2022-2023 Akıllı Saat Pazarı - Satış Grafikleri

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,545
40
Selamlar;

İnternette araştırma yaparken karşıma akıllı saat satış grafikleri çıktı ve sizinle paylaşmak istedim.

Olumsuz ekonomik dalgalanmalar ve durgun akıllı telefon satışlarına rağmen, küresel ölçekte akıllı saat satışlarında artış yaşanmış. 2023 3. çeyrekte 9%'luk bir artış olmuş ve bir önceki yılın çeyreğine göre yükselişini sürdürmüş. Artışlardaki ana etmenin, Fire-Boltt adlı Hindistan menşeili markanın (İlk kez görüyorum) Hindistan'da ve Huawei'nin Çin'deki önemli yükselişi olarak gösteriliyor. Hindistan dışında Apple, Huawei ve Samsung'un yeni model ile başını çektiği Yüksek Düzey İşletim Sistemine sahip akıllı saatlerdeki artış piyasaya hakim olmuş.

Bu yılın başlarında bir yavaşlama yaşayan akıllı saat pazarı, 2023'ün ikinci çeyreğinde yeniden ivme kazandı ve olumlu eğilimini üçüncü çeyrekte de sürdürdü. Bu büyümenin ana itici güçleri, Fire-Boltt liderliğindeki Hindistan pazarının sürdürülebilir güçlü performansının yanı sıra, Huawei'nin Çin'deki muazzam toparlanması deniyor.

S_Watch.png

Pazarın Özeti
Apple 45% ile yine pazarın lideri

Apple, sevkiyatlarda yıllık %7 artışla bugüne kadarki en iyi üçüncü çeyrek performansını sergiledi. Bu başarı, ürün gamındaki önemli bir ürün olan en son Apple Watch'un önceki yıla göre biraz daha geç piyasaya sürüldüğü göz önüne alındığında özellikle dikkate değerdir. 2. nesil SE modelinin güçlü sevkiyatları sektör liderinin büyümesine önemli katkı sağladı.

Samsung 18% ile 2. sırada fakat geçen yıla göre pazar payında 6%'lık bir eksilme görünüyor
Samsung, sevkiyatlarda yıllık bazda %19'luk bir düşüş yaşadı. Ancak ağustos ayında piyasaya sürülen yeni ürünlerde öncekilere göre yalnızca %3'lük bir düşüş görüldü. Esasen, bu çeyrekte Samsung akıllı saat satışlarındaki düşüş, öncelikle eski modellerdeki keskin düşüşe bağlanıyor gibi görünüyor. Bu arada Galaxy Watch 6 Classic'in payı geçen yılki 5 Pro'ya göre önemli ölçüde artarak markanın ASP'sinin yükselmesine katkıda bulundu.

Huawei 7%'lik artış ile geçen seneye göre 7% olan pazar payını 14%'e çıkarmış durumda
Huawei, bu çeyrekte genel sevkiyatlarda yıllık bazda %56 gibi etkileyici bir artışa tanık olurken, HLOS akıllı saatlerinde %122'lik dikkate değer bir artış görüldü. 2023'ün 2. çeyreğinde piyasaya sürülen Watch 4 ve 4 Pro serileri ve 2023'ün 3. çeyreğinde piyasaya sürülen Watch GT 4, iyi bir popülerlik elde etti. Huawei'nin sevkiyatlarındaki artış, akıllı telefonlarının geri dönüşünden ve çeşitli satış kanallarının tetiklediği paket satış modelinden kaynaklandı.

Hintli marka Fire-Boltt
Fire-Boltt, tüm zamanların en yüksek üç aylık sevkiyatını kaydettikten sonra Hindistan'daki liderlik pozisyonunu geri aldı. Üç büyük Hint markasının tümü (Fire-Boltt, Noise ve boAt) eskisinden daha yavaş bir büyüme oranı yaşıyor. Ancak bu durum bir yavaşlama işareti olarak değil, daha ziyade istikrar aşamasına geçildiğinin bir göstergesi olarak yorumlanıyor.

İşletim sistemine göre akıllı saat çeşitleri;
-
HLOS (High Level OS) (Yüksek Seviye İşletim Sistemine Sahip Saatler)
Watch OS (Apple) veya Wear OS (Samsung) gibi üst düzey bir işletim sistemi çalıştıran ve üçüncü taraf uygulamaları yükleme özelliğine sahip elektronik saat.

- Basic Smartwatch (Temel Düzeyde Akıllı Saatler)
İşletim sisteminin daha hafif bir sürümünü çalıştıran ve üçüncü taraf uygulamaları yükleme özelliği olmayan elektronik saat.

Konuyla ilgili olarak the5krunner adlı blogger'ın görüşleri
Bu ticari satış verilerine (sevkiyatlara) ilişkin 4 çıkarımım şu yönde;
1- Ağırlıklı Huawei olmak üzere Çin'deki üst düzey saatler önemli bir büyüme yaşadı,
2- Düşük kaliteli saatler Hindistan'da önemli satış grafiklerine sahip,
3- Apple, yıllık %7 (yedi) büyümeyle küresel pazardaki pazar payını koruyor
4- Samsung'un pozisyonundaki önemli düşüşün temel sebebi Watch6'dan ziyade eski saatlerdeki satış kaybına bağlanıyor (Watch5' e kıyasla 3. çeyrekte %3 düşüş)

Üçüncü çeyrek şimdiye kadarki en yüksek Apple Watch sevkiyatına şahit oldu. Araştırmacılar, bunun çoğunun Watch SE Gen 2'nin oluşturduğunu düşünüyor. Huawei'nin yeniden dirilişi, siyasi faktörler sebebiyle tüketicilerin kendi vatanına ait markaların ürünlerine yönelişinin ve pazarın küreselleşmeden çıktığının bir başka sinyalidir.

Benim varsayımım benzer faktörlerin SPOR saatlerini etkileyeceği yönündedir. Dolayısıyla Garmin'in Çin'deki satışlarını artırma planları varsa, bu tür planların önemli riskleri vardır. Amerika borsasında işlem görmesine rağmen Garmin'in Tayvan'da önemli düzeyde faaliyetleri var ve açıkça söylemek gerekirse bu Garmin açısından riskli bir durum. Çünkü Çin, Tayvan'ın bağımsız olmasını istemiyor ve Tayvan'a askeri operasyon yapacağı söyleniyor. Bu Garmin açısından ciddi bir stratejik sorun çünkü böyle bir şey olursa üretim ve tedarik zincirinde çok büyük problemler yaşayabilir ve üretim & ar-ge tesislerini dünyanın başka bir yerine taşımak zorunda kalabilir.

Malzeme tedariği konusunda Garmin'in Çin'e olan bağımlılığını azaltmaya yönelik herhangi bir eylemde bulunup bulunmadığını bilmiyorum ancak Apple halihazırda bu konuda bazı hamleler yapıyor.

Bunun tersine, Suunto (Haylou) ve Coros gibi Çinlilerin sahip olduğu şirketler ise, belki de daha az riskli tedarik zincirlerinin yanı sıra tüm küresel bölgelere satış yapmak için iyi bir konuma sahipler.

Not: Apple'ın genel pazardan 2% daha az büyümesine rağmen pazar payını nasıl koruduğundan emin değilim. Belki bir yuvarlama anomalisidir???

Kaynak 1:

Kaynak 2:

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,545
40
Pil konusunu çözmesi lazım.
Uzun pil ömrü isteniyorsa performanstan biraz ödün verip Garmin almak gerek. En son şarj edişimin üzerinden 7 gün geçmiş halen 4 gün daha gider diyor. Bütün takip özellikleri de sonuna kadar açık, oksijen ölçümü hariç. Samsung'un ekranı daha canlı, sistem de daha hızlı çalışıyor ama.

Venu_270bf6de64135f8f7.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,822
Uzun pil ömrü isteniyorsa performanstan biraz ödün verip Garmin almak gerek. En son şarj edişimin üzerinden 7 gün geçmiş halen 4 gün daha gider diyor. Bütün takip özellikleri de sonuna kadar açık, oksijen ölçümü hariç. Samsung'un ekranı daha canlı, sistem de daha hızlı çalışıyor ama.

Bütçe elverse Garmin alacaktım fakat GT3 Pro aldım.
Kayış hariç memnunum.
O belki benim şanssızlığım veya hatam olabilir.
Çok da üstüne gitmedim. :hihi

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881

Garmin' in neredeyse tüm cihazlarındaki UI tercihi aynı. Bence daha kibar ve ağır duruyor ama tabii ki bu kısmı tamamen tüketici tercihi.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,545
40
Bütçe elverse Garmin alacaktım fakat GT3 Pro aldım.
Kayış hariç memnunum.
O belki benim şanssızlığım veya hatam olabilir.
Çok da üstüne gitmedim. :hihi
Garmin alınacaksa 2. el kovalanmalı veya yurt dışından bir aracı ile getirtilebilir 🙂

Kayış önemli değil bence, piyasada gırla alternatif dolu. Benim Fenix 7 gelmeden yedek kordonlarını hazırladım. Orijinalin tanesine binlerce lira veremem 😀
26mm.jpg

Huawei standart kullanıcıya hayli hayli yeter ama ben çabuk sıkılmıştım. Ekranda 2-3 şeye bakıyorsun menü bitiveriyor.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,545
40
Garmin' in neredeyse tüm cihazlarındaki UI tercihi aynı. Bence daha kibar ve ağır duruyor ama tabii ki bu kısmı tamamen tüketici tercihi.
Görünüm olarak güzel Ümit Hocam sadece Apple ve Samsung kadar hızlı çalışmıyor. Ara yüz neredeyse hiç takılmıyor ama tepkime süresi bahsettiğim markalar kadar hızlı değil.

Önceden Fenix grubunun ara yüzü biraz daha farklıydı daha sonra tüm modellere aynısını verdiler.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Görünüm olarak güzel Ümit Hocam sadece Apple ve Samsung kadar hızlı çalışmıyor. Ara yüz neredeyse hiç takılmıyor ama tepkime süresi bahsettiğim markalar kadar hızlı değil.

Önceden Fenix grubunun ara yüzü biraz daha farklıydı daha sonra tüm modellere aynısını verdiler.
Bence sensör hassasiyeti ve veriyi doğru işleme önceliği biraz buna sebep oluyor. Daha önceki incelemelerinde de hatırlatmıştın özellikle sensör sonuç doğruluğu konusunda garmin ilk sıradaydı diye hatırlıyorum.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,744
Öyle bir şey söyledin ki Beyaz'ın Psikopat tiplemesini aklıma getirdi 🙂

İşlemciye çok takılma bence, Watch 6 gayet şık bir saat. Sen alana kadar Watch 9 çıkacak zaten 😀
6 Pro çıkarsa alacağım gibi çünkü canıma tak etti :kiskis
kulaklığıda samsung yaptım eko sistemi tamamlamam lazım.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,545
40
Bence sensör hassasiyeti ve veriyi doğru işleme önceliği biraz buna sebep oluyor. Daha önceki incelemelerinde de hatırlatmıştın özellikle sensör sonuç doğruluğu konusunda garmin ilk sıradaydı diye hatırlıyorum.
Bu aslında çok uzun, derin ve karmaşık bir konu 🙂

Kişiden kişiye değişken olmakla birlikte ölçüm doğruluğu konusunda Apple ve Huawei'nin arkasından geliyor halen. Fakat bu markalar daha hassas ölçüm yapmasına rağmen bu veriyi işlemiyor veya işleyemiyor. Apple 10 dakikada bir nabız örneği alacak da veri sunacak sana 😃

İşte bu noktada tıbbi doğrulukta ölçüm yapsa bile yeterli örneklemi almadığı için ve bunu veriye dönüştürmediği için çok önemi kalmıyor. Garmin'e alternatif olarak Suunto ve Polar haricinde bu işleri doğru düzgün yapabilen pek yok. Samsung, Apple, Huawei gibi markalar daha çok işin akıllı boyutundalar, sağlık kısmına sadece biraz giriyorlar. Garmin ise sağlık takibinin cıncığını çıkartmış vaziyette. Antrenmanda kaybedilen ter miktarını göstermek nedir. Ne yapıcam ben bu veriyi, gider 1 bardak su içerim 😃

Bir tek tarhana çorbası yapamıyor Ümit Hocam,
- Dikey Salınım koşu hareketinizdeki zıplamaları ölçer. Gövdenizdeki dikey hareketini görüntüler (santimetre olarak ölçümlenir).
- Zeminle temas süresi koşarken her adımda ayağınızın zeminde geçirdiği süreyi gösterir (milisaniye olarak ölçümlenir).
- Düz zeminde veya tırmanırken aynı eforla eşdeğer koşu temponuzu elde edin.
- Uyandığınız andan itibaren uyku kalitenize, dinlenmenize, egzersiz yükünüze ve daha fazlasına dayalı olarak bir hazırlık puanı alın, böylece sıkı çalışmak veya kendinizi yormamak için iyi bir gün olup olmadığına karar verebilirsiniz.
- Patikada veya yolda ne kadar güç uyguladığınızı görün, böylece eforunuzu yönetebilir ve antrenmanda ince ayar yapabilirsiniz.
- JET LAG ADVISER: Işığa maruz kalma, uyku programı ve egzersizle ilgili rehberlikle jet lag etkilerini en aza indirmeye yardımcı olun.
- YÜKSEKLİK VE SICAKLIĞA UYUM SAĞLAMA: Sağlık ölçümlerinize göre mevcut yüksekliğe veya sıcaklığa nasıl dayandığınızı görün.
- HİSSE SENEDİ TAKİBİ: Favori hisse senetlerinizden 50'ye kadarını doğrudan bileğinizden takip edin.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Bu aslında çok uzun, derin ve karmaşık bir konu 🙂

Kişiden kişiye değişken olmakla birlikte ölçüm doğruluğu konusunda Apple ve Huawei'nin arkasından geliyor halen. Fakat bu markalar daha hassas ölçüm yapmasına rağmen bu veriyi işlemiyor veya işleyemiyor. Apple 10 dakikada bir nabız örneği alacak da veri sunacak sana 😃

İşte bu noktada tıbbi doğrulukta ölçüm yapsa bile yeterli örneklemi almadığı için ve bunu veriye dönüştürmediği için çok önemi kalmıyor. Garmin'e alternatif olarak Suunto ve Polar haricinde bu işleri doğru düzgün yapabilen pek yok. Samsung, Apple, Huawei gibi markalar daha çok işin akıllı boyutundalar, sağlık kısmına sadece biraz giriyorlar. Garmin ise sağlık takibinin cıncığını çıkartmış vaziyette. Antrenmanda kaybedilen ter miktarını göstermek nedir. Ne yapıcam ben bu veriyi, gider 1 bardak su içerim 😃

Bir tek tarhana çorbası yapamıyor Ümit Hocam,
- Dikey Salınım koşu hareketinizdeki zıplamaları ölçer. Gövdenizdeki dikey hareketini görüntüler (santimetre olarak ölçümlenir).
- Zeminle temas süresi koşarken her adımda ayağınızın zeminde geçirdiği süreyi gösterir (milisaniye olarak ölçümlenir).
- Düz zeminde veya tırmanırken aynı eforla eşdeğer koşu temponuzu elde edin.
- Uyandığınız andan itibaren uyku kalitenize, dinlenmenize, egzersiz yükünüze ve daha fazlasına dayalı olarak bir hazırlık puanı alın, böylece sıkı çalışmak veya kendinizi yormamak için iyi bir gün olup olmadığına karar verebilirsiniz.
- Patikada veya yolda ne kadar güç uyguladığınızı görün, böylece eforunuzu yönetebilir ve antrenmanda ince ayar yapabilirsiniz.
- JET LAG ADVISER: Işığa maruz kalma, uyku programı ve egzersizle ilgili rehberlikle jet lag etkilerini en aza indirmeye yardımcı olun.
- YÜKSEKLİK VE SICAKLIĞA UYUM SAĞLAMA: Sağlık ölçümlerinize göre mevcut yüksekliğe veya sıcaklığa nasıl dayandığınızı görün.
- HİSSE SENEDİ TAKİBİ: Favori hisse senetlerinizden 50'ye kadarını doğrudan bileğinizden takip edin.
Aslında bence bahsedilen özelliklerin gerekliliği belki kişiye göre değişebilir. Mesela Ahmet Başkan o ter miktarı kısmına bayılırdı diye düşünüyorum. 😉

Ayrıca aslında çok ihtiyaç değilmiş gibi görünen Vertical swing özellikle koşu sırasındaki kas gruplarının hareket olanağı ve omur bölgesinin hareketliliği konusunda fikir verir. (Doğru postur dediğimiz duruş düzenliliği-bozukluğu)

Zemin temas süresi akupresyon yoluyla ayak tabanından vücuda yayılan iyileşme potansiyeli ve bölgesel eklem kas aktivitesi (Özellikle achille tendo aktivitesi) belirlenir.

Yani çok detaya girmeden, konuyu uzatmadan diyebilirim ki aslında doğrusu bu.

Ayrıca hisse senedi kısmı dikkatimi çekti. Gerçek zamanlı lisansı var mıymış? :haha

Geri
Üst Alt