Xiaomi Telefonlar Hakkında Çoğu Şey

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Xiaomi Haziran'da Türkiye'de konu başlığını görünce ve detaylı bilgilerin olmadığını anlayınca sıfırdan böyle bir konu açmak istedim... Öncelikle belirteyim, marka ile maddi manevi hiç bir şekilde bağlantım veya maddi kazancım yoktur. Bir çoğunun yaptığı gibi birileri ileride çıkıp, "marka fanatikliği" yapıyorsunuz derse kalbi kırılır peşinen belirtmiş olayım.:hmm

Meizu, Oppo, OnePlus, Xiaomi gibi markalar yıllardır ülkemize getirilmekte ama Xiaomi haricinde diğer markaların henüz resmi temsilcisi yok. Xiaomi (Okunuşu Şayomi'dir) ise 15 Eylül'de yaptığı tanıtım ile Türkiye piyasasına resmi temsilci olan Evofone (EvoBt) ile giriş yaptı. Vadi İstanbul isimli Avm'de işyeri açarak ilk Mi mağazası oldu. Fakat, diğer markaların elde ettiği stabil bir temsilcilik olmayı bana göre şimdilik başaramadı, bunu da zaman gösterecek.

Bu telefonlar yıllardır ülkemize ama paralel ithalat, ama başka yollarla getirilerek satıldı, satılmaya da devam ediyor. Bu yöntem ile giren telefonların bir çoğunda garanti olsa da göstermelikten ibarettir. Yani kanuni prosedürü tamamlamak için oluşturulmuş garanti prosedürleridir... Bana göre de hikayedir. @SİGORTACI arkadaşımızın başına gelenlerden bunu anlayabiliyoruz.

ithalata konu olan orjinal ürünlerin, bir ülkede yetkilendirilmiş distribütör tarafından değil de, bağımsız bir ithalatçı tarafından, diğer bir ülkeden daha ucuza temin edilerek, aynı malın yetkili distribütörler tarafından daha pahalı satıldığı ülkeye, ticari gelir elde etme amacıyla ithal edilmesidir ...

Bildiğim kadarıyla bu telefonun ülkemizde Genpa, Kvk, Ritz, EvoBt, Delta gibi isimler altında garanti hizmeti verilmekte ancak, garantilik bir durum oluştuğunda da, gerçek garanti hizmeti verilmemekte. Yukarıdaki örnek gibi binlercesi var... Bu yüzden bu markada garantiye para vermek mantıklı gelmiyor bana. Garantisiz telefon satıp, yazılım garantisi veren satıcılardan almak en doğrusu ki, bu şekilde 5 adet Xiaomi telefon aldım, arkadaşlarıma aldırttım... Alacak olanlara güvenilir satıcı ismi ve telefon numarası verebilirim.

Başka bir önerim ise; Xiaomi marka telefon alan kişilerin mutlaka Xiaomi tarafından tanınmış Resmi Fan sitesi olan forumuna üye olmalarını tavsiye ederim. Hiç bir şey bilmeyen ben bile, Sıkça Sorulan Sorular gibi tek bir konu ile bir çok şeyi öğrenmiş oldum.

Rom atma, Flash'lama, Fasboot vs. gibi teknik konularda hiç bilgim olmasa da, en yakın zamanda cesaretimi toplayıp denemek istiyorum. Bu konular haricinde soruları olan arkadaşlara marka ve telefonlar hakkında bu başlık altından yardımcı olmaya, tavsiyelerde bulunmaya çalışırım.

Son olarak şu noktayı belirteyim, bu markanın ülkemizdeki en güzel tarafı bana göre budur... İşe yaramayan garantisi ile birlikte telefon alındığında atıyorum 1700 liraya kadar fiyat çıkarken, dışarıdan getirilmiş bir telefon güncel fiyatlarla 1200 lira civarında satın alınabiliyor. Fiyatlar döviz kuruna göre değişim göstermekte.

Neden Garantisiz Telefon Alayım?

*Garantisi olan telefonu servise gönderdiğinizde bir yolunu bulup garanti dışı denilmekte, ekran kırılması, kasa yamulması zaten garanti kapsamında değil, Örneğin, camı çatlak veya kasada darbe izi olan garantili bir telefonu şarj soketi arızası sebebiyle garantiye gönderdiğinizde bu telefon garanti kapsamında değil, camı çatlamış veya yere düşürülmüş denilmekte. Hiç bir şey denilmezse de, ispatı mümkün olmayan, "sıvı teması" ile telefonlar garanti dışı bırakılmakta.

*Hal böyle iken benim işime yaramayacak olan garantiye neden fazla para vereyim.

*Telefonu garantisiz satan bir kaç kişi zaten ömürlük yazılım garantisi veriyor, ekran, kasa zaten garanti dışı, diğer elemanlar (şarj soketi, kamera vs.) zaten piyasada uygun fiyata bulunuyor, size kalan usta bir telefoncuya montaj yaptırmak.

S Çevrimdışı

SudaEriyenAspirin 

Aktif Üye
22 Haz 2018
284
33
xiaomide iki adet ithalatçı var. birisi evobt, ki kendileri xiaomi resmi distribütörü olduklarını iddia ederek, fiyatları şişirdiler ve acayip pahalı satıyorlar.
diğeri ise cepport, nam-ı diğer miui türkiye.
evobt, servis olarak evo servis ve genpa ile çalışıyor.
cepport ürünleri ise delta veya kvk garantili oluyor. ancak satıcı olarak cepport fiyatlarda ŞİŞİRME yapmadığı için şuan bir adım daha önde. evde 3 adet xiaomi telefon ve sayısız xiaomi ürünüm var. isteyen soru sorabilir xiaomi ile ilgili.

S Çevrimdışı

SudaEriyenAspirin 

Aktif Üye
22 Haz 2018
284
33
Sayisiz xiaomi derken baska ne var ki telefondan
kulaklık, usb led lamba, wifi kontrollu akıllı ampul. akıllı tartı, powerbank, hava ve nem ölçer bendekiler.
bunun haricinde bir çok ürünü var. bluetooth hoparlör, akıllı saat/bileklik, router, ağ genişletici, akıllı kettle, tvbox, usbli çoklu priz, scooter, akıllı ayakkabı ve aklıma gelmeyen yüzlerce şey.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Orta segment fayda fiyat telefonu isteyenlere Redmi Note 7 tavsiye ederim... Migroslarda ve bazı satıcılarda fiyatı 1850 liraya kadar gerilemiş durumda.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri