Afetlere - Yangına - Sel'e - Depreme ve Yıkıma Ne Kadar Hazırız?

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,267
62
Bu ülkede doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar diye bir söz var ve aynen de uygulanıyor.Yönetenler dahil herhangi birinin yanlışını söyledin mi hemen kızıyorlar,doğruyu söylemek sana mı kaldı boşver diyorlar.Her konuda eğitim şart ve çok önemli. :ok

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Duyarlılığın için tebrikler, Allah utandırmasın. Bu milletin bir ferdi olarak başıma afet gelirse bana yardım etsinler gerisinden bana ne demek yerine, bana yardıma geleceklerin de başına bir şey gelirse ben de gönüllü ona (yurttaşları ayırma kayırma yapmadan) gidebileyim demek çok doğru bir karar.
Önceki yıl İzmir depreminde ailemden kişilerin afad gönüllüsü olarak yaptıklarından görevin ehemmiyetini ve zaruretini yaşamış biriyim. Eğitimli gönüllü sayının çok artması müdahalenin gücünü arttıracağından yaşanan acıların göreceli azalmasını ve normale dönmenin süresinin kısalmasını sağlayacaktır.
Yangınlardaki tavrını hiç hoş karşılamamıştım, ama bu yaptıkların çok şık oldu. :clap
Yangın konusundaki tavrımda bence haklıydım (Kişisel yaklaşıyorum) halen aynı fikirdeyimn ve acı olanı şu ki halen aynı durumdayız zira 2022 ye girdik, 3-5 ay sonra yeni yangın riskleri içeren mevsime gireceğiz lakin halen ihale açılmış değil yangın söndürme uçakları için :)

Bizim tepkilerimiz hep siyasi algılanıyor fakat ısrarla belirtiyorum ki en azından benim tepkilerim siyasi değil kesinlikle insani. Daha önce de belirtmiştim, X gider, yerine Y gelir ama yanlış işleyen her süreçte benim tavrım aynı olur.

O zaman da bana ''Eeee zamanında sana demiştik ban bunlar geldi değişen bir şey olmadı' diyecekler onu da biliyorum lakin biz eleştirilme korkusu ile doğruları söylemekten imtina etmemeliyiz :)

Olaylara taraf değil de insan olarak bakmayı seviyorum. Ben insan olarak baktıkça her iki taraftan da eleştiri alıyorum. Zira her iki taraf da sürekli olarak sadece kendi görüşleri doğrultusunda hareket etmemi hoş harşılıyor.

Bu bana kesinlikle uymuyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk yolunda bir insan olmama rağmen O cenahtan nemalanan yani o tarafın yandaşları için yayın yapıp Atatürk ismi üzerinden prim yapan kanalları da izlemem mesela.

Şahsıma münhasırım diyelim geçelim bence :kiskis

Bu konuya da aslında yukarıda bahsettiğim çevrenin bilinen sebeplerden dolayı itirazları var biliyorum ki arka planda yazanlar da oldu, ben bunların yazılacağını da biliyordum lakin tekrar ediyorum ki tavrım siyasi değil insani olduğu için ben yapılan işin doğruluğuna yanlışlığına bakmayı tercih ediyorum.

Burada ÇOK DOĞRU bir iş yapılmış, hem övgü hem de desteği hak ediyor elimden ne gelirse ? ?

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Dostum her zaman doğruları ve gerçekleri söylemek zorunda mısın? ?
Şaka bir yana, yine bam teline dokunmuşsun. Adem üstad o kadar samimi ve o kadar iyi niyetli ki, söylenecek bir şey yok... Gelişmiş ülkelerde bireyler değil, devletler, yönetimler bu planlamayı üstleniyor ama bizde tam tersi. Bu tür toplumsal yardımlara ve olaylara ben de çok sıcak bakarım hatta yıllarca bu tür konuları takip ettim, ilk yardım bilgilerini öğrenmeye çalıştım, bir taraftan da öğrencilerime öğretmeye çalıştım. Örneğin kaza yapan bir araçtan bir yaralıyı çıkarırken onu tutacağınız şekilden tutun da, sunni teneffüs, ilk yardım v.s... Birazcık bilgim vardır ama böyle bir yönetim varken, öyle bir yapılanmaya girmekten korkarım... Çünkü gerçekten vatanı milleti düşünmek değil dertleri. Olabildiğince siyasi çıkar olarak nasıl kullanabildiklerine bakıyorlar. Ne yazık ki gerçek bu... Kendisine yetki verilmiş vasıfsız bir kişinin, böyle bir ortamda kendini dev aynasında gördüğünü yaşamış biriyim... Bu tür resmi kuruluşların hemen hemen hepsi parti propagandasının hegomonyası altında. Ormanlarımızın yanışını resmen seyrettiler. Düşünsenize, İstanbulda rant uğruna bir çok toplanma alanını yokettiler... İstanbulda olacak bir deperemin sonuçlarını düşünmek bile istemiyorum. İyi niyetlerine asla inanmıyor ve güvenmiyorum. Diyelim ki ben bu konuda çok tecrübeli bir kişiyim. Sizce ben onların emri altında olmadan nasıl yardımcı olabileceğim? Sadece onların isteğini yapmakla yükümlü olacağım. Yapılanın yanlış olduğunu bilsem bile... Batıda bu konuda sivil örgütler harika işler çıkarır, devlet tarafından kendilerine her tür kolaylık sağlanır ama bizde öyle mi? AKUT' un başına gelenleri herkes biliyor sanırım... En acı örneği; halkın ucuz ekmek almasını bile engelleyen zihniyetin, böyle bir felakette resmi bir oluşumla bu halka yardım edeceğine artık inanmıyorum. Diğer bir acı örneği de Kızılay... O yüzden, üzgünüm ama ben sevgili dostum kadar iyimser olamıyorum ve bu tür kurumlardan olabildiğince uzak duruyorum... Bunlar sadece benim düşüncem, herkesinkine de saygım var...
Çok değil abi bir sene sonra yine senin benim buralar :)

RUHİTAN Çevrimdışı

RUHİTAN 

Aktif Üye
11 Tem 2021
260
65
Yangın konusundaki tavrımda bence haklıydım (Kişisel yaklaşıyorum) halen aynı fikirdeyimn ve acı olanı şu ki halen aynı durumdayız zira 2022 ye girdik, 3-5 ay sonra yeni yangın riskleri içeren mevsime gireceğiz lakin halen ihale açılmış değil yangın söndürme uçakları için :)

Bizim tepkilerimiz hep siyasi algılanıyor fakat ısrarla belirtiyorum ki en azından benim tepkilerim siyasi değil kesinlikle insani. Daha önce de belirtmiştim, X gider, yerine Y gelir ama yanlış işleyen her süreçte benim tavrım aynı olur.

O zaman da bana ''Eeee zamanında sana demiştik ban bunlar geldi değişen bir şey olmadı' diyecekler onu da biliyorum lakin biz eleştirilme korkusu ile doğruları söylemekten imtina etmemeliyiz :)

Olaylara taraf değil de insan olarak bakmayı seviyorum. Ben insan olarak baktıkça her iki taraftan da eleştiri alıyorum. Zira her iki taraf da sürekli olarak sadece kendi görüşleri doğrultusunda hareket etmemi hoş harşılıyor.

Bu bana kesinlikle uymuyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk yolunda bir insan olmama rağmen O cenahtan nemalanan yani o tarafın yandaşları için yayın yapıp Atatürk ismi üzerinden prim yapan kanalları da izlemem mesela.

Şahsıma münhasırım diyelim geçelim bence :kiskis

Bu konuya da aslında yukarıda bahsettiğim çevrenin bilinen sebeplerden dolayı itirazları var biliyorum ki arka planda yazanlar da oldu, ben bunların yazılacağını da biliyordum lakin tekrar ediyorum ki tavrım siyasi değil insani olduğu için ben yapılan işin doğruluğuna yanlışlığına bakmayı tercih ediyorum.

Burada ÇOK DOĞRU bir iş yapılmış, hem övgü hem de desteği hak ediyor elimden ne gelirse ? ?
Dostum bu söylediklerinle ve fikirlerinle hemfikiriz zaten. Altına imzamı atarım. Keşke biraraya gelebilsekte bazı konuları felsefi olarak tartışabilsek. Yazarak olmuyor. Çünkü çok uzuyor... ... miş gibi yapan, ...miş gibi yaşayan o kadar çok insan var ki... Ama bizim kafa yapımızda olan insanlar olaylara asla siyasi bakmaz, bakamaz da zaten. Özellikle; Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü kullananlar konusunda, ben de çok hassasımdır. Ayrıca, Hayatım boyunca hiçbir partiye üye olmadım ve sadece oy kullandım. Oy attığım partiyi de yaptığı yanlışlıklar yüzünden yerden yere vurdum. Yanlışı yapan babam olsa tanımazdım ve halen de öyleyimdir. Biraz sivriyimdir anlayacağın. Bu yüzden de başıma çok şey geldi... Aslında yaşamam bile bir mucize. Ticari hayatı olanlarla kamuda çalışanlar bakımından Türkiye farklı bir ülkedir. Bizim meslekte doğruları ve gerçekleri söylemek biraz döt ister... Kaç kere soruşturma geçirdim. Maaş kesim cezası aldım yinede susturamadılar. Şu yangın olayına gelelim örneğin. En korkuncunu Manavgat ve çevresi yaşadı. İnanamadığım olay ise, devlet hiç umursamadığı halde, halkın itfaiyelerle birlikte o yangınları söndürmedeki birlikteliği, inancı, bilgeliği ve başarısı idi. Yangın çevresinin çoğunu gezdim, gördüm. Bence mucizeyi gerçekleştirmişler yoksa facia çok daha büyük olabilirdi. Ama günümüzde artık siyasallaşma o kadar iç içe girmiş durumda ki, kurumlara güven kalmadı gibi bir şey. Ne yazıkki büyük olaylar bireysellikle değil, örgütlenmeyle çözülür. O örgütlenmeye de günümüz Türkiyesi artık izin vermiyor. Umarım önümüzdeki yıllarda devran değişir, bu millet biraz olsun akıllanır ve senin bahsettiğin güzelliklere insanların ilgisi daha çok artar. Şu koşullarda ben bunun olanaklı olduğunu pek sanmıyorum. Bu konuyla ilgili ilerde bir anımı yazacağım, ne demek istediğim çok net anlaşılır... Bu arada kendi adıma, senin tepkilerinin siyasi olduğunu hiç düşünmüyorum. Sevgi ve saygıyla...

Geri
Üst Alt