2.monitör performansı arttırır mı, azaltır mı ?

Y Çevrimdışı

Yagiztur

Yeni Üye
10 Nis 2020
14
23
Samsungun laptopunu kullanıyorum çift ekran kartlı
aNakarta bağlı olan intel hd graphics 4000
Harici olan da amd radeon hd 7670m
Evde eski kasadan kalma monitörü çıkartıp bilgisayara bağladım, laptopun çözünürlük 1366x768 60 hz
Monitörün 1440x900 75 hz
Monitör bağlıyken oyun çok daha hızlı oluyor ama araştırınca monitörün çözünürlüğü yüksekse performansın yarıya düşmesi gerektiğini öğrendim. İki monitör de aynı ekran kartını kullanıyor biri açıkken diğerini kapatıyorum sizce neden monitörde daha akıcı geliyor oyun ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hayır, monitörün tazeleme hızı yüksek olduğu için size daha fazla FPS gösterebiliyor.
Tepkime süresi dediğimiz şey giriş gecikmesidir, FPS ve akıcılıkla ilgisi yoktur.

Laptop ekranı saniyede 60 kare gösterebiliyorken, monitör ekranı saniyede 75 kare gösterebiliyor.
İsterseniz bilgisayarınız 300 FPS üretsin, monitör kaç Hertz ise, saniyede görebileceğiniz kare de o kadar olur.
75 Hertz'den 144 Hertz bir monitöre geçtiğinizde de, eğer ki bilgisayarınız 144 FPS verebiliyorsa, görüntünün daha da akıcı olacağını fark edersiniz.

Monitör performans artırmaz, görüntü verir.

kenai Çevrimdışı

kenai

Yeni Üye
23 Mar 2018
47
50
Ekran çözünürlüğü arttıkça işlemciye binen yük azalır, o yüzden sizde ki durum bu şekilde oluyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Ekran çözünürlüğü arttıkça işlemciye binen yük azalır, o yüzden sizde ki durum bu şekilde oluyor.

Bu yükten çok tazeleme hızıyla ilgili bir durum.
60 kare/saniye gösterebilen monitöre 144 kare/saniye üretmeniz fazla bir şey ifade etmez.
Farkı hissedebilmek için 144 kare/saniye gösterebilen monitöre bakmak gerekir.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt