6000 TL ye kadar laptop tavsiyesi

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Uzaktan eğitime geçirdiğinden beri bayağı bilgisayar siparişi geçtim (eş,dost,akrabalara)
Yeni nesil ryzen 3,5 test etme imkanım oldu.

Intel islemciler gibi yağ gibi almadığını farkettim sanki tuttuklu hissiyati var.
Neyden kaynaklandığınıda anlayamadim.
Tum cihazlar enaz 8gb m2 ssd idi.

Notebookta Intel Cpu akar :rock
Hocam ben masaüstünde deneyimledim 7nm Ryzen, hala da deneyimliyorum en alt model olmasına rağmen inanılmaz yeterli bir performansa sahip. Laptoplarda hissettiğiniz yavaşlık büyük ihtimalle RAM den kaynaklıdır. Ryzen in iç mimarisi dolayısıyla RAM konusunda seçici oluyor. Yüksek hızlı bellek ve çift kanal olması performansı etkiliyor. Bu giriş segment laptoplarda 8GB tek çubuk 2666mhz ram oluyor genelde bu kısıtlıyor olabilir performansı. Laptoplarda 2xxx ve 3xxx kodlu işlemciler Intel ile rekabet edecek olgunluğa ulaşamadı ancak yeni 4000 serisi özellikle 4600h ve 4800h f/p anlamında ezip geçiyor. Hemde yeni AMDli laptopların pil ömrü daha uzun, idle durumdayken hızları çok agrasif şekilde düşürüyor az enerji harcıyor bu yüzden. Birde fiyat olarak da aynı özelliklerde Intel ürünlerden daha uyguna daha fazla performans verebiliyorlar. Ülkemizde bu cihazlar ancak 1 jenerasyon eskiyince ulaşılabilir fiyatlara geldiği için daha çok yaygın değil ama yakın zamanda çok daha fazla göreceğiz AMD li laptopları.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Yazılımlar Intel mimarisine daha uygun çünkü. :hihi
AMD çoklu çekirdekte kullanışlı.
Ne zaman ki yazılımlar AMD mimarisine daha uyumlu hale gelir o zaman AMD işlemciler de de aynı refleksi görürsün.
Aslında mimariyle pek alakası yok. İkiside x86 PC mimarisi tek fark AMD çok çekirdek daha düşük hız stratejisi uyguladı. Intel de az çekirdek yüksek hız stratejisi uyguladı. Herkes zamanında yazılım altyapısını yüksek hızlı tek çekirdeklere göre optimize ettiği için performans farkları oluştu ancak artık bu durumun etkili olduğunu sanmıyorum. Sık kullanılan programların büyük çoğunluğu yeni donanım imkanlarından yararlanabilecek şekilde güncellendi.

Kullandığınız modeli söyler misiniz, nasıl bir AMD merak ettim doğrusu. A10 muş galiba, onlar eski nesil bulaşmamak gereken işlemciler. Ryzen 5 4600h ya da 7 4800 deneyin ya da inceleme videolarını izleyin. AMD o eski ısınan işlemci değil artık.
Dengeler tersine döndü aslında artık ısınan işlemciler Intel oldu :haha1 Zekice bir mühendislik ile yönetilebilir seviyelere indirdiler ısıyı masaüstü işlemcilerde ancak yinede çok güç tüketiyor, iyi soğutucu istiyor üst modeller.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Aslında mimariyle pek alakası yok. İkiside x86 PC mimarisi tek fark AMD çok çekirdek daha düşük hız stratejisi uyguladı. Intel de az çekirdek yüksek hız stratejisi uyguladı. Herkes zamanında yazılım altyapısını yüksek hızlı tek çekirdeklere göre optimize ettiği için performans farkları oluştu ancak artık bu durumun etkili olduğunu sanmıyorum. Sık kullanılan programların büyük çoğunluğu yeni donanım imkanlarından yararlanabilecek şekilde güncellendi.
İki işlemcinin mimarisine bak anlarsın.
X86 dediğimiz şey adres uzunluğu, konuyla ilgisi yok.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
İki işlemcinin mimarisine bak anlarsın.
X86 dediğimiz şey adres uzunluğu, konuyla ilgisi yok.
CCX tasarımından mı bahsediyorsunuz? RAM olayı zaten işlemcinin içindeki köprüyü Infinity Fabric dedikleri Bus ı daha hızlı çalıştırmak için gerekli. Ryzen 5000de bunu geliştirmek için bir şey yapmışlardı ama tam hatırlamıyorum. Galiba artık tüm CCX ler RAM e direkt erişim sağlayabilecekti. Bu olay biraz gecikmeyi arttırıyor sadece ama yazılımlar da artık işlemcinin yapısına göre ayarlanıyor. İlk başta mesela 2 çekirdek kullanan bir işlem aynı CCX değil de farklı CCX lerden 2 çekirdek ayırıyordu bu yüzden performans düşüyordu. Ancak AMD bu modüler sistem ile bu kadar ucuza üretim yapabildi zaten. 4 çekirdekli CCX ler üretiyor eğer 1 çekirdek kusurlu çıkarsa bunları da 6 çekirdekli ürünlere dönüştürüyor.

D Çevrimdışı

Dcup77 

Yeni Üye
16 Kas 2020
27
47
Evde 2 çocuk olunca, uzaktan eğitim için 2 bilgisayar kullanıyoruz. Bir de benim iş bilgisayarı, toplam 3 adet.

Evdeki eski bilgisayar A10 işlemcili, 8 Ram, çift ekran kartı (R6+R7). Çok kötü değil performansı, ancak ben yine de +8 ram (LDDR3) ve bir Sata SSD siparişi verdim, bu şekilde 3-4 yıl daha kullanmayı düşünüyorum.

Evdeki yeni bilgisayar R5-4600H, 16 RAM (LPDDR4), 512 SSD. Müthiş hızlı ve sorunsuz.

İş bilgisayarım; İ5 7200U, 8 RAM, 512 SSD, on board ekran kartı. A10 dan hızlı ancak R5 in yanından bile geçmez...

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
CCX tasarımından mı bahsediyorsunuz? RAM olayı zaten işlemcinin içindeki köprüyü Infinity Fabric dedikleri Bus ı daha hızlı çalıştırmak için gerekli. Ryzen 5000de bunu geliştirmek için bir şey yapmışlardı ama tam hatırlamıyorum. Galiba artık tüm CCX ler RAM e direkt erişim sağlayabilecekti. Bu olay biraz gecikmeyi arttırıyor sadece ama yazılımlar da artık işlemcinin yapısına göre ayarlanıyor. İlk başta mesela 2 çekirdek kullanan bir işlem aynı CCX değil de farklı CCX lerden 2 çekirdek ayırıyordu bu yüzden performans düşüyordu. Ancak AMD bu modüler sistem ile bu kadar ucuza üretim yapabildi zaten. 4 çekirdekli CCX ler üretiyor eğer 1 çekirdek kusurlu çıkarsa bunları da 6 çekirdekli ürünlere dönüştürüyor.
İşlemci mimarisi işte.
Intel ve AMD'nin işlemciye dair yaklaşımı farklı.
Tasarımsal farklar bunu doğuruyor.

Program da nasıl tasarlandıysa ona göre sonuç alınıyor.
Mesela Bethesda'nın oyunlarını düşün, mükemmel grafikleri ve optimizasyonu var.
Başka yapımcılar mesela 60 FPS'i zor alabiliyor.

Bir programın çekirdeği tasarlanırken sistem kaynaklarını nasıl kullanacağı da tasarlanıyor sonuçta.
Intel'in çekirdek tasarımı ile AMD'nin çekirdek tasarımı birbirinden farklı.
İrdelediğim konular olmadığı için yüzeysel konuşuyorum.

Tek çekirdek vs. çoklu çekirdek karşılaştırması da bu yüzden mesela.

Erinç Çevrimdışı

Erinç

Aktif Üye
25 Kas 2020
262
39
Kullandığınız modeli söyler misiniz, nasıl bir AMD merak ettim doğrusu. A10 muş galiba, onlar eski nesil bulaşmamak gereken işlemciler. Ryzen 5 4600h ya da 7 4800 deneyin ya da inceleme videolarını izleyin. AMD o eski ısınan işlemci değil artık.
Evet Amd A10 Mediamark'tan aldım 2016 da, ordaki satışçı Asus core i 5 alırken , bak bu aynı özelliklerde fiyatı da 500 tl daha ucuz diyerek bana bu cihazı aldırmıştı :)
RYzen'in serisi son çalıştığım yerdeki Lenova Yoga katlanır olan modellerden birini almıştı almıştı oda, online toplantılarımızda cihazı sürekli ısındı ve kapandı. Kısacası Lenova dan ve AMD den bence uzak duru. Bugün param olsa ya APPLE ALIRIM ya da HP , DELL vb. markalara bakarım.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Evet Amd A10 Mediamark'tan aldım 2016 da, ordaki satışçı Asus core i 5 alırken , bak bu aynı özelliklerde fiyatı da 500 tl daha ucuz diyerek bana bu cihazı aldırmıştı :)
RYzen'in serisi son çalıştığım yerdeki Lenova Yoga katlanır olan modellerden birini almıştı almıştı oda, online toplantılarımızda cihazı sürekli ısındı ve kapandı. Kısacası Lenova dan ve AMD den bence uzak duru. Bugün param olsa ya APPLE ALIRIM ya da HP , DELL vb. markalara bakarım.
İlk sıkıntı promotörün oyunu olmuş. O ayrı mesele.
Ama kusura bakmayın yıl olmuş 2020 AMD ısınıyor muhabettine itibar edemem doğrusu.
Lenovo'nun Legion gibi baba serileri de mevcut.
Yoga gibi ince bir modelde kötü bir soğutma kullandıysa bu Lenovo'nun hatası olur.

Dell'in G3-15, İnspiron 7577 gibi ısınma sorunu olan serileri de mevcut.

Üretici kötü tasarım yaptıysa suç AMD'nin mi oldu şimdi?

Övdüğünüz Apple dizüstüler mesela, bir tane ısınmayan cihazını gösterebilir misiniz?
Ya da reballing istemeyeni?
Ya da fanı açmayanını?

HP mesela, sorunlu modellerini saysak, sorunsuz modeli az sayıda olur herhalde.
Termal konuda yıllarca bir şey yapmamış bir marka idi kendileri.

ASUS mesela, belirli serilerde bariz şekilde menteşe sorunu mevcuttu.

İşin özü hiç bir firma sorunsuz değil, hepsi kapitalist mantıkla hareket ediyor.
Sistem böyle çünkü.

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
RYzen'in serisi son çalıştığım yerdeki Lenova Yoga katlanır olan modellerden birini almıştı almıştı oda, online toplantılarımızda cihazı sürekli ısındı ve kapandı. Kısacası Lenova dan ve AMD den bence uzak duru. Bugün param olsa ya APPLE ALIRIM ya da HP , DELL vb. markalara

Ama kusura bakmayın yıl olmuş 2020 AMD ısınıyor muhabettine itibar edemem doğrusu.
Yoga gibi ince bir modelde kötü bir soğutma kullandıysa bu Lenovo'nun hatası olur.

Övdüğünüz Apple dizüstüler mesela, bir tane ısınmayan cihazını gösterebilir misiniz?
Ya da fanı açmayanını?

İşin özü hiç bir firma sorunsuz değil, hepsi kapitalist mantıkla hareket ediyor.
Sistem böyle çünkü.
Lenovo thinkpad 12 sene kullanmış biri olarak, Lenovo almayın çok iddialı bir yaklaşım olmuş bence de

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Umut Barış Umut Barış hocamın ilk attığı cihaz ilgimi çekti hakkında biraz araştırma yaptım. Şuan f/p olarak piyasadaki en iyi laptoplardan biri bence. Fiyatına göre malzeme kalitesi güzel kasası magnezyum, alüminyum karışımı, pili küçük ama AMD işlemci sayesinde pil ömrü uzun. Klavye güzel. Ekran biraz vasat bir IPS ama sonuçta IPS ve normal kullanıcı için güzel bir görüntüsü var. SSD SATA değil NVME hızları iyi. Kısaca güzel bir paket olmuş webcam, mikrofon da iyi tam öğrenci, günlük kullanım gibi konulara uygun.

Ya da fanı açmayanını?

Sistem böyle çünkü.
Apple cihazlar bir ara da sürekli ekran kablosu koparıyordu. Menteşenin hareketini düşünmeyin kısa yapmışlar kabloyu, kapağı açıp kapattıkça gerilip kopuyordu. Laptop tasarımı çok entegre olduğundan, birde sürekli hareket edip farklı kuvvetlere mağruz kaldığından kronik problem çok çıkaran bir cihaz türü. Laptop satın alanların da genelde bu konulardan anlamayıp bozulunca kendi hatası sanması bu şirketleri sorumsuz olmaya itiyor.

Son düzenleme:
Kisuke Urahara Çevrimdışı

Kisuke Urahara 

Aktif Üye
21 Mar 2019
424

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt