60 Hz Samsung TV'de Panel 120 Hz Görünüyor

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
Merhabalar,

Herkese iyi forumlar dilerim.

2014 model Samsung UE40H6470 AS FHD bir televizyonum var. Bugün servis menüsüne girip tv'nin şu ana kadar kaç saat kullanıldığına bakmak istedim.
Menülerde dolaşırken gözüme bir ibare takıldı; '' Backend[FOX-FT3] Panel[120Hz] '' yazmakta. Bildiğim kadarıyla bu tv 60 hz olması gerekiyor, her yerde öyle yazıyor.

Konuyla ilgili bilgisi olan var mı ? Normalde tv bluetooth kulaklıkları desteklemiyordu, yani bağlayamıyordunuz. Fakat servis menüsüne girip, '' BT off '' olan kısmı '' on '' yaptıktan sonra bağlantı açıldı. Artık her türlü bluetooth kulaklığı tv'ye bağlayabiliyorum, airpods da dahil.

Aynı şeyi zamanında 3D için de yapmışlardı yanlış hatırlamıyorsam. 3D destekleyen paneli yazılımla kapatıp, sizi 3D'si açık olan daha pahalı modeli almaya yönlendiriyorlardı. Aklımda böyle kalmış, yanılıyor da olabilirim.

120 hz panel daha maliyetli olacağından biraz saçma geliyor ama söz konusu Samsung olunca her şeyi beklerim. Acaba böyle bir durum mu söz konusu ? Yani donanım olarak 120 hz panel fakat yazılımsal olarak 60 hz olabilir mi ?

Şimdiden teşekkürler.

3kcdhub.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,286
Aynı tv bendede var yedek olarak kutuda duruyor. Merak ettim bende şimdi gelecek cevapları. 120 ise güzel fiyata okutayım ?
Şaka bir yana çok kaliteli bir işçiliği ve görüntüsü var cihazın.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
Aynı tv bendede var yedek olarak kutuda duruyor. Merak ettim bende şimdi gelecek cevapları. 120 ise güzel fiyata okutayım ?
Şaka bir yana çok kaliteli bir işçiliği ve görüntüsü var cihazın.
Satılığa koyar koymaz hemen talipler çıktı. Evdekiler de satma diyor, ben de kararsız kaldım :) Yeni üretim giriş ve orta seviyelere bakıyorum, eski tv'lerdeki malzeme kalitesi yok gerçekten. Nerdeyse hepsi ucuza kaçıyor, tamamen ucuz plastik ağırlıklı malzemeler kullanıyorlar.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Sadece bir seçeneği açmış olursunuz muhtemelen.
60 Hz paneli 120 Hz süremezsiniz.
Sürdünüz diyelim, panel daha kısa ömürlü olur.

60 Hz TV'ye 60 Hz panel takarlar.
120 Hz panel daha pahalı.

Bluetooth'un kapalı gelmesinin nedeni de bandrol ücreti veya lisans ücreti nedeniyledir diye düşünüyorum.

CnB1981 Çevrimdışı

CnB1981 

Aktif Üye
4 Nis 2019
82
42
Merhaba, aslında bunu basitçe anlamanın bir yolu var, Samsung ve Lg de önceki kullanımlarımı göz önüne alırsak, 60 hz panellerde görüntü ayarları - hareket kısmında sadece titreme giderme fonksiyonu oluyor, 120 hz lerde artı olarak bulanıklık gidermede mevcut, menüden bakıp anlayabilirsiniz, judder ( titreme ) + blur ( bulanıklık ) giderme için ayar varsa 120 hz dir, bende 55H6410 var o 120hz mesela babam halen kullanmakta.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
Merhaba, aslında bunu basitçe anlamanın bir yolu var, Samsung ve Lg de önceki kullanımlarımı göz önüne alırsak, 60 hz panellerde görüntü ayarları - hareket kısmında sadece titreme giderme fonksiyonu oluyor, 120 hz lerde artı olarak bulanıklık gidermede mevcut, menüden bakıp anlayabilirsiniz, judder ( titreme ) + blur ( bulanıklık ) giderme için ayar varsa 120 hz dir, bende 55H6410 var o 120hz mesela babam halen kullanmakta.
Anlattığınız şekle göre tv native 120 hz panele sahip görünüyor. Acaba 1080P 120 hz oyun oynatabilir mi merak ettim.

Sammy6470_4.jpg

A Çevrimdışı

aziris

Aktif Üye
16 Haz 2020
95
50

Aynı tvnin 48 inci var bende paneli kırıldı çöpe atmaya Kıyamadım 2600 verdim yeni panel takıldı fakat panel takan servisin soyledigine gore 3d panel uretimi sonlandigindan takilan panel 3d desteklemedigi için 3d özelliği gitti fakat yeni panelde görüntü güzel sormak istediğim bu tvnin avrupada satılan versiyonlarinda hbb tv açık olarak geliyor servis menüsünden bu özelliği açmak mümkün mü
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

20210731_231155.jpg
20210731_231107.jpg

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
İnanın hiç bilmiyorum ancak servis menüsünde dikkatli olmak lazım. TV kaplıyken sırasıyla info, menü, ses kısma (mute), güç tuşlarına basarsanız tv açıldığında servis menüsü de geliyor.

A Çevrimdışı

aziris

Aktif Üye
16 Haz 2020
95
50
Sağolun bende bulamadım bir yerde servis kumandası ila acilabildigini duymuştum

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Ürünü ona göre pazarlıyorlar tabii,"bak bu 60 hz,3000 lira,bu 120 hz 5000 lira" gibi,halbuki ikisi de aynı ürün ,3000 satarak parasını çıkartıyorlar zaten,iğeri farklı kar oluyor ,tabii benim düşüncem bu yönde,ben 2012 den beri "bilseydim bu tvyi almazdım" derim hep,çünkü profille oynayarak benim tv durumuna getirilen çok tv oldu zamanında :)

CnB1981 Çevrimdışı

CnB1981 

Aktif Üye
4 Nis 2019
82
42
60 Hz TV'ye 120 Hz panel koymaları için bir mantık yok bence.
O ayar sadece hareketli sahnelere iyileştirme yapmaya yarar.
Muhtemelen bunu da daha fazla resim karesi üreterek yapıyordur.
60 hz panelli hiç bir samsung ve lg panelde bulanıklık giderme görmedim ben, ilk kurcaladığım menü kısmı burasıdır :) sadece titreşim giderme ayarı oluyor, siz daha tecrübelisiniz tabii belki bir numarası vardır, ben gözlemlerimden çıkardığımı ilettim ;)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
60 hz panelli hiç bir samsung ve lg panelde bulanıklık giderme görmedim ben, ilk kurcaladığım menü kısmı burasıdır :) sadece titreşim giderme ayarı oluyor, siz daha tecrübelisiniz tabii belki bir numarası vardır, ben gözlemlerimden çıkardığımı ilettim ;)
Kimi daha detaylı menü yapar kimi tek ayar altında hepsini kendi kıstasına göre yapar.
120 Hz panel 60 Hz panelden daha pahalı, yazılımla kısıtlayıp daha ucuza satmak cidden mantıksız geliyor.
Aşamadığım nokta burası.
Bilgisayarı bağlayın, HDMI'dan 120 Hz girebiliyorsanız, tarayıcıdan ufo test açıp 120 FPS değerinde bir bakın bakalım nasıl gözükecek.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
Yabancı forumlara yaptığım araştırmalarda da farklı yorumlar geldi. Ancak şöyle bir bilgiye ulaştım, eğer doğru ise panel 100 veya 120 hz gözüküyor;

Option : 40A1AF0V,....,....,NONE (from the Service Menu)

40 = Size in inches
A = vendor / Manufacturer / where:-

A = Samsung Display
D = CMO (Chimei Innolux / Chilin /)
L = AUO (AU Optronics)
R = AUO (AU Optronics)
I = CPT (Chunghwa Picture Tube)
P = CMI (Chimei Innolux)
H = Sharp Display
S = Sharp / (Samsung China)
B = Beijing Optoelectronics

1 = Panel frequency where:-

6 = 50 (60Hz)
1 = 100 (120Hz)
2 = 200 (240Hz)

U = Panel Finish where:-

U = Ultraclear
A = Antiglare

U = Panel resolution where:-

U = UHD
F = Full HD
H = HD

Not sure what the number represents but on the TV's I've seen this appears to be:-

9 for 9 series
8 for 8 series
7 for 7 series
0 for 6 series.

Not sure what the next letter represents but see the table of models I have looked at at the end

V = Panel Type

Kaynak;

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri