Yarım İnverter, Tam İnverter Klimalar

• Konbuyu başlatan Acemi Klimacı
  • Başlangıç tarihi
A Çevrimdışı

Acemi Klimacı

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Merhaba arkadaşlar. Herkes ister ki 30-40 TL ye ısınalım süper fatura ödeyelim diye. Ama bu mümkün değil.
Benim klimam yarım İnverter olay da şudur aslında.

Yarım İnverter Klimalar elektronik dijital değil. 3 kademe BTU değeri var
.
Örneğin mesala 18 BTU klimanız var. Bu klimayı açtınız mesala ortam ayarlanan ısıya ulaşana kadar normal kapasitede çalışıyor. Normal kapasitesi klimaların kataloglarında nominal değer diye geçer.

Ya da klimayı yüksek fan hızına alıyorsunuz bu sefer maksimum değerler ile çalışıyor.
Klimanın yarım İnverter olduğunu anlamanız için şöyle bir değer yapın.
Yüksek fan hızına örneğin 22 dereceye ısıtma moduna alın. Sonra 2 saat sonra bakınız klima hala yüksek fan hızında duruyor mu? Eğer duruyor ise giriş seviyesi İnverter oluyor. Yani tam İnverter olursa ayarlanan sıcaklığa gelince fan hızını düşürmesi gerekiyor.
Yüksek fan hızında maksimum BTU
Orta fan hızında nominal değer
Düşük fan hızında da nominal değerler ile çalışıyor benim klimam.

Tam İnverter Klima ise her seviyede elektriği çeker.

Oda mesala 22 derece fakat ayarlanan sıcaklık 24 derece. Yarım İnverter Klimalar hala nominal normal kapasite ile çalışmaya devam ederken tam İnverter Klimalar yavaş yavaş kısmaya başlar. Örneğin nominal de 1000 wat çekiyorsa bu yavaş 900-800-700 diye gerilemeye başlar bunu gözlemledim ben.

Oda ayarlanan sıcaklığa gelince de cihazın dip tüketimi 300 wat ise o değere gelir. Ama illa da gelecek diye bir şey yok. 50 wat daha fazla da olabilir en fazla taş çatlasın 100 wat olsun. Dip değere gelir.

Mesala benim klima yarım İnverter ısıtmada kıstığı zaman 380 wat tüketiyor teknik verilere göre.

v5lA9p.png

Isıtmada ise maksimum 2000 wat tüketiyor o değer ile 20.500 BTU gibi bir değeri var. Arkadaşlar gene klima ekonomiğe geliyor. 2000 wat ısıtıcılar genelde 25 metrekare alanda kullanılabiliyor. Yalıtımsız odada ise 20 metrekare civarı. Isıtıcılar 2000 wat elektrik ile 12000 BTU değeri varken klimanın 19000 BTU değeri var.

Bana normalde gelen fatura 60-70 TL sadece klima ile bakın yazı ele alıyorum kışın hem termosifon hemde klima tükettiği için adil sayılmaz klima başına düşen elektrik tüketimi hesabım. Yazın bana 200 TL geliyor kışın 250-260-270 TL gibi rakamlar geliyor. Yazın klima çok çabuk kendisini kısıyor kışın har har çalışıyor. Normal faturanın 70 TL olduğunu var sayıyorum. Gelen fatura 200 TL olsa. Klima aylık 130 TL tüketim yapıyor. Bu da 12 BTU Haier in tükettiği fatura ile ben bütün evi ısıtıp soğutuyorum.

Gelelim tam İnverterin tüketimine
Ele aldığım klima 18 BTU Midea Mission.

rMapLN.png

Bu klima da kendini 230 wata kadar kısıyor.

Yani benim klima soğutmada 400 wat a kadar kısarken Midea Mission 230 wat a kadar kısıyor.
Tam İnverter ile yarım İnverter arasında fark budur.
Ama yarım İnverter bile on of klimaya göre gene daha tasarrufludur.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,714

Cihazımızın Nekadar Kıstıgını Anlık Tüketim ve 15 Günlük Tüketimi Gösteren Bir Video Ekleyelım

Vıdeo Tarafıma Aittir.

A Çevrimdışı

Acemi Klimacı

Kayıtsız / Doğrulanmamış

Sota' Alıntı:
Cihazımızın Nekadar Kıstıgını Anlık Tüketim ve 15 Günlük Tüketimi Gösteren Bir Video Ekleyelım

Vıdeo Tarafıma Aittir.

Samsunh ya dandiktir o kısıma gülmekten yarıldım :)

A Çevrimdışı

Acemi Klimacı

Kayıtsız / Doğrulanmamış

Sota' Alıntı:
O Cümle,Aşırı Gönderme İçerir :)
Yok şiven konuşma tarzın bir değişik. Ama mesala Denizli komşumuz var o da yapıverdi bakakaldı diye konuşuyorlar.

Geri
Üst Alt