688678 Numaralı RTÜK şikayetim

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
bu dedıklerınız ben ve akranlarımda var olduğunu bılıyorum ( en azından oyle umut edıyorum) yani saygı sevgi 90 lardaydı. benim yaşım 35 hala babamın annemin karşısında ayaklarımı uzatıp gerilemem. bırak anne babayı abimin karşısında bile... eskiden sigara icerdim ( ki şükürler olsun kurtuldum ) aman abim görecek diye balkonda saklaya saklaya icerdim. hani bılıyodu ama işte bi ceknce vardı...
şimdi 15 yaşşında gencler ellerınde alkol şişesi sigaralar sosyal medyalara fotolarını atıyolar vs vs... saygı sevgi devri kapanmıştır. bu kadar net.

ha bu dizi olaylarına gelince. ulkemizde maalesef kurtlar vadisi ile başlayan ( sadece ilk bölumunuz ızlemişimdir ) sokaklarda kendını polat alemdar sanan genclik , her yerde ahkam kesen genclik vardı...

senaryolar standarttır dizi sektörunde.. ya zengın kız fakır oglana aşık olur.. ya bi semt vardır orda bi mafya vardır.. her dizide sevişme aşık olma falan filan...
benım gozumde butun diziler aynı. sadece oyuncular farklı.
hanımla ( onun dızılerı yuzunden :hihi) cocuklarla ( onların cizgifilmleri yüzünden:hihi) hep kavga etmısızdır.
yine mi belgesellll.. off yine mi maç:slap

gelende yabancı dizileri tercih ediyorum vakıt buldukca Netfilxte..
A Ado hocam umarım şikayetinin gereği yapılır. hic sanmıyorum gerci ama..
Aynen katılıyorum, Ben hala ev ve civarında sıgara içmiyor. zaten alkol tüketmiyorum allahtan :) hala düz oturş pozisyonu derken kardeşime bakıyorum gerçi ergenlik dediğimiz 18 yaşında, hareketleri, bir uyuyup, uyanmalar. Ben ailem ile ayrı şehirlerde yaşıyorum. bayram seyran derken bir araya geliyorum. İnanın kardeşimin yaptıklarına ben sabrımı zorluyorum, bacak bacak üstüne atma tükürme artislik yapma lafı uzatma demekten uslandım. Ama ne yapsın kızanım (kızan trakyada çoçuk anlamındadır) ergenlikte. Biz giremedik arkadaş o ergenliğe Babamın lafı vardır nasipsiz dayak yemezsin diye, Arkadaş o dayağı hep ben yedim. Babama diyorum onlara 1 tane abartmıyorum 1 tane tokat atmadın neden ? gelen cevap: nesil farkı evladım ne kadar dövsemde arkadaşlarından görüyor siz yine iyidiniz. Yaşım sizden ufak catres catres , ama her geçen nesilde dahada fazla çılgınlık geliyor.

catres Çevrimdışı

catres 

Süper Üye
26 May 2018
1,459
40
Aynen katılıyorum, Ben hala ev ve civarında sıgara içmiyor. zaten alkol tüketmiyorum allahtan :) hala düz oturş pozisyonu derken kardeşime bakıyorum gerçi ergenlik dediğimiz 18 yaşında, hareketleri, bir uyuyup, uyanmalar. Ben ailem ile ayrı şehirlerde yaşıyorum. bayram seyran derken bir araya geliyorum. İnanın kardeşimin yaptıklarına ben sabrımı zorluyorum, bacak bacak üstüne atma tükürme artislik yapma lafı uzatma demekten uslandım. Ama ne yapsın kızanım (kızan trakyada çoçuk anlamındadır) ergenlikte. Biz giremedik arkadaş o ergenliğe Babamın lafı vardır nasipsiz dayak yemezsin diye, Arkadaş o dayağı hep ben yedim. Babama diyorum onlara 1 tane abartmıyorum 1 tane tokat atmadın neden ? gelen cevap: nesil farkı evladım ne kadar dövsemde arkadaşlarından görüyor siz yine iyidiniz. Yaşım sizden ufak catres catres , ama her geçen nesilde dahada fazla çılgınlık geliyor.
yani yapıcak birşey yok artık herkes cevresınden birseyler gorup uygulamak ıstıyor.
şimdiki nesile tokat atmak mı.. ohoo seni döverler vallahi.
yolda bazen daha ilk okul cagındakı cocuklara rast gelıyorum agızlarında sıgara :ciks
ıyı nıyetle kotu bırsey oldugunu anlatmaya calısıyorum. aman allahım. senmisin onlara laf söyleyen. ve kendime diyorum Hadi Sertaç oglum işine bak. :saskin
kötü.. ama gercekler

tarikk Çevrimdışı

tarikk 

Süper Üye
6 Ocak 2018
1,631
33
Tarıkcım maalesef ki 95 yılındaki Gazi mahallesini de iyi biliyoruz, Bu gün de halen bahsettiğin gibi muhitler olduğunu kabul ediyorum lakin Kabul edlir ki ülkemizde ne yazık ki terör de var, fakat var olduğu, bariz şekilde terörü övecek yapıtlar insanların binlerce saat izleyebileceği mecralara taşınmıyor.
Sen ki Medya sektöründesin en iyi sen bilirsin, Bu dizileri izledikçe 10-13 yaş gurubunda çocuklar birer çete biat kültürü ediniyorlar.
Yaşadığım bölgede bir ilk öğretim okulunda (7 inci sınıflar) bir grup kendisini çete ilan edip döverek diğer çocukların harçlıklarını bu dizilere özenerek el koyuyorsa devletimizin bu sıkıntıları görmemesine isyan etmek gerekiyor.

Bir dönem herkes Memati, herkes Polat Alemdar dı, Ne kadar mafyavari tip var ise hepsi olduk maşallah ama nedense hiç bir çocuğumuz ''Ben Fatih Sultan Mehmet Han'ım'' demiyor.

Tanımıyor, Ekranda görmüyor ki çocuk desin.

Kimse ''Ben Hasan Tahsin'im'' demiyor
Kimse ''Ben İsmet İnönü'yüm'' demiyor
Kimse ''Ben Seyit Onbaşı'yım'' demiyor

Sen hiç Seyit onbaşımızın kahramanlığının merkeze oturtulduğu bir istiklal harbi yapıtı gördün mü şöyle sağlam bir bütçe ayrılmış olan ;)

Hükümetin sadece Osmanlıyı değil, Yakın tarihimizin kahramanlarını da işlemesi gerekiyor :ok

Aynı semtten bahsediyoruz abi 95 halini bilmiyorum ama şu anda da öyle belki daha iyidir.Herkes kuralına göre oynuyor abi milletçe asmalı,kesmeli filmleri seviyoruz bu da reyting demek bu da para demek.Köküne inmek gerekirse bilinçli aile, bilinçli topluma kadar gelir.Hadi ben bilinçliyim çocuğa izletmiyorum ama dediğin gibi okulu var,çevresi var varoğlu var.

O bahsettiğin isimleri zikretmek şu anda oncusun buncusun yapıyor adamı.Ben burada çıkıp ben Fatih Sultan Mehmet Han'ım desem iktidarcı,Atatürk gibi adamım desem muhalif olurum. Çok eksiğiz çok.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
bu dedıklerınız ben ve akranlarımda var olduğunu bılıyorum ( en azından oyle umut edıyorum) yani saygı sevgi 90 lardaydı. benim yaşım 35 hala babamın annemin karşısında ayaklarımı uzatıp gerilemem. bırak anne babayı abimin karşısında bile... eskiden sigara icerdim ( ki şükürler olsun kurtuldum ) aman abim görecek diye balkonda saklaya saklaya icerdim. hani bılıyodu ama işte bi ceknce vardı...
şimdi 15 yaşşında gencler ellerınde alkol şişesi sigaralar sosyal medyalara fotolarını atıyolar vs vs... saygı sevgi devri kapanmıştır. bu kadar net.

ha bu dizi olaylarına gelince. ulkemizde maalesef kurtlar vadisi ile başlayan ( sadece ilk bölumunuz ızlemişimdir ) sokaklarda kendını polat alemdar sanan genclik , her yerde ahkam kesen genclik vardı...

senaryolar standarttır dizi sektörunde.. ya zengın kız fakır oglana aşık olur.. ya bi semt vardır orda bi mafya vardır.. her dizide sevişme aşık olma falan filan...
benım gozumde butun diziler aynı. sadece oyuncular farklı.
hanımla ( onun dızılerı yuzunden :hihi) cocuklarla ( onların cizgifilmleri yüzünden:hihi) hep kavga etmısızdır.
yine mi belgesellll.. off yine mi maç:slap

gelende yabancı dizileri tercih ediyorum vakıt buldukca Netfilxte..
A Ado hocam umarım şikayetinin gereği yapılır. hic sanmıyorum gerci ama..

Genel kanı, Türk insanının kendi kültürü ile sorunu olduğu yöndedir ancak bana göre öyle değil zira her ne kadar ''Toplum ne istiyorsa biz onu veriyoruz'' savunmasının arkasına sığınsalar da, aslında PARA NEREDEN GELİYORSA onu veriyorlar. O yüzden millete ..ok atmasınlar oturdukları yerden.

Daha önce defalarca yazdım, bizim bu dizileri yapanlar azıcık kafalarını gömdükleri o topraktan çıkartıp BONES izlesinler, LAW&ORDER izlesinler, DR BULL izlesinler.

Bu adamlar 45 dakikalık dizide sadece araya 2 reklam girerek insanları ekran başına bağlayabiliyorsa, Aynı dizi ismi altında yıllar boyunca HER BÖLÜMDE insanları heyecanla ekran başına bağlayabiliyorsa, Her bölümde konuyu başlatıp, her bölüm sonunda konuyu bitirmelerine rağmen bir sonraki bölüm yine de heyecanla bekleniyorsa, Demek ki bu iş yapılabiliyormuş diye artık anlayabilmeleri gerekir. Belki de anlıyorlar ancak işlerine gelmiyor zira kiralanmış 2 ayrı ofiste, toplamda 2 ana karakter ve 10 yan karakter ile 4 yıl boyunca bol bakışmalı ve süper anlamsız dizileri başka türlü insanlara nasıl kaktırabilirler.

Bizdeki yeni kültür maalesef ki KEPÇE İLE BANA, KAŞIK İLE SANA kültürüdür.

Yani reklam gelirlerinden kepçe ile kazanan ajanslar, bunun karşılığında kaşık kadar kalite sunuyorlar izleyicilere.

Birbirinin kuyusunu kazmayan
Abisinin karısına göz dikmeyen
Kardeşinin şirketine el koymayan
Annesinin parasını çalmayan
Babasını arkasından bıçaklamayan
Çalıştığı şirketi soymayan
İyilik gördüğü kadının kocasını ayartmayan
Temizlikçi kadının bacaklarına bakmayan
Personeline tecavüz etmeyen
Uyuşturucu üretip satmayan

Yukarıdakileri yapmayan Hiç kimse yok bizim memlekette eğer bu dizilere bakarsak.

Bu ülkede Domates Biber ve Patlıcan nakaratı ile AŞK şarkısı işlemiş ve dillere pelesenk olmuş sanatçılar ve öyle yapıtlar vardı bir zamanlar.

İşin kolayına kaçan ve bol para, az kaliteye tamah eden tüm zihniyete yazıklar olsun.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Aynı semtten bahsediyoruz abi 95 halini bilmiyorum ama şu anda da öyle belki daha iyidir.Herkes kuralına göre oynuyor abi milletçe asmalı,kesmeli filmleri seviyoruz bu da reyting demek bu da para demek.Köküne inmek gerekirse bilinçli aile, bilinçli topluma kadar gelir.Hadi ben bilinçliyim çocuğa izletmiyorum ama dediğin gibi okulu var,çevresi var varoğlu var.

O bahsettiğin isimleri zikretmek şu anda oncusun buncusun yapıyor adamı.Ben burada çıkıp ben Fatih Sultan Mehmet Han'ım desem iktidarcı,Atatürk gibi adamım desem muhalif olurum. Çok eksiğiz çok.

Sorun zaten bizi O cu BU cu yapmaya çalışan zihniyetin yıllardır aynı oyunu oynamasına rağmen halen bile bile lades oluyor olmamızda.

Yaşımın izin verdiği ölçüde ben ilk olarak 70 lerin sonlarında denk geldiğim Sağcı Solcu bölünmesi ile tanıştım bu hayatla.
Sonra Alevi Sünni meselesi çıktı, Arkasında Türk Kürt mevzusu zaten sürekli kaşınan bir yara, Maalesef ki son 15 yıldır da ilahlaştırılmaya çalışılan bir insanoğlu taraftarı ile Biat kültürüne karşı çıkan kitlenin çatışması ile karşı karşıyayız.

Aynen bahsettiğin gibi İnsan özgürce ve hür iradesi ile fikrini bile beyan edemez, ATATÜRK adını devlet memurları anamaz hale geldiler. Çok şükü rki o özgürlüğümüzü halen alamadılar elimizden de biz göğsümüzü gere gere FATİH SULTAN MEHMET HAN da diyebiliyoruz ATATÜRK de diyebiliyoruz.

Ne gundisi, ne padişah özentisi, ne terörist yardakçısı, ne iktidar yalakası yandaş muhalefet partisi hiç birisi ile işim olmaz. Benim yukarıda yazdıklarımdan başka gönlümde lider yoktur, zaten bunların dışında sayacağım isim de yoktur, olmayacaktır..

Neyse diziden girdik siyasete dayandık yine, Kardeşlerime söz vermiştim siyaset konuşmayacaktım forumda. Neticede gönlümün ne ile dolu olduğunu herkes biliyor, yazmasam da olur :)

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Sorun zaten bizi O cu BU cu yapmaya çalışan zihniyetin yıllardır aynı oyunu oynamasına rağmen halen bile bile lades oluyor olmamızda.

Yaşımın izin verdiği ölçüde ben ilk olarak 70 lerin sonlarında denk geldiğim Sağcı Solcu bölünmesi ile tanıştım bu hayatla.
Sonra Alevi Sünni meselesi çıktı, Arkasında Türk Kürt mevzusu zaten sürekli kaşınan bir yara, Maalesef ki son 15 yıldır da ilahlaştırılmaya çalışılan bir insanoğlu taraftarı ile Biat kültürüne karşı çıkan kitlenin çatışması ile karşı karşıyayız.

Aynen bahsettiğin gibi İnsan özgürce ve hür iradesi ile fikrini bile beyan edemez, ATATÜRK adını devlet memurları anamaz hale geldiler. Çok şükü rki o özgürlüğümüzü halen alamadılar elimizden de biz göğsümüzü gere gere FATİH SULTAN MEHMET HAN da diyebiliyoruz ATATÜRK de diyebiliyoruz.

Ne gundisi, ne padişah özentisi, ne terörist yardakçısı, ne iktidar yalakası yandaş muhalefet partisi hiç birisi ile işim olmaz. Benim yukarıda yazdıklarımdan başka gönlümde lider yoktur, zaten bunların dışında sayacağım isim de yoktur, olmayacaktır..

Neyse diziden girdik siyasete dayandık yine, Kardeşlerime söz vermiştim siyaset konuşmayacaktım forumda. Neticede gönlümün ne ile dolu olduğunu herkes biliyor, yazmasam da olur :)
Ağzınıza sağlık hocam .:ok

catres Çevrimdışı

catres 

Süper Üye
26 May 2018
1,459
40
sonuç olarak kötü dizi kötü senaryolar....
bir zamanlar Leyla ile Mecnun vardı onunda boğazını kestiler.. ne diyeyim ki

tarikk Çevrimdışı

tarikk 

Süper Üye
6 Ocak 2018
1,631
33

altına imza atarım.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
sonuç olarak kötü dizi kötü senaryolar....
bir zamanlar Leyla ile Mecnun vardı onunda boğazını kestiler.. ne diyeyim ki

Bana çok enteresan gelen bir konu var mesela.

Yükümlülük..

Şöyle örnek vereyim. (Geçmişte yaşadım örneğini)

X ajansı Y isimli bir dizi yaptı, yayına verdi, biz izlemeye başladık, arada bize afedersiniz dünya kadar reklam kakaladı ve para kazandılar, sonuçta ben burada bir hizmet almış oluyormuyum? Evet para ödemiyorum ancak iştirak sahibinin para kazanmasına vesile oluyorum. Bu durumda aslında dolaylı yollardan bir hizmet alıcısıyım.

Sonra ertesi hafta diziyi beklerken bakıyorum ki hoooopp, dizi yayından kaldırılmış.

Final yok, sonuç yok, konuyu bağlama yok.

Yani ''Biz yaptık oldu'' mantığında olduğu gibi, ''Biz istemedik olmadı'' şeklinde de yaklaşabiliyorlar.

Peki kardeşim benim sana harcadığım zaman ne olacak?

Yani sonuçta hiç kimse kendisini halka karşı sorumlu hissetmiyor bu ülkede.

Adam kendisini sorumlu hissetmiyor ki sana kaliteli içerik üretsin.

Bu youtube videolarında da mevcıut.

Gidin bakın lütfen bir kadın, bir ustayı ayarlamış, arabanın tekerini söküp yerine 2,5 litre pet şişeleri koli bandı ile bantlıyor, 1 metre ileri gidip ''Evet biz yaptık oldu'' diyor, Sonra bakıyorum birisini yüzbinler izlemiş, birisini neredeyse milyon kişi izlemiş.

Yani bizim youtuberlarımız bile .oktan abi kimse kusura bakmasın.

Acı olan şu ki, yapım ne kadar ..oktan olursa o kadar da izleniyor..

catres Çevrimdışı

catres 

Süper Üye
26 May 2018
1,459
40
Bana çok enteresan gelen bir konu var mesela.

Yükümlülük..

Şöyle örnek vereyim. (Geçmişte yaşadım örneğini)

X ajansı Y isimli bir dizi yaptı, yayına verdi, biz izlemeye başladık, arada bize afedersiniz dünya kadar reklam kakaladı ve para kazandılar, sonuçta ben burada bir hizmet almış oluyormuyum? Evet para ödemiyorum ancak iştirak sahibinin para kazanmasına vesile oluyorum. Bu durumda aslında dolaylı yollardan bir hizmet alıcısıyım.

Sonra ertesi hafta diziyi beklerken bakıyorum ki hoooopp, dizi yayından kaldırılmış.

Final yok, sonuç yok, konuyu bağlama yok.

Yani ''Biz yaptık oldu'' mantığında olduğu gibi, ''Biz istemedik olmadı'' şeklinde de yaklaşabiliyorlar.

Peki kardeşim benim sana harcadığım zaman ne olacak?

Yani sonuçta hiç kimse kendisini halka karşı sorumlu hissetmiyor bu ülkede.

Adam kendisini sorumlu hissetmiyor ki sana kaliteli içerik üretsin.

Bu youtube videolarında da mevcıut.

Gidin bakın lütfen bir kadın, bir ustayı ayarlamış, arabanın tekerini söküp yerine 2,5 litre pet şişeleri koli bandı ile bantlıyor, 1 metre ileri gidip ''Evet biz yaptık oldu'' diyor, Sonra bakıyorum birisini yüzbinler izlemiş, birisini neredeyse milyon kişi izlemiş.

Yani bizim youtuberlarımız bile .oktan abi kimse kusura bakmasın.

Acı olan şu ki, yapım ne kadar ..oktan olursa o kadar da izleniyor..
harcanan zamana yazık oluyo vallahi. ınsanlarn zamanını da calıyolar dedıgın gıbı kullanıyolarda . reytıng meyting en cok ızlenen biziz falan filan.
dedıgın gıbı bı de youtuberlar cıkmış. kız almış eline telefonu yanında da bi tane (mal) diycem de demeyim :sirit
şunu yaptık bunu yaptık. o oyle olmuş bu boyle olmuş. kız altına porche çekmiş yaaaaaa. neymiş efenim çok tıklanmış.. valla tıklarlar

M Çevrimdışı

mstfyln

Yeni Üye
27 Eki 2017
35
Maalesef Türk (!) dizileri nin yüzde doksanı bizim aile yapısı ile alakası olmayan edep sınırlarını zorlayan halkı ve devleti aşağılayan diziler polisiye bilimkurgu macera hiç bişey yok en güzeli elimizden geldiğince izletmemek

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Konu Biraz eskimiş ama bende şiddet cinsel içerikli Dizilere çok karşıyım Özellikle Saçma Sapan olan Başta Söz Savaşçı 2014 senesinde sungurlar bunların bence derhal yayından kalkması lazım afınıza sığınarak söylüyorumki bu tür diziler yeni nesillere kötü örnek olmaktadır öpüşme sahneleri silah sahneleri çevremdeki çocukların Çukurun dövmesini yaptırdığına şahit oldum tişörtünü giyenlerde var kimi sözde oynayanların resmini telefonuna oraya buraya koyanlar var bune saçmalık anlamış değilim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri