2 notebook arasında kaldım yardım

I Çevrimdışı

isoment01

Yeni Üye
6 Kas 2019
21
31
Takas nasıl olacak onu söyleyin, cihazları mı takas edeceksiniz sadece?
Yoksa pc+nakit mi? Test etmeden almayın derim.

Masaüstünüzü satmak yerine monitörünüzü değiştirseniz?
Monitörünüz muhtemelen TN panel, IPS panel güzel bir monitöre geçseniz?
Ya da iyi bir sandalye alsanız daha mantıklı olmaz mı? :kiskis
eşim ben çalışırken tek kalıyor bunu ikimizde istemiyoruz :/ Temel sorun bu :) Ve artık oyun oynamıyorum zaten.
kafa kafaya yapıcaz. Nakit almayacağım. Ekran kartı benden iyi, işlemci benim bi tık daha iyi o 6 core 8 thread benim 6 core 6 thread baktım. Hemen hemen aynı ya birisi 2.6 da o gücü veriyor birisi 2.8 de hatta 8 thread daha iyi bence.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
eşim ben çalışırken tek kalıyor bunu ikimizde istemiyoruz :/ Temel sorun bu :) Ve artık oyun oynamıyorum zaten.
kafa kafaya yapıcaz. Nakit almayacağım. Ekran kartı benden iyi, işlemci benim bi tık daha iyi o 6 core 8 thread benim 6 core 6 thread baktım. Hemen hemen aynı ya birisi 2.6 da o gücü veriyor birisi 2.8 de hatta 8 thread daha iyi bence.

İşlemci nasıl 6 core 8 thread? 7. nesilde 6 çekirdek işlemci yok.
Ekran kartı sizdekinden daha zayıftır, muhtemelen MAX-Q GPU'dur o. Yani masaüstündeki kartlarda olan GPU değil. Daha zayıfı.
Ekran sadece daha iyi olabilir G-SYNC olduğu için.
Kafa kafaya takas edilecek bir cihaz değil bence.
Notebook'un tam özelliklerini yazar mısınız?
RAM ne, depolama ne, işlemci ne?

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Merhaba Monster daha iyi olabilir ama 3.5 yıllık hele oyun oynanmış bir laptop her an gpu arızası verip yarı yolda bırakabilir madem oyun oynamayacaksınız hb da 4400 liraya (edit:Asus marka) ryzen 7 3750h işlemcili 1050 ekran kartlı laptop var, masaüstünü satıp sıfır alın derim ben

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Merhaba Monster daha iyi olabilir ama 3.5 yıllık hele oyun oynanmış bir laptop her an gpu arızası verip yarı yolda bırakabilir madem oyun oynamayacaksınız hb da 4400 liraya (edit:Asus marka) ryzen 7 3750h işlemcili 1050 ekran kartlı laptop var, masaüstünü satıp sıfır alın derim ben

GPU'dan kastınız sanırım BGA lehimlerin iletkenliğini kaybetmesi? :alala

I Çevrimdışı

isoment01

Yeni Üye
6 Kas 2019
21
31
Hocam niye arıza versin ya :) bende oyun oynadım benimki de arıza verir o zaman. Hocam tabiki de desktopta ki gpu um daha iyi ama dedigi gibi desktop desktop versusu değil bu. Monster özelliklerini veriyorum.
İ7 6700hq 3300mhz, 16gb ddr4 Ram, gtx1060 192bit 6gb gpu, ips 17 inch panel, 256 ssd, 1tb hdd.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hocam niye arıza versin ya :) bende oyun oynadım benimki de arıza verir o zaman. Hocam tabiki de desktopta ki gpu um daha iyi ama dedigi gibi desktop desktop versusu değil bu. Monster özelliklerini veriyorum.
İ7 6700hq 3300mhz, 16gb ddr4 Ram, gtx1060 192bit 6gb gpu, ips 17 inch panel, 256 ssd, 1tb hdd.

Bence masaüstü + nakit isteyin. Daha düşük bir cihaz alıyorsunuz.
Tek üstün yanı G-Sync destekli bir panele sahip olması.
Arızadan kastı bu tip cihazlarda işlemci ve ekran kartı anakarta lehimli gelir.
Ve ısınma soğuma döngüsüne bağlı olarak zamanla lehimler işlevini yitirir.
Bu da arızalara neden olabilir. Arızaya neden olmazsa da o lehimlerin bir süre sonra yenilenmesi gerekir.
Bu da evde yapılabilecek bir işlem değil.
Arıza'dan kastı o olabilir arkadaşın.

Yerinizde olsam sıfır dizüstü almaya çalışırdım. Masaüstünü satabileceğiniz rakam bulunduğunuz yerdeki piyasaya bağlı.
(Kargo ile satmayacağınızı düşünürsek.)

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Doğrudur bizzat yaşadığım bir sorundur, tamire rağmen dikiş tutmuyor, aslında uzun süreli çalıştırmada hala masaüstü öneririm ben.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Tekrar merhaba arıza yapmayacağına inanıyorsan dediğim gibi Monster kötü değil ama ben ikinci elde yaşanacak sıkıntılardan dolayı bu yaşıma kadar hep mesafeli davrandım, takdir sizin. Arıza yapma olasılığından neyi kastettiğimi Umut arkadaşımız izah etmiş zaten her laptop gpu'su bu riskle masaüstüne göre daha fazla karşı karşıyadır.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Doğrudur bizzat yaşadığım bir sorundur, tamire rağmen dikiş tutmuyor, aslında uzun süreli çalıştırmada hala masaüstü öneririm ben.

Bu biraz da tamir edenle ilgili değil mi?
Bir de GPU veya CPU sürekli sıcaklığa maruz kaldıysa o da bozabiliyor sanırım uzun sürede.
Sadece lehim olarak değil de iç yapısında da bozulmalar meydana gelebiliyormuş.
Overclock işini araştırırken okumuştum. Intel 4790K gibi işlemcilerde performans düşüşü yaşayanlar bunu araştırınca görmüş.

I Çevrimdışı

isoment01

Yeni Üye
6 Kas 2019
21
31
Bence masaüstü + nakit isteyin. Daha düşük bir cihaz alıyorsunuz.
Tek üstün yanı G-Sync destekli bir panele sahip olması.
Arızadan kastı bu tip cihazlarda işlemci ve ekran kartı anakarta lehimli gelir.
Ve ısınma soğuma döngüsüne bağlı olarak zamanla lehimler işlevini yitirir.
Bu da arızalara neden olabilir. Arızaya neden olmazsa da o lehimlerin bir süre sonra yenilenmesi gerekir.
Bu da evde yapılabilecek bir işlem değil.
Arıza'dan kastı o olabilir arkadaşın.

Yerinizde olsam sıfır dizüstü almaya çalışırdım. Masaüstünü satabileceğiniz rakam bulunduğunuz yerdeki piyasaya bağlı.
(Kargo ile satmayacağınızı düşünürsek.)
Lehim yeni

Tekrar merhaba arıza yapmayacağına inanıyorsan dediğim gibi Monster kötü değil ama ben ikinci elde yaşanacak sıkıntılardan dolayı bu yaşıma kadar hep mesafeli davrandım, takdir sizin. Arıza yapma olasılığından neyi kastettiğimi Umut arkadaşımız izah etmiş zaten her laptop gpu'su bu riskle masaüstüne göre daha fazla karşı karşıyadır.
ben bundan sonraki süreçte yazılım amaclı kullanacagım ayrıca bakımdan yeni çıkmış. Aybaşında bakım yapılmış ama bu kadar derinleme bakım yapılmışmıdır bilmıyorum. Ben elektronik mühendisiyim hergün lehim yapıyorum manuel yapılabilecek lehimse ki öyledir. Ben yaparım diye düşünüyorum.

Lehim yeni

ben bundan sonraki süreçte yazılım amaclı kullanacagım ayrıca bakımdan yeni çıkmış. Aybaşında bakım yapılmış ama bu kadar derinleme bakım yapılmışmıdır bilmıyorum. Ben elektronik mühendisiyim hergün lehim yapıyorum manuel yapılabilecek lehimse ki öyledir. Ben yaparım diye düşünüyorum.
ama bga kılıfa lehim yapmak bilmiyorum hiç denemedim :) max 100 bacaklı lqpfa kılıf lehimledim :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Lehim yeni

ama bga kılıfa lehim yapmak bilmiyorum hiç denemedim :) max 100 bacaklı lqpfa kılıf lehimledim :)

Lehimlerin yenilendiğini cihaz sahibi mi söyledi? Masaüstü size ait değil miydi?
BGA toplarını sökme ve lehimleme için tezgahı & makinesi var bu işin.
Ev imkanlarıyla da yapan var ama bu oldukça riskli tabi. Chip'i yakarsanız yeni GPU veya CPU ucuza gelmez.

Cihaz anormal düzeyde ısınmıyorsa, 100 derece gibi, mavi ekran vermiyorsa sağlamdır herhalde.
Diskleri, klavyeyi, ekranı ve sistemi test ederek karar verin.

Ben olsam o cihazla bu masaüstünü kafa kafaya takas yapmazdım. Üstüne nakit isterdim.
Full HD G-Sync ekranı var evet ama 1060'da artık eskidi denilebilir.
Bence nakit işini bir düşünün.

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Bu biraz da tamir edenle ilgili değil mi?
Bir de GPU veya CPU sürekli sıcaklığa maruz kaldıysa o da bozabiliyor sanırım uzun sürede.
Sadece lehim olarak değil de iç yapısında da bozulmalar meydana gelebiliyormuş.
Overclock işini araştırırken okumuştum. Intel 4790K gibi işlemcilerde performans düşüşü yaşayanlar bunu araştırınca görmüş.
Elbette ama chip lehimi yenileme makinesi yani BGA makinesiyle yapıldı işlem, yani standart bir şey ama gene de belli bir süre sonra gene arıza verdi, dediğim gibi takdir soruyu soran arkadaşımızın.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Elbette ama chip lehimi yenileme makinesi yani BGA makinesiyle yapıldı işlem, yani standart bir şey ama gene de belli bir süre sonra gene arıza verdi, dediğim gibi takdir soruyu soran arkadaşımızın.

Benim tahminim bu yenileme işinde dikkatli olmak gerekiyor sanırım, ısı herhalde bozuyor chipleri.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt