4K TV HDMi Kablo Tercihi

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
yine cins bir soruyla karsinizdayim,
4k tv ler icin dogru hdmi kablo tercihi nasil yapilir? yeni bir ekran karti sparis verdim hdmi cikisi 2.0b yaziyor tv nin sayfasindan baktigimda da ise sadece "HDMI™ yaziyor internetten baktim 2.0b icin hdmi kablosu fakat bir sürü secenek var altin kaplama, onu destekliyor, bunu destekliyor, sorsan piyasada olmayan teknolojiyi bile destekiyor 3 iiraya da var 10 liraya da 30 lirayada :bilmiyom
bende bir sürü hdmi kablosu var fakat hic birinin hdmi 1.4 sürümünden yeni oldugunu sanmiyorum üzerinde de birsey yazmiyor ekran karti, capture card, uydu alicisi vs nin yaninda gelen hdmi ler sürümü nasil anlariz onu da bilmiyorum bu konuda bilgisi olanlar fikir verebilirse sevinirim ekran karti icin hdr destegine sahip bir hdmi kablosu lazim

örnek hdmi kablolari link: (kismen türkcelestirerek)

bu sadece 2 örnek bunun gibi yüzlerce secenek cikiyor fiyat farkindan baska ne fark var kaliteye ne kadar etkisi olur hdr icerigi bilgisayardan tv ye aktarmada sorun yasarmiyim

bunun disinda bilgisayardaki mevcut ekran karti/hdmi cikisi kombinasyonuylami alakali bilmiyorum fakat ses özelliklerine tikladigimda 2 kanal stereo olarak görünüyor tv nin özelliklerinde 4.1 kanal yaziyor hdmi kablosuylami alakalidir yoksa baska bir problem olabilirmi
ilgilnenelere tesekkürler

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Merhaba. Siz yeter ki araştırarak alın, sorduğunuz soruda bir cinslik yok. :sirit
Bu altın kaplama vs. muhabbetinin ucuz kablolarda hikaye olduğunu anlamışsınızdır, hepsinin paketinde uçtuğu kaçtığı yazar. :haha1

HDMI, tıpkı SATA - USB gibi, geriye dönük uyumluluğu olan bir teknolojidir.
Yani 1.4 cihaza 2.0 kablo taktığınızda çalışmaz diye bir koşul yoktur.

Yani 2.0 kablo aldığınızda eski sürüm cihazlarınız için endişelenmeyin.

Benim bildiğim en kaliteli HDMI kablo Monster firmasınındı sanırım ama onun da orjinalini bulmak ayrı mesele, fiyatları da biraz yüksekti diye biliyorum.

Kaliteli HDMI kablo ile kalitesiz HDMI kablo arasında dayanıklılık dışındaki fark verilerin eksiksiz / hatasız şekilde iletilmesi. (Benim bildiğim.)

İletilen sinyal sayısal olarak kodlanmış da olsa, kalitesiz bir kabloda dışarıdaki manyetik gürültüden etkilenme, anormal direnç değeri gibi durumlardan dolayı verilerin hatalı/eksik gitmesi gibi bir durum söz konusu. (Benim bildiğim, kesin doğru diyemem.)

Görüntü konusunda takıntılı bir kullanıcıysanız ve yüksek kalite kaynaklardan içerik izliyorsanız kaliteli bir kablo alın derim.
Onun haricinde işimi görsün, iki bükülmeye bozulmasın yeter diyorsanız, (Sony, Philips gibi) piyasadaki bilindik üreticilerden bir kablo tercih etmeniz yeterlidir.

Ses konusuna gelecek olursak bilgisayarınız ses konusunda yanılmıyordur. (Eğer sürücüleri doğru şekilde yüklüyse.)
Benim bildiğim 4.0 stereo ses sistemi var. (2 ön 2 arka)
4.1 de zannediyorum ki 5.1 den önce icat edilmiş bir alternatif herhalde.
TV'lerde genelde ses sistemi 2 kanal Stereo olur. :alala
TV belki 2 kanaldan 4.1 gibi mixleme yapıyor olabilir.:bilmiyom
İçinde kaç tane hoparlör var acaba sizin TV'nin? :hmm

Son düzenleme:
blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
5 euroluk da alsanız 100 euroluk kablo da alsanız bir fark olmayacaktır. tek fark 1.4 ve 2.0 da olacaktır

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
5 euroluk da alsanız 100 euroluk kablo da alsanız bir fark olmayacaktır. tek fark 1.4 ve 2.0 da olacaktır

Üst seviye takılanlar öyle demiyor, bana da öyle geliyordu ama, değilmiş. :bilmiyom
Gözümle henüz görmedim tabi. :sirit
Ama düşününce mantıklı geliyor.
Tabi dikkatli hatta takıntılı bir izleyici ise alınmalı.

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
Ben gene de ısrar ediyorum fark olmadığına dair. Kablo kalitesi farkı vardır . Görüntü digital olduğu için bu gözün algılayabileceği bir kalite farkı olmaz.

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Merhaba. Siz yeter ki araştırarak alın, sorduğunuz soruda bir cinslik yok. :sirit
Bu altın kaplama vs. muhabbetinin ucuz kablolarda hikaye olduğunu anlamışsınızdır, hepsinin paketinde uçtuğu kaçtığı yazar. :haha1

HDMI, tıpkı SATA - USB gibi, geriye dönük uyumluluğu olan bir teknolojidir.
Yani 1.4 cihaza 2.0 kablo taktığınızda çalışmaz diye bir koşul yoktur.

Yani 2.0 kablo aldığınızda eski sürüm cihazlarınız için endişelenmeyin.

Benim bildiğim en kaliteli HDMI kablo Monster firmasınındı sanırım ama onun da orjinalini bulmak ayrı mesele, fiyatları da biraz yüksekti diye biliyorum.

Kaliteli HDMI kablo ile kalitesiz HDMI kablo arasında dayanıklılık dışındaki fark verilerin eksiksiz / hatasız şekilde iletilmesi. (Benim bildiğim.)

İletilen sinyal sayısal olarak kodlanmış da olsa, kalitesiz bir kabloda dışarıdaki manyetik gürültüden etkilenme, anormal direnç değeri gibi durumlardan dolayı verilerin hatalı/eksik gitmesi gibi bir durum söz konusu. (Benim bildiğim, kesin doğru diyemem.)

Görüntü konusunda takıntılı bir kullanıcıysanız ve yüksek kalite kaynaklardan içerik izliyorsanız kaliteli bir kablo alın derim.
Onun haricinde işimi görsün, iki bükülmeye bozulmasın yeter diyorsanız, (Sony, Philips gibi) piyasadaki bilindik üreticilerden bir kablo tercih etmeniz yeterlidir.

Ses konusuna gelecek olursak bilgisayarınız ses konusunda yanılmıyordur. (Eğer sürücüleri doğru şekilde yüklüyse.)
Benim bildiğim 4.0 stereo ses sistemi var. (2 ön 2 arka)
4.1 de zannediyorum ki 5.1 den önce icat edilmiş bir alternatif herhalde.
TV'lerde genelde ses sistemi 2 kanal Stereo olur. :alala
TV belki 2 kanaldan 4.1 gibi mixleme yapıyor olabilir.:bilmiyom
İçinde kaç tane hoparlör var acaba sizin TV'nin? :hmm

sorun geriye yönelik uyum degil ileriye yönelik uyum tv ve ekran karti yeni nesil olur kablo eski nesil,uyumsuz,yetersiz vs. olursa hdr icerigi aktaramam yada kalite kaybi olur diye düsündüm. kalite benim icin önemli her cesit dosyaya erisim imkanim var 1-2 mbps bitrate li videolardan 900 mbps olana kadar genelde izlediklerim uhd+hdr bluray dosyalari 40-70 mbps bitrate sahip

hoparlörler tv de görünmüyor disardan bakarak anlasilmiyor nasil anlayabilirim bilmiyorum :bilmiyom

1c38fcff17652480c.jpg
287a285c79ea224d2.jpg

kendi sitesinde ve baska sitelerde detayli bir bilgi bulamadim her yerde 4.1 diyor
    • Lautsprecher System 4.1
    • Surround-Format Dolby Digital Plus

Üst seviye takılanlar öyle demiyor, bana da öyle geliyordu ama, değilmiş. :bilmiyom
Gözümle henüz görmedim tabi. :sirit
Ama düşününce mantıklı geliyor.
Tabi dikkatli hatta takıntılı bir izleyici ise alınmalı.
takinti var da okadar para yok görüntüyü olmasi gerektigi gibi göstersin yeterli simdilik :)

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
Almanyada yaşıyorsunuz sanırım medimarkta çok çeşitli hdmi kablolar var ucuzu da pahalısı da var oradan bakabilirsiniz aslında. Bende ordan almıştım hdmi kablo

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Almanyada yaşıyorsunuz sanırım medimarkta çok çeşitli hdmi kablolar var ucuzu da pahalısı da var oradan bakabilirsiniz aslında. Bende ordan almıştım hdmi kablo
mediamarkt genelde pahali yakndan incelemek icin gidilebilir ( neyi inceleyeceksem) ama satin almak icin ilk tercihim degil bunun yaninda zaten bu konuyu acmamdaki amac hangi kabloyu secmem gerektigi bir sürü secenek var mediamarkt calisanlari basit seyleri bile bilmiyorlar stokda hangi ürün fazlaysa onlari satmaya calisir onlar :)

bu arada bahsi gecen markaya baktim acikalamlarda hdmi versiyonu .2.0 yazmasina ragmen destekledigi cözünürlük 1080p diyor buna ragmen fiyati cok fazla link :

bi kabloya bu kadar para verilirmi :bilmiyom

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
sorun geriye yönelik uyum degil ileriye yönelik uyum tv ve ekran karti yeni nesil olur kablo eski nesil,uyumsuz,yetersiz vs. olursa hdr icerigi aktaramam yada kalite kaybi olur diye düsündüm. kalite benim icin önemli her cesit dosyaya erisim imkanim var 1-2 mbps bitrate li videolardan 900 mbps olana kadar genelde izlediklerim uhd+hdr bluray dosyalari 40-70 mbps bitrate sahip

hoparlörler tv de görünmüyor disardan bakarak anlasilmiyor nasil anlayabilirim bilmiyorum :bilmiyom

1c38fcff17652480c.jpg
287a285c79ea224d2.jpg

kendi sitesinde ve baska sitelerde detayli bir bilgi bulamadim her yerde 4.1 diyor
    • Lautsprecher System 4.1
    • Surround-Format Dolby Digital Plus

takinti var da okadar para yok görüntüyü olmasi gerektigi gibi göstersin yeterli simdilik :)

Hocam konuyu anlamadınız sanırım.

Her HDMI sürümü, destekleyebildiği teknolojiyi kullandırır.
Desteklemediği teknolojiyi kullanamazsınız.

hdmi_versions.png

Örneğin HDMI 1.4 ile 4K sinyali 60 FPS olarak kesinlikle aktaramazsınız.
Bunun için 2.0 kablo kullanmanız gerekmekte.

Yarın 2.0 dan daha üst sürüm çıktığında sizin televizyonunuz destekleyemiyorsa ona yapabileceğiniz birşey yok.
Televizyonlar genelde üretildiği dönem piyasadaki en güncel teknoloji ile satışa sürülürler.

Sizin tv'niz HDMI 2.0 ise HDMI 2.0 kablo alın yeterli.
Yarın 2.2 çıktı diyelim, 2.2 kablo takınca TV'de 2.2 kullanamayacaksınız. (Yüksek ihtimal.)

HDMI kapitalist bir teknoloji maalesef.
Her sürüm beraberinde ciddi desteği getiriyor ama her yeni güzelliğinden faydalanabilmeniz için de bedelini ödemeniz gerekecek.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
mediamarkt genelde pahali yakndan incelemek icin gidilebilir ( neyi inceleyeceksem) ama satin almak icin ilk tercihim degil bunun yaninda zaten bu konuyu acmamdaki amac hangi kabloyu secmem gerektigi bir sürü secenek var mediamarkt calisanlari basit seyleri bile bilmiyorlar stokda hangi ürün fazlaysa onlari satmaya calisir onlar :)

bu arada bahsi gecen markaya baktim acikalamlarda hdmi versiyonu .2.0 yazmasina ragmen destekledigi cözünürlük 1080p diyor buna ragmen fiyati cok fazla link :

bi kabloya bu kadar para verilirmi :bilmiyom

Üreticinin sitesi bu sanırım;

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Bakın mesela HDR için en az 2.0a sürümü gerekliymiş,

hdmi-versions-2.jpg

bende onu diyorum iste aslinda tam olarak ben gidip hdmi 2.0 bi kablo alsam hdr yi kullanamam

bu iyi gibi sanirim fiyatida uygun 2.0b sürümüymüs artik ne kadar dogruysa bi yerden belese getiremezsem bundan sparis veririm herhalde :hihi
tavsiyem hdcp 2.2 destekli olanı alman.

hdr destekliyor
o marka burda satilmiyor bulamadim fakat hdcp olayi tamamen farkli bir konu olmasi lazim :hmm

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
bende onu diyorum iste aslinda tam olarak ben gidip hdmi 2.0 bi kablo alsam hdr yi kullanamam

bu iyi gibi sanirim fiyatida uygun 2.0b sürümüymüs artik ne kadar dogruysa bi yerden belese getiremezsem bundan sparis veririm herhalde :hihi

o marka burda satilmiyor bulamadim fakat hdcp olayi tamamen farkli bir konu olmasi lazim :hmm

HDCP olayı kopya korumasına karşı bir önlem.
Merdivenaltı bir üretim değilse bulunur illa ki.

Kablo alırken kutusunda yazar 2.0a-2.0b diye.:sirit
Siz başta öyle demediniz ki. :bilmiyom:hmm

Geri
Üst Alt