3 gözlü mini dondurucu kapı problemi

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Aha ,emmi yine bir problem sormuş diyerek tıkladınız ise yanıldınız :)
Geçenlerde vestel idea 570xe soğutucuda üst dondurucu bölümünü açtığımda ,üst tarafta buzlanma olduğunu gördüm ,kendi kendime "normal olmalı ,burası dondurucu ,buzlanma olabilir" dedim ,ama tuhafıma giden dolap uzun çalışıyordu.Ertesi gün kapağı açtım baktım ,elimle oynadım kapakla ,aşağı yukarı oynuyordu ,meğer üstten kapağı tutan demir bağlantının vidaları gevşmiş,söktüm kapağı ve sıkıştırdım,o buzlanma olmadı bir daha fakat dolap yine uzun çalışıyor.Bu sefer elime kırmızı keçe kalem aldım ve soğutucu bölümünün üstten dolabın lastiğinin kapanırken durduğu yeri kalemle çizdim ,gördüm ki kapak eğik,lastik conta iki metalin birleştiği yeri tutuyor,yani kısmi olarak açık anlamında bu bana göre.Kapağı elimle kaldırdım ,kalktı kapak,hemen yine üstten aynı yerden çizdim ve baktım,bu sefer tam durması gereken yerde duruyor conta(mıknatıslı conta) ,alttan kapağın demirini söktüm ,ayna ile baktığımda kapağın altındaki kapıyı tutan plastik kırılmışiçeri kaçmış ,iki seçeneğim vardı ,ya kapı açılımını değiştirecektim veya oraya yama yapacaktım.Önce yama -tamir olayına gittim,kumpasla ölçüp oraya göre demir rondela ayarladım,en alta kapının demirleri arasına da daha büyük bir rondela ayarladım ,taktım ve vidaları sıktım ,süper oldu .Yani daha büyük olan en altta kapının demir aksamına denk geldi kısaca :ok
Bugün ,arkadaş yazılım için aradı,konuşurken hanımın sesi "alooo ,koş çabuk" ,şaşırdım kapattım telefonu gittim baktım bu kez de başlıktaki dondurucu içi kar olmuş,kapak az açık kalıyor tabii bende şok oldum buna.Hemen ilk dolap olayı geldi aklıma ,ilk baktığım yer de dolabın kapısı oldu zaten :)
Yanılmadım ,kapı hafif öne eğik (nasıl oluyorsa ,çok kullanılan bir dolap da değil) ,ayrıca buzlanmadan dolayı üst kapak alt plastiği kırılmış,o kapak da öne gelmiş (gerçekten hayret edilecek bir durum ,bunu birinin yapması lazım bana göre),hemen dolap kapısını söküp altına yine demir rondela takviyesi yaptım (sanırım plastik rondela vardı ,herhalde o kırılmış nasıl kırıldı ise)
Şimdi sorunsuz oldu kapı ,bence siz de böyle bir olay yaşarsanız ilk bakmanız gereken yer özellikle kapısının alt kısımdaki yer :)

dolap1.jpg

dolap2.jpg

Bu foto ,kestiğim 2mmlik demir ve rondela ,daha takmadım ,şimdilik yaptıklarım iş görüyor ,çekmecelerde duruyor demir ve rondela :ok
Bu arada ,büyük rondela dediğim işte bu rondela ,diğerleri ufak :ok
dolap3.jpg

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Bu arada unuttum hemen ekliyorum ,üst kapağın alttaki tutamacı kırılınca sevgili A Adem Helvacı yı aradım ,buralarda satan varmıdır diye bunu ,bana hemen "abim ,bana model ve kapağın fotosunu at ,halledeyim" dedi .Nasıl sevindim bilemezsiniz ,bu konuyu baya uzun konuştuk ama ben "yapıştırıp deneyeyim,olmazsa seni bilgilendiririm" dedim :)
Şimdilik kapak kapanıyor ,diğer iki göz zaten çekmeceymiş ,sadece üstte kapak var, meebbe meebbe nin nenesinin dolabını yapıştırdığı gibi yapıştırdım ,şimdilik güzel,bu nedenden dolayı sevgili A Adem Helvacı ya sizlerin huzurunda çok teşekkür ediyorum ?

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Üç dört yıl önce aynı sorunu yaşadık, o zamanlar tavsiye forumu mu vardı Alaaddin abinin konusunu okuyup çözümü bulup yapacak... Beyaz eşya servisi yapan arkadaş halletmişti sağolsun.

* * *

Güzel konu olmuş abi ellerine sağlık... Ayrıca Her buzdolabına benzer çözüm uygulanabilir. Teşekkürler.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Bu arada unuttum hemen ekliyorum ,üst kapağın alttaki tutamacı kırılınca sevgili A Adem Helvacı yı aradım ,buralarda satan varmıdır diye bunu ,bana hemen "abim ,bana model ve kapağın fotosunu at ,halledeyim" dedi .Nasıl sevindim bilemezsiniz ,bu konuyu baya uzun konuştuk ama ben "yapıştırıp deneyeyim,olmazsa seni bilgilendiririm" dedim :)
Şimdilik kapak kapanıyor ,diğer iki göz zaten çekmeceymiş ,sadece üstte kapak var, meebbe meebbe nin nenesinin dolabını yapıştırdığı gibi yapıştırdım ,şimdilik güzel,bu nedenden dolayı sevgili A Adem Helvacı ya sizlerin huzurunda çok teşekkür ediyorum ?

Geçmiş olsun ellerine sağlık Alaaddin abi.Valla benim aklıma gelmezdi.Merak ettiğim hangi akla hizmet oraya plastik rondela kullanmışlar?Birde Vestel bunu ne zaman üretmiş hiç görmedim?Sizin dolap mı hocam bu?

Yapıştırma olayına gelince hep diyorum , Adem abiden ve senden öğreneceğim çok şey var diye.?Geçen küçük dayım geldi arabasının güneşlik askısı kırılmış sende sağlam yapıştırıcı var mı dedi 2 kere japonla yağıştırmış düşmüş.Sökelim halllederiz dedim.Söktüm iran yapıştırıcı ile yapıştırdım baktım sağlam gelmedi gözüme.Sonra adem abiden gördüğüm havya ile içine tel eritme yöntemi geldi aklıma.? Getirdim havyayı kalın zımba telleri vardı ek yerlerine havya ile içine erittim parçanın arka kısmında sonra birde zımpara ile düzledim.Çıkar koparsa yine gel dedim dayıma? Dayımın ilk dediği nereden öğreniyorsun böyle şeyleri kırk yıl düşüncem aklıma gelmez dedi.?

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Geçmiş olsun ellerine sağlık Alaaddin abi.Valla benim aklıma gelmezdi.Merak ettiğim hangi akla hizmet oraya plastik rondela kullanmışlar?Birde Vestel bunu ne zaman üretmiş hiç görmedim?Sizin dolap mı hocam bu?

Yapıştırma olayına gelince hep diyorum , Adem abiden ve senden öğreneceğim çok şey var diye.?Geçen küçük dayım geldi arabasının güneşlik askısı kırılmış sende sağlam yapıştırıcı var mı dedi 2 kere japonla yağıştırmış düşmüş.Sökelim halllederiz dedim.Söktüm iran yapıştırıcı ile yapıştırdım baktım sağlam gelmedi gözüme.Sonra adem abiden gördüğüm havya ile içine tel eritme yöntemi geldi aklıma.? Getirdim havyayı kalın zımba telleri vardı ek yerlerine havya ile içine erittim parçanın arka kısmında sonra birde zımpara ile düzledim.Çıkar koparsa yine gel dedim dayıma? Dayımın ilk dediği nereden öğreniyorsun böyle şeyleri kırk yıl düşüncem aklıma gelmez dedi.?
Asıl bizim aklı evvel dayılarından öğreneceğimiz çok şey var... :gul

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Üç dört yıl önce aynı sorunu yaşadık, o zamanlar tavsiye forumu mu vardı Alaaddin abinin konusunu okuyup çözümü bulup yapacak... Beyaz eşya servisi yapan arkadaş halletmişti sağolsun.

* * *

Güzel konu olmuş abi ellerine sağlık... Ayrıca Her buzdolabına benzer çözüm uygulanabilir. Teşekkürler.
Evet ,her buzdolabına uygulanabilir ,:ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri