22 Yıllık Derin Dondurucuyu değiştirmek

M Çevrimdışı

Mehmet123

Yasaklı Üye
12 Şub 2021
87
26
İyi günler forum. 22 yıllık Arçelik dikey derin dondurucumuz var ve yıl boyu sürekli çalışıyor. Kendi gözlemim aylık 40tl civarı elektrik tükettiği yönünde fakat bu subjektif.
Yeni derin dondurucularda A+ yazıyor ve üreticilerin verdiği değer yıllık 250kw tükettiği yönünde bu sebeple acaba yenilesem mi diye düşünüyorum.
Babam kompresör teknolojisi değişmedi derin dondurucunun ayda 15-20 tl tüketmesi imkansız 30-40 tl ler normal boşuna 2000tl verme diyor. Tecrübeli, bilgili olanlar yardımcı olursa sevinirim.

Dondurucuyu yenilersem elektrik faturası ne olur?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Nasıl değişmedi? İnverter olanları çıktı ya. :hihi
Değer mi değmez mi onu bilemem, ortam koşulları ve kullanımınıza bağlı.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Seninle benzer durumdayım, 20 yıllık No frost Vestel buzdolabı maşallah subhanallah işimizi görüyor... Yıllar önce denediğimde aylık 30 ₺ tüketimi vardı, değişmeye hem kıyamıyorum hem ne kadar faydası olacağını bilmiyorum. Birde her şey sağlam zamlandı hamd olsun. :kas

Gittiği yere kadar gitsin modundayım şimdilik.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Seninle benzer durumdayım, 20 yıllık No frost Vestel buzdolabı maşallah subhanallah işimizi görüyor... Yıllar önce denediğimde aylık 30 ₺ tüketimi vardı, değişmeye hem kıyamıyorum hem ne kadar faydası olacağını bilmiyorum. Birde her şey sağlam zamlandı hamd olsun. :kas

Gittiği yere kadar gitsin modundayım şimdilik.
Yenisi ve iyisi epey para. :dry

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Fayda maliyet oranına bakmak lazım.Alacağınız ürün örneğin A++ (yeni kullanılan değerlerde ne olur bilemiyorum) olursa aylık 40 yerine 20 yakarsa 1 yılda 240 tl avantaj sağlar ve 2000 tl verip aldığınız ürünü size yaklaşık 7 yılda amorti eder.

F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Bende inanmadım alt komşu almış geçen sene bosh a++ wattmetre ile ölçtüm günlük 0.63 kW elektrik çekti, çok şaşırmıştım.

Öncelikle elindeki derin dondurucu un günlük ne kadar tükettiğini wattmetre ile hesaplanan lazım.

Benim şahsi görüşüm tüketimi aylık 30-35 lirayı geçmiyorsa hiç kurcalama, gittiği yere kadar kullan.

Aylık 40 ve üstü tüketirse ben hemen değiştiririm.

M Çevrimdışı

Mehmet123

Yasaklı Üye
12 Şub 2021
87
26
Üreticilerin verdiği değer gerçekçi mi işte ona güvenemiyorum. Yani gerçekten 250lt bir dikey dondurucu yılda 250kw mı tüketecek ? Son zamlarla bu ayda 15 tl yapıyor ve bana mantıklı gelmiyor açıkçası.
Ne yani şimdi geçen sene elektrik 50krş iken bu derin dondurucular ayda 10 tl mi elektrik tüketiyordu diye düşünüyorum
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bende inanmadım alt komşu almış geçen sene bosh a++ wattmetre ile ölçtüm günlük 0.63 kW elektrik çekti, çok şaşırmıştım.

Öncelikle elindeki derin dondurucu un günlük ne kadar tükettiğini wattmetre ile hesaplanan lazım.

Benim şahsi görüşüm tüketimi aylık 30-35 lirayı geçmiyorsa hiç kurcalama, gittiği yere kadar kullan.

Aylık 40 ve üstü tüketirse ben hemen değiştiririm.
Ölçmek lazım aslında bana 40tl tüketiyor gibi geliyor. Eskinin ürünleri daha sağlam bir de bu yeniler 10 sene sonra ne olur o da var

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Fayda maliyet oranına bakmak lazım.Alacağınız ürün örneğin A++ (yeni kullanılan değerlerde ne olur bilemiyorum) olursa aylık 40 yerine 20 yakarsa 1 yılda 240 tl avantaj sağlar ve 2000 tl verip aldığınız ürünü size yaklaşık 7 yılda amorti eder.
+Olarak yeni cihazların bu kadar süre dayanma olasılığının da düşük olduğunu ekleyelim.
Tam bu hesabı yapacaktım ağzına sağlık erken davrandin

M Çevrimdışı

Mehmet123

Yasaklı Üye
12 Şub 2021
87
26
Derin dondurucuyu değiştirme kararı aldım hatta eskisini dün 600tl ye sattım :)
Sandık tipi almayı düşünüyorum fakat nedense dikeylerle arasında ciddi fiyat farkı var. 1600 lere dikey bulunurken sandık tipi 2300 civarlarında bunun sebebini bilen var mı?

Bir de tavsiyeniz nedir. Ben Vestel düşünüyorum CD6001 veya SD300. Altus da aklımda lakin Vestelde ki garanti uzatmanın 150tl olması beni cezbediyor bir de evdeki tüm beyaz eşyalar Vestel. Ne önerirsiniz?

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Derin dondurucuyu değiştirme kararı aldım hatta eskisini dün 600tl ye sattım :)
Sandık tipi almayı düşünüyorum fakat nedense dikeylerle arasında ciddi fiyat farkı var. 1600 lere dikey bulunurken sandık tipi 2300 civarlarında bunun sebebini bilen var mı?

Bir de tavsiyeniz nedir. Ben Vestel düşünüyorum CD6001 veya SD300. Altus da aklımda lakin Vestelde ki garanti uzatmanın 150tl olması beni cezbediyor bir de evdeki tüm beyaz eşyalar Vestel. Ne önerirsiniz?
Aldınız mı bilmiyorum, sandık tipi kullanmış biri olarak kullanışlı gelmedi. Alttaki malzemeyi çıkarmak için üsttekileri hep çıkarmanız gerekiyor. 10 yıldan fazla kullandık sonra çekmeceli no frost Arçelik aldık, gayet memnunuz.

grezimonk Çevrimdışı

grezimonk

Süper Üye
21 May 2018
647
Aldınız mı bilmiyorum, sandık tipi kullanmış biri olarak kullanışlı gelmedi. Alttaki malzemeyi çıkarmak için üsttekileri hep çıkarmanız gerekiyor. 10 yıldan fazla kullandık sonra çekmeceli no frost Arçelik aldık, gayet memnunuz.
sandık tiplerde içine su doldurup karlanmaya buzlanmaya engelleyebiliyorsun diyen olabilir...

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt