Klimayı Fişe Çevirme Bağlantısı

K Çevrimdışı

karadayiii

Yeni Üye
21 Kas 2023
6
33
Merhaba,

12 BTU'luk klima için dış üniteden gelen kabloyu direkt prize takıp kullanmak için görseldeki 3x1.5'luk kabloyu temin ettim, düz mantık olarak tabii ki direkt aynı renkleri birbirlerine bağlayıp işlemi halledecektim fakat yine de dikkat etmem gereken farklı bir husus var ise belirtmenizi isterim. Daha sağlam olması için yapmamı tavsiye ettiğiniz bir bağlantı şekli var mı? Sadece beyaz elektrik bandı aldım.

WhatsApp-Image-2023-11-21-at-16.07.51.jpg

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Kablodan kontrol etmek yerine dış ünite konnektör kapağını açıp oradan hangi rengin hangi terminale bağlı olduğunu kontrol etmeniz daha garantili olur.

N (Nötr) : Mavi
T ya da G (Toprak) : Sarı Yeşil
L (Faz) : K.Rengi

Renk kodlamasıyla bağlantı yapılır.

K Çevrimdışı

karadayiii

Yeni Üye
21 Kas 2023
6
33
Kablodan kontrol etmek yerine dış ünite konnektör kapağını açıp oradan hangi rengin hangi terminale bağlı olduğunu kontrol etmeniz daha garantili olur.

N (Nötr) : Mavi
T ya da G (Toprak) : Sarı Yeşil
L (Faz) : K.Rengi

Renk kodlamasıyla bağlantı yapılır.
Hocam, dış ünitenin konumundan dolayı kontrol etme imkanım yok. Klima montajını yapan arkadaş fişten kullanmak için tavsiyeyi verirken "faz olan kahverengi sol taraftaki buna dikkat et" diye belirtti.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Hocam, dış ünitenin konumundan dolayı kontrol etme imkanım yok. Klima montajını yapan arkadaş fişten kullanmak için tavsiyeyi verirken "faz olan kahverengi sol taraftaki buna dikkat et" diye belirtti.
O bilgiyi verdiyse sorun yok. Eğer detay bilgi paylaşabilirse sadece tüm kabloları universal renk kodlamasına uygun yapıp yapmadığını sorun. Farklılık yoksa yukarıda paylaştığım renk kodu ile birleştirip priz ile kullanabilirsiniz.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,291
Size tavsiyem kabloları bağladıktan sonra üzerlerine ayrı ayrı bantı sarın, çıplak yer kalmasın. Sonra bantlanmış 3 kabloyu yine aynı bantla 1 tur sabitledikten sonra en üst çakmakla ısıtıp büzüşen makaron (sanırım bu adı) koyup birleşimi bitirin.

Not: Fiş ile bağlanan klima ilk defa duyduğum (benim eksikliğimdir) bir şey ama servis dediyse ve verdiği faz bilgisinden eminseniz çok dikkatli olun.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
Size tavsiyem kabloları bağladıktan sonra üzerlerine ayrı ayrı bantı sarın, çıplak yer kalmasın. Sonra bantlanmış 3 kabloyu yine aynı bantla 1 tur sabitledikten sonra en üst çakmakla ısıtıp büzüşen makaron (sanırım bu adı) koyup birleşimi bitirin.

Not: Fiş ile bağlanan klima ilk defa duyduğum (benim eksikliğimdir) bir şey ama servis dediyse ve verdiği faz bilgisinden eminseniz çok dikkatli olun.
fujıplus klima direkt fişli gelmişti ben 1 yıl normal çoklu prize takıp kullandım sorun olmadı ama içime sinmedi daha sonra elektrikçi çağırdım sigorta ve yeni kablo çektirdim.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,902
Tesisatı fişli yapılması konusunda telkin verip sol taraf kahverengi olan faz denilmesi :haha

örnek senaryo ustanın dediği şekilde yaptınız sonra fişi yere düşürdünüz hangi taraf soldu :hihi

K Çevrimdışı

karadayiii

Yeni Üye
21 Kas 2023
6
33

Bahsettiğiniz makaron için internetten örnek olarak alabileceğim bir link paylaşabilir misiniz?

Fiş ile kullanmanın ne gibi mahsuru olabilir? Evim yeni bir yapı. Kullanacağım priz direkt klimanın altında ve dış üniteden gelen güç kablosuna yakın bir yerde, klimadan başka bir şey prize takılmayacak. Puzik Puzik Sota Sota A ataseven slowfood slowfood

Olitos Çevrimdışı

Olitos 

Aktif Üye
16 Şub 2019
218
Ben olsam o prizi yuvasından söküp, prize gelen kabloları klemens ile sıkıca klimanın kablosuna bağlayıp prizi iptal ederdim. Böylece prizin gevşemesi durumunda olası ark sorunundan kurtulmuş olurdum. (Prizi sökmeden önce sigortayı kapatıp prizi kontrol kalemi ile kontrol edip elektrik olmadığından emin olduktan sonra sökmekte fayda var.)

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Bahsettiğiniz makaron için internetten örnek olarak alabileceğim bir link paylaşabilir misiniz?

Fiş ile kullanmanın ne gibi mahsuru olabilir? Evim yeni bir yapı. Kullanacağım priz direkt klimanın altında ve dış üniteden gelen güç kablosuna yakın bir yerde, klimadan başka bir şey prize takılmayacak. Puzik Puzik Sota Sota A ataseven slowfood slowfood
Makaron örneği;

Makaron kullanma imkanınız olursa izolasyon bandına hiç ihtiyacınız kalmayabilir. Önce tüm kutuplara tek tek makaron uygular, daha sonra en üste 1.5 cm kablo kesitine uygun geniş makaronla izolasyon yapar hepsini kapatırsınız. İzolasyon bandı üzerine yapılan makaronda zaman zaman makaron tam sıkışmadığında bandın yapışkan kimyasalı ısıyla mukavemetini kaybedebilir, tüm izolasyonun yerinden kaymasına sebep olabilir. ( Puzik Puzik üstadım.)

Normalde fiş ile kullanımın fayda-zarar ilişkisine dair bir bilgi aktarmadım çünkü tek kullanılabilir yöntemin o olduğu izlenimini edindim. Elbette olması gereken doğrudan buattan çıkış alan ve sigorta ile kontrol edilen elektrik bağlantısı daha sağlıklı olur. ( Olitos Olitos üstadın bahsettiği zamanla temassızlık, ark riski, priz hattının yükü taşıyacak kadar yeterli yapılmamış olma riski v.b.)

K Çevrimdışı

karadayiii

Yeni Üye
21 Kas 2023
6
33
Ben olsam o prizi yuvasından söküp, prize gelen kabloları klemens ile sıkıca klimanın kablosuna bağlayıp prizi iptal ederdim. Böylece prizin gevşemesi durumunda olası ark sorunundan kurtulmuş olurdum. (Prizi sökmeden önce sigortayı kapatıp prizi kontrol kalemi ile kontrol edip elektrik olmadığından emin olduktan sonra sökmekte fayda var.)
Klimanın fişini takacağım tek prize düğmeli bir priz alsam ve fişten çıkarmadan klimayı her kullanmak istediğim zaman sadece o priz üzerindeki fişin düğmesine basarak elektrik devresini aktif etmiş olsam mantıklı mı?

Geri
Üst Alt