Açık Kaynak Kodlu Basit Veri Kurtarma Yazılımı TestDisk-PhotoRec

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Forumda arada veri kurtarma için yazılım soran arkadaşlar olmuş olumlu deneyim yaşadığım bu yazılımlarla ilgili bir konu açmanın faydalı olacağını düşündüm.

Açık kaynak lisanslı ücretsiz bir yazılım çifti olan Testdisk ve Photorec, CGSecurity adlı bir kuruluş tarafından yayınlanıyor iki yazılımda komut sekmesinden çalışıyor ve GUI grafik arayüzleri yok. Bu ilk başta insanların gözünü korkutabilir ancak kullanımı çok kolay ve anlaması kolay komutları var. TestDisk in işlevi yanlışlıkla formatlanmış veya tamamen silinmiş disklerin dosya sistemini geri getirmek, ben bunu yanlışlıkla format attığım 850 EVO SSD üzerinde başarıyla kullandım ve kurtarma hızları da gayet iyi. Aynı paketin parçası olan PhotoRec ise daha geleneksel dosya bazında kurtarma yapmak için kullanışlı ancak henüz onu test edemedim.

İki yazılıma da ulaşıp indirebilirsiniz kurtarma sınırı gibi bir limitlemeleri de yoktur.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Photorec'i HDD üzerinde denedim beklentimi karşılamadı maalesef.
SSD üzerinde ise denemedim.
Bunlar biraz daha basit yazılımlar disk kullanılmaya devam edildiyse bulma ihtimali düşük. Overwrite durumunda bu programların çoğu işe yaramıyor zaten:dry Bir tane daha vardı kullandığım yazılım, ama adını unuttum hatırlarsam yazarım.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bunlar biraz daha basit yazılımlar disk kullanılmaya devam edildiyse bulma ihtimali düşük. Overwrite durumunda bu programların çoğu işe yaramıyor zaten:dry Bir tane daha vardı kullandığım yazılım, ama adını unuttum hatırlarsam yazarım.

Evet. Konunun özü "üstüne yazma & overwrite" olmaması.
Oldukça bulunması zorlaşıyor, imkansız hale geliyor maalesef.
Belki bulur diye test ettim ama bulmadı. :hihi

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Evet. Konunun özü "üstüne yazma & overwrite" olmaması.
Oldukça bulunması zorlaşıyor, imkansız hale geliyor maalesef.
Belki bulur diye test ettim ama bulmadı. :hihi
Siz üstüne yazmış mıydınız? Tek bir dosya ise kutarma limitli ücretsiz yazılımları deneyebilirsiniz bilindik isimlerin ücretsiz versiyonu öyle oluyor genelde. Birde Autopsy diye bir yazılım var güvenlik güçlerinin kullandığı bu da ücretsiz aslında tek amacı veri kurtarma değil, tam disk analizi gibi ama işinizi görebilir linkini bırakıyorum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Siz üstüne yazmış mıydınız? Tek bir dosya ise kutarma limitli ücretsiz yazılımları deneyebilirsiniz bilindik isimlerin ücretsiz versiyonu öyle oluyor genelde. Birde Autopsy diye bir yazılım var güvenlik güçlerinin kullandığı bu da ücretsiz aslında tek amacı veri kurtarma değil, tam disk analizi gibi ama işinizi görebilir linkini bırakıyorum.

Üstüne yazalı çok oldu.
Sadece programın yeteneğini merak etmiştim.
SSD'de veri kurtarılamıyor diyorlardı.
Biçimlendirme sonrası geri döndürülebiliyor demek? :alala

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Üstüne yazalı çok oldu.
Sadece programın yeteneğini merak etmiştim.
SSD'de veri kurtarılamıyor diyorlardı.
Biçimlendirme sonrası geri döndürülebiliyor demek? :alala
O zaman geçmiş olsun o veriyi kurtarma ihtimali olsa bile çok düşüktür.:bilmiyom Evet yanlışlıkla format durumunda aynı HDD gibi hücrelerdeki veri silinmiyor kullanmaya devam ederseniz siliniyor. Diske format atıldığında sadece diskin içinde bulunan verileri haritalayan dosya siliniyor yani verilerin konumu kayboluyor kendisi değil. Ama üstüne yazılmış veriyi HDD de kurtarma imkanı varkan SSD de tamamen yok oluyor. Tabi SSD kontrolcüsü biraz kafasına göre çalıştığı için sizin sildiğiniz dosyayı bazen silmeyebilir. Veri orada kaldıysa geri alınabilir. HDD de ise üstüne yazılsa bile altta kalan manyetik düzen nispeten korunuyor bu sebeple üstüne yazılmış veriler bile ileri seviye veri kurtarma ile geri gelebiliyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
O zaman geçmiş olsun o veriyi kurtarma ihtimali olsa bile çok düşüktür.:bilmiyom Evet yanlışlıkla format durumunda aynı HDD gibi hücrelerdeki veri silinmiyor kullanmaya devam ederseniz siliniyor. Diske format atıldığında sadece diskin içinde bulunan verileri haritalayan dosya siliniyor yani verilerin konumu kayboluyor kendisi değil. Ama üstüne yazılmış veriyi HDD de kurtarma imkanı varkan SSD de tamamen yok oluyor. Tabi SSD kontrolcüsü biraz kafasına göre çalıştığı için sizin sildiğiniz dosyayı bazen silmeyebilir. Veri orada kaldıysa geri alınabilir. HDD de ise üstüne yazılsa bile altta kalan manyetik düzen nispeten korunuyor bu sebeple üstüne yazılmış veriler bile ileri seviye veri kurtarma ile geri gelebiliyor.

Geçmiş olacak bir durum yok. Geçmişte sildiğim dosyaları bulabilecek mi onu merak etmiştim.
Silme, üstüne yeni indirdiğim dosyalar ve oyun yüklemem o dosyaların çoktan selasını okutmuş demek ki.
Programın yeteneğini merak ettim sadece, kaybettiğim bir verim yok şükür.
Zamanında kullandığım HDD'yi kısa devre yaparak kaybetmişliğim var o ayrı. (Kartını 150 Dolar'a satıyorlardı, verilerden vazgeçtim tabi ki.)

SSD'de yapılan her yazım (silme dahil) ömrü etkilediği için HDD kadar etkin davranılamıyor bu konuda muhtemelen.
Bu biraz da kullanılan dosya sisteminin yapısıyla da ilgili.
NTFS silinen verileri geri getirebilme amacıyla geliştirilse de bunu bir yere kadar saklayabilmek zorunda.
Çünkü performans ve kapasiteden ödün veremezsiniz bunun uğruna.

Aşırı pahalı yazılımlar, devlet kurumlarına satılan, belki geri getirebilir.
Daha iyi algoritmalarla başarılabilir belki. Bilemiyorum.
Sonuçta ekranda gördüğüm her şey arka planda 0 ve 1'lerden ibaret.
Bunları düzgün şekilde bulabilmek veya tamamlayabilmek oldukça zor.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Geçmiş olacak bir durum yok. Geçmişte sildiğim dosyaları bulabilecek mi onu merak etmiştim.
Silme, üstüne yeni indirdiğim dosyalar ve oyun yüklemem o dosyaların çoktan selasını okutmuş demek ki.
Programın yeteneğini merak ettim sadece, kaybettiğim bir verim yok şükür.
Zamanında kullandığım HDD'yi kısa devre yaparak kaybetmişliğim var o ayrı. (Kartını 150 Dolar'a satıyorlardı, verilerden vazgeçtim tabi ki.)

SSD'de yapılan her yazım (silme dahil) ömrü etkilediği için HDD kadar etkin davranılamıyor bu konuda muhtemelen.
Bu biraz da kullanılan dosya sisteminin yapısıyla da ilgili.
NTFS silinen verileri geri getirebilme amacıyla geliştirilse de bunu bir yere kadar saklayabilmek zorunda.
Çünkü performans ve kapasiteden ödün veremezsiniz bunun uğruna.

Aşırı pahalı yazılımlar, devlet kurumlarına satılan, belki geri getirebilir.
Daha iyi algoritmalarla başarılabilir belki. Bilemiyorum.
Sonuçta ekranda gördüğüm her şey arka planda 0 ve 1'lerden ibaret.
Bunları düzgün şekilde bulabilmek veya tamamlayabilmek oldukça zor.
Fiziksel hasar ayrı bir iş ama çoğu kullanıcının işini görecektir bu iki program. Mantıksal kurtarma basit fiziksel hasar işi yokuşa sürüyor. Ama en iyisi düzgün bir yedekleme sistemi ve disiplinine sahip olmak iki kere yaşadım çok kötü bir şey veri kaybetmek hele de anı değeri yada iş değeri varsa. Her verinin mutlaka kopyasını bulundurmak önemli, değerli verilerin mümkünse ikinci bir kopyasını farklı bir mekanda bulundurmak riski minimize eder.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Fiziksel hasar ayrı bir iş ama çoğu kullanıcının işini görecektir bu iki program. Mantıksal kurtarma basit fiziksel hasar işi yokuşa sürüyor. Ama en iyisi düzgün bir yedekleme sistemi ve disiplinine sahip olmak iki kere yaşadım çok kötü bir şey veri kaybetmek hele de anı değeri yada iş değeri varsa. Her verinin mutlaka kopyasını bulundurmak önemli, değerli verilerin mümkünse ikinci bir kopyasını farklı bir mekanda bulundurmak riski minimize eder.

Bence o kadar yetenekli değil gibi.
Kırılmış lisanslı alternatiflere bakmak daha faydalı olur tahminimce.
Onlar da çoğu zaman başarısız gibi ama. :alala

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Garantisi olmayan bir iş bazen bir program bir senaryoda çalışıp diğerinde çalışmıyor en iyisi hiç kaybetmemek ama kurtarma gerekirse de deneme yanılmayla bir şekilde çözüm bulunuyor.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Buldum sonunda adını unuttuğum yazılımı DMDE hem bozulmuş yada zarar görmüş dosya sistemlerini yeniden toparlayabiliyor hemde ham veri kurtarma yapabiliyor. Piyasadaki popüler araçlar kadar iyi bilinmiyor ama daha önce harddisk üzerinde kullanmıştım algoritmaları çok iyi, ham veri kurtarma yaparak dosya ad ve bilgilerini kaybetmek istemeyenler için alternatif olabilir sınırlı deneme sürümü var ama lisansı o kadar da pahalı değil. TestDisk-PhotoRec işe yaramazsa önerim bu olur.

Şu linkten ulaşabilirsiniz:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt