4K TV Çok ama 4K Yayın yok neden fazla para veriyorsun

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
ülkemizde genel olarak uydu yayını izlenir çogunluğu böyledir deyinmek istedigim 4k tv almak Sadece HD yayını izleyenler için boşuna fazla para vermek anlamına gelir
İşte, diyorum ki bizde FHD aldığımız dönem bekledik ve geldi. 4K'da gelir mi göreceğiz.
Panel alan da iyi araştırsın ne diyeyim. Biz burada bunun için varız.
Ama şunu bil ki çoğunluk izlediği içeriğin çözünürlüğü şuymuş buymuş pek dikkat etmiyor.
O yüzden bunu tartışmak anlamsız.

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
4K diye parayı basıyoruz 4 yılda bozuluuyor, büyük teknoloji
Teknoloji ile teknolojik terimleri sıkça birbirine karışıyor, bozulup bozulmaması değil konu, ilerleme devam ettikçe üretim bantları yeni düzene göre revize edilir olan budur. Beş on sene sonra da 4k dan 8k ya evrilecek fabrikalar, düzen böyle.

K Çevrimdışı

kabus22

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Teknoloji ile teknolojik terimleri sıkça birbirine karışıyor, bozulup bozulmaması değil konu, ilerleme devam ettikçe üretim bantları yeni düzene göre revize edilir olan budur. Beş on sene sonra da 4k dan 8k ya evrilecek fabrikalar, düzen böyle.
fabrika düzeni sizin söylediğiniz gibi diye son kullanıcı HD yayın için 4k alması gerekmez burda standart tv kullanıcısı HD içerik için 4k ya boşa para vermesin 4k yayın yaygınlaşıncaya kadar aldığı tv çöp olur

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
fabrika düzeni sizin söylediğiniz gibi diye son kullanıcı HD yayın için 4k alması gerekmez burda standart tv kullanıcısı HD içerik için 4k ya boşa para vermesin 4k yayın yaygınlaşıncaya kadar aldığı tv çöp olur
Gereksiz bir polemiğe dönüşüyor, şu listeyi inceleyin, büyük ekran isteyen biri full hd tv alabilir mi görün, artık yavaş yavaş bırakılıyor üretim, boşa para vermesin tüketici de var mı 65 inç full hd tv üretimde

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Gereksiz bir polemiğe dönüşüyor, şu listeyi inceleyin, büyük ekran isteyen biri full hd tv alabilir mi görün, artık yavaş yavaş bırakılıyor üretim, boşa para vermesin tüketici de var mı 65 inç full hd tv üretimde
Çok haklısınız seçenek yok piyasada, basit kullanım için TV aldım işte yakın zamanda Full HD panel yok olsa bile zaten 4K panelli muadil hatta daha üst modelle çok yakın fiyata satılıyor.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Panel üreticilerine bağlı.
Maliyet ucuzlamadan yaygınlaşmaz.
Full HD, HD Ready paneller de böyle idi.
Aslında ülkemizde biraz böyle bu durum.
4K uydu yayıncılığı dünyada da yaygın değil ama HD, FHD yayıncılık uzun süredir vardı.
Ülkemizde sonradan yaygınlaştı.

Kanallar geçiş yapabilecek mi göreceğiz. Epey maliyetli bir iş.
Ben TV kanalları izlemediğim için dert etmiyorum.
4K TV yok evimde.
4K içerik Netfix'de vs yaygın mı bilmiyorum.
Hocam Netflix'te yaygın 4k ancak filmler bile genelde 4k ile çekilmiyor. En son jenerasyon 2019-2020 sinema kameraları daha yeni 4K-6K kameralara geçiş yapıyor. Mesela üst seviye filmlerde kullanılan ARRI kameralar ,ki bunlar 100.000 dolarlık hatta daha pahalı makineler, 2K çözünürlük ile görüntü veriyor. 4K düşük Bitrate de bile güzel keskinlik verdiği için 4K dağıtım yapıyorlar. Birde şirket politikasına göre değişiyor misal YouTube da 1080p video yükleyenler bile en son exportta 4K kopya alıp yüklüyor neden? 4K daki izin verilen bitrate daha yüksek daha iyi bir görüntü ortaya çıkıyor. Bu bilimsel olarak kanıtlanması zor çok çetrefilli bir konu. Yani hangisi iyi, bitrate-çözünürlük-kalite üçgeni sabaha kadar tartışsak bir çözüm bulunmaz.

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Off topic ?

Şu zaman da neden gidip hala 3310 telefon alınmıyor ise 4k tv alınması da aynı sebepten
Noktayı koymuşsun mubarek :hihi

@Herkese;
Yeni uydumuz var ,atıldı zaten ,50 derecede,4k,8k,12k (12k mı :hihi) ,ama neden 50ye atıldı muamma benim için,42 derece süper derece bana göre,ama o 50 ye atıldı :)
Ahanda link :

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,354
39
Arkadaşlar panel kaliteli olsun fulhd olsun 😀
Monitörler küçük olduğu için halen FHD olarak üretilmeye devam ediyor ancak TV piyasasında neredeyse FHD üretim kalmadı. TV yayını olmasa da Stream platformlarında 4K iyice yaygınlaştığı için ki artık insanlar normal uydu yayını izlemiyor, özel ihtiyaçlar haricinde FHD almak artık çok mantıklı değil.

Ayrıca, istediği kadar kaliteli olsun 4K'ya alıştıktan sonra bir altına geri dönmek zor oluyor. Herkes sevmese de HDR'ın da ayrı bir tadı var. Eskilerin en kral plazma televizyonunu bile kullansanız, yeni teknolojileri destekleyen bir Oled veya üst seviye bir Led tv'yi yarım saat izleyin bir daha Plazma izlemekten zevk almazsınız; görüntü karanlık, renkler cansız gelecektir.

S Çevrimdışı

sadays

Aktif Üye
26 Eyl 2020
193
54
HDR ile birlikte tüm dengeler değişti plazmalar bitti tv yayınları büyük yatırım istiyor diye 4kya geçemedi koskoca katar dünya kupasını 4k veremedi statlarda bazı kameralar full hd idi anlayın ne kadar pahalı bir iş olduğunu

açıkçası ben tv yayını önemsemiyorum stream servislerinde bırak hd hdr olmayan film ve dizileri bile izlemiyorum

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt