3D Yazıcılar

L Çevrimdışı

lunarstrain

Yeni Üye
6 Haz 2018
40
43
Son zamanlarda 3D Yazıcılar ilgimi çekmeye başladı, özellikle Commodore 64, Amiga 500 gibi retro bilgisayarlar için üretilen irqhack64, pi1541 vb. kartuşlar için 3D yazıcılar ile kutu üretenleri gördükten sonra. Tabi hayal gücünün sınırı yok.

Forumumuzda kullanan varsa deneyimlerini paylaşmalarını isterim. Kendim de almak istiyorum, 2000 TL'ye kadar bütçe ayırabileceğimi düşünüyorum. Creality ENder 3 Pro modelini beğenmiştim aslında, ancak birkaç yerde yangın çıkarma riski olduğunu söyleyenler olmuş, biraz çekindim. Bir de Prusa i3 modelleri var, hazır taslakları ile başka bir 3d yazıcıdan baskı alınarak yapılabileceği söyleniyor, tabi elektronik parçalarının ayrı alınması şartıyla. Bu da çok enteresan geldi bana, bir nevi kendi kendinin yedek parçasını üretebilmesi.

Forumda 3D Yazıcılar ile ilgili konu bulamadım, umarım doğru ana başlık altına açmışımdır.

Ü Çevrimdışı

Ümit.

Yeni Üye
30 Tem 2019
19
32
Ben ilgileniyorum, buradan elbet bilgi vermek isterim fakat internet üzerinden o kadar fazla bilgiye ulaşmak mümkün ki, size buradan o doyuruculukta bilgi sunmam için makale yazmam gerekir. Siz aklınızdaki soruları sorarsanız cevaplaması daha mantıklı olur. Bu cihazlarla haşir neşir olacaksanız temel düzeyde modelleme programlarını kullanabilme ve teknik resim bilgisi lazım, yani hazır bir şeyler bastırırken çok sorun olmaz ama kendi parçamı üreteceğim derseniz gerekli.

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Hocam neresen almayı düşünüyorsunuz? Ben Creality Cr-10s modelini beğenmiştim. Fiyatı yüksek ama üretim kapasitesi, büyüklüğü ve malzeme çeşitliliği cazip geldi. Fakat aliexpress gibi yerlerden sipariş edip gümrükte 2-3 misline denk gelen masraf çıkarsa başım ağrır. Siz neresen bakıyorsunuz?

L Çevrimdışı

lunarstrain

Yeni Üye
6 Haz 2018
40
43
Ben ilgileniyorum, buradan elbet bilgi vermek isterim fakat internet üzerinden o kadar fazla bilgiye ulaşmak mümkün ki, size buradan o doyuruculukta bilgi sunmam için makale yazmam gerekir. Siz aklınızdaki soruları sorarsanız cevaplaması daha mantıklı olur. Bu cihazlarla haşir neşir olacaksanız temel düzeyde modelleme programlarını kullanabilme ve teknik resim bilgisi lazım, yani hazır bir şeyler bastırırken çok sorun olmaz ama kendi parçamı üreteceğim derseniz gerekli.

İlk etapta hazır modellerden başlayacağım tabii ki, modelleme yazılımlarını daha ileriki aşamalarda öğrenmeye çalışırım. Şu anki düşüncem makine seçimi. Mekanik aksamında sorun çıkarmayacak, veya çıkan sorunları çözebileceğim sağlam ve güvenilir bir makine bulmak istiyorum bu aşamada. O yönde makine tavsiyesi verebilirseniz memnun olurum. Gearbest, Banggood, aliexpress vs. den de alabilirim.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Hocam neresen almayı düşünüyorsunuz? Ben Creality Cr-10s modelini beğenmiştim. Fiyatı yüksek ama üretim kapasitesi, büyüklüğü ve malzeme çeşitliliği cazip geldi. Fakat aliexpress gibi yerlerden sipariş edip gümrükte 2-3 misline denk gelen masraf çıkarsa başım ağrır. Siz neresen bakıyorsunuz?

Hocam gümrükte çıkacak masraf aşağı yukarı belli, malın fatura bedelinin %20'si + gümrüğe sunum ücreti (10 TL civarı sanırım) . Tabi gümrük memurları bazen aldığımız fiyata inanmayıp ek belge vs. isteyebiliyor. Bazen sunduğumuz belgeyi de güvenilir bulmayıp gidip ürünün Türkiye'de satılan bir mağaza-internet sitesindeki fiyatını baz alabiliyor. Bazı riskler mevcut, ancak amazon, gearbest ve banggood'da bu risk daha alınabilir, zira Türkiye'ye çok satış yapan firmalar ve sitelerindeki fiyatları gümrük memurlarının da kolaylıkla erişimine açık. Ben bu sitelerden alabilirim diye düşünüyorum.

Ronin Çevrimdışı

Ronin

Yeni Üye
15 Haz 2018
39
Konuyu gormemisim gerci ben kusura bakmayin ender 3 var bendede ama cok fazla modlu :) ne basilacak hangi boyutlarda ona gore bir model secmek daha mantikli olur Umut barisinda dedigi gibi nekadar ekmek okadar kofte :)

L Çevrimdışı

lunarstrain

Yeni Üye
6 Haz 2018
40
43
Konuyu gormemisim gerci ben kusura bakmayin ender 3 var bendede ama cok fazla modlu :) ne basilacak hangi boyutlarda ona gore bir model secmek daha mantikli olur Umut barisinda dedigi gibi nekadar ekmek okadar kofte :)

Buradan çok bir destek gelmeyince başka diyarlardan bilgi alarak Ender 3 Pro aldım ben de :) Genel itibariyle memnunum.

T Çevrimdışı

tim_ozz 

Aktif Üye
29 Eki 2019
104
36
Hocam ender güzel fakat 24w çalışıyor. Kapalı kaynak kodlu. Benim favorim tevo markası. Bir tane de tevo michelangelo yazıcıya sahibim. Ebatları biraz küçük(150*150*150) fakat bana yeterli geliyor. Titan extuder gibi artıları var tevonun. Ayrıca mks gen serisi kart kullanıyor. Oldukça iyi ve ariza durumunda çok ucuz halde çözülüyor. Bence birde tevo flash veya tarantula proya bir bakın derim.

Ronin Çevrimdışı

Ronin

Yeni Üye
15 Haz 2018
39
ender full açık kaynak çizim dosyalarından tut fw vb her şey gitbub repolarıdna var

T Çevrimdışı

tim_ozz 

Aktif Üye
29 Eki 2019
104
36
Ben normal maker standartlarında 12volt kullanıp kendi 24volt motor ve board kullanması muadil bord (mks gen mega ramps gibi. ) Alternatiflerinin olması ismen açık kaynakli olduğunu iddia edip öyle olmamaktadır.

Ronin Çevrimdışı

Ronin

Yeni Üye
15 Haz 2018
39
Tam anlayamadim maker standartlarinda 12v zorunlulugu mu var, mks zaten ramps tabanli, ramps gpl ile lisansli zaten, ramps tabanli 8bit yada 32 bit cikan yeni nesil kartlarda. Diger kullanicilarin kafasi karismasin sunlari ekliyeyim

Kod:
The Creality3D Ender-3, a fully Open Source 3D printer perfect for new users on a budget.

Kod:
RAMPS was developed with 12V systems in mind, but it is possible to run it at 24V with various precautions.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri