Yurt Dışı Dil Okulu Hakkında Tavsiye

S Çevrimdışı

Shiki 

Yeni Üye
17 Mar 2022
42
32
Forumda bu konularla alakalı bir başlık göremedim dolayısıyla yardım almak vs belki bu amaçla ziyaret edenler olur maksadıyla konu açmaya karar verdim.
İngilizce seviyem A1 düzeyin yani başlangıç diyebiliriz,akademik olarak mutlaka bilmem gerekiyor(olmazsa olmaz)

Aklımda son günlerde uzun süreli (5 ay ve daha fazla) Yurt Dışında Dil Okuluna gitmek fikri var,bazı ülkelerde part-time iş falanda bulunabiliyormuş ama ben en kötü ihtimalleri düşünerek gideceğim o yüzden çok takılmıyorum oraya..Sizce 0'dan Yurt Dışına Dil Okluna gitmek mi daha mantıklı yoksa Türkiye'de evde-kendi çabalarımla belirli bir seviyeye gelip gitmek mi daha mantıklı,açıkcası tek atımlık kurşun diyebileceğim bir bütçem var,2.fırsatım olmayacak,yaşım 25 ve süre sınırım var 27-28'e kadar...
Bazen Türkiye'de kendi çabamla ne kadar öğrenebilirim ki kursa vs gitsek zaten 5-10 bin TL vereceğiz diye düşünüyorum bazende ya o kadar masrafa girip yurt dışına gidersek bir şey öğrenemezsek harcadığımız para boşa gidecek diye düşünüyorum.
Bilgisi,tavsiyesi olanlar yardımcı olursa sevinirim.
Not:Yurt Dışına eğitime gitmek veya İngilizce öğrenmek isteğim asla kaçıp kurtulayım,veya dolaşıp geleyim amaçlı değildir..

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Öncelikle bütçe bu konuda çok ama çok önemli. Malum sizin için yüksek görünen bir bütçe yurtdışında bir okul için uygun ve ucuz görülebilir. Bütçenizi dolar bazında yazabilirseniz tavsiye yapılabilir. Dil öğrenmem için ben olsam kesinlikle yurtdışını seçerdim. Yurtdışında öğrenememe gibi bir durumunuz olamaz (yazdığınız gibi gezip tozmak değilse amaç,orada Türk arkadaşlardan uzak durursanız önünüzde engel yok). Türkiyede alacağınız eğitim ucuz olur ama akıcı ve aksanlı konuşmak için kesinlikle dışarı çıkmalısınız. Aklıma ilk gelenler Kanada ve Avustralya. Sanıyorum dil için Avusturya çok önde ama prosedürleri bu iki ülkeninde çok fazla. Türkiye’de piyasada sizi yurtdışındaki üniversitelere dil okullarına yönlendiren yapan çok danışman var lakin para alıp yanlış yönlendiren ve sonucu olumsuz alan çok örnek duydum. Sizin A1 seviyeniz varsa kesinlikle bu işi düzgün yapan bir aracı (danışman) bulup onunla ilerlemelisiniz. Vize alma,okul kabul süreçleri çok meşakkatli. Aklınızdakileri sorarsanız bilgim dahilindeyse seve seve cevap yazarım.

S Çevrimdışı

Shiki 

Yeni Üye
17 Mar 2022
42
32
Bütçem şuan 6-7 bin Dolar diyebilirim(bunu 3-4 aya biraz daha artırabilirim 9 bin civarı)Bende öyle bir yere gitmek istiyorum ki Türk ismini bile bilmemeleri lazım,Türkçeyle hiçbir şekilde bu süre içerisinde muhattap olmamak için :) Ben Bursa'dayım ve açıkcası danışman konusunda da tavsiyelere açığım çünki internetten araştırdığım kadarıyla gerçekten çok iyi yardımcı olan danışman firmalar olduğu gibi işi sadece para kapmak olanlarda varmış.Üniversite Hocalarımdan tavsiye alayım diyorum ama inanın hiçbiri yardımcı olamıyor bilmedikleri için..
Amacım Yurt Dışında Yüksek Lisans yapmaktı(ne kadar masraflı olduğunu biliyorum o yüzden en üstte tek atımlık kurşun demiştim) ama İngilizce'yi öğrenirsem ve 1-2 sene sonra bir Üniversiteden kabul alırsam o an bütçeyi herhalde bir şekilde zorda olsa ayarlayabilirim diye düşünüyorum ama bunun için dediğim gibi öncelik İngilizce.
Çok teşekkür ediyorum bu arada ilginiz için.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Geçenlerde Avustralya göç yollarını araştırırken aşağıdaki videoya denk geldim. Güncel fiyatları birkaç danışmana görerek araştırın,zannımca 10.000usd yeterli gibi gözüküyor. Videoda bir danışmandan bahsediyor, arayın görüşün derim. Bu arada Türk’ün olmadığı yer yok ama gidiş niyetiniz doğrultusunda uzak durmak amacınıza daha hızlı ulaşmanızı sağlar :) Bence ilk etapta ülkeye karar verin sonra işini hakkıyla yapan danışmanı araştırın. Youtuber’lar çok güven vermiyor ama yorumlara bakarak detaylı bir bilgi edinmeye çalışabilirsiniz.

Not: Yaşınızda hiç bir ters durum yok, ben 38imde ülke değiştirmek için uzun süredir arayıştayım. Keşke sizin yaşınızda olsam :)

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Ana dil bilinir diğer diller öğrenilir. Çok iyi bir Türkçe dil bilgin varsa öğrenmek için çaba sarf etmen yeterli olacaktır. Antalyada esnafların çoğu turistlerden istemeden öğreniyorlar.

Tavsiyem öğrenme sistemi yanlış yollar izlemeyin (öğretim sistemimizdeki yollar gibi). İki dildeki zamanları öğrenin, sonrasında dilimizde duygularımızı hangi zamanda ifade ediyoruz, rüyalarımızı hangi zaman da anlatıyoruz gibi gibi kalıpları diğer dile uygulayın. Geriye fiillerin düzensiz olanları ezberleyin. Geriye kelime ve deyimleri öğrenmek kalıyor. Bu yöntemi dilin öğretmenliğini yapan uzmanın bana tavsiyesidir.

Diğer önemli tavsiye ise (bu dili ülkemizde yabancıların arsında öğrenen kişi tavsiyesi). Bir çocuk dili nasıl öğrendiği yoldan gidiyor. Çocuk dinleye dinleye konuşmaya başlıyor. Dil çalışması dışında da sürekli İngilizce bir şeyler dinleyerek yaşamını sürdürmeyi tavsiye etmişti. Mantıklı olan destekleme açısından doğru yöntem. Gerisi ise kişisel kabiliyet. 5 yıl dışarı da kalıp öğrenmem gereken dili öğrenemeden dönen biriyim. Ben dilimi seviyor google translate kullanmayı yeterli görüyorum.

İster dışarı git ister burada online çalış ne yaparsan yap bu iş parayla satın alınabilinen bir şey değil. Önce çok istemeli sevmeli ve çaba sarf etmek gereken bir olay, dışarı gitmek belki kolaylaştırır ama garanti etmez. Bilen için pratiği geliştirme amaçlı aksan kazanmak için daha mantıklı gidilecek yere göre.

İşin içine para girince ticaret başlar gerisi malum uzar da uzar sonu bir türlü gelmez. "eğitim sistemimizde de benzer değilmidir? Yıllarca eğitilip yol tarif edemeyen gençler hak verecektir."

Dil öğrenilir sonrasında kullanılmaya devam edilmezse unutulacağından yeniden öğrenmeye muhtaç kalınır...

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
Günaydın,
Direkt öğrenmeye yurtdışından başlayın. Spotify öğrenci hesabı açın, her seviyeye harika podcastler var, yürürken otururken otobüste metroda açın açın dinleyin.. Üniversite de öğrendim ama hala 1-2 sene yurtdışında kalmış birisi gibi akıcı ve aksanlı konuşamıyorum.

Kolay gelsin:)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt