Acer Helios Predator PH317-54 termal pad sorunu

T Çevrimdışı

tnncer

Yeni Üye
1 Haz 2022
29
31
Merhaba laptop kullanmaya başlayalı 2 sene oldu macun değiştirmeye karar verdim içerisindeki padlerde erimiş onları değiştirecek malzeme olmadığından bıraktım baktığım yerlerde 0,5 - 1 - 1,5 mm farklı ölçü ve değerlerde padler vardı hangisi alınır kullanılır bilemediğimden yanlış olanı almak istemedim bu konuda bir bilgisi olan varsa yardımcı olabilirse sevinirim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Yanlış pad alırsanız sonu kötü olur.
Pad erimez, parçalanır. Parçalansa bile işlevine devam edebilir.
Termal macun gibi değildir.
Doğru kalınlık, ideal iletkenlik ve yoğunlukta olmazsa büyük bela olur başınıza.
Sadece Watt'a göre veya kalınlığa göre seçemezsiniz yani.

Ki kalınlık hatalı olursa üç şeye zarar verme ihtimaliniz mevcut;

1) Anakartı bükebilirsiniz
2) Soğutucu boruları bükebilirsiniz
3) Çipe aşırı baskı uygulama sonucu çipi çatlatabilirsiniz.

Ekran kartında başıma gelen bir olaydı, dolayısıyla çalışıyorsa kurcalamayın derim.

Termal macun kuruduysa onu değiştirin derim, termal padlerin değişime ihtiyacı yoktur.
Tabi termal macunda seçimi doğru yapmalısınız. Sadece Watt değerine bakmamanız lazım.
Uygun vizikozite yani uygun akışkanlıkta olmalı.

Dizüstü bilgisayar soğutucuları, masaüstü bilgisayarlarınki gibi olmadığı için sürülen macunlar kolaylıkla "pump out" etkisi yaşatabiliyorlar. Bu da macunun aşırı sıcaklığı görmesi sonucu çipin üzerinden dışarı akması demek. Daha az macun kalınca da soğutma başarısız oluyor. Bu tamamen macunun niteliğiyle ilgili.

Gidip dizüstüne Thermal Grizzly Kryonaut kullanmamalısınız mesela.
Şırıngası elverişsiz olsa da Cooler Master Mastergel deneyebilirsiniz, öneririm.

T Çevrimdışı

tnncer

Yeni Üye
1 Haz 2022
29
31
Yanlış pad alırsanız sonu kötü olur.
Pad erimez, parçalanır. Parçalansa bile işlevine devam edebilir.
Termal macun gibi değildir.
Doğru kalınlık, ideal iletkenlik ve yoğunlukta olmazsa büyük bela olur başınıza.
Sadece Watt'a göre veya kalınlığa göre seçemezsiniz yani.

Ki kalınlık hatalı olursa üç şeye zarar verme ihtimaliniz mevcut;

1) Anakartı bükebilirsiniz
2) Soğutucu boruları bükebilirsiniz
3) Çipe aşırı baskı uygulama sonucu çipi çatlatabilirsiniz.

Ekran kartında başıma gelen bir olaydı, dolayısıyla çalışıyorsa kurcalamayın derim.

Termal macun kuruduysa onu değiştirin derim, termal padlerin değişime ihtiyacı yoktur.
Tabi termal macunda seçimi doğru yapmalısınız. Sadece Watt değerine bakmamanız lazım.
Uygun vizikozite yani uygun akışkanlıkta olmalı.

Dizüstü bilgisayar soğutucuları, masaüstü bilgisayarlarınki gibi olmadığı için sürülen macunlar kolaylıkla "pump out" etkisi yaşatabiliyorlar. Bu da macunun aşırı sıcaklığı görmesi sonucu çipin üzerinden dışarı akması demek. Daha az macun kalınca da soğutma başarısız oluyor. Bu tamamen macunun niteliğiyle ilgili.

Gidip dizüstüne Thermal Grizzly Kryonaut kullanmamalısınız mesela.
Şırıngası elverişsiz olsa da Cooler Master Mastergel deneyebilirsiniz, öneririm.

Benim ki bu videodaki aynı model oradaki arkadaş padlerin olduğu yere macun kullanmış ancak bunun yanlış olacağını söylediler aynı onun ki benimkilerde yapış yapış olmuş acer sitesine baktım bulamadım kullananlarda genelde kaç mm kullandıklarını söylemediklerinden bir türlü bulamadım ve kw değeride önemliymiş galiba onuda çözemedim bir türlü :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609

Benim ki bu videodaki aynı model oradaki arkadaş padlerin olduğu yere macun kullanmış ancak bunun yanlış olacağını söylediler aynı onun ki benimkilerde yapış yapış olmuş acer sitesine baktım bulamadım kullananlarda genelde kaç mm kullandıklarını söylemediklerinden bir türlü bulamadım ve kw değeride önemliymiş galiba onuda çözemedim bir türlü :)
Yapış yapış olması çok normal.
Terleme nedeniyle öyle.
Aynı model olduğuna emin misiniz?
Donanım konfigürasyonu aynı mı?
Macun pedin yerini tutamaz, akma yapar, o riske hiç girmeyin.
Pad değişmenize gerek yok.
Padler vakum yaptığı için sökerken dikkatli sökmeniz gerek.
Ben size bir yöntem önereyim, cihazı yük altına alın, ısınınca kapatın, soğutuyu sökmeniz daha kolay olacaktır.
Tabi kurumuş macun ve padler yine vakum yapacaktır, dikkatlice sökmeniz lazım.

Pad değişiminde yanlış yaparsanız doğru ölçüyü bulana kadar ciddi masraf yapmanız gerekecek ben diyeyim.
Soğutucuyu vs yamultursanız zaten geçmiş olsun, daha dikiş tutmaz.
Soğutucunun yenisini bulmanız gerekecek. (Veya çıkmasını.)

Ki termal macunu da kolonya veya alkol ile temizleyin derim.
Asla kazımayın. Yüzeyde mikro boyutta girintiler oluşturursanız ısıl iletkenliğini de bozarsınız.
Yüzeyi yumuşak bir bez veya mendil ile silmelisiniz.

T Çevrimdışı

tnncer

Yeni Üye
1 Haz 2022
29
31
Yapış yapış olması çok normal.
Terleme nedeniyle öyle.
Aynı model olduğuna emin misiniz?
Donanım konfigürasyonu aynı mı?
Macun pedin yerini tutamaz, akma yapar, o riske hiç girmeyin.
Pad değişmenize gerek yok.
Padler vakum yaptığı için sökerken dikkatli sökmeniz gerek.
Ben size bir yöntem önereyim, cihazı yük altına alın, ısınınca kapatın, soğutuyu sökmeniz daha kolay olacaktır.
Tabi kurumuş macun ve padler yine vakum yapacaktır, dikkatlice sökmeniz lazım.

Pad değişiminde yanlış yaparsanız doğru ölçüyü bulana kadar ciddi masraf yapmanız gerekecek ben diyeyim.
Soğutucuyu vs yamultursanız zaten geçmiş olsun, daha dikiş tutmaz.
Soğutucunun yenisini bulmanız gerekecek. (Veya çıkmasını.)

Ki termal macunu da kolonya veya alkol ile temizleyin derim.
Asla kazımayın. Yüzeyde mikro boyutta girintiler oluşturursanız ısıl iletkenliğini de bozarsınız.
Yüzeyi yumuşak bir bez veya mendil ile silmelisiniz.
Kasa yapısı aynı iç özellikleri farklı olabilir ama aynısı macunu kurumuştu onu değiştirdim ama padler aklıma takıldı şuan yük altına binmeden 50 derecede sistemde sıkıntı yok ama genede bi laptop kaç para olmuş en azından düzgün bir şekilde gitsin istiyorum yanlış bişey yapmak istemediğimden doğru olanı bulamana kadar almamak en iyisi benim eski emektar 9 senedir sadece macun değiştirip kullanıyorum ama bundaki gibi yapış yapış olmamıştı ondan değiştirmeyi düşündüm.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Kasa yapısı aynı iç özellikleri farklı olabilir ama aynısı macunu kurumuştu onu değiştirdim ama padler aklıma takıldı şuan yük altına binmeden 50 derecede sistemde sıkıntı yok ama genede bi laptop kaç para olmuş en azından düzgün bir şekilde gitsin istiyorum yanlış bişey yapmak istemediğimden doğru olanı bulamana kadar almamak en iyisi benim eski emektar 9 senedir sadece macun değiştirip kullanıyorum ama bundaki gibi yapış yapış olmamıştı ondan değiştirmeyi düşündüm.
O emektar bu kadar ısınmıyordur çünkü.
Masaüstü sistemlerde de o pedler terliyor endişe etmeyin.
Güç arttıkça açığa çıkan ısı da artıyor maalesef.
Dizüstünün ufacık kasasını ve soğutma sistemini düşünürsek o terlemenin ve yumuşamanın olması normal.
Tabi padin kalitesi ve niteliğine göre de değişir ama bu işin piyangoya dönüşebileceğini unutmayın.
Şu döviz kuru ile bu işe girişmek, eğer bütçeniz de kısıtlıysa, bence cesaret ister.
Sadece ölçü veya iletkenlik yetmeyebilir.
Dansitesi de önemli. Yani yumuşaklığı veya sertliği.
Alacağınız pedin sıkışma oranına da dikkat etmeniz lazım.

Aşırı iletken pedler de soğutma bloğunu termal açıdan boğabilir.
Yani soğutma sisteminin yeteneği kadar ped takılması da önemli.
Her zaman daha güçlü ped, daha iyi sonuç demek değildir.

Ben iki farklı firmanın pedini kullanmıştım.
Biri Gelid diğeri Thermal Grizzly.
Gelid'in pedleri iletkenlikte cidden iyi ama çabuk parçalanabiliyor.
Fazlasıyla yumuşak.

Thermal Grizzly ise kapı gibi sağlam pedlere sahip.
Gelid'den daha sert.
İletkenliği Gelid kadar kuvvetli değil ama sök tak yapılabilir.
Tabi Thermal Grizzly'nin çok güçlü vakum etkisini yaptığını da itiraf edeyim.
Soğutucu bloğu sökerken çiplere zarar verir miyim diye korkmuştum açıkçası.

Gelid GP Ultimate modelini kullanmıştım.
Masaüstü ekran kartı için.
Padler sökerken parçalandığı için, sonraki alışverişimde de Thermal Grizzly tercih etmiştim.
Thermal Grizzly ürünlerinin daha pahalı olduğu da bir gerçek.
Thermal Grizzly'de de Minus Pad 8 modelini almıştım.

İki firmanın da ürünleri alınabilir, ikisi de vaadedileni veriyor ama Gelid'in pedleri yumuşak bilginiz olsun.
Yük altında cihazınız 90 derece üzerinde değilse uğraşmayın bence.
Önceki haline göre ısıları düştüyse daha fazlasına zorlamayın, soğutmanın kapasitesi aşağı yukarı bu çünkü.
Aradaki macun veya ped her zaman olumlu etki vermez, iş ısıyı uzaklaştıran blokta bitiyor çünkü.

Mesela arkadaşımda MSI marka taşınabilir iş istasyonu var. Eski Titan serilerinden.
Alüminyum kasa, 5 KG üzerinde ağırlık, çift adaptör, çift ekran kartı mevcut içinde.
Üzerindeki soğutma sisteminin ağırlığı 1 KG üzerinde, gerisini siz hesap edin.

Mecbur kalınmadıkça dizüstü bilgisayar alınmamalı özellikle oyun için.
Çünkü ısı ileride mutlaka bozuyor bu cihazları. BGA lehim sorunu yaşanıyor özellikle.
Öyle bir sorun yaşarsanız da ileride, lehim toplarının yenisi ile değişmesi gerektiğini unutmayın.
Isıtmak, fırınlamak gibi yöntemler geçici çözümlerdir.
Tecrübesiz ellerde ısıyı çipin içine de vurdukları için çipleri de bozuyorlar bilginiz olsun.
Yenilenmiş lehim bu işin kesin çözümüdür.
Tabi cihazın anakartı da sağlam kaldıysa.

T Çevrimdışı

tnncer

Yeni Üye
1 Haz 2022
29
31
O emektar bu kadar ısınmıyordur çünkü.
Masaüstü sistemlerde de o pedler terliyor endişe etmeyin.
Güç arttıkça açığa çıkan ısı da artıyor maalesef.
Dizüstünün ufacık kasasını ve soğutma sistemini düşünürsek o terlemenin ve yumuşamanın olması normal.
Tabi padin kalitesi ve niteliğine göre de değişir ama bu işin piyangoya dönüşebileceğini unutmayın.
Şu döviz kuru ile bu işe girişmek, eğer bütçeniz de kısıtlıysa, bence cesaret ister.
Sadece ölçü veya iletkenlik yetmeyebilir.
Dansitesi de önemli. Yani yumuşaklığı veya sertliği.
Alacağınız pedin sıkışma oranına da dikkat etmeniz lazım.

Aşırı iletken pedler de soğutma bloğunu termal açıdan boğabilir.
Yani soğutma sisteminin yeteneği kadar ped takılması da önemli.
Her zaman daha güçlü ped, daha iyi sonuç demek değildir.

Ben iki farklı firmanın pedini kullanmıştım.
Biri Gelid diğeri Thermal Grizzly.
Gelid'in pedleri iletkenlikte cidden iyi ama çabuk parçalanabiliyor.
Fazlasıyla yumuşak.

Thermal Grizzly ise kapı gibi sağlam pedlere sahip.
Gelid'den daha sert.
İletkenliği Gelid kadar kuvvetli değil ama sök tak yapılabilir.
Tabi Thermal Grizzly'nin çok güçlü vakum etkisini yaptığını da itiraf edeyim.
Soğutucu bloğu sökerken çiplere zarar verir miyim diye korkmuştum açıkçası.

Gelid GP Ultimate modelini kullanmıştım.
Masaüstü ekran kartı için.
Padler sökerken parçalandığı için, sonraki alışverişimde de Thermal Grizzly tercih etmiştim.
Thermal Grizzly ürünlerinin daha pahalı olduğu da bir gerçek.
Thermal Grizzly'de de Minus Pad 8 modelini almıştım.

İki firmanın da ürünleri alınabilir, ikisi de vaadedileni veriyor ama Gelid'in pedleri yumuşak bilginiz olsun.
Yük altında cihazınız 90 derece üzerinde değilse uğraşmayın bence.
Önceki haline göre ısıları düştüyse daha fazlasına zorlamayın, soğutmanın kapasitesi aşağı yukarı bu çünkü.
Aradaki macun veya ped her zaman olumlu etki vermez, iş ısıyı uzaklaştıran blokta bitiyor çünkü.

Mesela arkadaşımda MSI marka taşınabilir iş istasyonu var. Eski Titan serilerinden.
Alüminyum kasa, 5 KG üzerinde ağırlık, çift adaptör, çift ekran kartı mevcut içinde.
Üzerindeki soğutma sisteminin ağırlığı 1 KG üzerinde, gerisini siz hesap edin.

Mecbur kalınmadıkça dizüstü bilgisayar alınmamalı özellikle oyun için.
Çünkü ısı ileride mutlaka bozuyor bu cihazları. BGA lehim sorunu yaşanıyor özellikle.
Öyle bir sorun yaşarsanız da ileride, lehim toplarının yenisi ile değişmesi gerektiğini unutmayın.
Isıtmak, fırınlamak gibi yöntemler geçici çözümlerdir.
Tecrübesiz ellerde ısıyı çipin içine de vurdukları için çipleri de bozuyorlar bilginiz olsun.
Yenilenmiş lehim bu işin kesin çözümüdür.
Tabi cihazın anakartı da sağlam kaldıysa.

Teşekkürler yorumunuz için bi süre daha bu şekilde idare edeyim en iyisi zaten kış geliyor artık o kadarda ısınma olmaz sonrasında bakarım onlarada.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri