Yurtdışı alışveriş siteleri tecrübelerim ve Vova.com kampanyası hakkında

K Çevrimdışı

kamersah 

Aktif Üye
8 Mar 2018
183
Arkadaşlar, forumdaki bazı arkadaşlar gibi Çin üzerinden yüklü miktarlarda alışverişim olmasa da 60-70 civarı ürün satın aldım.Benim gibi alışveriş yapacaklar için hem alışveriş yaptığım siteler hakkında yorumumu yazayım istedim hem de vova hakkında. Öncelikle mutlaka ama mutlaka sanal kredi kartı oluşturun ve onu kullanın. Limitini de yapacağınız alışveriş miktarına göre belirleyip alışveriş sonrası sıfırlayın. Bu benim düşüncek. Güvenlik için. Ayrıca aşağıda ismin verdiğim sitelerin dx ve buyincoins dışında mobil uygulamaları mevcut. Bu uygulamalar üzerinden muazzam indirim ve kampanyalar yapılıyor bilginiz olsun.

Öncelikle herkeste olduğu gibi Aliexpress bende başı çeker. Ama listeleyecek olursak eğer:

. gearbest.com

Gelelim yorumlara...
En çok siparişimi aliexpress üzerinden verdim. Zaten en geniş satıcı ve ürün fiyatlılığı yelpazesi burada. Satıcılarla anlaşmada hiç sıkıntı yaşamadım. Google translate yeterli oluyor. Bu arada anladığım kadarıyla bir çok sitenin artık Türk çalışanları da var sanırım çünkü bazen müşteri hizmetlerine yazdığımda Türk ismiyle ve Türkçe yazarak cevap veren temsilciler oluyor. Aliexpress üzerinden satın alıpta gelmeyen ürünüm olmadı. Ortalama 20-30 gün aralığında geldiler hep. Tabi satın alınan zaman da önemli. Çin resmi bayramları ya da tatilleri, ya da noel gibi zamanlar da çok yoğunluk olduğunda ya da çalışılmayan tatillerde süreç gönderi süreci uzuyor.
Genellikle elektronik ürünler aldım telefon üzerine. Cep televizyonu,kulaklıklar, usb kablo ve dönüştürücüler, radyo, oto teyb dönüştürücü,şarj aletleri, dürbün, bitki tohumları, bisikletçi maske vs. Peki gelen ürünlerden sorunlu olanlar olmadı mı derseniz oldu tabiki. Kalite olarak beklentimi karşılamayanlar ya da bozuk gelenler oldu. Hemen kayıt açıp itirazda bulundum hepsinde. Eğer ürünü onaylarsanız itirazda bulunsanız da satıcı pek önemsemiyor. İtirazdan sonrası artık sizin pazarlık gücünüze kalmış. Benim karşılaştığım aliexpress te satıcılar genelde paranın iadesinin tamamını yapmak istemiyorlar. Gerçi benim siparişlerim genelde 10 dolar altında oluyor. Misal veriyorum cep televizyonu almıştım 9 dolar civarıydı sanırım. Şarjı hemen bitiyordu bataryası sıkıntılı. Yazdım yeni batarya alsam tvden pahalı. Anlattım durumu yarısını iade etmeyi kabul etti. Ben hepsini istedim. Kabul etmedi istersen gönder dedi. Bir çoğu hemen yenisini gönderdi.

Buyincoins
Bu sitede çok sağlam. Gerçi 1 yıldır alışveriş yapmıyorum ama kurumsal bir siteydi. hepsiburadanın eski versiyonu gibi ayrıca satıcılar yok sadece sitenin kendisi aracı kullanmadan satıyordu. Paypal olayı Türkiye de bitince kullanamamıştım. Çünkü eskiden sadece Paypal üzerinden ödeme alıyordu güvenlik için. Sanırım şi,mdi, kredi kartıda geçerli. Buradan elektronik aldım hep. Akıllı saatler, kulaklıklar ve çeşitli elektrikli basit araç gereç. Ara ara kampanyalar, puanlar verir. Denk gelirseniz güzel indirim oluyor.15-20 günde ürünleri aldım hep. Sıkıntı yaşamadım hiç.

Gearbest.com
Dönem dönem güzel indirimler oluyor. Fiyatları aliexpress'e göre daha yüksek. Buradan da 3-4 siparişim oldu ve sorunsuz teslim aldım. Ortalama 20 günde.

Banggood
Buradan tıraş makinesi,lityum pil, akım ölçer gibi yüksek fiyatlı ürünler aldım. Tabiki kampanyaları takip edip aliexpress den düşüğe denk getirince. Sorunsuz geldi oda. 20 gün civarı.

wish
Buradan son dönemde oldukça alışveriş yaptım. Sanırım 20' ye yaklaşmıştır. Bu sitenin diğerlerinden bariz iki farkı var.
1- Kargo ücretli. Genellikle ürün ücreti kadar kargo ücreti oluyor. Fiyatlarda kargo ücretini ekleyince caziplikten çıkıyor. Ama güzel göz boyuyorlar. Şöyle ki bir akıllı saat seçtik dz09 olsun diyelim. Ücreti. 60-70 dolardan 30 dolara düşmüş görünüyor. Sipariş aşamasına geldiğinde ise 20-30 dolar kargo görünüyor. Diğer sitelerde zaten 30 dolara ücretsiz kargoyla alabiliyorsun. Ben mobil uygulaması üzerindeki oyunlar vasıtası i,le aldığım indirimleri kullanarak sipariş verdim hep.
2-Sorunlu ürünlerde ise sadece fotoğraf yüklemeniz ile özür dileyip hemen ücreti iade ediyor ve ürünü geri göndermenizi istemiyor. Benim fotoğrafla ispatlayamayacağım kalite sorunlarında bile iade yaptılar. Aliexpress'e nazaran daha hızlı.

joom
Buradan 3 adet sipariş verdim. Daha yeni keşfettim. Ürünler sorunsuz geldi. Bluetooh kulaklığın bir tarafından ses az geliyor ve kalitesi düşük diye şikayette bulundum. Parayı
hemen iade ettiler.,

dx
Buradan sanırım bir kez sipariş verdim ve ürün sorunsuz geldi elime. Ama yanlış hatırlamıyorsam fiyatlar emsali sitelere nazaran daha yüksekti. Tercih sebebim olmadı bu yüzden.

VOVA
en sona bıraktım çünkü en son onu keşfettim. Yeni bir site. Aslında fiyatları aliexprees ile aynı gibi. Ama öğrendiğim kadarı ile aliexpress gibi çok yaygın hale gelebilmek için bu ara yoğun kampanyaları var. Mesela ücretsiz ürünler alabiliyorsunuz. Üye oluyor ve seçtiğiniz bir ücretsiz ürünün linkini bir başkasına

gibi gönderiyorsunuz. Eğer o bu link üzerinden üye olurda sipariş geçerse sizde bir ücretsiz ürün almaya hak kazanıyorsunuz sanırım. Sanırım dedim çünkü ben bu şekilde 2 kablosuz kulaklık aldım. Bekliyorum ne kadar sürede gelecek bakalım. Yorumlarda hızlı olduğu yazıyor. Beleş olunca 3-5 dolarlıkta olsa alıyor unutuyoruz sonra postacı getirince anlık mutluluk oluyor işte. Bu sitede birde arkadaş davet etme olayı var. Arkadaşını bir linkle davet ettiğinde;

linkteki gibi. O üye olup alışveriş yaptığında 2,5 dolar gibi bir para kazanıyorsun. Bu para hesabında 10 dolara ulaştığında çekip alışiverişte nakit olarak kullanabiliyorsun. Ben bir kaç hesap açıp bu şekilde hesabıma para geçirdim. Tabi bu arada bunlar kampanya ve geçici bir süreliğine tabi. Şimdilik mobil uygulaması üzerinde çeşitli oyunlar ile indirim kuponu ya da puanlar veriyor alışverişte kullanabileceğin. Ben günlük oynuyorum bakalım. Diğer alışveriş siteleri gibi daha az indirim vs. yapana kadar ne kaparsam kar. Ücretsiz 2 adet bluetooh kulaklık aldım. Sensörlü lamba ve çilek tohumu da aldım.
Aşağıya da referans linkimide yazayım da belki arkadaşlar üye olmak isterler bende sebeplenirim. İnşaAllah reklam ya da farklı bir amaç algılanmaz. Öyle bir algı oluşursa konunun direk silinmesini rica ediyorum.

C Çevrimdışı

CanMurat 

Aktif Üye
26 Eki 2018
255

Ben de bunu ekleyeyim. Buradan da çok alışveriş yapmışlığım vardır zamanında. Fakat kayda değer bir ayrıcalığı yoktur.
İki konuda dikkat çekmek istiyorum:
1. Firmalar büyüdükçe şımarıyorlar. Bunu aliexp.de de gözlemledim. Uygulama üzerinden günlük coin verme özelliği var. Hepiniz biliyorsunuzdur. Yılbaşından sonra herkesten coin kesmiş. Benden 5000 birden çekmiş. Coinler zaman aşımına uğramış.Coin karşılığı günlük dağıttığı bedava ürünler için bir ara çok uğraşmıştım. Anında tükeniyor. Sonra durdum; düşündüm: Hergün coin almak için uygulamayı açmalar, bedava için uğraşmalar...Adamlar resmen oynuyorlar bizle. Uzun zaman alışveriş yapmadım hesabımdan. Sonra bana Aralık başı 1 haftalık kupon göndermiş; Welcomeback_User_Coupon (Geri gel lan; al sana bak baban yapmaz sana bu kıyağı kuponu) 3$ üzerine 2$ indirim. İyi kupon ama inat ettim kullanmadım. Aralık son haftası için bir daha gönderdi aynısını; gene kullanmadım. Bakalım sistemlerine başka ne tanımlamışlar; merak ediyorum.

2. Körü körüne bütün siparişlerinizi yurtdışı sitelerinden yapmayın. Her siparişinizi yurtiçinden kıyaslayın. Çok şeyden vazgeçmişimdir dışarıdan getirtmek için.Son anda bir bakıyorum; Türkiye'de aynı veya daha uygun fiyatlara bulunabiliyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt