43HL500 den 5+1e Ses Aktarım ve Kontrol Problemi

A Çevrimdışı

Arif Efendi

Yeni Üye
4 Ara 2019
16
39
Merhaba,
tv.min 5.1 ile bağlantısı resimdeki gibidir. yazılım güncel.
1)ses açma kapama tuşları sesi ile kontrol edemiyorum, nasıl müdahale edebilirim?
2)tv ile DAC arası ve DAC 5.1 arasında klasik (biraz adi) RCA kablo kullandım, kabloları daha kaliteli hale getirsem (Koaksiyel kablolama gibi) ses kalitesinde farkedilir bi düzelme olurmu?
peşin teşekkürlerimle

A1.jpg

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
ses ayarını buradan yapabilirsin. Tabiki bunu kulaklık çıkışı için olduğunu biliyorum. yani bir tarafı aux diğer tarafı toz olan kablolar var ses sisteminde zaten toz girişin mevcut.

kalite ile alakalı her zaman kablo kalitesi fark edebilir ama, sen tvden ses alıp orta segment bir ses sistemine takacaksın, hani profosyonel birşey olsa çok fark edebilir ama bunda o kadar işleme bence gerek yok.
tabiki ses sistemi ile ilgili arkadaşlar daha iyi yorum yapacaktır.

A Çevrimdışı

Arif Efendi

Yeni Üye
4 Ara 2019
16
39
Hocam tv.nin kulaklık çıkışı ayrı, oradaki konu ile ilgili söylenenleri denedim fakat hâlâ kontrol edemiyorum, Spdif çıkışı ile ilgili bi ayarın olması lazım vestel toolbox da ama hangisi?

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Kulaklık Çıkışı varmı kardeşim orayıda bir foto çekermisin.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Hocam tv.nin kulaklık çıkışı ayrı, oradaki konu ile ilgili söylenenleri denedim fakat hâlâ kontrol edemiyorum, Spdif çıkışı ile ilgili bi ayarın olması lazım vestel toolbox da ama hangisi?
Olmaz maalesef,dijital çıkışta ses ayarı yok,sadece kulaklık için var,bende burada (köyde) kulaklık çıkışını kullanıyorum,yani dijital çıkış modlaması olmuyor :ok

A Çevrimdışı

Arif Efendi

Yeni Üye
4 Ara 2019
16
39

Kulaklık Çıkışı varmı kardeşim orayıda bir foto çekermisin.
Kulaklık çıkışı var ancak yukarıdaki resimde yaptığım bağlantıya göre kulaklık çıkışından değil SPDİF çıkışından veri almam gerekiyor.
Yoksa kulaklıktan direk 5.1e Stereo göndermede problem yok. Ben ara cihaz ile sesi analoğa cevirmem lazim

20200103_235104.jpg

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Olmaz maalesef,dijital çıkışta ses ayarı yok,sadece kulaklık için var,bende burada (köyde) kulaklık çıkışını kullanıyorum,yani dijital çıkış modlaması olmuyor :ok
Demeyin hocam, bu eksiklik yeni tv aldırır :bilmiyom

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
A Arif Efendi
Yukarıdaki fotoya göre zaten Sağ-Sol ses alıyorsun(L-R) aradaki cihazlar sesi 5+1 yapıyormuki,kara kutuların olmasının nedeni nedir,digital to analog mu onlar acaba,fotoda iyi göremediğim için sordum ,yani ne işe yarıyor bu kutular :)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
teraspy teraspy, dijital ham sesi analoğa çeviriyor, Tv.den direk ses sistemine gönderildiğinde arada bariz ses kalitesi hissediliyor
Demeyin hocam, bu eksiklik yeni tv aldırır :bilmiyom
Ben bariz bir fark duyamadım inan,ki 15 yıl müzikle uğraştım :) eğer vericiden ses iyi geliyorsa kulaklıktanda iyi çıkıyor ,sonuçta dijitali analoğa çeviriyorsun sevgili Arif Efendi,analogta mutlaka kayıp olacaktır bence.
Burada(köyde) özellikle müzik dinliyorum ,kulaklık-amfi ile,mesela almanların "delux music" kanalı ile bizimkilerin (isim vermiyeyim) müzik kanalındaki ses çok farklı,deluxte tiz sesleri mükemmel gelirken,bizimkilerde "eh işte" geliyor.
Ama yeni bir tv almak şu zamanda ,bilmiyorum :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Demeyin hocam, bu eksiklik yeni tv aldırır

Optik veya koaksiyel arayüz üzerinden hiç bir TV'de ses ayarı yapamazsınız ki? En fazla PCM veya sıkıştırılmış seçeneği olur.
Ayrıca o dönüştürücü ile sadece Stereo ses aktarırsınız ses sistemine?
6 kanal ses almanız için 6 kanal çıkışı olan bir DAC koymanız lazım, yukarıda fotoğrafını attığım gibi.
Türkiye'de 200-300 gibi rakamlara satılıyor ama Ali'de 1-2 Dolar gibi fiyatı var sanırım.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt