Access Point Öneriniz (Port sayısı fazla)

M Çevrimdışı

Mr.Hopeless

Yeni Üye
7 Mar 2020
2
44
Arkadaşlar merhaba,

Turkcell superonline fiber kullanıyorum Huawei modem var. İsteği ve düşüncem şu. Küçük odadan oturm odasına 1 ethernet kablosu çekip oraya access point /router vs veya hepsini bir arada olduğu bir modem koymak. Orada wifi menzilini çoğaltmak ve aynı zaman da üzerindeki portlardan (gerekirse) laptop, TV, PS vs interneti kablo ile bağlamak.

Bu durumda nasıl bir ürün tercih etmeliyim.

Vdsl olması zorunlu mu bir yerde okuduğuma göre adsl olan modemler 24mbit den fazla kablo dan destek vermiyorlarmış. Mesela ilk bunu düşünmüştüm

Bu arada bütçe çok olmaz ise iyi olur ama illa başka çaresi yoksa 200 civarı

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

trkkrsy 

Süper Üye
26 Ara 2017
915
42
Kablo çekme işini göze almışsınız. Modemden modeme yapmak yerine mevcut modemi evin en ortak noktasına montaj yapsanız ? Hem maliyet düşer hem verim artar.

M Çevrimdışı

Mr.Hopeless

Yeni Üye
7 Mar 2020
2
44
Fiber kullanıyorsanız eğer GPON ile Router arasındaki kabloyu uzatın?

Hocam Fiber ama GPON dedeiğiniz nedir bilmiyorum açıkcası. Küçük odada modem duuryor amacaım oturma odasında wifi gücünü ve ektra kablo bağlantıı sağlamak
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Kablo çekme işini göze almışsınız. Modemden modeme yapmak yerine mevcut modemi evin en ortak noktasına montaj yapsanız ? Hem maliyet düşer hem verim artar.

Görüntü açısında evin orta noktasına taşıma durumu pek yok. ve ayrıca extra kablo bağlantısıda yapmayı düşünüyorum tv ye vs. 3-4 tane 15 mt kablo çekmek zor malum

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
Hocam Fiber ama GPON dedeiğiniz nedir bilmiyorum açıkcası. Küçük odada modem duuryor amacaım oturma odasında wifi gücünü ve ektra kablo bağlantıı sağlamak
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Görüntü açısında evin orta noktasına taşıma durumu pek yok. ve ayrıca extra kablo bağlantısıda yapmayı düşünüyorum tv ye vs. 3-4 tane 15 mt kablo çekmek zor malum

GPON dediğim şey, dairenize fiber kablo geliyorsa onu dönüştüren cihazı kastediyorum.

gpon1.jpg

gpon2.jpg

Eğer dairenize ethernet kablosu geliyorsa, o kabloya ek yapıp routerı daha uygun bir yere alın.
İsterseniz dairenize gelen bağlantıyı ve modemlerin fotosunu atın, ona göre yardımcı olayım.

Kablo uzatmak dışında dışarıdan kablo ile kaliteli bir router takabilirsiniz.
Ama bu sefer de mevcut modeminizi bridge mode'a almalısınız.
Ki bu benim bildiğim Superonline'ın verdiği modemlerde kapalı geliyor, modeminiz için başka bir yazılım varsa onu atıp açabilirsiniz.

Superonline'da doğrudan farklı router takamazsınız benim bildiğim. (Yanılıyor da olabilirim.)

Ben de Superonline fiber kullanıyorum, Ericsson GPON ve Huawei HG253 router var.
Bridge mode'a almak için farklı bir firmware atmam gerekiyordu, risk alıp atmamıştım açıkçası.

Bunların haricinde telefonunuza wi-fi analyzer programını indirip, hangi wi-fi kanalı boştaysa modeminizi ona geçirerek bağlantı performansını artırabilirsiniz.
Tavsiyem 11-12-13 numaralı kanalları deneyin derim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt