49UB8300 Görüntüde Yatay Çizgi Kayması

G Çevrimdışı

graphpix

Yeni Üye
5 Mar 2023
3
45
Selamlar,

Vestel 49UB8300S model MB120 anakartlı 4K bir televizyonum var. Yaklaşık 6 yıllık bir tv. Son zamanlarda Netflix izlerken görüntüde 1 saniyeliğine yatay çizgiler yukarı kayıyor sonra 1 saniye tamamen düzeliyor ve bu sürekli tekrarlıyor. Ancak dahili uydu alıcısıyla tv izlerken hiçbir sorun oluşmuyor. Deneme amaçlı bilgisayarımı HDMI portundan bağladım ve birkaç deneme yaptım. Sonuç olarak görüntüyü pc ayarlarından 50hz olarak ayarladığımda görüntü düzeliyor 60hz olarak ayarladığımda aynı çizgi kaymaları tekrar oluşuyor. Bana bu sorun karttan olabilir diye düşündürdü anca bu konuda hiç deneyimim olmadığı için forumdaki üstadlara sormak istedim.

Sizce sorunun kaynağı panel midir yoksa anakart mıdır?

20230305_130430.jpg

G Çevrimdışı

graphpix

Yeni Üye
5 Mar 2023
3
45
Yanıtınız için teşekkür ederim, ilk kurulumdan sıfır kurulum yapıp tekrar denedim ama kurulum ekranında da aynı titreme oluşuyor. Kaynak ne olursa olsun yayın 50hz ise titreme olmuyor 60hz olursa titreme oluyor. Sanırım anakart ile ilgili bir sorun. Siz ne dersiniz bu durumda?

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,591
Yanıtınız için teşekkür ederim, ilk kurulumdan sıfır kurulum yapıp tekrar denedim ama kurulum ekranında da aynı titreme oluşuyor. Kaynak ne olursa olsun yayın 50hz ise titreme olmuyor 60hz olursa titreme oluyor. Sanırım anakart ile ilgili bir sorun. Siz ne dersiniz bu durumda?
Tv nin kendisinde Hz ayarı yok 50Hz ile 60Hz nasıl ayarlıyorsunuz. İlk mesajda yatay çizgiden bahsetmiştiniz çizgi genelde panelden kaynaklanır ilk kurulum aşamasında da yaptı diye yazmışsınız panelden olma olasılığı daha çok tv yanında olan siz siniz ben ise uzaktan sadece tahminlerimi yazıyorum isterseniz servisten destek alın.

G Çevrimdışı

graphpix

Yeni Üye
5 Mar 2023
3
45
Yanlış anlaşılma oldu sanırım yardımlarınız için teşekkür ederim. TV ye laptop bağlayıp laptopun çıkışı 60Hz iken görüntüde yatay kaymalar oluşuyor, laptop görüntü ayarlarından görüntüyü 50Hz olarak ayarlayınca görüntü düzeliyor, uydu yayınları da 50Hz diye biliyorum, uydu yayınlarında sorun yok o nedenle sadece kendimce bir yorum yaptım. Vaktinizi ayırdığınız için sağolun.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,591
Yanlış anlaşılma oldu sanırım yardımlarınız için teşekkür ederim. TV ye laptop bağlayıp laptopun çıkışı 60Hz iken görüntüde yatay kaymalar oluşuyor, laptop görüntü ayarlarından görüntüyü 50Hz olarak ayarlayınca görüntü düzeliyor, uydu yayınları da 50Hz diye biliyorum, uydu yayınlarında sorun yok o nedenle sadece kendimce bir yorum yaptım. Vaktinizi ayırdığınız için sağolun.
Rica ederim mb120 Ana kart hdmi 1.4 ve 2.0 Destekliyor laptop ile arada kullandığınız kablonun da uygun olması lazım farklı kablo ile dener misin bir de laptop ekran kartı driver yazılımı güncel mi? Diğer hdmi girişini denediniz mi?

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt