı Grundig Mandello tipi müzik seti halen faaldir.. Gerçi ben 25 sene müzik seti ve televizyonunu kullandığım yerli VESTEL için de aynı düşüncelerdeyim.. Çalışır durumda olan sene 94'de aldığım eski tüplü Vestel tv'yi yine Vestel led TV ile değiştirdim.. Hem salona hem de oturma odasına aldım..ve gayet de memnunum..

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Kalitenin menşeisi yoktur bence. Önemli olan mühendislik.
Şu an ürettiğimiz ürünler daha çok montaj ağırlıklı. Mühendislikleri var elbette ama Türk malı demenin bir anlamı yok bence.
Çoğu parçasını, hayati parçalarını biz üretiriz, o zaman deriz ki bu üründe bizim ülkemizin mühendisliği konuşuyor.

Mesela bizde Arçelik Leydi 3440 var, 25-26 yıldır sorunsuz çalışıyor. Bir kere sadece su hortumunu değiştirdik.
Tamamen Siemens lisanslı üretim bildiğim kadarıyla. O dönemler Siemens nasıl bir kalite elde etmişse, makine hiç bozulmadı.
Her hafta 2 kere çalışan bir makinedir.

Bir de Arçelik Full Automatic 2100 vardı, onun beyin kısmı değiştirilmişti sadece, en sonunda da motor kömürleri değişmesi gerekince elden çıkartmıştık.
O da rahat 20 sene gitmiştir.

Şimdi Siemens'in ürettiği ürünler acaba 20 yıl gider mi, bence gitmez.

Artık şu marka, şu ülkenin malı diye bir şey kalmadı bence.
Hangi markada hangi ürün iyiyse o alınır sadece.

Mesela Vestel'den televizyon alınabilir ama çamaşır makinesi alınmaz. :kiskis

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Kalitenin menşeisi yoktur bence. Önemli olan mühendislik.
Şu an ürettiğimiz ürünler daha çok montaj ağırlıklı. Mühendislikleri var elbette ama Türk malı demenin bir anlamı yok bence.
Çoğu parçasını, hayati parçalarını biz üretiriz, o zaman deriz ki bu üründe bizim ülkemizin mühendisliği konuşuyor.

Mesela bizde Arçelik Leydi 3440 var, 25-26 yıldır sorunsuz çalışıyor. Bir kere sadece su hortumunu değiştirdik.
Tamamen Siemens lisanslı üretim bildiğim kadarıyla. O dönemler Siemens nasıl bir kalite elde etmişse, makine hiç bozulmadı.
Her hafta 2 kere çalışan bir makinedir.

Bir de Arçelik Full Automatic 2100 vardı, onun beyin kısmı değiştirilmişti sadece, en sonunda da motor kömürleri değişmesi gerekince elden çıkartmıştık.
O da rahat 20 sene gitmiştir.

Şimdi Siemens'in ürettiği ürünler acaba 20 yıl gider mi, bence gitmez.

Artık şu marka, şu ülkenin malı diye bir şey kalmadı bence.
Hangi markada hangi ürün iyiyse o alınır sadece.

Mesela Vestel'den televizyon alınabilir ama çamaşır makinesi alınmaz. :kiskis

yapmayın hocam artık tüm üreticiler kendi parça üretmeyor .Misal Bosch un kendi buzdolabı kompresör teknolojisi var ama gidin büyük çoğunluğunda çinli jiaxipera kompresör var.Aynı kompresörü vestel kullanınca dandik oluyor ,bosch kullanınca olsun onun mühendisliği var demek bence saçma oluyor.Yine samsung laptopta lg ekran paneli , Toshiba hardisk gördüm buna o zaman inandım .Yine lg televizyon da çinli marka csot marka panel gördüm.Samsung da lg gibi misal.

Hangi markada hangi ürün değilde ,o markanın o ürünü desek daha iyi olur.Yine Bosch un bir buzdolabı nın kötü , kronik sorunlu olduğunu gördüm ama başka bir modelinin uzun süreli alanların kullandığını gördüm.Tabi komple kronik sorunlu ürün gruplarıda var mesala Bosch un bulaşık makinelerinde kronik ısıtıcı sorunu var hangi modeli olursa olsun eninde sonunda 5 yıl içinde bozuluyor ve motorla tümleşik olduğuna 600 700 gibi rakamlar çıkıyor.

kısaca ürün almadan araştırmak , sırf markası var diyede en pahalısını almamak ,çok para vermemek lazım.:ok:ok

muratala5361 Çevrimdışı

muratala5361 

Süper Üye
3 Şub 2019
1,906
21
yapmayın hocam artık tüm üreticiler kendi parça üretmeyor .Misal Bosch un kendi buzdolabı kompresör teknolojisi var ama gidin büyük çoğunluğunda çinli jiaxipera kompresör var.Aynı kompresörü vestel kullanınca dandik oluyor ,bosch kullanınca olsun onun mühendisliği var demek bence saçma oluyor.Yine samsung laptopta lg ekran paneli , Toshiba hardisk gördüm buna o zaman inandım .Yine lg televizyon da çinli marka csot marka panel gördüm.Samsung da lg gibi misal.

Hangi markada hangi ürün değilde ,o markanın o ürünü desek daha iyi olur.Yine Bosch un bir buzdolabı nın kötü , kronik sorunlu olduğunu gördüm ama başka bir modelinin uzun süreli alanların kullandığını gördüm.Tabi komple kronik sorunlu ürün gruplarıda var mesala Bosch un bulaşık makinelerinde kronik ısıtıcı sorunu var hangi modeli olursa olsun eninde sonunda 5 yıl içinde bozuluyor ve motorla tümleşik olduğuna 600 700 gibi rakamlar çıkıyor.

kısaca ürün almadan araştırmak , sırf markası var diyede en pahalısını almamak ,çok para vermemek lazım.:ok:ok
Bilgisayar piyasası çok ayrı bi konu zaten ama buzdolabında aynı kompresörü kullansınlar varsayarsak bir markanın yaptığı bir tasarım farklılığı diğer markanın o kompresörden aldığı performanstan daha fazla alıyor buda mühendislik olur işte. A Adem Helvacı hocamın awox u5600str nin paneli hakkında şöyle bir sözü vardı. "Anakart ve yazılım biraz daha iyi olsa kullanılan bu panelden daha fazla kalite alınır." İşte mühendislik kalitesi kendini belli ediyor. Aynı panel lg marka televizyonda daha kaliteli görüntü verir. Yani lafın kısası her markanın mühendislik kalitesi farklı. Yabancı markaların kalitesi ülkemizin yerli güzide markalarından daha yüksek.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Bilgisayar piyasası çok ayrı bi konu zaten ama buzdolabında aynı kompresörü kullansınlar varsayarsak bir markanın yaptığı bir tasarım farklılığı diğer markanın o kompresörden aldığı performanstan daha fazla alıyor buda mühendislik olur işte. A Adem Helvacı hocamın awox u5600str nin paneli hakkında şöyle bir sözü vardı. "Anakart ve yazılım biraz daha iyi olsa kullanılan bu panelden daha fazla kalite alınır." İşte mühendislik kalitesi kendini belli ediyor. Aynı panel lg marka televizyonda daha kaliteli görüntü verir. Yani lafın kısası her markanın mühendislik kalitesi farklı. Yabancı markaların kalitesi ülkemizin yerli güzide markalarından daha yüksek.

mühendislik farkına diyeceğim birşey yok ancak bu ürüne göre modele göre farkı olan bir konu.

demek istediğim bir dolap sırf mühendislik farkından dolayı A ++ ise ve rafları farklı diye aynı emsal farklı bir dolap varken ve arada hatrı sayılır bir fiyat varken tercih sebebi olamaz bunu demek istiyorum.

Yoksa 2 derece fazla soğutsun , biraz daha parlak görüntü versin ,kanal geçişi 1 sn daha hızlı olayları bana göre değil.Ömür olarak baktığımızda şans ve ciddi kalite farkını görmezden gelirsek hepsi aynı.

Ne kadar ekmek o kadar köfte ,parasına göre mal lafları bence hala geçerli ona katılıyorum.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
Yerlı , yabancı,su malı ayrımı bıtelı cok oldu.

Eskıden toplama bılgısayar derdık. Sımdı aynısı beyaz esyalar ıcınde gecerlı.

Oyuzden marka fanatızmını bır kenara bırakıp ensorunsuz parcaları bıraraya getıren marka/modellerı yonelmek gerekır.

muratala5361 Çevrimdışı

muratala5361 

Süper Üye
3 Şub 2019
1,906
21
mühendislik farkına diyeceğim birşey yok ancak bu ürüne göre modele göre farkı olan bir konu.

demek istediğim bir dolap sırf mühendislik farkından dolayı A ++ ise ve rafları farklı diye aynı emsal farklı bir dolap varken ve arada hatrı sayılır bir fiyat varken tercih sebebi olamaz bunu demek istiyorum.

Yoksa 2 derece fazla soğutsun , biraz daha parlak görüntü versin ,kanal geçişi 1 sn daha hızlı olayları bana göre değil.Ömür olarak baktığımızda şans ve ciddi kalite farkını görmezden gelirsek hepsi aynı.

Ne kadar ekmek o kadar köfte ,parasına göre mal lafları bence hala geçerli ona katılıyorum.
E yani ha a++ ha a sınıfı yada rafı plastik öbürünün cam diye fazla fark vermeye gerek yok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri