2019 Ev Sineması Sistemi Önerileri ( Küçük, Orta, Büyük Ölçekli )

Sistemi Nasıl Buldunuz?

• Baya kötü seçimler, Değişiklik yapılmalı! (Yorumda Belirtiniz.)

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    4
dolbykoray Çevrimdışı

dolbykoray 

Aktif Üye
29 Tem 2019
117
26
2O9VjL.jpg

Ev Sinema Sistemi 2019 Önerileri

Bu Konuda, 3 farklı Çeşit Sistem Önerilecektir.

1.Minimum Bütçe
2. Orta Derecede Bütçe
3. Maksimum Bütçe
-------------------------------------------------------------
Konu içerisinde Cihazlara Dair Bilgi Vereceğim, bunların anlamlarını konunun altında detaylı bir şekilde yazacağım
Umarım yararlı bir yazı olur.
Forumumuz için ilk adımı ben atayım, gerisi gelir umarım.
--------------------------------------------------------------

Cihazların önerisinde, Film İzlemek, ve Oyun oynamak için en optimum öneriler olacak.
--------------------------------------------------------------
Bu öneriler, Ev Sinemasıdır, gereklilik değildir, hobi olduğu için bütçe düşük tutulamıyor, Dolar kurundan dolayı.

Bu Öneriler İçerisinde, Soundbar, Analog Bağlantılı Ses Sistemi, Yükske Sesde Sapıtan Ses Sistemleri Dahil Olmayacak!

*****************************************************************************************************
Minimum Ölçekli Ev Sinema Sistemi - 1

TV-

ALTARNATİF-
ALTARNATİF2-
-----------------------------------------------------
Ses Sistemi
Logitech® Z906
----------------------------------------------------
Açıklama:
Bu sistem minimum ölçekte olduğu için-
TV içerisindeki video oynatma uygulaması ile kullanılacaktır.
Ses Optik kablo ile taşınacaktır, Logitech kutu içerisinde verilmektedir.
( Netflix, ve MKV uzantılı filmlere uygundur,
MKV uzantılarda sorun çıkarabilir)
(Filmlerde VA Panel önceliklidir,)
(Samsung cihazlar DTS ses sertifikası yoktur.)

Toplam Miktar : 4500 TL - 6000 TL arası
*****************************************************************************************************
Orta Ölçekli Ev Sinema Sistemi - 2

TV-Samsung Q6FN
ALTARNATİF TV-Philips 55PUS7504/(12!!!)
---------------------------

AVR - Sony Str-Dh590
Hoparlörler - Sony SS-CS310CR
-------------------------------
Açıklama:
Bu sistem Samsung TV sertifika problemlerinden dolayı
altarnatif olarak Android TV önerdim.
(Philips TV, Dolby Vision+Dolby Atmos desteklidir.)
Sinema Sistemi 5.0 kurulumun en üst kalitesini verir.
5.1 neden değil deniliyorsa, ön kuleler full rangedir ( Basslı - Midli- Tizli )
Bu sistemde Subwoofer'a gerek olmaz, Derin ve kalın erkek seslerinde kalitesine bayılacaksınız.

Toplam Miktar : 8000 TL - 9999 TL arası

Büyük Ölçekli Ev Sinema Sistemi - 3

TV-LG OLED C8
ALTARNATİF TV- Sony OLED A8F
ALTARNATİF2 - Samsung Q90R
---------------------------

AVR - Denon AVR-X3600H
Hoparlörler - Klipsch R26F+ 2 Tane Tavan (Atmos+X)
-------------------------------
Açıklama:
Öncelikle Büyük Ölçekli Sinema Deneyiminde, Bütün Kodekler, sertifikalar tam olması gerekir,
Dolby Vision+Dolby Atmos+DTS:X gibi Ses sertifikalarını destekliyor.
(Samsung Değil!)
Ayrıca OLED Yanığı minimum oluşacak cihazları seçtim.
Hoparlörler Sınıfının en iyisi.
AVR- 4:4:4 Color Compress destekli, otomatik hoparlör kalibrasyonu+ DV+DA+DTSX destekli.
(Bu cihazlarda Netflix izlemek hakaret olur. Netflix'in Dolby Atmos sesi 1Mbps, Dolby Vision Görüntüsü 15Mbps)

Önerilen Player Box'lar
(Dvdfab Movie Server, Xbox One X, OPPO 203 Jealbreak!!!, Apple 4K TV Infiuse APP)

Toplam Miktar : 20.000 TL - 39.000 TL arası

Dolby Vision(DV) Nedir : HDR standartının en güçlü tarafıdır, şuan için UHD-Bluray disklerde en doğru ve önerilen biçimidir, Netflix gibi(streaming) uygulamalarda dolby vision büyük etki yaratmaz. Samsung TV'lerde olmaması büyük eksikliktir, onun için büyük ölçekli TV'lerde Samsung TVleri sona aldım.

Dolby Atmos(DA) Nedir : Ses Teklonojisidir, 7.1 kanala yerleştirilmiş, 11.2 kanala yükseltilebilen bir ses biçimidir, günümüzde UHD-Bluray en yüksek kaliteyi ve en doğru sesi verir. Türkçe Dublaj filmlerde Dolby Atmos şuan için yok, sadece Orjinal Dillerde bulunmaktadır.

DTS:X Nedir : Dolby Atmos ile kardeşdir, aynı mantıkta çalışır, Teorik olarak Dolby Atmos destekli bir cihaz DTS:X de desteklemesi gerekir ama sertifika olduğu için eklenmemektedir. Ayrıca DTS:X Dolby Atmos'dan daha yüksek bitrate(Ses Kalitesi) oranlarına çıkabilir.

MKV Nedir : Bu bir video paket biçimidir, bazen farklı biçimde paketlenen video dosyaları okunamayabilir, Korsan yöntemlerde en çok kullanıldığı için, bazı firmalar MKV kodeğini kısıtlı destekler.

M2TS Nedir : Bluray biçimi içerisinden alınmış en saf bluraya en yakın dosyadır, bazı cihazlar m2ts'yi bluray olarak tanımlayabiliyor. ve sorunsuz oynatabiliyor.

Oppo 203 Jealbreak Nedir : Cihaz Korsan olarak indirilmiş UHD-ISO veya UHD-MKV dosyalarını sorunsuz şekilde oynatabilen, Blu-ray Menüsünü görebileceğimiz(Korsan Şekilde) Region (Bölge) Bluray kilidi açılmış bir cihazldır tavsiyemdir.

Apple 4K TV İnfiuse APP nedir : Apple uygulaması üzerinden Ağda bulunan disklerden MKV, gibi bir çok uzantıyı destekleyen bir multimedia cihazı olarak kullanılabilir, ayrıca İtunes'den kiralanan filmi izleyebilirsiniz,

DVD Fab Movie Server Nedir : Bu cihaz UHD-Bluray Menü gösteren multimedia cihazıdır, içerisine disk takılabilir, bütün kodekleri sorunsuz oynatır.

Bu Sistemde Değişiklik Yapabilirsiniz Önerilere Açıktır.
nbW3Nl.gif

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Tek katilmadigim nokta yazım boyutu ve renk karmaşası bı kaç satır sonra bıraktım. Ama ilgilisine tabiki faydası olacaktır. Ellerine sağlık

dolbykoray Çevrimdışı

dolbykoray 

Aktif Üye
29 Tem 2019
117
26
bana daha çok sahbinden araba satışlarında altta renk renk yazarlar ya ona benzettim :)

Adsize2b77d67b4f71969.png

yanlış anlama makale espiri amaçlıdır, inan öylesine girdim ilk ilan açıklaması bu şekildeydi :)
ya bazen genelde, forumda analiz veya tanıtım yazılarında bu tür yazıları kullanmak zorunda kalıyoruz.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
ya bazen genelde, forumda analiz veya tanıtım yazılarında bu tür yazıları kullanmak zorunda kalıyoruz.
yok be ne sorunu, ben aslında bunlardan çok kendime bu tarz sistemi kendi evimdeki tv ile kurabilir memnun kalırmıyım ?
ama bende vestel tv mevcut, kendim toplayıp kendim parçaları ekledim. lg hoparlör 12x2 phlips soundbar koydum, mb130 vestel iyi bir kart mevcut
yani sadece ses sistemi alarak bu kaliteyi yaşabilir miyiz ?

dolbykoray Çevrimdışı

dolbykoray 

Aktif Üye
29 Tem 2019
117
26
yok be ne sorunu, ben aslında bunlardan çok kendime bu tarz sistemi kendi evimdeki tv ile kurabilir memnun kalırmıyım ?
ama bende vestel tv mevcut, kendim toplayıp kendim parçaları ekledim. lg hoparlör 12x2 phlips soundbar koydum, mb130 vestel iyi bir kart mevcut
yani sadece ses sistemi alarak bu kaliteyi yaşabilir miyiz ?
Televizyonunuz, optik kablo çıkışı varsa,(ki vardır) Logitech' ses sistemini kurabilirsiniz. ama HDMı üzerinden Ses aktarımında Vestel TV mantıklı olmuyor ne yazık ki E-ARC dediğimiz teklonojisi Vestellerde eksik...

dolbykoray Çevrimdışı

dolbykoray 

Aktif Üye
29 Tem 2019
117
26
Optik mevcuttur. Tivibu cihazı kullanıyorum
Tivibu'dan film izliyorsaniz, ayri cihaz la mi izliyorsunuz Tivibu Go mu yoksa, Eger bi kutu varsa Turkcell Tivibu, ile iletisime geçip, filmlerde 5.1 desteği olup olmadığını sorun. Tivibuda sanirim Surround yok diye biliyorum. Ama arastir varsa Tivibu ile film izlersin yoksa Netflix, kurarsin vs. Vs

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Konu için teşekkürler, hoparlörler hakkında deneyimim olmadığı için kimseye tavsiye vermiyorum.
İmkanı olan kullanıcıların dinleyerek alınması her zaman daha doğru seçim olacaktır.
Günümüzde kaliteli bir sistem kurmak maliyetli iş.:bilmiyom

Bir de kullanıcıların beklentilerini iyi belirlemesi bu işin en önemli tarafı bence. ?

dolbykoray Çevrimdışı

dolbykoray 

Aktif Üye
29 Tem 2019
117
26
Konu için teşekkürler, hoparlörler hakkında deneyimim olmadığı için kimseye tavsiye vermiyorum.
İmkanı olan kullanıcıların dinleyerek alınması her zaman daha doğru seçim olacaktır.
Günümüzde kaliteli bir sistem kurmak maliyetli iş.:bilmiyom

Bir de kullanıcıların beklentilerini iyi belirlemesi bu işin en önemli tarafı bence. ?
Abi durum şöyle, Hoparlör' sisteminde anlayan adam forumlarda pek dolanmıyor, anlamayan bilgi almak isteyen arkadaşlarda genelde TV speaker kullandığı için, anfili her ses sistemi kulağa kaliteli gelecektir, ama kulağı çok iyi olan insanlara, Speaker Baharat gibidir, bazıları daha tok sesi severken bazıları daha tiz ses

Emeğinize sağlık, Cs310cr piyasa yokunda galiba. Alternatif olarak ne önerirsiniz.

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Klipsch Sony'den 5 Bin TL daha uygun.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri