3D yazıcı kurulum sonrası arızalandı

F Çevrimdışı

farklost

Yeni Üye
13 Şub 2023
16
23
Merhabalar bir firmadan 3d yazıcı aldım (13.500tl)ve ürün geldi kurulumunu kılavuza göre yaptım ilk problem yoktu fakat bir saat sonra kalibrasyonu tam yapamadığımi farkedip tekrardan yapmaya çalıştım fakat çalışmadı bizde ürünü geri yolladık ana kartta problem varmış ürünü kurulumu kendimiz yaptığımız için garantiden çıkar dediler fakat kurulumu bizi arayarak yapmalısınız vs demediler ne yapmalıyım suç bende mi?

Not:Motorun biri çalışmadı.

F Çevrimdışı

farklost

Yeni Üye
13 Şub 2023
16
23
Merhaba hoşgeldiniz.

3D yazıların kurulum hizmetini kendileri yada servis mi veriyormuş.!
Kusura bakmayın geç gördüm işin aslı bunu tam bizde bulamadık servis denizlide ben ise İstanbul bu sebeple kendi kurulumu imkansız aynı zamanda kutudan bununla ilgili bir açıklama çıkmadı fakat kurulum kılavuzu çıktı kaldı ki izlediğim yüzlerce printer videosunun tamamı Türk veya yabancı kendisi yapıyor
(Firmanın teknik servisi varmış telefondan arasaydiniz dediler ama bunu önceden söylemediler)
Not:makina üretici firmada hatanın bizle alakalı olup olmadığını bulacaklar umarım sizden ricam eğer bununla alakalı 5002de vs bir madde varsa resim veya maddeyi atarmisiniz

P Çevrimdışı

Purgative

Aktif Üye
3 Tem 2017
56
Selamlar,

9 senedir 3d printerlar ile uğraşıyorum keşke daha önce görseydim konuyu veya geri yollamamış olsaydınız. Marka model nedir? Tam sorun neydi biraz detay verir misiniz? Yazıcının anakartında sorun olması ihtimali çok düşük bu aynı beyaz eşyada arıza olunca hep kart arızası demeleri gibi bir şey olur..

Anakartında sorun olması için ya ters voltaj vermeniz lazım ki bu imkansız, yüksek voltaj vermeniz lazım bu da imkansız veya da üzerine su dökmeniz lazım. Bana daha çok ayıplı mal gibi geldi..

Sizin yapcağınız kalibrasyon sebebi ile olsa olsa mekanik olarak bozabilirsiniz.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,650
Selamlar,

9 senedir 3d printerlar ile uğraşıyorum keşke daha önce görseydim konuyu veya geri yollamamış olsaydınız. Marka model nedir? Tam sorun neydi biraz detay verir misiniz? Yazıcının anakartında sorun olması ihtimali çok düşük bu aynı beyaz eşyada arıza olunca hep kart arızası demeleri gibi bir şey olur..

Anakartında sorun olması için ya ters voltaj vermeniz lazım ki bu imkansız, yüksek voltaj vermeniz lazım bu da imkansız veya da üzerine su dökmeniz lazım. Bana daha çok ayıplı mal gibi geldi..

Sizin yapcağınız kalibrasyon sebebi ile olsa olsa mekanik olarak bozabilirsiniz.
3D printer bilginiz varsa yakın bir zamanda müsadeniz olursa sizden istifade etmek isterim.

F Çevrimdışı

farklost

Yeni Üye
13 Şub 2023
16
23
Selamlar,

Öncelikle teşekkürler, makinam ender 5 plus makinayı klavuza göre kurdum ve denemelere başladım fakat biraz kullandıktan sonra tekrar kalibrasyon için bakarken extruderi sağa sola götüren x step motoru çalismadi fakat sebebini anlamadım kaldıki eğer kurulum hatası olsa hiç çalışmaz diye düşünüyorum sizin dediğiniz gibi kalibrasyonla alakalı olduğunu düşünüyorum ki kalibrasyonu yaparken y ekseni yönünde tablayi ufaktan çizdim ama x geçmeden durdurdum.

Yollamsaydiniz demişsiniz işin aslı ben 14 yaşındayım ve bu ilk 3d yazıcım ve ailemin de bu tarz daha hassas makinalar hakkında pek bir bilgisi yok bu sebepten dolayı kontrole yolladık fakat adamlar nerden baksan 1,5 haftadır bekletiyorlar makinayı daha yeni ana firmaya yollamışlar ve garanti konusunda neden uyarı kurulm vs yapmadınız deyince şimdi bunları konuşmayalım diyorlar

P Çevrimdışı

Purgative

Aktif Üye
3 Tem 2017
56
Öncelikle teşekkürler, makinam ender 5 plus makinayı klavuza göre kurdum ve denemelere başladım fakat biraz kullandıktan sonra tekrar kalibrasyon için bakarken extruderi sağa sola götüren x step motoru çalismadi fakat sebebini anlamadım kaldıki eğer kurulum hatası olsa hiç çalışmaz diye düşünüyorum sizin dediğiniz gibi kalibrasyonla alakalı olduğunu düşünüyorum ki kalibrasyonu yaparken y ekseni yönünde tablayi ufaktan çizdim ama x geçmeden durdurdum.

Yollamsaydiniz demişsiniz işin aslı ben 14 yaşındayım ve bu ilk 3d yazıcım ve ailemin de bu tarz daha hassas makinalar hakkında pek bir bilgisi yok bu sebepten dolayı kontrole yolladık fakat adamlar nerden baksan 1,5 haftadır bekletiyorlar makinayı daha yeni ana firmaya yollamışlar ve garanti konusunda neden uyarı kurulm vs yapmadınız deyince şimdi bunları konuşmayalım diyorlar
Öncelikle bu yaşta merakından dolayı kutlarım :) Fakat Ender5 Plus başlangıç için biraz fazla bir makina. Hiç mekanik bilgi sahibi olmadan ilk çalışması için geçerli olan ayarları yapamayacağından eminim çünkü kılavuzda gösterilmeyen ve yapılcak olanlar listesi gerçekten çok uzun. Kısaca; X-Y hareketinden konuşursak kayış gerginliğinden eksenlerin rijitliğine ve tekerlerdeki eksantrik ayarına kadar geniş bir skala var mekanik tarafta, yine anakartların fabrika çıkış sürücü voltajları bazen fazla veya az olabiliyor onlarında ayarının yapılması gerekiyor, sonrasında kalibrasyon yapmanız lazım. Kalibrasyon esnasında Y de sürtünme olması da tablanın düz olmamasından kaynaklı bu makina üzerinde BLtouch olduğundan ona güvenip kalibrasyon yapmamak lazım, ilk önce tablayı su terazisi ile kontrol ederek düzledikten sonra Bltouch ayarını yapıp elle veya menüden , sonrasında kaydetmek lazım. X'in durması banada çok anlamsız geldi, bir kaç sebebi var bunlar X-gantry dediğimiz eksende sıkışma olabilir elel kontrol ettikten sonra kayışta sürtünme var mı yok mu, sonra kayış karşılığı kasnağa bakmak gerekir rijit mi yani düz mü eksende herhangi bir dönme sorunu var mı, sonrasında motor ve sürücü eğer yine yoksa anakart diye yol izlemek lazım. Bunları uzun uzun yazıyorum ki ileride başına geldiğine yol gösterici olsun. Sakın bilmişlik taslıyor diye düşünme lütfen.

Başlangıç için Ender3 veya türevi makinalar senin için daha doğru olacaktır. Diğer yandan ender5 plus'ın çalışması içinde biraz modifye etmende gerekecek. Dolayısı ile Ender3 senin için daha doğru ve stabil baskılar almanı sağlayacak bir makina diye düşünüyorum.Servis kısmına gelince 20 iş günü tutma hakları var, baktın süreç uzuyor arayıp yeni makina veya üst model makina talebinde bulunun olumsuz yanıt alırsanda hemen tüketici hakem heyetine gitmelisiniz.

evrenatabek Çevrimdışı

evrenatabek 

Süper Üye
19 Eyl 2018
64
46
Merhaba

Makine sizde değil. 3B işi kendiniz öğrenerek devam eden bir konu.. elektroniği, mekaniği öğretecek.

Mesela yeğen (yaş16 o zaman) almıştı. bir kaç baskıdan sonra makine durmuştu. Tek eksen çalışmıyor

Hemen satıcıyı aramışlar, bir sürü yer bozulmuştur filan sizin hatanız

Ertesi gün geldi bana gözle kontrolde eksenin adım motorunun soketinde bir pim zamanında oturmadığından titreşimin etkisiyle yerinden çıkmış

biz ile yerine itince düzeldi.

20201020_142857.jpg

F Çevrimdışı

farklost

Yeni Üye
13 Şub 2023
16
23
Selamlar,

Başlamadan önce çok teşekkü ediyorum, Aslında dediğiniz gibi biraz daha ileri bir makina aslında bizde 3s1 almayı düşünüyorduk fakat babam -söylediğim gibi beni bu tarz şeylere yönlendiriyor fakat kendisi anlamıyor-bir kere alalım bir daha uğraşma dedi her ne kadar ilkokuldan beri mekanik çok olmasada elektronik uğraşıyorum fakat makina hakkında emin değildim servis de öyle bir baskı yapınca emin olamadım.Az önce aradılar creality kabul etmiş yeni makina yollayacaklar.

Not:Herşey için teşekkürler bu arada bu arada forum yöneticisi gibi bende sizin gibi tecrübeli büyüklerimden yararlanmak isterim.

Öncelikle bu yaşta merakından dolayı kutlarım :) Fakat Ender5 Plus başlangıç için biraz fazla bir makina. Hiç mekanik bilgi sahibi olmadan ilk çalışması için geçerli olan ayarları yapamayacağından eminim çünkü kılavuzda gösterilmeyen ve yapılcak olanlar listesi gerçekten çok uzun. Kısaca; X-Y hareketinden konuşursak kayış gerginliğinden eksenlerin rijitliğine ve tekerlerdeki eksantrik ayarına kadar geniş bir skala var mekanik tarafta, yine anakartların fabrika çıkış sürücü voltajları bazen fazla veya az olabiliyor onlarında ayarının yapılması gerekiyor, sonrasında kalibrasyon yapmanız lazım. Kalibrasyon esnasında Y de sürtünme olması da tablanın düz olmamasından kaynaklı bu makina üzerinde BLtouch olduğundan ona güvenip kalibrasyon yapmamak lazım, ilk önce tablayı su terazisi ile kontrol ederek düzledikten sonra Bltouch ayarını yapıp elle veya menüden , sonrasında kaydetmek lazım. X'in durması banada çok anlamsız geldi, bir kaç sebebi var bunlar X-gantry dediğimiz eksende sıkışma olabilir elel kontrol ettikten sonra kayışta sürtünme var mı yok mu, sonra kayış karşılığı kasnağa bakmak gerekir rijit mi yani düz mü eksende herhangi bir dönme sorunu var mı, sonrasında motor ve sürücü eğer yine yoksa anakart diye yol izlemek lazım. Bunları uzun uzun yazıyorum ki ileride başına geldiğine yol gösterici olsun. Sakın bilmişlik taslıyor diye düşünme lütfen.

Başlangıç için Ender3 veya türevi makinalar senin için daha doğru olacaktır. Diğer yandan ender5 plus'ın çalışması içinde biraz modifye etmende gerekecek. Dolayısı ile Ender3 senin için daha doğru ve stabil baskılar almanı sağlayacak bir makina diye düşünüyorum.Servis kısmına gelince 20 iş günü tutma hakları var, baktın süreç uzuyor arayıp yeni makina veya üst model makina talebinde bulunun olumsuz yanıt alırsanda hemen tüketici hakem heyetine gitmelisiniz.

Merhaba

Makine sizde değil. 3B işi kendiniz öğrenerek devam eden bir konu.. elektroniği, mekaniği öğretecek.

Mesela yeğen (yaş16 o zaman) almıştı. bir kaç baskıdan sonra makine durmuştu. Tek eksen çalışmıyor

Hemen satıcıyı aramışlar, bir sürü yer bozulmuştur filan sizin hatanız

Ertesi gün geldi bana gözle kontrolde eksenin adım motorunun soketinde bir pim zamanında oturmadığından titreşimin etkisiyle yerinden çıkmış

biz ile yerine itince düzeldi.

20201020_142857.jpg
Merhabalar,tavsiyeniz için teşekkürler fakat kablo ne kadar baksamda olmadı zaten creality de problemi kabul etmiş.

Bu arada farkındayım biraz fazla sordum ama merak ettim sizce bu motor çalışmama sorunu neden olmuş olabilir yani ilk başta çalışıp sonra birşey olmadan anakart yada motorda bir problem olması özellikle?

Son düzenleme:
evrenatabek Çevrimdışı

evrenatabek 

Süper Üye
19 Eyl 2018
64
46
Hayırlısı olsun

Kurulmuş mu gönderecekler

Eğer açılmış olarak gelecekse kutu açılımını video ile yapın.

Üzerinde yıpranma varsa toplama da olabilir. Hem şuçlamayı böyle hemen yapıyorsa (standart) önceden önlem alıp videolu kutu açın. Biri çekerken, başkası kutuyu açsın.

F Çevrimdışı

farklost

Yeni Üye
13 Şub 2023
16
23
Hayırlısı olsun

Kurulmuş mu gönderecekler

Eğer açılmış olarak gelecekse kutu açılımını video ile yapın.

Üzerinde yıpranma varsa toplama da olabilir. Hem şuçlamayı böyle hemen yapıyorsa (standart) önceden önlem alıp videolu kutu açın. Biri çekerken, başkası kutuyu açsın.
Çok sağolun, maalesef boyut ve Zarar gelmemesi için demonte gönderiliyor ancak dediğiniz gibi yapacağım kurulumu. Bu arada malum kutunun yarısı boş bende bunun için bir tane extra limit switch istedim sizin de ileride mutlaka ihtiyacın olur dediğiniz ekletebilecegim nozzle vs varmi

evrenatabek Çevrimdışı

evrenatabek 

Süper Üye
19 Eyl 2018
64
46
Çok sağolun, maalesef boyut ve Zarar gelmemesi için demonte gönderiliyor ancak dediğiniz gibi yapacağım kurulumu. Bu arada malum kutunun yarısı boş bende bunun için bir tane extra limit switch istedim sizin de ileride mutlaka ihtiyacın olur dediğiniz ekletebilecegim nozzle vs varmi
Eğer gönül alma yapacaklarsa Ender 5 te de manyetik olması lazım orjinal Manyetik Isıtıcı Tabla Yüzeyi isteyin. En çabuk bozulacak bu. Her yöntemden hada çabuk parça yazım bittikten sonra çıkıyor.

P Çevrimdışı

Purgative

Aktif Üye
3 Tem 2017
56
Başlamadan önce çok teşekkü ediyorum, Aslında dediğiniz gibi biraz daha ileri bir makina aslında bizde 3s1 almayı düşünüyorduk fakat babam -söylediğim gibi beni bu tarz şeylere yönlendiriyor fakat kendisi anlamıyor-bir kere alalım bir daha uğraşma dedi her ne kadar ilkokuldan beri mekanik çok olmasada elektronik uğraşıyorum fakat makina hakkında emin değildim servis de öyle bir baskı yapınca emin olamadım.Az önce aradılar creality kabul etmiş yeni makina yollayacaklar.

Not:Herşey için teşekkürler bu arada bu arada forum yöneticisi gibi bende sizin gibi tecrübeli büyüklerimden yararlanmak isterim.

Merhabalar,tavsiyeniz için teşekkürler fakat kablo ne kadar baksamda olmadı zaten creality de problemi kabul etmiş.

Bu arada farkındayım biraz fazla sordum ama merak ettim sizce bu motor çalışmama sorunu neden olmuş olabilir yani ilk başta çalışıp sonra birşey olmadan anakart yada motorda bir problem olması özellikle?
Değiştirdiklerine sevindim. Yarı monte geliyor diye biliyorum?

Estağfurullah hepimiz sorarak, kurcalayarak (bozarakta diyebiliriz :) ) veya araştırarak öğreniyoruz. Yardımcı olcağım bir konu olursa her zaman sorabilirsin hatta belki Sota Sota ileride 3D Yazıcılar diye ayrı bir başlık açar bende herkese elimden geldiğince yardımcı olurum.

Şimdi gelelim sonradan çalışmama olayına yine yukarıda belirttiğim gibi nedenleri sıraladım fakat daha da açmak gerekir ise ve hatta senin için ender5 plus özelinde de araştırdım biraz bana kronik bir sorun gibide geldi sende bakarsın reddit'te aynı sorunu yaşayan baya insan var. Fabrikadan hatalı çıkmış anakartta olabilir (sürücü hatalı), anakartın içerisinde her eksenin motorunu çalıştıran sürücüler var ve creality anakartları sürücü anakart üzerine sabitlenmiş geliyor hemen yukarısında smd potans var, normalde bu ayar fabrikada yapılıp çıkıyor fakat yapılmadan gelenler olduğunu da çok okudum (biraz kalite kontrol sorunu) o yüzden makina geldiğinde sürücü voltajlarını (eğer garantiyi bozmuyorsa tabii yenilerde belki etiket olabilir) kontrol etmek akıllıca olur. Motor arızasıda olabilir.

Yine diğer yandan x ve ye ekseni elektrik bağlantısı olmadığında elle oynattığında tabiri caiz ise yağ gibi akıyor olması lazım (motorun mukavemeti haric) eğer sıkışma veya takıla takıla gidiyor ise bakacağın yerler eksende oluşmuş olabilecek yamukluk, kasnağın düz olmaması, tekerlerin rulmanında bozukluk, teker rulmanın eksantrik ayarı ve motor. İskeleti kurarken dikmelerin ve yatayların tam 90 derece olmasına dikkat et ve bunun için L şeklinde bir gönye vb. bir malzeme yararlı olur. Monteli gelse bile kontrol et çünkü yurtdışından gelirken bile yolda başına bir şey gelmiş olabiliyor.

Z eksenini evde var ise su terazisi ile ilk önce makinayı açmadan elle ayarlaman çok doğru olur. Bltouch a hiç bir zaman güvenme onunda bir limiti var çünkü tablan fazla yamuksa alcağın baskı yine kötü olcaktır.

Gelelim yanında isteyebileceğin şeylere, açıkcası ben manyetik tablayı sevmiyorum :) Bir furya idi Prusa ile gelen pei yaylı manyetik tabla fakat kimse kullanmıyor zaten gerekte yok. Eskidiği zaman çıkartım 3M mavi bant veya hatta boya maskeleme bandı alıp yapıştırabilirsin. Limit switch diğer adı ile kontak switch sana çok lazım olmaz 3tane creality ve 2 tane kendi yaptığım makinam var 9 senede hiç değiştirmedim :) Nozzle güzel fikir, bolca 0.4 ve bir tane 0.6 isteyebilirsin. En önemlisi tabii filament, fiyat artışlarından dolayı ve ilk başlarda heves ile çok baskı alacağından en çok kullanacağın malzemedir. Yine ekleyeyim kötü filament sakın kullanma, tamamen baskın doğru orantılı kötü veya iyi olur.

İleride modifyeler içinde ayrıca konuşuruz :) Çalıştırmadan önce kontrolleri yapmayı sakın unutma. Güzel haberleri bekliyoruz.

Geri
Üst Alt