17mb180e ana kart ses problemi

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Mb180e ana kartlı ürünlerde özellikle Qled serisinde bazı ses sorunları olmuştu forumumuzda konularda görümüşsünüzdür. Bunun için özel yazılım eklenmiştir.

65R854UQ 75R754U 50QL5D63DT 55QL5D63DT 65UL3C63DT 50Q9900 50U9700 55Q9900 55U9700 65Q9900 65U9700 70U9600 75U9520
Sesler karışıyor,
Televizyon arkasından farklı ses geliyor,
SUBWOOFER sesleri hoparlör ile senkronize değil,
Seste bozulmalar duyuluyor.
hatalarında aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

*Linkteki (ZİP formatındaki subw_config_file.zip) yazılım dosyası indirilir, subw_config_file.txt ses yazılımı ZİP’ten çıkartılır.
*FAT32 formatında biçimlendirilmiş USB bellek içine sound isimli klasör açılır.
*subw_config_file.txt ses yazılımı sound isimli klasör içine kopyalanır.
*Servis menü (Menü4725) açılır , Servis menüden USB Operations yapılır, yazılım 2-3 saniye içinde yüklenecektir.
*Yazılım yüklendikten sonra televizyon fişi sökülür / tekrar takılır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
frkn4knc Çevrimdışı

frkn4knc

Aktif Üye
29 Ocak 2020
96
USB Operations bastım lütfen bekleyiniz yazdı yüklenmişmidir.

Son düzenleme:
C Çevrimdışı

canerx

Yeni Üye
31 Mar 2022
30
32
Bu tür işlemler cihazın garanti dışı kalmasına sebep oluyor mu?

cottet Çevrimdışı

cottet

Yeni Üye
4 Nis 2022
13
34
Allah razı olsun. Sesteki sorunların neredeyse tamamı çözüldü.
Subwoofer'daki derin basslar yarı yarıya kayboldu ama cızırtı ve seslerin karışması gibi sorunlar ortadan kalktı.

Bu meseleyi müşteri hizmetleri ile görüşmüş, ufak bir yazılım güncellemesi ile sorunun çok rahat çözülebileceğini söylemiştim ama bu konuda bir yazılım güncellemesi gelmeyeceğini aktarmışlardı hatta yaşadığım deneyimi şuraya yazmıştım.
Bu ufacık güncelleme ile sesteki sorunların (özellikle subwoofer'dan gelen cızırtı ve sesteki ani değişimler) neredeyse tamamı çözüldü diyebilirim.
Üzerine çalışılırsa ses çok daha iyi hale gelebilir çünkü hoparlörlerin (özellikle derinlik konusunda) kapasitesi var diye düşünüyorum.
Emeği geçen herkese teşekkürler.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Allah razı olsun. Sesteki sorunların neredeyse tamamı çözüldü.
Subwoofer'daki derin basslar yarı yarıya kayboldu ama cızırtı ve seslerin karışması gibi sorunlar ortadan kalktı.

Bu meseleyi müşteri hizmetleri ile görüşmüş, ufak bir yazılım güncellemesi ile sorunun çok rahat çözülebileceğini söylemiştim ama bu konuda bir yazılım güncellemesi gelmeyeceğini aktarmışlardı hatta yaşadığım deneyimi şuraya yazmıştım.
Bu ufacık güncelleme ile sesteki sorunların (özellikle subwoofer'dan gelen cızırtı ve sesteki ani değişimler) neredeyse tamamı çözüldü diyebilirim.
Üzerine çalışılırsa ses çok daha iyi hale gelebilir çünkü hoparlörlerin (özellikle derinlik konusunda) kapasitesi var diye düşünüyorum.
Emeği geçen herkese teşekkürler.
Kasa titreşim yapıyorsa ondan azaltmışlardır.
Malzeme kalitesinin önemi burada ortaya çıkıyor.

cottet Çevrimdışı

cottet

Yeni Üye
4 Nis 2022
13
34
Herkese selamlar.

Bu konu başlığı altında ses kalitesi ile (özellikle subwoofer) ilgili şikayetler için verilmiş bir dosya var (subw_config_file) uzun süredir ben de bunu kullanıyorum ama ses kalitesinin çok daha iyi olabileceğinin de farkındayım daha önce de söz etmiştim.

Şu sıralar biraz boş vaktim oldu ve dosyayı inceleme fırsatı buldum aslında meselenin çok basit çözülebileceğini fark ettim ve yaptığım düzenlemeler sonrası ilk olarak kendi televizyonumda (55Q9900) denedim sonuçtan çok memnunum.

Konudaki ilk mesajda verilen dosyayı birlikte inceleyelim;
Alttaki bölümde ses yazılımında subwoofera verilen talimatlar şu şekilde:

Kod:
2.0 ##Channel1_EQ1_Filter
80.0 ##Channel1_EQ1_Frequency
0.0 ##Channel1_EQ1_Gain
0.7 ##Channel1_EQ1_Q

80Hz subwoofer için Crossover frekansı diyebiliriz ama burada HighPass kodu girilmiş yani 80Hz ve daha düşük frekanslar için (derin bass) bu resmen subwoofera çalışmama talimatı anlamına geliyor.

Kod:
1.0 ##Channel1_EQ5_Filter
100.0 ##Channel1_EQ5_Frequency
6.0 ##Channel1_EQ5_Gain
2.0 ##Channel1_EQ5_Q

Burada yapılmak istenene bir türlü anlam veremedim Peak frekans olarak 100Hz girilmiş ve +6 db gain yazılmış bir üstteki kod ile durum çelişiyor.

Kod:
0.0 ##Channel1_EQ6_Filter
230.0 ##Channel1_EQ6_Frequency
-3.0 ##Channel1_EQ6_Gain
5.0 ##Channel1_EQ6_Q

Bu biraz daha anlamlı ama sonuç vermemiş çünkü eksik. Diyalogların daha temiz ve net duyulabilmesi, sesin boğuk olmaması için 230Hz frekansına -3 db yazılmış ama Peak vb. gibi bir talimat yok yani işe yaramamış. Ayrıca Q değeri 5 yazılmış, çok yüksek. Bu sadece belirli bir frekans aralığı için yapıldığı anlamına gelir. Q değeri daha düşük olmalıydı.

Kod:
0.0 ##Channel1_EQ7_Filter
2000.0 ##Channel1_EQ7_Frequency
0.0 ##Channel1_EQ7_Gain
0.7 ##Channel1_EQ7_Q

Diğer kodlar da bunun gibi birbirini tekrar eden anlamsız talimatlar. Herhangi bir değer veya talimat girilmemiş.

Kendi denemelerim ile dosyayı değiştirmeden sadece altta bulunan bölüme daha doğru olabileceğini düşündüğüm değerleri yazdım yapmak istediklerimi şu şekilde izah edebilirim;

Kod:
4.0 ##Channel1_EQ1_Filter
80.0 ##Channel1_EQ1_Frequency
-10.0 ##Channel1_EQ1_Gain
0.7 ##Channel1_EQ1_Q

80Hz Crossover frekansına HighShelf filtresi yani subwoofer için 80Hz öncesine çalışma talimatı ve 80Hz sonrası için -10 db gain. Bu subwooferın derin basslar dışında devreye girip diğer frekansları ezmemesi ve daha net ses için.

Kod:
1.0 ##Channel1_EQ1_Filter
160.0 ##Channel1_EQ1_Frequency
-5.0 ##Channel1_EQ1_Gain
0.7 ##Channel1_EQ1_Q

160Hz frekansına Peak filtresi ve -5 db gain. Diyalogların boğuk gelmemesi için.

Kod:
1.0 ##Channel1_EQ1_Filter
240.0 ##Channel1_EQ1_Frequency
-10.0 ##Channel1_EQ1_Gain
0.7 ##Channel1_EQ1_Q

240Hz frekansına yine Peak filtresi ve -10 db gain. Buradaki amaç yine temiz diyaloglar için ayrıca subwooferın sadece derin basslar için çalışmasını sağlamak ve kulakları rahatsız eden, ses netliğini bozan yüksek bass/düşük mid frekanslarında devre dışı kalabilmesini sağlamak için.

Onlarca kez deneme yaptım ve en iyi sonucu bu şekilde aldım. Bu kodlar bana göre en keyifli sesi şu ayarlarda veriyor:

Dolby Atmos : Otomatik
Modu : Kapalı
DTS Virtual:X : Müzik (Daha çok bass) veya Spor (Daha çok tiz. Ben bunu kullanıyorum)
AVL : Açık (Ani ses yükselmelerini önlüyor)

Diyaloglar daha temiz, basslar daha derin ve canlı.

Şunu unutmamak lazım ses bulunduğunuz ortama göre değişiklik gösterir. Sizin televizyonunuzu konumlandırdığınız yerde aynı sonucu vermeyebilir veya daha iyi olabilir. Zaten zevk meselesi ve göreceli bir kavram.

Buradaki amacım sesi biraz daha harman eğrisine yakın hale getirmek aynı zamanda da boğuk olmayan temiz diyaloglar elde etmek. Hedeflediğim frekans tepkisini aşağıdaki görselde de görebilirsiniz.

Frequency-Response.jpg

Konunun uzmanı vs değilim. Kendim deneyerek sonuç aldım ve memnunum. Kimse kafasına göre güncelleme dosyası paylaşmasın diye moderatörler müsaade edene kadar hazırladığım subw_config_file dosyasını paylaşmıyorum.

Buraya yazmadan önce müsaade almak için moderatörlere ulaşmaya çalıştım ama hiçbir yerde mesaj veya mail bilgisi göremedim. Eğer forum kuralları gereği yanlış bir şey yaptıysam şimdiden kusura bakmayın ve bu yazdıklarımı kaldırın lütfen.

Teşekkürler.

P Çevrimdışı

panelmanel

Yeni Üye
23 Şub 2024
10
34
Merhabalar dosyayı indirmek için sanırım mesaj yazmalıyım. Elinize sağlık benzer bir problem yaşıyorum, umarım bu değerleri service menu altından değiştirebilirim.

Geri
Üst Alt