55" VA, PC'den Dizi-Film İzletecek TV önerisi

R Çevrimdışı

Rakoon

Yeni Üye
13 Ocak 2019
4
30
Merhaba arkadaşlar,
Uzun süredir forumu takip ediyordum fakat üye olmamıştım, başta yönetim olmak üzere herkesin emeğine sağlık. Bir TV Tavsiyesi isteyeceğim.

Ekran boyutu: 55" (fiyat/teknoloji farkına değecekse 50 ve 65 de belki olabilir)
Çözünürlük: 4K (3840x2160)
Görüntü teknolojisi: LED
Yenileme hızı: Aslında bilgisayar ile kullanacağım için 100/120 Hz istiyordum fakat fiyat çok yükseliyor gibi.
Panel: VA

Kullanıcı profili: Kişisel odamda kullanacağım, karartma perdem mevcut yani sürekli karanlık ortamda tam karşıdan kullanım. Sıcak, soğuk, nem gibi değişkenleri kontrol altında tutmaya çalışacağım.
TV'yi hiç uyduya bağlamayı bile düşünmüyorum. (Belki öylesine ses olsun diye açmak için) Asıl kullanım amacım PC'den/Android Box'tan(Netflix)/Direkt HDD üzerinden dizi-film izlemek olacak.

İlk araştırmaya başladığımda 2018'in yıldızı Sony 55XF9005 düşündüm fakat 6750 TL'lik fiyatı uzaklaştırıyor onun dışında Samsung 55NU8000 de 100hz paneli ile ilgimi çekti 5475TL civarı o da. O paraları ödeyebilecek olsam da f/p oranı yüksek değil gibi hissettiriyor, bu konuda da fikrinizi almak isterim. Şahsen bir mühendis olarak verime çok önem veriyorum. :)

3500 civarına veya değecekse 4500 civarına(Oraya kadar çıkmışken NU8000 alırım gibi geliyor) bu kullanıma uygun bir TV önerisi için sizi rahatsız ediyorum.
Bu civardaki modelleri çok da araştıramadım çünkü Samsung Sony gibi internete modeli yazınca panel, yenileme hızı gibi bilgiler önümüze dizilmiyor. Sizler olmasanız asla öğrenemeyeceğiz belki de.
Aklımda Vestel 55UD9650 modeli mevcut. Alacağım yerden ürün kodu alıp @Ado bey'e sordum sağolsun HDR, DV, WCG ve HB teknolojilerinin olduğunu söyledi. 130s anakartı da mevcutmuş, sanırım bu modelin en iyi üretimi bu.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

R Çevrimdışı

Rakoon

Yeni Üye
13 Ocak 2019
4
30
Hoş geldiniz. A Ado size yardımcı olacaktır.
Teşekkür ederim, hoşbulduk. Evet ben de A Ado Bey'den ve yardımcı olabilecek herkesten yorum bekliyorum.
Özellikle 3600TL'lik bir Vestel, PC'den 4K film konusunda pişman eder mi? Bundan dolayı 5500TL'lik Samsung NU8000 fiyat farkına değer mi?
Bazı yorumlarda, Vestel için aksiyon sahnelerinde titreme olduğunu okudum. Sürekli dizi-film izlemeye uygun olup olmadığını merak ettim. Ara sıra PC'den oyun da açarım ama rekabetçi oyunlar oynamayacağım için input lag'i çok kritik değil fakat yine de bir kaç yorumda input lagin göz yorduğunu da okudum.
Samsung NU8000 ve Sony XF9005 f/p konusunda düşündürttüğü gibi, ya 1 ölü pixel veya hafif bir bulutlanma olursa iade edemezsem ve üzerse diye de düşündürtüyor.

selfmachine Çevrimdışı

selfmachine

Aktif Üye
9 Eki 2018
59
41
55 inç kendi odan için çok fazla büyük değil mi? Çok yakın mesafeden izleyeceğini düşünürsek görüntü kalitesini tam olarak alamayacaksın.

R Çevrimdışı

Rakoon

Yeni Üye
13 Ocak 2019
4
30
55 inç kendi odan için çok fazla büyük değil mi? Çok yakın mesafeden izleyeceğini düşünürsek görüntü kalitesini tam olarak alamayacaksın.
image.php

Odamdaki izleme mesafem 2.3 metre. Bu ve benzeri grafiklere göre 2.3 metreden 4K görüntüyü gerçekten tadabilmek için minimum neredeyse 60 inç gerekiyor. Yine de pratikte başta büyük gelebilir ama sonradan keşke 5-10 inç daha büyük alsaydım demek yerine şimdiden gücüm yettiğince büyük almak istedim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt