400'den fazla ürüne yüzde 20'ye kadar ilave gümrük vergisi getirildi ! | Tavsiye FORUMU

400'den fazla ürüne yüzde 20'ye kadar ilave gümrük vergisi getirildi !

OKANTÜRK

Aktif Üye
21 Mart 2020
22
44
Türkiye'de ithalatta 400'ün üzerinde eşya için eylül sonuna kadar değişen oranlarda yüzde 20'ye kadar ilave gümrük vergisi uygulanmasını öngören Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı alınan önlemler kapsamında 400'ün üzerinde eşyaya ilave gümrük vergisi getirildi.Buna göre tekstil, döküm ve kaynak makineleri, takım tezgahları, presler, tarım ve hasat makineleri, pompalar, gemi vinçleri, römorklar, kord bezi, sitrik asit, camlar, ateş tuğlaları, emniyet kemerleri, yapışkanlar, termostat, tartı alet ve cihazları, peruklar, kar küreyiciler, fırınlar, davlumbazlar, demir çelikten eşya, kablolar, kıymetli süs eşyası ile bazı muhtelif ürünleri kapsayan 400'ün üzerinde ürün için 30 Eylül'e kadar geçici olarak ürün bazında değişen oranlarda yüzde 20'ye kadar, bu tarihten sonra ise 10 puana kadar daha düşük oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Ticaret Bakanlığı kararda yer alan hususlara ilişkin tebliğleri çıkarabilecek, özel ve zorunlu durumları inceleyerek sonuçlandırabilecek.


Öte yandan yayımlanan diğer bir ithalat rejimi kararında yapılan değişiklikle, güneş panellerinde kullanılması kaydıyla ithal edilecek yansıtıcı filmlerde gümrük vergisi oranının yüzde 10 olarak uygulanması kararlaştırıldı.

Ayrıca, plastik kart ve akıllı kart üretiminde kullanılmak üzere ithal edilecek plastik plakalar için de gümrük vergisi yüzde 10 olarak belirlendi. Bu kararlar da 30 Eylül'e kadar geçerli olacak.

 

Aragorn 

Süper Üye
25 Şubat 2018
1,320
43
Biz artık bu kararnameler borsada hangi firmalara olumlu hangisine olumsuz yansır onun peşine düştük, bu cepten verdiğimiz vergiyi öbür taraftan kurtarmak için, bunun virüsle falan alakası yok elbette amaç ithalatı yavaşlatıp dolar ihtiyacını azaltmak, dehşetli bir dolar krizi geliyor yapılanlar yeterli olmayacak maalesef
 

Benzer konular

Üst