55UHL960 MB130E Backlight Arızası Hk.

Y Çevrimdışı

Yoda77

Yasaklı Üye
3 Tem 2023
13
33
Tüm üyelere selam;

Hİ-LEVEL 55UHL960 Model bir cihaza sahibim. MB130E anakart. Televiyzonu bazen açarken arka plan karanlık oluyor dikkatli bakınca görüntü mevcut. Fakat ne gariptir ki bir kaç kez aç kapat yapınca görüntü geliyor sorunsuz günlerce kullanıyorum. Besleme kartındaki diyotlar eğer arızalı ise komple çalışmaması gerekmez mi arada bir çalışıp arada bir çalışmaması nedendir yazılımsal olabilir mi ? Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Saygılar. teraspy teraspy Umut Barış Umut Barış Sota Sota By_Trol By_Trol TEKNOwest TEKNOwest slowfood slowfood A Adem Helvacı

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
LED şeridindeki ledlerde anormallik varsa, voltaj da ona göre dalgalanır.
Yani ledler soğukken 90 volt, sıcakken 80 volt gibi.

Bizdeki Vestel'in led barı arızalı ama hala değiştirmedim.
TV'yi çalıştırıp saatler sonra kapattım diyelim, tekrar geri açmak istediğimde led voltajı ve anma akımı anormal düzeyde olduğu için sistem kendisini kapatıyor.

Önce gerilim sonra led bar veya besleme kartı kontrolü yapılmalı.
Onun nedeni yazılım değil donanım kaynaklıdır.
Öncelik besleme kartı ve led bar olmalı.
Zaten led bara baktığınızda ledler arası ışık şiddeti farklıysa, o led barın tamamen yenisi ile değişmesi gerekir.
Köprü ile atlama, sadece ömrü azalan ledi değiştirme vs bunlar gün kurtaran ve besleme kartını bozma ihtimali olan yöntemler.

Anlaşılan eliniz yatkın değil, yetkili serviste değiştirtin.
Başka yerlerde, güvenilir biri değilse sizi dolandırabilir.

Y Çevrimdışı

Yoda77

Yasaklı Üye
3 Tem 2023
13
33
Tüm televizyonu dikkatlice söktüm led barlara ulaştım laptop adaptörü ile 19v ledleri tek sıra halinde test ettim hepsi aynı güçte yanıyor herhangi bir yanık siyah nokta vs yok. hepsi sorunsuz yanıyor. Tekrar topladım. kofa giren kabloyu söktüm acaba kısa devremi var diye o şekilde çalıştırdım ondanda değilmiş. multi metre ile internetten araştırarak devrelerin nasıl ölçüldüğünü öğrendim ve ölçtüm. besleme kartında bir problem göremedim herşey sağlam ledlerede güç gidiyordu. şans eseri meşhur video platformunda bir videoya denk geldim besleme kartının kapasitörlerini ısıtıyor sıcak hava makinesi ile ve backlight geliyordu. Evdeki fön makinesi ile denedim aynısını tüm kapasitörleri fön makinesi ile ısıttım birde ne göreyim ekranım geldi. bu kapasitörleri anakarttan çıkartıp ölçmek gerekiyormuş sanırım asıl doğru sonuç öyle alınıyormuş internette öyle yazıyor 6-7 tane var zaten hepsini söküp aynısını veya yakın değerlerdeki bir kapasitör ile değiştirsem tüm sorunlar çözülecek sanırım. tv 2 gündür çalışıyor kapatmıyorum belki gider diye uzun oldu biraz ama bilgi vermek istedim. kapasitörleri ısıtmakta bir sorun bulma yöntemiymiş öğrenmiş oldum. Bir çok yazım hatalarım olabilir kusura bakmayın. Saygılarımla.
teraspy teraspy Umut Barış Umut Barış Sota Sota By_Trol By_Trol TEKNOwest TEKNOwest slowfood slowfood A Adem Helvacı

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,592
Tüm televizyonu dikkatlice söktüm led barlara ulaştım laptop adaptörü ile 19v ledleri tek sıra halinde test ettim hepsi aynı güçte yanıyor herhangi bir yanık siyah nokta vs yok. hepsi sorunsuz yanıyor. Tekrar topladım. kofa giren kabloyu söktüm acaba kısa devremi var diye o şekilde çalıştırdım ondanda değilmiş. multi metre ile internetten araştırarak devrelerin nasıl ölçüldüğünü öğrendim ve ölçtüm. besleme kartında bir problem göremedim herşey sağlam ledlerede güç gidiyordu. şans eseri meşhur video platformunda bir videoya denk geldim besleme kartının kapasitörlerini ısıtıyor sıcak hava makinesi ile ve backlight geliyordu. Evdeki fön makinesi ile denedim aynısını tüm kapasitörleri fön makinesi ile ısıttım birde ne göreyim ekranım geldi. bu kapasitörleri anakarttan çıkartıp ölçmek gerekiyormuş sanırım asıl doğru sonuç öyle alınıyormuş internette öyle yazıyor 6-7 tane var zaten hepsini söküp aynısını veya yakın değerlerdeki bir kapasitör ile değiştirsem tüm sorunlar çözülecek sanırım. tv 2 gündür çalışıyor kapatmıyorum belki gider diye uzun oldu biraz ama bilgi vermek istedim. kapasitörleri ısıtmakta bir sorun bulma yöntemiymiş öğrenmiş oldum. Bir çok yazım hatalarım olabilir kusura bakmayın. Saygılarımla.
teraspy teraspy Umut Barış Umut Barış Sota Sota By_Trol By_Trol TEKNOwest TEKNOwest slowfood slowfood A Adem Helvacı
Besleme kartının net resmini buraya ekler misin.

Y Çevrimdışı

Yoda77

Yasaklı Üye
3 Tem 2023
13
33
IMG_1187.jpg

17IPS72 Kart modeli yanık patlak vs hiç bir şey gözükmüyor şişmede yok kapasitörlerde.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt