Deneyim Yapıştırıcı:Tavsiye ve soru (Alteco-Epo Putty)

Y Çevrimdışı

ysd287

Yeni Üye
5 Ağu 2021
6
44
On gün kadar önce yerel bir hırdavat mağazasından Alteco-Epo Putty (iki bileşenli) yapıştırıcıyı 50 TL ye aldım. Bir iki gün önce kullandım yaşıştırıcının iş görüp görmediğine bakmaksızın tamamını ve yaptığım parçayı çöpe attım. Çünkü çok kötü ve mide bulandıran bir kokusu vardı. Mutmelen kanserojen!
Durumu internet ortamında incelediğimde aynı ürünün yine 50-60 TL cıvarında olabildiği gibi 400 TL ye kadar fiyatlar da gördüm. Bu ürün hakkında bilginiz veya öneriniz varsa memnun olurum.
Ayrıca alımlarınızda dikkatli olmanızı tavsiye ederim ve güvenilir ürünlere ulaşmamız için neler yapabileceğimizi de önere bilirsiniz.

Not: Oldukça popüler bir online satıcı-aracıdan aldığım derby sıvı yapıştırıcıda da sahte ürün şüphesi taşıyorum. Selülozik tinerde strafor (halk arasında köpük) eriterek satılıyor. Üstelik orjinal ürün izlenimi oluşacak fiyatlarla... Durum bu derece kötü olmamalı!

0505979496dabc38ca.png

Y Çevrimdışı

ysd287

Yeni Üye
5 Ağu 2021
6
44
Kullanım amacı nedir? Hangi materyallerde kullanacaksınız?
Genellikle SunFix kullanıyorum. Hem metallerde hemde küçük kalıplamada (1 cm küpten küçük hacimlerde).

Derby'ye mail atsaydın keşke,üzerinde seri no veya üretim no vardır mutlaka.Diğer yapıştırıcı hakkında bilgim yok maalesef.
Derby ambalajıyla duruyor. Bakıp mail atacağım. Teşekkürler.

Son düzenleme:
slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Genellikle SunFix kullanıyorum. Hem metallerde hemde küçük kalıplamada (1 cm küpten küçük hacimlerde).

Derby ambalajıyla duruyor. Bakıp mail atacağım. Teşekkürler.
Tam bende aynı üründen bahsedecektim. Son dönemde bir de iran yapıştırıcısı dedikleri bir aktivatörlü ürün var. Tam marka bilgisi göremedim üzerinde. Sunfix ve o ciddi iş görüyor. Derby konusunda Emmi' mizin tavsiyesini bende hatırlatmak isterim. Bu konularda ciddi aksiyon alabiliyorlar.

C Çevrimdışı

coolwhisper 

Aktif Üye
8 Mar 2019
235
56
404 plastik çelik yılların markası çift kompenentli onu tavsiye ederim yine son dönem küçük kalıplama işi için SUNFIX i kullandım gayet başarılı ürün, pekçok yerde iran malını tavsiye ediyorlar ama bilemiyorum açıkçası 404 varken ben iran malını tercih etmem. birde yapıştırılacak yüzeye ve malzemeye göre değişik yapıştırıcılar vardır, japon yapıştırıcıdan tutun kontak tutkalına yani bilenen adıyla baly veya derby ye kadar çok çeşitli yapıştırıcılar vardır, bu konularda uzman birinden yardım almak daha iyi olur kanaatindeyim.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
404 plastik çelik yılların markası çift kompenentli onu tavsiye ederim yine son dönem küçük kalıplama işi için SUNFIx i kullandım gayet başarılı ürün, pekçok yerde iran malını tavsiye ediyorlar ama bilemiyorum açıkçası 404 varken ben iran malını tercih etmem. birde yapıştırılacak yüzeye ve malzemeye göre değişik yapıştırıcılar vardır, japon yapıştırıcıdan tutun kontak tutaklına yani bilenen adıyla baly veya derby ye kadar çok çeşitli yapıştırıcılar vardır, bu konularda uzman birinden yardım almak daha iyi olur kanaatindeyim.
Evet tam yazarken unutmuşum. Çift komponentli ürünlerin belki de atası (En azından Türkiye için) 404' tür. Ama uzun zamandır piyasada olduğu için onun da taklitleri çok fazla. O yüzden dikkat ederek almakta fayda var. En azından alınan noktanın bilinen tanınan bir yer olması daha sağlıklı olur. İran yapıştırıcısını da tesadüfen japon almaya girdiğim bir yerde verdiler. İlk başta hoşuma gitmedi ama daha sonra kürleme süresinde materyali düzgün sabitleyince güzel tuttuğunu gördüm.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,541
çift karışım olan yapıştırıcılar genel olarak zaten kötü kokmakta.!

Bir süre iran yapıştırıcısını kullandım çok fazla sertleşmesi nedeniyle kırılgan olduğunu farkettim.

Biara işlerinde taşeron firmaların kullandığı kg kutularda siyah-beyaz renkli kokusuz çelik macun gördüm.
Ricacı oldum cam hazır mama kabına doldurdular.
Her iki macunu karıştırıp elinizde yoguruyorsunuz sert olduğu için birkaç damla suyu ekleyince pamuk gibi oluyor.
Al istediğin yere sıva.

Benim oğlan gecen oyuncak baltasını kırdı onu yapıştirmıstım aksam eve geçince atarım.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
çift karışım olan yapıştırıcılar genel olarak zaten kötü kokmakta.!

Bir süre iran yapıştırıcısını kullandım çok fazla sertleşmesi nedeniyle kırılgan olduğunu farkettim.

Biara işlerinde taşeron firmaların kullandığı kg kutularda siyah-beyaz renkli kokusuz çelik macun gördüm.
Ricacı oldum cam hazır mama kabına doldurdular.
Her iki macunu karıştırıp elinizde yoguruyorsunuz sert olduğu için birkaç damla suyu ekleyince pamuk gibi oluyor.
Al istediğin yere sıva.

Benim oğlan gecen oyuncak baltasını kırdı onu yapıştirmıstım aksam eve geçince atarım.
İran yapıştırıcısı benim bildiğim kadarıyla sıfır esnekliğe sahip. Çalışma payı yok materyalde. Normalde motor bloğu çatlağı gibi rijit materyallerde kullandıklarını gördüm. Ancak söylediğin gibi birçok materyalde bize belli bir oranda esneklik gerekiyor. O açıdan iran yapıştırıcısı ile sunfix' i bunlardan ayrı tutmak gerek. Sunfix' te aynı sertliğe ulaşıyor.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,541
İran yapıştırıcısı benim bildiğim kadarıyla sıfır esnekliğe sahip. Çalışma payı yok materyalde. Normalde motor bloğu çatlağı gibi rijit materyallerde kullandıklarını gördüm. Ancak söylediğin gibi birçok materyalde bize belli bir oranda esneklik gerekiyor. O açıdan iran yapıştırıcısı ile sunfix' i bunlardan ayrı tutmak gerek. Sunfix' te aynı sertliğe ulaşıyor.
benim aracın termosta gövdesinde oringin oturduğu kısımda kırık vardi.
Oring tam basmadığı için çok inceden sızdırma yapıyordu.

Parça TR olmadığı için yurtdışından sipariş geçtim. Parçayı sökmüşken kırık olan bölümü iran çelik doldurup 2 saat sonra montaj yaptık.
15 gün o şekilde aracımı kullandım motor suyuna doğrudan temas ettiği halde erimeden dayandı.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
benim aracın termosta gövdesinde oringin oturduğu kısımda kırık vardi.
Oring tam basmadığı için çok inceden sızdırma yapıyordu.

Parça TR olmadığı için yurtdışından sipariş geçtim. Parçayı sökmüşken kırık olan bölümü iran çelik doldurup 2 saat sonra montaj yaptık.
15 gün o şekilde aracımı kullandım motor suyuna doğrudan temas ettiği halde erimeden dayandı.
Muhtemelen daha uzun süre de dayanacaktı. Çünkü kürleşme esnasında hareket olmazsa cidden oldukça rijit oluyor.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,541
Muhtemelen daha uzun süre de dayanacaktı. Çünkü kürleşme esnasında hareket olmazsa cidden oldukça rijit oluyor.
basma, çekme konusunda eyvallah ama rijitliği nedeniyle yanal hareketlerde hemen kırılıyor.

Kırılmış notebook menteşesini etrafınıda güzelce saracak şekilde yapıştırdım.
5 - 10 gün gidiyor sonra tekrardan atıyordu.
Atma yapan yapışkan zerreleri led panelinde arasında giriyor ve bil bakalım ne oluyor.
Paneli çatlattı. :slap

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt