3600 MHz RAM 297 TL!

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,587
Evet hocam aynen dediğiniz gibi Bios versiyonları bile stabiliteyi etkileyebiliyor.
QVL dediğiniz gibi şart değil ama en azından forumlarda yada redditte denenmiş modüller kullanılırsa daha az sıkıntı çıkar diye belirttim
Ben kontrol etmeden aldım ve sonuçta XMP'de takıldım.Ama olmaz diye birşey olmadığı için bayağı bir araştırmadan sonra şu an 7/24 stabil kullanıyorum
Ben de bellekleri araştırırken Reddit'e özellikle bakıyorum.
Şimdiki aklım olsa, o zamanlar biraz da RGB merakım mevcuttu, G.Skill alırdım bellekleri.
Benim bellekler de milyonda bir de olsa kilitlenme sorunu yapıyor. ASUS'un BIOS'undan kaynaklı olabilir. Reset atıp geçiyorum hiç umursamıyorum. :)

Ben belleği 800 liraya almıştım o zamanlar, Vengeance Pro, Trident Z Royal falan 1000 TL'nin üzerindeydi.
Şimdi 16 GB 3000 - 3200 RAM'ler 500-600'e bulunabiliyor.
Biraz yanlış zamanda aldım parçaları Dolar kuru yükselir endişesiyle. :kiskis

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
490
40
Hepsi birbiri ile ilişkili şeyler benim bildiğim.
FPS almak için artırıyorsanız OK, onun haricinde daha düşük CL'de çalışacak bir frekansta kalmak bana daha mantıklı geliyor.
Benim bellekler 2933 MHz CL15 mesela. Aldığım dönem 3200 16'lar da vardı ama hem işlemci desteğinin üstüne çıkmayayım hem de işlemcinin bellek denetleyicisi ısınmasın diye yapmadım. PC'den beklentim belli, fazla kafa yormadım o yüzden.
Ben sadece mevcut değerler ile ne kadar yukarı gider diye bakmak istedim ama randıman vermedi. CL değerleri veya voltaj verip denemedim henüz. Ama 3600 MHz ile en fazla cl18 olması gerekirdi (her 200 MHz artış için 1cl gecikme) ama benim herhangi bir beklentim olmadığı için sorun olmuyor. Geçen yaz alırken de 32gblik bir kit için fiyatı uygun diye almıştım. Zaten bilgisayarı da sadece film indirmek için kullandığımdan çok da farketmiyor

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri