Yil 1958

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,286
Çok güzel bir program. Hep söylerim elçilikler evrak kürek işleri vardır. Gerçek elçiler yabancı topraklarda yaşayan halklardır. Eşimin ülkesi Ukraynada da Türklere bakış açısı kötü. Hatta Türk kelimesini , bir işi beceremeyen budala kişiler için kullananlar var. Bizler ne kadar doğru davrandıkça o şekilde düşünenler azalacak ve yok olacak (ırkçı kafatasçılar hariç). Bu abimize bayıldım, resmen kültür elçiliği yapmış o yıllarda. Bravo ?

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Çok güzel bir program. Hep söylerim elçilikler evrak kürek işleri vardır. Gerçek elçiler yabancı topraklarda yaşayan halklardır. Eşimin ülkesi Ukraynada da Türklere bakış açısı kötü. Hatta Türk kelimesini , bir işi beceremeyen budala kişiler için kullananlar var. Bizler ne kadar doğru davrandıkça o şekilde düşünenler azalacak ve yok olacak (ırkçı kafatasçılar hariç). Bu abimize bayıldım, resmen kültür elçiliği yapmış o yıllarda. Bravo ?

Sizce bu kötü bakış açısının sebebi nedir? Eşiniz Ukrayna’lı olduğu için soruyorum. İçeriden gözlem adına.

Butateknoloji Çevrimdışı

Butateknoloji 

Aktif Üye
23 Mar 2020
91
35
Ukrayna'ya gidenler cogunlukla kıro - barzo ve düşük gelirli ( düşük egitimli) kitlelerden oluşuyor.

E böyle tiplerin orada iyi izlenim bırakmasına imkan yok.
kıro barzo az kalır dağ başında insan görmeyen sığırlar yüzünden yurtdışında özellikle rusya ve orta asya ülkelerinde baya meşhuruz bu öküzler yüzünden

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,286
Sizce bu kötü bakış açısının sebebi nedir? Eşiniz Ukrayna’lı olduğu için soruyorum. İçeriden gözlem adına.
Haklılık payları Osmanlı zamanında yapılan hatalardan günümüze kadar kaynaklı, haklı olmadıkları taraf insanları genellemek büyük önyargılara sahip (en büyük hastalık ön yargıdır) olmak.

Ukraynanın ufak bir şehrine gitmiştim, orada Türk Çeşmesi,Türk meydanı ve caddesi gördüm gururlanmıştım ama hikayesi hiçte gururlanacak gibi değildi :)
Ne kadar gerçektir bilinmez, dönemin orada yaşayan paşası orada bulunan ve tüm köylülerin su aldığı kuyu başında bir kızı görür ve aşık olur. Kızı hareminin bilmem kaçınca hanımı olması teklifini yapar lakin kız kabul etmez. Paşa sonrasında kızı tehdit eder;evlenmezse bu kuyudan ilk etapta su alımını yasaklayacak, yasağa uymazlarsa zehir atarak hepsini öldüreceğini söyler. Kızıda ölümle tehdit eder ama kız boyun eğmez. Ertesi gün kız tekrar çeşmeye gider, paşa görür mutlu olur, kabul ettiğini sanar. Kız kendini o derin kuyudan içeri atar ve ölür. Bu ve benzeri hikayeler çok, doğruluk payı olabilir.

Ayrıca bizde olduğu gibi onlardada gündüz programları var ve sorunlu evlilikler işleniyor. Çok fazla Türk erkek terörü mevcut, kadına zarar verenler, çocuğu kaçırıp göstermeyenler,kadınları kandırıp Türkiyede zorla çalıştıranlar vs…

Velhasıl kelam kimse masum değil ama önceden yazdığım gibi ön yargıları yok etmek lazım,kırmak lazım. İnsanca, kardeşçe yaşamak varken hırgür niye? Ben elimden geldiğince ülkemi ve ailemi en güzel şekilde temsil ettiğimi düşünüyorum. Herkes bu bilinçte düşünür davranırsa zaten ön yargılar yok olur.

Ukrayna'ya gidenler cogunlukla kıro - barzo ve düşük gelirli ( düşük egitimli) kitlelerden oluşuyor.

E böyle tiplerin orada iyi izlenim bırakmasına imkan yok.
Aslında tam öyle değil, tarih boyunca hatalar yapılmış. Zaten bakın kaç ülkede diyorlar Türkler iyi insanlar? Avrupaya gidenlerdende şikayetçiler. Mevzunun özü kıroluk değil, o tipler her yerde var. Ben çok gördüm Üniversite okumuş ama orada içip içip kendini kaybedip sağa sola salça olup dayak yiyen :)

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573
Haklılık payları Osmanlı zamanında yapılan hatalardan günümüze kadar kaynaklı, haklı olmadıkları taraf insanları genellemek büyük önyargılara sahip (en büyük hastalık ön yargıdır) olmak.

Ukraynanın ufak bir şehrine gitmiştim, orada Türk Çeşmesi,Türk meydanı ve caddesi gördüm gururlanmıştım ama hikayesi hiçte gururlanacak gibi değildi :)
Ne kadar gerçektir bilinmez, dönemin orada yaşayan paşası orada bulunan ve tüm köylülerin su aldığı kuyu başında bir kızı görür ve aşık olur. Kızı hareminin bilmem kaçınca hanımı olması teklifini yapar lakin kız kabul etmez. Paşa sonrasında kızı tehdit eder;evlenmezse bu kuyudan ilk etapta su alımını yasaklayacak, yasağa uymazlarsa zehir atarak hepsini öldüreceğini söyler. Kızıda ölümle tehdit eder ama kız boyun eğmez. Ertesi gün kız tekrar çeşmeye gider, paşa görür mutlu olur, kabul ettiğini sanar. Kız kendini o derin kuyudan içeri atar ve ölür. Bu ve benzeri hikayeler çok, doğruluk payı olabilir.

Ayrıca bizde olduğu gibi onlardada gündüz programları var ve sorunlu evlilikler işleniyor. Çok fazla Türk erkek terörü mevcut, kadına zarar verenler, çocuğu kaçırıp göstermeyenler,kadınları kandırıp Türkiyede zorla çalıştıranlar vs…

Velhasıl kelam kimse masum değil ama önceden yazdığım gibi ön yargıları yok etmek lazım,kırmak lazım. İnsanca, kardeşçe yaşamak varken hırgür niye? Ben elimden geldiğince ülkemi ve ailemi en güzel şekilde temsil ettiğimi düşünüyorum. Herkes bu bilinçte düşünür davranırsa zaten ön yargılar yok olur.

Aslında tam öyle değil, tarih boyunca hatalar yapılmış. Zaten bakın kaç ülkede diyorlar Türkler iyi insanlar? Avrupaya gidenlerdende şikayetçiler. Mevzunun özü kıroluk değil, o tipler her yerde var. Ben çok gördüm Üniversite okumuş ama orada içip içip kendini kaybedip sağa sola salça olup dayak yiyen :)
Ben görmedim demekki ben şanslıyım.

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
bu olayin temeli önyargilar ve deneyimlere dayaniyor avrupada türklere karsi tavir alinmasinin yakin dönem ve tarihi sebepleri oldugu gibi dini sebepleride var

kabaca nedenleri siralarsak
1. türkler müslümandir biz hiristiyaniz onlar kafir algisi buna bagli olarak asagilama kücük görme inanicina karsi tehdit olarak algilama( tam terside bizde mevcut)

2. tarih boyunya yapilan savaslar ve ailelerin cocuklarina aktardiklari hikayeler örnegin norvecli elemanin türkler gelip seni alacak diyerek yetistirilmesi gibi. her nekadar kendi atalari vikinglerden gelmis olsada yani daha barbar ve yagmaci olsalarda dogal olarak her millet gibi onlar icin vikingler kahraman türkler istilaci

3. yakin dönemde özellikle ukrayna rusya moldovya gibi ülkelere giden cebine biraz para koyup sagdan soldan duyduklariyla ordaki her kadinin bakkaldan sakiz alir gibi elde edilebilecegi cinsel birliktelik yasanabilecegi algisiyla oraya giden sizlerinde dedigi gibi "görgüsüz kro"lara maruz kalmalari
örnegin hayatinizda hic eskimo görmediyseniz ve 3 gün üst üste 3 farkli eskimo yoldan gecerken size omuz atsa 4. gün hepsinin maganda oldugunu düsünürsünüz dogal olarak

4. erasmus vs ile avrupaya giden ögrencilerde gitmeden önce olusan "orda kizlar teklif ediyormus aga" mantigi ile oralara gitmeleri her gülümseyene "güldü verecek" gözüyle bakmalari.

en önemli etkeni yazmayi unutmusum onuda eklemek gerek
"Gurbetciler"
özellikle 60 larda almanya basta olmak üzere diger avrupa ülkelerine göc eden t.c vatandaslari yakin dönemdeki ön yargiin en büyük sebebidir.
O dönemlerde calismak icin ilk gelenler ortakaradeniz ve icanadoludan köylerden gelen egitimsiz insanlardi türkiyede okula bile gitmemis herhangi bir egitimi olmayan cahil insanlardi bunlarin ardindan dogu ve güneydogu bölgesinden calismya gidenler oldu ayni sekilde bu kisilerinde hic bir egitimi yokltu
isin özeti cobanlik yaparken degnegini atip avrupaya geldiler kendi iclerinde muhafazakar yasamaya devam ederken bir yandan avrupada "yari ciplak" kadinlari gördüler sarkintilik ettiler modern yasam gömedikleri icin uyum saglayamadilar yollara cöp atmak tükürmek vs onlar icin normal seylerdi köyünde cöp kutusu diye birsey yoktu vs vs...
sonra türkiyeden karilarini cocuklarini getirdiler bu ahlaksiz (?) ortamda onlari korumak icin disaridan isole yasadilar ve cocuklarini öyle yetistirdiler bu ailelerin cocuklarida ayni görmemisligi devam ettirdi
80 lerden sonra "dövlet bize bohmir" diyerek buralara göc eden pkk lilar ve bu baheneyi kullanan cahillerle görgüsüzlük tavan yapti yine bu kesimin illegal islerde örgütlenmesi (uyusturucu silah vs) de pastaya mum dikti hepsi cografi olarak türkiyeden geldigi ve türk pasaportuna en azindan türk kimligine sahip olduklari icin avrupadaki su anki insanlar ve onlarin anne babalari hatta dedeleri bu görgüsüzlere maruz kaldi sonuc olarak türk=görgüsüz cahil egitimsiz kaba sapik algisi olustu

ön yargi kolay kolay kirilan birsey degildir en humanisti bile bir irka mensup insanlarin tacizine maruz kalirsa veya cikarlari catirsa irkci olur

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri