Klima montajında en az ne kadar boru kullanılmalı?

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Aslında diğer konuda da, bu konuda da benzer şeylerden bahsediyorum. Her gaz tipinin genleşme, büzüşme, sıkışma kapasitesi vardır. Buna göre cihazın mühendisliği yapılır ki zaten bu cihazlarda aktif çalışan şey gazdır.

Ancak bunun dışında iletim borularının çapları, buna bağlı yüzey alanı artış ve düşüşleri, kondanser yüzey alanı farklılıkları vardır. Biz burada ne kadar kompresör, redresör ve diğer elemanları konuşsakta cihazlar arasındaki kondanser yüzey alanını, boru çaplarını yüzde yüz hesaplama bilgisine haiz değiliz. Dolayısıyla değişken çok olunca sonuçta tüm değişkenlere göre değişiyor. Yani 12000 btu anma gücü hesaplanmış klimaların tüm markalardaki tasarımı %100 birbiri ile aynı değildir. 😉

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,107
43
Fotograflara gore takribi 2 metre kullanılmış.

80 cm duvar ile iç ünitenin yarısına kadar geliyor.

15 cm duvar kalınlığı

Dış ünitenin oradada 40-50 cm düz ilerliyor kalanı oval şekilde klimaya giriyor. 1 tur vs arkada dolanmadı yani.

IMG_20230802_150318.jpg

IMG_20230802_150403.jpg

IMG_20230802_150438.jpg

IMG_20230802_150454.jpg

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,107
43
Klimayı buradan söküp başka yere taşısak aynı boruyu kullanamayacağız galiba. Ekstra olarak aldığım yerede sorduğumda bu gaz akış sesine normal diyorlar:clap2Bu klimada normalmiş. İç ünite ile dış ünite arası ne kadar kısa olursa performans yükselirmiş.

eediz Çevrimdışı

eediz 

Aktif Üye
5 Mar 2020
336
Ben de iç ünite ile dış ünite arasına 6-7 metre koyacağım gibi duruyor. İnşallah sorun çıkmaz.

I Çevrimdışı

independent

Süper Üye
12 Haz 2023
650
39
Pitbull Pitbull benim 2 klima balkonda yanyana. Birinde 5 metre boru kullanıldı ve Sota Sota 'nın dediği gibi boru klima motorunun arkasında 1 tur atılmış şekilde ve hiçbir gaz akış sesi yok ancak diğer klimada 3 metre boru kullanıldı ve klima motorunun arkasında 1 tur atılmadı,sert bir dönüş de var ayrıca gaz sesi de var 😟

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,903
Pitbull Pitbull benim 2 klima balkonda yanyana. Birinde 5 metre boru kullanıldı ve Sota Sota 'nın dediği gibi boru klima motorunun arkasında 1 tur atılmış şekilde ve hiçbir gaz akış sesi yok ancak diğer klimada 3 metre boru kullanıldı ve klima motorunun arkasında 1 tur atılmadı,sert bir dönüş de var ayrıca gaz sesi de var 😟
Sert dönüşün olmaması ve arkada 1 tur atılması herzaman önerilen montaj şeklidir.

Ses problemi genellikle montaj hatası kaynaklı olur.

eediz Çevrimdışı

eediz 

Aktif Üye
5 Mar 2020
336
Normal şartlar altında gaz eklenmesi gerekir ama
Hem boru hemde gaz için sizden ekstra ücret talep edeceklerdir.

Bu arada borunun 1-2mt yatayda uzaması performansı çok fazla etkilemez ama dikeyde uzarsa işler değişir.
Yok dikeyde gitmeyecek tamamen yatayda ilerleyecek. Ama klimayla aynı seviyede yada daha yüksek bir yere dış ünite takılsa sorun olur mu

Geri
Üst Alt