Klima çalışmaya başlarken gelen gaz sesi normal mi?

metinmert Çevrimdışı

metinmert

Aktif Üye
13 Mar 2019
241
Merhabalar. Toshiba 18 lik klima ısınma modunda ilk çalışmada veya mesela 21 dereceden 25 e yükseltince aralıklarla iki üç defa yüksek sesle tıslama yapıyor. Videonun sonundaki sesi çıkarıyor. Sonrasında yapmıyor. Normal midir?

metinmert Çevrimdışı

metinmert

Aktif Üye
13 Mar 2019
241
Bakmadım ona şimdi kapatıp açıp deneyeyim.

Klimayı ilk çalıştırınca dış ünite fanı çalışıyor ve kademeli olarak hız artırıyor çamaşır makinesinin son sıkmada yüksek hıza çıkması gibi tam hızını alacakken tıslama oluyor ve dış ünite fanı duruyor. Bu arada tıslama dışarıda daha net ve yüksek sesli.

Son düzenleme:
metinmert Çevrimdışı

metinmert

Aktif Üye
13 Mar 2019
241
IMG_20240103_195802.jpg

Mesafe yakın.

Duvarda gömülüydü borular. Duvar içinden gidiyor.

Son düzenleme:
metinmert Çevrimdışı

metinmert

Aktif Üye
13 Mar 2019
241
Dış ünitenin titreşim takozları takılmamış vibrasyon sesinin içeri vermesine neden olur. Borun gidiş yönünde kolon vb çıkıntı var mı.
Takozları kesti sanırım ünite tavana değiyor diye. İçeri pek ses gelmiyor. Kolona varmadan balkona çıkıyor borular.

Bu tıslama sesini ilk çalışma veya ani dört beş derece ısı yükseltince bir kaç kez yapıyor sonra bir daha yapmıyor.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,900
Takozları kesti sanırım ünite tavana değiyor diye. İçeri pek ses gelmiyor. Kolona varmadan balkona çıkıyor borular.

Bu tıslama sesini ilk çalışma veya ani dört beş derece ısı yükseltince bir kaç kez yapıyor sonra bir daha yapmıyor.
Ses video kaydına bakılırsa ciddi derecede yüksek geliyor. Canlı dinleme yapılmadan birşey diyemem fakat siz servis kaydı oluşturun gelip baksınlar.

metinmert Çevrimdışı

metinmert

Aktif Üye
13 Mar 2019
241
Pazar günü servis kaydı oluşturdum. Bugün CH 24 arıza kodu verdi ve çalışmayı tamamen durdurdu. Servis henüz gelmedi. Bu kodu biliyor musunuz?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,900
Pazar günü servis kaydı oluşturdum. Bugün CH 24 arıza kodu verdi ve çalışmayı tamamen durdurdu. Servis henüz gelmedi. Bu kodu biliyor musunuz?

metinmert Çevrimdışı

metinmert

Aktif Üye
13 Mar 2019
241
Evet az önce servis geldi klimanın da kurulumunu yapan ustaya sesi dinlettim. Klimanın kendisinin yapmasını beklemedi bile. Dış ünite kapağını araladı. Bantla falan bir şeyler yaptı. Sordum usta neden yapar bu sesi diye. Dedi sensör yerinden oynamış daha önce de bu arızayı verenler oldu. Çırağı açıklama yaptı sensör gaz borusunun ısısını ölçemeyince klima gazı toplar gibi bir şeyler dedi. Ses kesildi gibi bakam. İlginize teşekkürler

Geri
Üst Alt