[Yurtdışı] Sansui ES65E1A İncelemesi

M Çevrimdışı

mrplt

Yeni Üye
3 Ağu 2021
7
25
Öncelikle herkese merhabalar, nispeten yeni bir üyeyim. Yurtdışında yaşıyorum (Kanada) ve foruma ilk uğramamın sebebi ilk maaşımla aileme alacağım bir televizyon tavsiyesiydi.
Bu televizyon incelemesini neden buraya paylaşıyorum? Çünkü Televizyon Tavsiyesi ana konusunda TCL'in ABD/Kanada başarısı ile ilgili konuşuluyordu. TCL aslında çok akıllıca işler yaptı. Türkiye'de kullanılan Android Box'lar gibi burada kullanılan Roku Stick'ler var (Chromecast gibi), ve bunlar birkaç yıl öncesine kadar Netflix vs. izlemek için çok popülerdi. Bunun başka bir sebebi Türkiye'de olduğu gibi akşam 8 ile 11 arasında bir dizi izleme geleneği olmaması. Sonra TCL bu Roku ile işbirliği yaptı ve Roku Smart TV'leri çıkarttı. Uygun fiyatlı olmasının yanında Roku olması insanlar için büyük avantaj oldu, ve insanlar bu televizyonları herhangi bir dükkanda görmeden Amazon'dan satın aldılar, ve genelde herkes memnun gibi. Satış sonrası hizmetler Türkiye'deki gibi yaygın değil (bunun sebebi hizmet sektörünün pahalı olması) ne de ücretsiz kurulum var. Görüntü kalitesi de ortalama bir kullanıcı için 4K ve HDR olduktan sonra çok önemli değil. (Bu cihazların parlaklık bakımından çok iyi olmadığını, bu yüzden de HDR'ın tüm güzelliklerini göremediğimizi biliyorum)
Neyse, ben TCL almadım. İngilizce yayın yaptığım nispeten ufak bir YouTube kanalım var (reklam amaçlı söylemiyorum, zaten linkini de vermeyeceğim) ve Sansui firması benimle iletişime geçti. Bizim evde 20 sene önce yanlış hatırlamıyorsam 55 ekran bir Sansui CRT televizyonumuz vardı. Sansui 2014'te batmış, ve Hong Konglu bir ODM firmasına satılmış. Neyse, firma bana ulaştı ve bir test yapmamı istedi. Cihaz bende kaldığından dolayı taraflısın diyebilirsiniz, ama elimden geldiğince dürüst ve tarafsız olacağım. Genelde sahip olduğum ürünleri sabahtan akşama kadar öven bir insan değilim.
Bu arada televizyonu 6 ay gibi bir süredir kullanıyorum. Cihazın kutusu bu şekilde, ve aynen kargodan bu halde geldi.

Screen-Shot-2021-08-13-at-00.25.51.png

Vestel (ve diğer firmaları), Arçelik (ve diğer firmaları), Philips ve Sony'nin bazı modellerinde olduğu gibi bu cihaz gerçek, lisanslı bir Android TV. Onvo, Sunny, Nordmende gibi markaların yaptığı gibi "no name" bir Android değil. Cihazın teknik özellikleri: 4 çekirdek Cortex A55 işlemci, Mali 470MP grafik işlem birimi, 1.5GB RAM ve 8GB hafıza. Yani Vestel grubunun özellikleriyle aynı.

Screen-Shot-2021-08-13-at-00.36.56.png

Screen-Shot-2021-08-13-at-00.37.18.png

3 HDMI 2.0, bir anten/karasal yayın girişi (uydu pek kullanılmıyor), 1 kompozit giriş, 1 optik ses çıkışı, 1 Ethernet (100Megabit) ve 2 USB 2.0 portu var. Bunun dışında standart özellikler olan WiFi (b/g/n/ac) ve Bluetooth mevcut. HDMI portlarının hepsi aşağıya bakıyor, kablo çıkarıp takmak sıkıntı. Keza USB 2.0 portları için en ucuz yolu seçmişler, portlar üst üste konumlanmış.

Yengeç ayak olarak tabir edilen, iki köşede iki ayaklı bir dizaynı var .

Screen-Shot-2021-08-13-at-05.28.59.png

Kasanın önü tamamen metal, dört kenar dört ayrı metal parça, fakat birleşim yerleri arasında ufak boşluklar var. Çok yakından bakarsanız çok hafif ışık sızdığını görebiliyorsunuz.
Kumanda Bluetooth özellikli, ve üzerinde mikrofonu da var.
DSCF5380.jpg

Bunun dışında üzerinde CSOT'un VA bir paneli var. 6.5ms GTG tepkime süresi, ve 5000:1 kontrast oranı var. 370nit parlaklığa sahip. HDR10 desteği var, fakat Dolby Vision desteği yok. 60Hz bir panel, fakat yazılımsal yenileme hızı verilmemiş.

Işık sızması/düzensizliği ise bu şekilde.
Screen-Shot-2021-08-13-at-05.37.49.png

Görüntü kalitesi olarak ben şahsen memnunum. Televizyonu genelde direkt olarak karşısından izleyen biri olarak VA panelin dezavantajlarını tecrübe etmiyorum genelde. 58 inç Panda panelli bir Televizyon da test ediyorum şu anda, ve renkler ve genel görüntü kalitesi olarak CSOT panelli bu televizyonu daha çok beğendim. Android TV olması da benim için büyük bir artı. Bu arada Google Asistan kullanarak Android TV olan bir televizyonu kontrol edebiliyorsunuz (TV kapalıyken açmak dahil, zira herhangi bir Android cihaz gibi aslında ekranı kapalı olması, televizyonun tam olarak kapalı olduğu anlamına gelmiyor.)

Peki ben bunu niye yazdım? Birincisi CSOT paneller Türkiye'de benim gördüğüm kadarıyla çok yaygın değil. (CSOT, TCL'nin bir markası olması lazım.) Bu konuda fikirlerimi belirtmek istedim. Daha önemlisi de, olur da bu marka (veya başka bir alt markası) bir gün Türkiye'ye gelirse birilerine yardımcı olabilirim diye düşündüm.
Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim, umarım sıkıcı/bayıcı olmamıştır.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
MediaTek işlemci kullanmışlar. RAM 2 veya 3, depolama da 16 olsa iyi olurdu.
8 depolama yetersiz kalıyor kesinlikle.

Video çektiyseniz eğer onun da liniki ekleyelim ilk mesajınıza.
İyi günlerde kullanın.
Uydu kullanıyorsanız eğer kanal geçiş hızını da ölçün derim.

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
Biz Türkiyedeki üreticilere kızıyoruz yurt dışı üretimlerde aynı kullanıcı 3-4 yıl kullansın yeterli diyor anladığım kadarıyla. gpu kullanılmış işlemcinin yükü hafifletilmiş ama ram 1,5gb ısı kaynaklı bir süre sonra lehim atıkları oluşacak işlemci bga istiyecek .meditek de iyi ısınır:hihi

M Çevrimdışı

mrplt

Yeni Üye
3 Ağu 2021
7
25

İyi günlerde kullanın.
Dün gece geç saatte yazmıştım, o yüzden eklemeyi unutmuşum. Televizyon genelde benim için yeterince hızlı, fakat arada takılmalar oluyor. Özellikle televizyonu ilk açtığınız zaman, veya Netflix gibi bir uygulamadan ana sayfaya döndüğünüz zaman. Benim eski Smart Televizyonum bundan da yavaştı, o yüzden çok kafama takmamıştım. Fakat arkadaşımın webOS bir televizyonu var, onu kullandığım zaman arada çok ciddi bir hız farkının olduğunu fark etmiştim.
Televizyonun Türkçe videosunu çekmemiştim fakat bu aralar fazlaca zamanım var, çeker ve eklerim :)
Cihazın maalesef uydu alıcısı yok, bildiğiniz anten bağlantısı var yalnızca. Bende de anten yok, o yüzden deneyemedim açıkçası.
Biz Türkiyedeki üreticilere kızıyoruz yurt dışı üretimlerde aynı kullanıcı 3-4 yıl kullansın yeterli diyor anladığım kadarıyla. gpu kullanılmış işlemcinin yükü hafifletilmiş ama ram 1,5gb ısı kaynaklı bir süre sonra lehim atıkları oluşacak işlemci bga istiyecek .meditek de iyi ısınır:hihi
Siz benden daha iyi bilirsiniz, bugün 10000+ liralık bir televizyon almadığınız sürece maalesef uzun ömürlülük ikinci plana atılıyor. Ortalama bir kullanıcı kağıt üzerinde aynı veya benzer özelliklere sahip olan iki televizyondan birinin 10000 lira, öbürünün 5000 lira olduğunu görünce ister istemez ucuz olanına yöneliyor. OIur da bundan 3-4 yıl sonra dediğiniz gibi tamir isterse kendim yapabileceğimi düşünüyorum, onun da ayrı bir konusu olur :)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64

İyi günlerde kullanın.

Her iki yoruma da katılıyorum ,ben bu tvyi satın almam bizim yerli tvler gibi :ok

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Siz benden daha iyi bilirsiniz, bugün 10000+ liralık bir televizyon almadığınız sürece maalesef uzun ömürlülük ikinci plana atılıyor. Ortalama bir kullanıcı kağıt üzerinde aynı veya benzer özelliklere sahip olan iki televizyondan birinin 10000 lira, öbürünün 5000 lira olduğunu görünce ister istemez ucuz olanına yöneliyor. OIur da bundan 3-4 yıl sonra dediğiniz gibi tamir isterse kendim yapabileceğimi düşünüyorum, onun da ayrı bir konusu olur
TV işinde uzun ömür diye bir şey kalmadı maalesef.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt