11 yıl aradan sonra MOĞOLLAR

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Tarihe tanıklık ediyoruz. Bu ve benzeri güzel insanlar da seyrini tamamladığında gelecek nesiller sadece videoları ile yetinecek. Tabi, zevkleri buna müsaade ederse... :hmm
Eşimin dedesinden kalan, yıllardır tamir etmem için rica ettiği tarihi gibi plakçalara el atmak için bana gerekçe oldu bu durum ?

Gençleri bilemem artık ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Albümü dinlemedim ama şu devirde plak amelelikten başka bir şey değil.
Ya fantazisine ya da mecburiyeten kullanılır.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Plak sadece bir simge; amelelik dediğin kısmı ise o döneme olan özlemin ve geçmişte yaşanılanların yürekte taşınması... Yani, tamamen kişisellik ve duygusallık barındırıyor, görmeyen, yaşamayan için bu ameleliği haliyle anlamak zor.?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Plak sadece bir simge; amelelik dediğin kısmı ise o döneme olan özlemin ve geçmişte yaşanılanların yürekte taşınması... Yani, tamamen kişisellik ve duygusallık barındırıyor, görmeyen, yaşamayan için bu ameleliği haliyle anlamak zor.?
Saklaması, koruması ayrı dert.
Dediğim gibi, ya nostaljiden yapılır ya mecburiyetten.
Adam o dönemin parçasını daha iyi kalitede bulamıyordur CD'de veya dijital ortamda ondan dolayı plak kullanıyordur.
Şu devirde plağa yatırım yapmak akıl işi değil, o yüzden dedim.

Yapım şirketleri plak yerine DSD'ye yöneltse milleti halbuki daha kolay olur.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bana göre olayı kavrayamamışsın sevgili Umut. Niyetinin öyle olmadığını bilsem de söylemin kırıcı olmuş.

Eskilere duyulan özlem, o döneme seni götüren, o duyguyu sana yaşatan her şey için amele olmayı seve seve kabul ediyor insan.

1980 lerde ülkemize MODERN adı altında satılan plastik kasalı radyoların yerine, Babamın Amerikalı arkadaşları Türkiyede buldukları ikinci el ahşap kasalı ve bazıları lambalı eski radyoları görev süreleri bitince ülkelerine dönerken alıp götürüyordu biz şaşırıyorduk "Beyin yok bunlarda" diyorduk. Sonra beyinsizsin kim olduğu anlaşıldı tabi ayrı konu :)

Eskiker her zaman yüzünde bir tebessüm uyandırır insanın.

30 yıl sonra evlatların sana, "Baba ne amele adammışsın, işin gücün yok tarihi ekranların karşısında saatlerini geçirmişsin " diyecekler ancak bu günlerin sende uyandırdığı his 30 yıl sonra bile çok başka olacak açık ve net :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bana göre olayı kavrayamamışsın sevgili Umut. Niyetinin öyle olmadığını bilsem de söylemin kırıcı olmuş.

Eskilere duyulan özlem, o döneme seni götüren, o duyguyu sana yaşatan her şey için amele olmayı seve seve kabul ediyor insan.

1980 lerde ülkemize MODERN adı altında satılan plastik kasalı radyoların yerine, Babamın Amerikalı arkadaşları Türkiyede buldukları ikinci el ahşap kasalı ve bazıları lambalı eski radyoları görev süreleri bitince ülkelerine dönerken alıp götürüyordu biz şaşırıyorduk "Beyin yok bunlarda" diyorduk. Sonra beyinsizsin kim olduğu anlaşıldı tabi ayrı konu :)

Eskiker her zaman yüzünde bir tebessüm uyandırır insanın.

30 yıl sonra evlatların sana, "Baba ne amele adammışsın, işin gücün yok tarihi ekranların karşısında saatlerini geçirmişsin " diyecekler ancak bu günlerin sende uyandırdığı his 30 yıl sonra bile çok başka olacak açık ve net :)
Nostaljisine itirazım yok da, koleksiyon yapması vs zor iş.
Sıcaktan bile nem kapıyorlar. :hihi

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,554
Ah umut ah plaktan müzik dinlemek kadar keyifli birşey varmı.
Eskiden Çarsımızın içerisinde antikacıların yeri vardı. Dershaneye giderken ordan geçerdim.
insanı yormayan doğal,yalın ses ahhhh ahhh

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Ah umut ah plaktan müzik dinlemek kadar keyifli birşey varmı.
Eskiden Çarsımızın içerisinde antikacıların yeri vardı. Dershaneye giderken ordan geçerdim.
insanı yormayan doğal,yalın ses ahhhh ahhh

İzlemeyi, dinlemeyi sevene bir sözüm yok.
Ben işin teknik tarafındayım.
Ben de de vardı pikap.
Bir Cem Karaca plağına 6000 TL fiyat çektikleri yerde insanda heves kalmıyor.
D&R'a gidip kalitesiz baskıya da 100 TL vermek istemem açıkçası. :hihi

Yoksa zevkine bir şey dediğim yok.
Ben pratiklikten yanayım. :kiskis

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Doğru pratiklik olarak kötü ama ses kalitesi anlamında analog cihazların verdiği zevk faktörü de var. Tüplü amfiler neden hala kullanılıyor solid state dediğimiz tam elektronik amfiler varken, onun ayrı özel bir sesi var. Sırf nostalji için değil, dinleme zevki olarak üstün olduğunu düşündükleri için bile plak meraklısı olan insanlar var. İyi kalitede bir plağın o kadar da hassas olacağını sanmıyorum, insanlar normal musluğun altında yıkıyor kirlenince, pek bir zarar görmüyor; durduğu yerde uğradığı manyetik bozulma dışında, hemen bir kaç yıl içinde bozulacağını sanmıyorum. Albüm satışlarında büyük guruplar artık plak+CD+dijital kopya olarak paket sunuyor ki bence en mantıklısı bu. Zaten fiziksel kopyaları basan şirket için plağın yanına 2 CD atmak en fazla 2-3TL'lik bir ekstra masraf. Bana kalsa ben uğraşmam belki benim de o zamanları görüp deneyimlemememden kaynaklı bir soğukluğum olabilir plağa karşı ama sırf o günleri puslu da olsa gözünün önüne getirebilmek için alıp dinleyenleri de anlıyorum. Ben kaynağını belirtmeyeceğim FLAC dosyalarımdan memnunum zaten yüksek kalitede ses ekipmanının potansiyelini kullanabilecek bir kulaklığa bile sahip değilim.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Doğru pratiklik olarak kötü ama ses kalitesi anlamında analog cihazların verdiği zevk faktörü de var. Tüplü amfiler neden hala kullanılıyor solid state dediğimiz tam elektronik amfiler varken, onun ayrı özel bir sesi var. Sırf nostalji için değil, dinleme zevki olarak üstün olduğunu düşündükleri için bile plak meraklısı olan insanlar var. İyi kalitede bir plağın o kadar da hassas olacağını sanmıyorum, insanlar normal musluğun altında yıkıyor kirlenince, pek bir zarar görmüyor; durduğu yerde uğradığı manyetik bozulma dışında, hemen bir kaç yıl içinde bozulacağını sanmıyorum. Albüm satışlarında büyük guruplar artık plak+CD+dijital kopya olarak paket sunuyor ki bence en mantıklısı bu. Zaten fiziksel kopyaları basan şirket için plağın yanına 2 CD atmak en fazla 2-3TL'lik bir ekstra masraf. Bana kalsa ben uğraşmam belki benim de o zamanları görüp deneyimlemememden kaynaklı bir soğukluğum olabilir plağa karşı ama sırf o günleri puslu da olsa gözünün önüne getirebilmek için alıp dinleyenleri de anlıyorum. Ben kaynağını belirtmeyeceğim FLAC dosyalarımdan memnunum zaten yüksek kalitede ses ekipmanının potansiyelini kullanabilecek bir kulaklığa bile sahip değilim.
Tüp transistörler verdiği ses nedeniyle kullanılıyor. Nostalji değil.
DSD'yi bilerek pahalıya sunuyor teknoloji firmaları. (Bence)

Ripleme bile aldı başını gitti, neredeyse plak kalitesinde Spotfiy'a yükleme yapan yerli firmalar var.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Tüp transistörler verdiği ses nedeniyle kullanılıyor. Nostalji değil.
DSD'yi bilerek pahalıya sunuyor teknoloji firmaları. (Bence)

Ripleme bile aldı başını gitti, neredeyse plak kalitesinde Spotfiy'a yükleme yapan yerli firmalar var.
Tamam bende ona benzetme yaptım işte nasıl tüplü amfilerin sesinin meraklıları varsa, plağın kendine özgü sesinin de meraklıları var. Nostaljiden bahsetmiyordum o kısımda. Deezer zaten serverlarında çok yüksek bitrateli dosyalar barındırıp sunuyor. Pratikte kalite olarak herhangi bir Audio CD formatı kadar, hatta ondan daha iyi kaliteye sahip.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt