3D yazıcı kurulum sonrası arızalandı

F Çevrimdışı

farklost

Yeni Üye
13 Şub 2023
16
23
Merhabalar bir firmadan 3d yazıcı aldım (13.500tl)ve ürün geldi kurulumunu kılavuza göre yaptım ilk problem yoktu fakat bir saat sonra kalibrasyonu tam yapamadığımi farkedip tekrardan yapmaya çalıştım fakat çalışmadı bizde ürünü geri yolladık ana kartta problem varmış ürünü kurulumu kendimiz yaptığımız için garantiden çıkar dediler fakat kurulumu bizi arayarak yapmalısınız vs demediler ne yapmalıyım suç bende mi?

Not:Motorun biri çalışmadı.

F Çevrimdışı

farklost

Yeni Üye
13 Şub 2023
16
23
Değiştirdiklerine sevindim. Yarı monte geliyor diye biliyorum?

Estağfurullah hepimiz sorarak, kurcalayarak (bozarakta diyebiliriz :) ) veya araştırarak öğreniyoruz. Yardımcı olcağım bir konu olursa her zaman sorabilirsin hatta belki Sota Sota ileride 3D Yazıcılar diye ayrı bir başlık açar bende herkese elimden geldiğince yardımcı olurum.

Şimdi gelelim sonradan çalışmama olayına yine yukarıda belirttiğim gibi nedenleri sıraladım fakat daha da açmak gerekir ise ve hatta senin için ender5 plus özelinde de araştırdım biraz bana kronik bir sorun gibide geldi sende bakarsın reddit'te aynı sorunu yaşayan baya insan var. Fabrikadan hatalı çıkmış anakartta olabilir (sürücü hatalı), anakartın içerisinde her eksenin motorunu çalıştıran sürücüler var ve creality anakartları sürücü anakart üzerine sabitlenmiş geliyor hemen yukarısında smd potans var, normalde bu ayar fabrikada yapılıp çıkıyor fakat yapılmadan gelenler olduğunu da çok okudum (biraz kalite kontrol sorunu) o yüzden makina geldiğinde sürücü voltajlarını (eğer garantiyi bozmuyorsa tabii yenilerde belki etiket olabilir) kontrol etmek akıllıca olur. Motor arızasıda olabilir.

Yine diğer yandan x ve ye ekseni elektrik bağlantısı olmadığında elle oynattığında tabiri caiz ise yağ gibi akıyor olması lazım (motorun mukavemeti haric) eğer sıkışma veya takıla takıla gidiyor ise bakacağın yerler eksende oluşmuş olabilecek yamukluk, kasnağın düz olmaması, tekerlerin rulmanında bozukluk, teker rulmanın eksantrik ayarı ve motor. İskeleti kurarken dikmelerin ve yatayların tam 90 derece olmasına dikkat et ve bunun için L şeklinde bir gönye vb. bir malzeme yararlı olur. Monteli gelse bile kontrol et çünkü yurtdışından gelirken bile yolda başına bir şey gelmiş olabiliyor.

Z eksenini evde var ise su terazisi ile ilk önce makinayı açmadan elle ayarlaman çok doğru olur. Bltouch a hiç bir zaman güvenme onunda bir limiti var çünkü tablan fazla yamuksa alcağın baskı yine kötü olcaktır.

Gelelim yanında isteyebileceğin şeylere, açıkcası ben manyetik tablayı sevmiyorum :) Bir furya idi Prusa ile gelen pei yaylı manyetik tabla fakat kimse kullanmıyor zaten gerekte yok. Eskidiği zaman çıkartım 3M mavi bant veya hatta boya maskeleme bandı alıp yapıştırabilirsin. Limit switch diğer adı ile kontak switch sana çok lazım olmaz 3tane creality ve 2 tane kendi yaptığım makinam var 9 senede hiç değiştirmedim :) Nozzle güzel fikir, bolca 0.4 ve bir tane 0.6 isteyebilirsin. En önemlisi tabii filament, fiyat artışlarından dolayı ve ilk başlarda heves ile çok baskı alacağından en çok kullanacağın malzemedir. Yine ekleyeyim kötü filament sakın kullanma, tamamen baskın doğru orantılı kötü veya iyi olur.

İleride modifyeler içinde ayrıca konuşuruz :) Çalıştırmadan önce kontrolleri yapmayı sakın unutma. Güzel haberleri bekliyoruz.
Tavsiyeleriniz ve iyi dilekleriniz için çok teşekkürler hayatımda ilk defa bir foruma soru sordum ve gerçekten inanılmaz derecede güzel birşey özelliklede sizin gibi zaman ayıran yardımcı olmaya çalışanların olduğu forumlar dediğiniz gibi sota'da böyle bir başlık açarsa yeni başlayan veya benim gibi başlamaya çalışanlara😁 çok faydalı olur.

F Çevrimdışı

farklost

Yeni Üye
13 Şub 2023
16
23
Bu 4 mm nozzle adamlar birkaç tane hediye etmişler ama şöyle bir set buldum 90 TL'ye 5 farklı boyutta,sizce alıp farklı boyları denemelimiyim yada tahminimce sizin deneyiniz vardır bunlar işe yarar mı ?

Screenshot_2023-02-24-21-46-42-44_fc6d0e7bca8dcf9a4b1fd9171c6e4bb1.jpg

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,447
Değiştirdiklerine sevindim. Yarı monte geliyor diye biliyorum?

Estağfurullah hepimiz sorarak, kurcalayarak (bozarakta diyebiliriz :) ) veya araştırarak öğreniyoruz. Yardımcı olcağım bir konu olursa her zaman sorabilirsin hatta belki Sota Sota ileride 3D Yazıcılar diye ayrı bir başlık açar bende herkese elimden geldiğince yardımcı olurum.

Şimdi gelelim sonradan çalışmama olayına yine yukarıda belirttiğim gibi nedenleri sıraladım fakat daha da açmak gerekir ise ve hatta senin için ender5 plus özelinde de araştırdım biraz bana kronik bir sorun gibide geldi sende bakarsın reddit'te aynı sorunu yaşayan baya insan var. Fabrikadan hatalı çıkmış anakartta olabilir (sürücü hatalı), anakartın içerisinde her eksenin motorunu çalıştıran sürücüler var ve creality anakartları sürücü anakart üzerine sabitlenmiş geliyor hemen yukarısında smd potans var, normalde bu ayar fabrikada yapılıp çıkıyor fakat yapılmadan gelenler olduğunu da çok okudum (biraz kalite kontrol sorunu) o yüzden makina geldiğinde sürücü voltajlarını (eğer garantiyi bozmuyorsa tabii yenilerde belki etiket olabilir) kontrol etmek akıllıca olur. Motor arızasıda olabilir.

Yine diğer yandan x ve ye ekseni elektrik bağlantısı olmadığında elle oynattığında tabiri caiz ise yağ gibi akıyor olması lazım (motorun mukavemeti haric) eğer sıkışma veya takıla takıla gidiyor ise bakacağın yerler eksende oluşmuş olabilecek yamukluk, kasnağın düz olmaması, tekerlerin rulmanında bozukluk, teker rulmanın eksantrik ayarı ve motor. İskeleti kurarken dikmelerin ve yatayların tam 90 derece olmasına dikkat et ve bunun için L şeklinde bir gönye vb. bir malzeme yararlı olur. Monteli gelse bile kontrol et çünkü yurtdışından gelirken bile yolda başına bir şey gelmiş olabiliyor.

Z eksenini evde var ise su terazisi ile ilk önce makinayı açmadan elle ayarlaman çok doğru olur. Bltouch a hiç bir zaman güvenme onunda bir limiti var çünkü tablan fazla yamuksa alcağın baskı yine kötü olcaktır.

Gelelim yanında isteyebileceğin şeylere, açıkcası ben manyetik tablayı sevmiyorum :) Bir furya idi Prusa ile gelen pei yaylı manyetik tabla fakat kimse kullanmıyor zaten gerekte yok. Eskidiği zaman çıkartım 3M mavi bant veya hatta boya maskeleme bandı alıp yapıştırabilirsin. Limit switch diğer adı ile kontak switch sana çok lazım olmaz 3tane creality ve 2 tane kendi yaptığım makinam var 9 senede hiç değiştirmedim :) Nozzle güzel fikir, bolca 0.4 ve bir tane 0.6 isteyebilirsin. En önemlisi tabii filament, fiyat artışlarından dolayı ve ilk başlarda heves ile çok baskı alacağından en çok kullanacağın malzemedir. Yine ekleyeyim kötü filament sakın kullanma, tamamen baskın doğru orantılı kötü veya iyi olur.

İleride modifyeler içinde ayrıca konuşuruz :) Çalıştırmadan önce kontrolleri yapmayı sakın unutma. Güzel haberleri bekliyoruz.

Selam,
Benim şahsi kullanımımda bir printer yok ancak işim gereği bir hayli içli dışlıyım 3D printerlar ile.
Sorunuzu yazarsanız cevaplayabilirim.

Evde kullanmak üzere bende 3D yazıcı almak istiyorum önümüzdeki birkaç ay çok yüklü ödemelerim yaza doğru olabilir.
3D başlıkları altında ki mesajlarınızı takip ediyor olacağım.

caylakpenguen Çevrimdışı

caylakpenguen 

Aktif Üye
3 Ara 2020
140
Kusura bakmayın geç gördüm işin aslı bunu tam bizde bulamadık servis denizlide ben ise İstanbul bu sebeple kendi kurulumu imkansız aynı zamanda kutudan bununla ilgili bir açıklama çıkmadı fakat kurulum kılavuzu çıktı kaldı ki izlediğim yüzlerce printer videosunun tamamı Türk veya yabancı kendisi yapıyor
(Firmanın teknik servisi varmış telefondan arasaydiniz dediler ama bunu önceden söylemediler)
Not:makina üretici firmada hatanın bizle alakalı olup olmadığını bulacaklar umarım sizden ricam eğer bununla alakalı 5002de vs bir madde varsa resim veya maddeyi atarmisiniz
Ben denizli deyim.
firma bilglerini yollarsanız belki birebir görüşebilirim.

Son düzenleme:
P Çevrimdışı

Purgative

Aktif Üye
3 Tem 2017
56
Bu 4 mm nozzle adamlar birkaç tane hediye etmişler ama şöyle bir set buldum 90 TL'ye 5 farklı boyutta,sizce alıp farklı boyları denemelimiyim yada tahminimce sizin deneyiniz vardır bunlar işe yarar mı ?

Screenshot_2023-02-24-21-46-42-44_fc6d0e7bca8dcf9a4b1fd9171c6e4bb1.jpg
0.2 çok kullanılmıyor bence gerekte yok çok önceden orjinal e3dv6 aldığımda setini almıştım denedim hepsini, o yüzden 0.4 ve 0.6 tavsiyesinde bulundu 0.4'ü strandart her baskıda çokca kullanıcaksın, 0.6 yı tavsiye etme sebebimde bazen detayların önemsiz olduğu baskılarda mesela çekmece yapıcaksın kendine diyelim elektronik parçaları koymak için işte o zamanda süreyi kısaltmak adına 0.6 kullanabilirsin. 0.8'de biraz fazla kalın oluyor. Aradaki diğer nozzle lar ise önemsiz bence yani ihtiyaç duyulcak nozzlelar değiller.

Evde kullanmak üzere bende 3D yazıcı almak istiyorum önümüzdeki birkaç ay çok yüklü ödemelerim yaza doğru olabilir.
3D başlıkları altında ki mesajlarınızı takip ediyor olacağım.
Ender3 doğru seçim olur bence fiyatına göre en düzgün baskıyı veren printer 👍

F Çevrimdışı

farklost

Yeni Üye
13 Şub 2023
16
23
Çok şükür makine geldi sapasağlam çalışıyor hatta baskı almaya başladım ama maalesef bir türlü fotoğraf yükleyemedim malum onunla uğraşmaktan birde okul

IMG_1838.jpg

IMG_1817.jpg

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt