Alibaba'nın Trendyol'u Satın Alma Hamlesine Rekabet Kurumundan Açıklama Geldi

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
18e27ec826a85f9e8.jpg

Dünyanın en büyük alışveriş sitelerinden biri olan Alibaba, bundan 1 ay önce ülkemizin alışveriş sitelerinden Trendyol'u satın aldığını duyurmuştu.
Satın alım duyuruldu ancak alınan firmanın büyüklüğü nedeniyle, satın alımın Rekabet Kurumu tarafından onaylanması gerekiyordu.

Rekabet Kurumundan Açıklama Geldi

Satın alma işlemi ile ilgili incelemelerini tamamlayan Rekabet Kurumu, satın alım işlemine dair kararını dün web sitesi üzerinden açıkladı,

DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret A.Ş.’nin tek kontrolünün Alibaba.com Singapore E-Commerce Private Limited tarafından devralınması işlemine izin verildi.

Bu açıklama ile beraber satın alım işlemi onaylandı ancak Alibaba'nın Trendyol'u satın almak için ne kadar ödediği henüz bilinmiyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Alibaba'nın Trendyol'u ne kadara satın aldığı ortaya çıktı!

Alibaba'nın ABD Menkul Kıyme er ve Borsa Komisyonu’na (SEC) gönderdiği bir rapor ile Trendyol'un satış fiyatı fiyatı ortaya çıkmış oldu.
Gönderilen raporda Trendyol'un çoğunluk hisselerinin 728 milyon dolar'a (yani 3.6 Milyar Türk Lirasına) alındığı belirtiliyor.
Alınan çoğunluk hisselerin oranının şirketin %75'ine denk geldiği söyleniyor.

C Çevrimdışı

CanMurat 

Aktif Üye
26 Eki 2018
255
O konuda bir yorum yapamam ama ellerinde hazır bir müşteri veritabanı olmuş olacak. :hmm
YemekSepeti rekor bir fiyata satıldı ama bunun bir sebebi var: Türkiye'de bu konuda öncü ve nerdeyse rakipsizdi. Trendyol'un pazarda birçok rakibi var, kendi pazarında lider değil ve bu pazarın tüketicilerinin tercihleri her zaman değişkendir. Ve ayrıca Alibaba'nın Trendyol'un altyapısına ve müşteri kitlesine -bu bedellerle kıyaslarsak- ihtiyacı olmadığını düşünüyorum. Alibaba zaten bir marka; Amazon gibi yapabilirdi.
Tabi bunlar benim fikrim. Alibaba, Trendyolu satın almadan önce Türkiye pazarında ilgili uzmanlarıyla çok detaylı bir inceleme yapmış veya yaptırtmıştır. Ben sadece oturduğum yerden bilgi ve deneyimlerim sınırlarında ahkam kesiyorum. Biliyorsunuz; bu 'ahkam kesmek'; forumculukta olmazsa olmaz :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Elektronik ürünler bizim Ülkemizden pahalıya geliyor genel olarak.
Kargo ücreti çok çıkıyo. Ben neye el atsam 100₺ lik ürünün taşıma ücreti 400-500₺ oluyo ??

Kısa sürede teslimat istiyorsanız öyle çıkması normal bence.
Teslimat ücreti de dövizle belirleniyor çünkü.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
YemekSepeti rekor bir fiyata satıldı ama bunun bir sebebi var: Türkiye'de bu konuda öncü ve nerdeyse rakipsizdi. Trendyol'un pazarda birçok rakibi var, kendi pazarında lider değil ve bu pazarın tüketicilerinin tercihleri her zaman değişkendir. Ve ayrıca Alibaba'nın Trendyol'un altyapısına ve müşteri kitlesine -bu bedellerle kıyaslarsak- ihtiyacı olmadığını düşünüyorum. Alibaba zaten bir marka; Amazon gibi yapabilirdi.
Tabi bunlar benim fikrim. Alibaba, Trendyolu satın almadan önce Türkiye pazarında ilgili uzmanlarıyla çok detaylı bir inceleme yapmış veya yaptırtmıştır. Ben sadece oturduğum yerden bilgi ve deneyimlerim sınırlarında ahkam kesiyorum. Biliyorsunuz; bu 'ahkam kesmek'; forumculukta olmazsa olmaz :)

Ben de öyle düşündüm fakat var ki bir planları bu kadar ciddi bir rakamı gözden çıkardılar. :kiskis:kas

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Aradan geçen 2 yıl sonrasında, Trendyol'un kat ettiği yolu görünce, kendilerini sevmiyor olsam da, takdir ediyorum... ?

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,286
Bana ve çevremdeki çok insana saçma sapan yamuklar yaptılar üyelik sonlandırdık. Çokta mutluyuz :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri