18000 btu finlux veya seg tercihi nasıl olur?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Abi çatı tavan arasında izolasyon yok. Sadece bina dış duvarında var. Çatının en yüksek noktası 3 metre falandır. Çok yüksek değil.

Değerli kardeşim; Klima dünyasında izolasyon HERŞEY dir.

Dünyanın en ileri mühendislik cihazını al, izolasyon yoksa sonuç alsan dahi verimlilik alamazsın.

Bulunduğum bölge itibari ile bahsettiğin çatı yapısını cidden çok iyi bilirim. Hele ki hava sirkülasyonu da olamayan günlerde ise o sac çatıya vuran güneş, bildiğin hani şu davul fırınlar var ya annelerimizin yuvarlak tepside börek yaptığı, işte ı fırının içi gibi oluyor o sacın altı, evet güneş direkt olarak tavanınıza vurmuyor ancak sacın hemen altına yaklaşık 80 dereceye kadar yükseltecek kadar etki ediyor. Bu sıcak da doğal olarak termodinamik yasaları 2 numaralı kural gereği betona geçiyor, betona geçen sıcak nereye gidiyor? Sanki tavandan ısıtmalı evin varmış gibi aşağya vuruyor.

Evet fizik kuralları gereği sıcak hava yükselir lakin burada yükseleceği yer de sıcak olduğu için döngü inanılmaz yavaş olur ve o odanın içi ciddi derecede bunaltıcı olur.

Aynı termodinamik yasası gereği odada soğutulmuş olan hava, bu sefer tavandan gelen baskı ile yeniden ısıtılır.

Senin elektrik parası ödeyerek soğuttuğun hava, sıcak tavanda kaybolur gider zira bahsi geçen yasa gereği kainatta ısı transferi her zaman sıcaktan soğuğa yönde hareket eder.

Aynı döngü kış koşullarında sana avantaj olur zannetme sakın, döngü tam tersine akmaya başlar.
İzolasyon olmadığı için senin klima ile ısıttığın hava, yükselerek betona, betondan da dışarıya akar gider, sen de odayı ısıtıcam diye elektrik parasını öder durursun, kompresör devir düşüremez ve ömründen yer vs vs

İzolasyon herşey dir bunu unutmayalım lütfen. :ok

Vakumun süresi olmaz saati olur diye yazarım genelde.

Hassas manometre bağlanır, vakum yapılır, ibre takip edilir, vakum sonrası bağlantı kesilmeden 5-10dl boyunca ibre takip edilir, yükselme yok ise kaçak yok demektir ve bağlantılar güvenle ayrılabilir (Bunun yöntemini klimacılar bilir, zorla vakum yaptırtılan teknisyen size pislik yapak isterse eğer, 3 saat boyunca vakum yapsa dahi usulüne uygun bağlantıları ayırmazsa atmosfer basıncı yine borulara girer ve o 3 saatin 2 saniyede hiç bir anlamı kalmaz bir hal alır :)

Süre konusu, vakum motorunun CFM değerine göre değişir. O nedenle 5dk 30dk demek bana çok doğru gelmese de, hemen hemen her klimacıda standart ucuz vakumlardan olduğunu düşünürsek en az 20dk bağlı tutmaları sizin için faydalı olur.

Ne kadar gaz doldurulur kısmı garip bir soru zira aslında montajda gaz dolumu diye bir şey yoktur zira gaz zaten fabrikada bu cihazlara doldurularak üretim bitirilir.

Yalnız şu var elbette.

Eğer 5 metreden fazla borulama çekildi ise, boru çapına ve gaz tipine göre değişmekle birlikte metre başına 20 gram gibi değerle ilave edilir.

410 gazda ilave olmaz diye itiraz edeceklere hemen yazayım ki 'olur'' sadece zamanını ve şeklini bilmeniz gerekir.
Vakum sonrası, gaz salınmadan evvel, sisteme likit olarak verilir 410. bu verilen gaz daha sonra kompresör kondanser bölümüne fabrikada hapsedilmiş 410 ile gayet normal şekilde karışı ve bu şekilde fazla borulama kaynaklı İLAVE gaz da sisteme dahil edilmiş olur :ok

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Salona kurulacak. Acik mutfakla beraber 30-35 m2
Bu alan için olabilir lakin yukarıda yazdıklarım sizin için de geçerlidir.
Açık mutfak demek aspire etkisi demektir ki sizin ısıttığınız havayı sokağa atar (Isıtma örnektir)
Açık mutfak demek ocaktan gelecek extra ısı demektir , Sizin soğtuttuğunuz havayı yeniden alev ve yemek buharı ile ısıtır (Soğutma örnektir)

Yani BTU hesaplaması yaparken bunların da hesaba katılması gerekir

35m2 olduğunu düşünürsek eğer

35 / 2.2 x 1000 = 15909BTU eder ki bu sadece m2 bazlı hesaplama yöntemidir.
Standart bir tavan yapınız var ise m3 de olumsuz etkisi olmaz ve m2 hesabı doğru çıkar o zaman.
Sadece mutfak etkiniz olur ki o da zaten klimada halen bulunan kabaca 2000btu luk extra bu açığı kapatabilir diye düşünüyorum.

Kaldı ki her ne kadar 18 deseniz de satın aldığınız veya alacağınız klimalar genelde ısıtma veya soğutma btu değerleri belirtilenden daha yüksek oluyor.

Bu durumda anormal bir sonuç ile karşılaşacağınızı düşünmüyorum :ok

Yine de FİNLUX den uzak durun

A Çevrimdışı

ali222

Yeni Üye
21 Eki 2019
12
49
Bu alan için olabilir lakin yukarıda yazdıklarım sizin için de geçerlidir.
Açık mutfak demek aspire etkisi demektir ki sizin ısıttığınız havayı sokağa atar (Isıtma örnektir)
Açık mutfak demek ocaktan gelecek extra ısı demektir , Sizin soğtuttuğunuz havayı yeniden alev ve yemek buharı ile ısıtır (Soğutma örnektir)

Yani BTU hesaplaması yaparken bunların da hesaba katılması gerekir

35m2 olduğunu düşünürsek eğer

35 / 2.2 x 1000 = 15909BTU eder ki bu sadece m2 bazlı hesaplama yöntemidir.
Standart bir tavan yapınız var ise m3 de olumsuz etkisi olmaz ve m2 hesabı doğru çıkar o zaman.
Sadece mutfak etkiniz olur ki o da zaten klimada halen bulunan kabaca 2000btu luk extra bu açığı kapatabilir diye düşünüyorum.

Kaldı ki her ne kadar 18 deseniz de satın aldığınız veya alacağınız klimalar genelde ısıtma veya soğutma btu değerleri belirtilenden daha yüksek oluyor.

Bu durumda anormal bir sonuç ile karşılaşacağınızı düşünmüyorum :ok

Yine de FİNLUX den uzak durun
Teşekkür ederim. Tavan yüksekliği 2.50 mt. Normal beton düz tavan. Ustte kiremit eğimli çatı var. Finlux den neden uzak duralim? Onu çok merak ettim

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Teşekkür ederim. Tavan yüksekliği 2.50 mt. Normal beton düz tavan. Ustte kiremit eğimli çatı var. Finlux den neden uzak duralim? Onu çok merak ettim
Üretimde kullandıkları kompresör üreticisi ve kodu yüzünden.
Özellikle ısıtma modunda sesli çalışıyorlar.
SEG olur REGAL olur sıkıntı yok onlarda LG kompresör var. FİNLUX de GMCC ve LG karma ama am daha azınlıkta ve size hangisinin denk geleceği belli değil.

GMCC kötü bir üretici değil lakin kompresör piston çapı olarak 18 lik için uygun olmayan bir kod kullanıyorlar o yüzden önermiyorum ben :ok

A Çevrimdışı

ali222

Yeni Üye
21 Eki 2019
12
49
Üretimde kullandıkları kompresör üreticisi ve kodu yüzünden.
Özellikle ısıtma modunda sesli çalışıyorlar.
SEG olur REGAL olur sıkıntı yok onlarda LG kompresör var. FİNLUX de GMCC ve LG karma ama am daha azınlıkta ve size hangisinin denk geleceği belli değil.

GMCC kötü bir üretici değil lakin kompresör piston çapı olarak 18 lik için uygun olmayan bir kod kullanıyorlar o yüzden önermiyorum ben :ok
Hocam çok teşekkürler ve çok soru sordum biliyorum kusuruma bakmayın lütfen. Seg ggdiyorda bir tek satıcıda var fiyat da uygun ancak sordugumda energi sınıfına A dedi. Finlux az daha pahalı ama enerji sınıfı A++ geçiyor. Dedigim gibi klima ısıtmada nadiren kullanılacak. Yazın 1-2 ay sogutma amaclı kullanılacak. Segin A enerji sınıfı olması eksiklik yaratır mı?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Hocam çok teşekkürler ve çok soru sordum biliyorum kusuruma bakmayın lütfen. Seg ggdiyorda bir tek satıcıda var fiyat da uygun ancak sordugumda energi sınıfına A dedi. Finlux az daha pahalı ama enerji sınıfı A++ geçiyor. Dedigim gibi klima ısıtmada nadiren kullanılacak. Yazın 1-2 ay sogutma amaclı kullanılacak. Segin A enerji sınıfı olması eksiklik yaratır mı?
O halde bana finlux ürün kodunu yollama imkanın olur mu? Satıcıdan öğrenebilirsin. Kompresör kodunu öğrenelim ki benim de içim rahat etsin.

A enerji olan Soğutmada mı A yoksa ısıtmada mı o farkı ayırt edelim ki modeller arasında haksız kıyaslama yapmayalım.

Ya da siz bana iki ürünün de satış linkini ekleyin ben bakayım :ok

A Çevrimdışı

ali222

Yeni Üye
21 Eki 2019
12
49
O halde bana finlux ürün kodunu yollama imkanın olur mu? Satıcıdan öğrenebilirsin. Kompresör kodunu öğrenelim ki benim de içim rahat etsin.

A enerji olan Soğutmada mı A yoksa ısıtmada mı o farkı ayırt edelim ki modeller arasında haksız kıyaslama yapmayalım.

Ya da siz bana iki ürünün de satış linkini ekleyin ben bakayım :ok
Segin linkı (model no sordum, satıcı bilmıyormuş):
finlux link:

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Segin linkı (model no sordum, satıcı bilmıyormuş):
finlux link:
SEG satıcısı hiç bir şekilde güven vermiyor kaldı ki SEG tarihi boyunca hi 3 yıl garanti vermedi. Ayrıca modele özgü en ufak bilgi yok o nednele SEG eledim.

FİNLUX ise eğer satın alacağınız ürün V10696410 kodlu üretim ise alabilirsiniz zira LG nin 15.6 piston tipini kullanıyor. iki model üretim var, ikisini de alabilirsiniz sorun yok. Yalnız kasaları afedersiniz öküz gibidir yani pek estetik beklemeyin FİNLUX markasında :kiskis

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri