Xiaomi Mİ Tv Stick Garanti

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Çok teşekkür ederim hepinize, değerli bilgilendirmeleriniz için. bilmediğim bir çok konuyu da böylece öğrenmiş oldum, illa ki benim gibi merak eden birileri çıkar onlar da faydalanır.

Xiaomi markasına yaşadığım iki tane üst üste gelen sorundan dolayı artık illallah diyorum ve bir daha da herhalde elimi dahi sürmem. Birincisi bu üründe yaşadığım bu talihsiz deneyimden dolayı, ikincisi de sık sık yaşadığım ve çözülemeyen bir sorundan dolayı sattığım cep telefonumdan dolayı. İlla ki birileri hastasıdır vazgeçilmezidir ama işte bazılarına da böyle denk gelir. Firmayı karalamak bilmem ne değil amacım, Yaşadığım olumsuz deneyimler beni soğuttu.

Ah Amerika. Huawei'ye ambargoyu koymasaydı bu firmaların esamesi okunmazdı. Ne xiaomi ne Oppo ne de başka dandirik çin markaları ortaya çıkmazdı. Şu anda bile kıyaslıyorum ve hatta dünya çapında kendini kanıtlamış köklü web sitelerinin incelemeleri gösteriyor ki, hala Huawei kalitesinde cihaz üreten bir android üretici yok. Neyse ya nerden nereye bağladık..

Selamlar...
Buraya bir parantez açmak isterim. OPPO dediğimiz firma dandirik bir firma değildir. Audiophile cihaz üretiminde dünya çapında çok kaliteli cihazlar üreten, kopyalamaktan ziyade kendisi teknoloji geliştiren bir firmadır.

L Çevrimdışı

lovecraft

Aktif Üye
5 May 2021
75
Buraya bir parantez açmak isterim. OPPO dediğimiz firma dandirik bir firma değildir. Audiophile cihaz üretiminde dünya çapında çok kaliteli cihazlar üreten, kopyalamaktan ziyade kendisi teknoloji geliştiren bir firmadır.
O açıdan bakarsak aslında Xiaomi de hiç dandik bir firma değil. Türkiye'de Xiaomi gibi bir marka olmasını ancak hayal edebiliriz. Adamlar google'ın Amerika'da yaptığını Çin'de yapıp tüm dünyaya akıllı telefon sattılar. İçine de kendi spywarelerini koyup herkesi bi güzel takip ediyorlar. Tıpkı google gibi. Rusların da "Yandex"i var mesela (sadece yazılım olarak). Bizde bir iki mobil oyun üreticisi var, biraz meşur oldular, güzel paralar kazandılar ama hepsi o. Süreklilik yok.

Oppo ve Oneplus aynı firma bu arada. Yabana atılır firmalar değil evet. Çin'in yaptığı şeyleri küçümsememek lazım. Yalnız "audiophile cihaz" konusunda oppo'nun ne ürettiğini bilmiyorum. Biraz açarsanız o konuyu sevinirim.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
O açıdan bakarsak aslında Xiaomi de hiç dandik bir firma değil. Türkiye'de Xiaomi gibi bir marka olmasını ancak hayal edebiliriz. Adamlar google'ın Amerika'da yaptığını Çin'de yapıp tüm dünyaya akıllı telefon sattılar. İçine de kendi spywarelerini koyup herkesi bi güzel takip ediyorlar. Tıpkı google gibi. Rusların da "Yandex"i var mesela (sadece yazılım olarak). Bizde bir iki mobil oyun üreticisi var, biraz meşur oldular, güzel paralar kazandılar ama hepsi o. Süreklilik yok.

Oppo ve Oneplus aynı firma bu arada. Yabana atılır firmalar değil evet. Çin'in yaptığı şeyleri küçümsememek lazım. Yalnız "audiophile cihaz" konusunda oppo'nun ne ürettiğini bilmiyorum. Biraz açarsanız o konuyu sevinirim.
Küçük bir veri paylaşmak adına;

2018 yılında oppo digitali durdurdular. Ondan önce sonica ve udp serileri vardı ve fena cihazlar değillerdi.

Zaten cyanogen işbirliği sonrasında oppoya bir haller oldu. Tabii o arada cyanogen grupta uçtu. :)

L Çevrimdışı

lovecraft

Aktif Üye
5 May 2021
75
Küçük bir veri paylaşmak adına;

2018 yılında oppo digitali durdurdular. Ondan önce sonica ve udp serileri vardı ve fena cihazlar değillerdi.

Zaten cyanogen işbirliği sonrasında oppoya bir haller oldu. Tabii o arada cyanogen grupta uçtu. :)
Evet güzel ürünleri varmış. Ben bu kısmını bilmiyodum şirketin. Kulaklık amfisi filan. Kulaklıkları da kaliteli gözüküyor.

Reset Çevrimdışı

Reset

Aktif Üye
20 Nis 2022
69
48
Ne açıdan bakıldığına göre değişir.
Yazılım tarafında : Huawei, Android işletim sistemine rakip bir işletim sistemi üretebilecek ar-ge'ye sahip ve tüm dünyaya işletim sistemini sundu.

Donanım tarafında : 2022 yılında açıklamam verilere göre 6852 adet patent başvurusu yaparak dünya lideri konumunda. Geçmiş yıllar bu rakama dahil değil.

Sahip olduğu bazı teknolojileri başka firmalara lisansladı ve oradan gelir elde ediyor. Küresel patent pazarında dünya 5'ncisi.

Ben Android tabanlı bir konudan yani cep telefonundan bahsederken, Amerikanın ambargosu nedeniyle yıldızı parlayan başka cep telefonu üretici firmalardan dem vururken siz kalkmış Oppo'nun ürettiği hi-fi ürünlerle kıyaslıyor ve bu şekilde yersiz bir çabayla favori firmanızı bu basit forum ortamı içindeki alelade bir konuda yukarı taşımaya çalışıyorsunuz. Oppo'nun kulaklıkları dandik yeeaa diye geyik yapan kulaktan dolma bilgilere sahip biri yok karşınızda. Armutla elmayı karıştırmayalım lütfen.

Marka değeri konusuna girmiyorum konu çok saçma bir yere gidiyor. Yine de yazayım Apple, Samsung, Huawei şeklinde sıralanır dünyanın en büyük marka değerine sahip ilk üç firma. Neden?

OPPO dandirik dedim evet. Cep telefonu dandirik. Ben bunu dedim. Hi-res kulaklığı dandirik demedim ne alakası var

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
Neden her konu favori firma, dandik veya işlevsiz tanımları ile polemiğe dönüştürülüyor anlamış değilim. Bireysel olarak konuşuyorum, ben ITT schaub lorenz, grundig (bugünkü isim hakkı değil), carl zeiss zamanlarından bugüne hem kullanıcı hem teknik destek aşamalarında bulunan bir kişiyim. Dolayısıyla işler ne zaman donanımın işini yazılıma yaptırmaya kaldı o zaman işin rengi değişti. Bunları anlatmamın sebebi, Android ekosistemi dediğiniz yapı zaten kendi içinde bir dünya sorunu barındıran, unix tabanlı, linux altyapılı ve hiçbir zaman sıfır soruna sahip bir yapı olmadı. Bunları bir kenara geçtim, huawei firmasının mükemmel! donanımları sayesinde honor 7c telefonda senede bir microsd kart yiyorum. Bootloader kilidini açma işlemini tamamen kaldırıp beş kuruşluk gruplara yöntemi satma yolunu açan, uygulama marketi işini tamamen ortamdan uzak kalmamak adına yapan, bahsedilen apple v.s.' den hiç uzak olmayan ve pazarlama hamleleri ile aynı ligde kalmaya çalışan bir firmadan bahsediyoruz. Samsung neden bu listeye dahil değil, çünkü nec v.s. gibi firmalar ile aynı kulvarda chip üretimi yapan bir firma olduğu için. Tabii bu pazarlama ürünlerinde mükemmel olduklarını da göstermiyor.

Konunun özeti, HTC gitti, Motorolanın esamesi okunmuyor (cep telefonunun ilk patentine sahip), Nokia yalan oldu. Hiçbir firma bize çalışmıyor, hiçbir firmanın savunuculuğu doğru değil. Savunduğumuz şey yalnızca gerçekten donanım üreten ve yazılım tarafında da arkasında duran firmalar. Bu konuda tekrar herhangi birşey yazmak istemiyorum çünkü firmalar için birbirimizi kırmanın hiç gereği yok.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Ne açıdan bakıldığına göre değişir.
Yazılım tarafında : Huawei, Android işletim sistemine rakip bir işletim sistemi üretebilecek ar-ge'ye sahip ve tüm dünyaya işletim sistemini sundu.

Donanım tarafında : 2022 yılında açıklamam verilere göre 6852 adet patent başvurusu yaparak dünya lideri konumunda. Geçmiş yıllar bu rakama dahil değil.

Sahip olduğu bazı teknolojileri başka firmalara lisansladı ve oradan gelir elde ediyor. Küresel patent pazarında dünya 5'ncisi.

Ben Android tabanlı bir konudan yani cep telefonundan bahsederken, Amerikanın ambargosu nedeniyle yıldızı parlayan başka cep telefonu üretici firmalardan dem vururken siz kalkmış Oppo'nun ürettiği hi-fi ürünlerle kıyaslıyor ve bu şekilde yersiz bir çabayla favori firmanızı bu basit forum ortamı içindeki alelade bir konuda yukarı taşımaya çalışıyorsunuz. Oppo'nun kulaklıkları dandik yeeaa diye geyik yapan kulaktan dolma bilgilere sahip biri yok karşınızda. Armutla elmayı karıştırmayalım lütfen.

Marka değeri konusuna girmiyorum konu çok saçma bir yere gidiyor. Yine de yazayım Apple, Samsung, Huawei şeklinde sıralanır dünyanın en büyük marka değerine sahip ilk üç firma. Neden?

OPPO dandirik dedim evet. Cep telefonu dandirik. Ben bunu dedim. Hi-res kulaklığı dandirik demedim ne alakası var
Öncelikle TV stick başlığında telefondan dem vuran kişi ben değilim. Ayrıca OPPO ne favori bir markamdır ne de herhangi bir ürününe sahibim. TCL ile olan sorununu THH vasıtasıyla çözüme ulaştırmış olmama rağmen "TCL ürünleri dandiktir." diye bir söylemi olmayan kişiyim. Telefon konusunda da Samsung alışkanlığım vardır ve gerek benim, gerekse de eşimin şirket telefonlarımız (çalıştığımız şirketler tarafından verildi) haricinde de Samsung harici bir telefon kullanmıyoruz. Bunun nedeni de Samsung'un servisinin tabiri caizse tükürük mesafesi kadar yakınımda olması.

Ayrıca Huawei'nin kendi habitatı için geliştirmekte olduğu HarmonyOS, Android'e rakip değildir ve de olamaz. Taşınabilir cihazlarda Android'e alternatif iOS ya da Windows10 IoT sayabiliriz ama HarmonyOS'u sayamayız çünkü HarmonyOS zaten Android tabanlı bir işletim sistemidir. Bu nedenle HarmonyOS'e GooglePlay hizmetleri yüklenip çalıştırılabilmektedir.

Reset Çevrimdışı

Reset

Aktif Üye
20 Nis 2022
69
48
Bir konuda hemfikiriz.
Eğer firmalar bizim menfaatimizi gözetseydi, Mercedes'in 80'li yıllarda yaptığı gibi araba üretir, 50 sene geçmiş olmasına rağmen hala sağlam olurdu hala kaliteli durur ve çalışırdı. Ama Mercedes de bu furyaya katıldı ; Planlı eskitme.

Şu küçük çipleri barındıran cihaz marka, model, ürün gamı fark etmeksizin her ne olursa olsun günümüzde ne yazık ki birer tüketim aracı olmaktan öteye geçemiyor. Garanti süresini doldursun, tüketici yenisini alsın mantığıyla iş yapan üreticiler, artık 50 sene çalışacak ürün piyasaya sürmüyor, yedek parça satarak veya ürünü komple yenileme parasına tamir ücreti çıkararak kar üzerine kar ediyorlar. Üretici firma açısından bakınca gerçekten çok karlı.

Peki ya kullanıcılar?
Bir kullanıcı kitlesi var ki şu anda hem donanım hem yazılım üreten aynı yaş aralığına sahip bu önemli kitle. Ortamda büyük söz sahibi ve iş yürütüp rol dağıtır pozisyonda belirleyici. 90'dan sonra patlayıveren bu teknolojinin çağ atlamasına A'dan Z'ye her aşamasına şahit oldu. Yaş aralığı 50 ve biraz altı. Uçuyor denilebilen ama 10 metreden fazla uçamayan ilk uçak icat edildiğinde çadır bezinden kanatları vardı ve sadece 20 sene sonra boeing alaşımlı kanatlarıyla havada yolcularıyla beraber süzülüyordu. 20 senede kendi hızını kaç kat aştı teknoloji?

Bir kullanıcı kitlesi var ki ekranda dokunacağı yeri önceden hesaplayarak işlem yapar. Yaşı 50'den yukarı.

Bir kullanıcı kitlesi daha var ki işte asıl bu büyük tehlike. Gümbür gümbür geliyor. Yaşları 10 ve üzeri.

Bu kitle ne zamana doğdu? Bu kitle üstteki teknolojik gelişmelerin hiç birine şahit olmadı. Teknolojinin içinde doğdu. Bilmez kasete kalem sokup çevirmeyi. Kaset görmedi ki kalemi nereye sokacağını neden sokacağını nasıl bilsin. Şu anda instagrama giriyor ve okul tatili nedeniyle bir kayak merkezinde ski yapan diğer sınıf arkadaşını görüp kendisi de aynı imkana sahip olamadığı için önce ailesine içten içe kızıyor sonra arkadaşını istemeden de olsa kıskanıyor, bu konuda bir şey yapamıyor ve içi içini kemiriyor. İmkanlar eşit değil ama görüntüler muhteşem.

Sen bir çocuğa bak böyle hayatlar var dersen ve o müthiş güzellikleri gösterip de çocuğa vermezsen ne olur ?
Ağlar.

Bu ağlak çocuk gerçeklerin hiç de yaşadığı gibi olmadığını, gördüğü şeylerin de her zaman gerçek olmadığını artık öğrenmiş olarak büyüyecek. Sonra öyle bir şey yapacak ki kendisini ağlatan kim varsa acı bir haykırışla hepsini paylayacak. Ve hayal ettiği dünyayı kuracak. Zaten elinin altında tüm parçalar, zaten o parçar kendisi, kendi çevresi. O sadece birleştirecek ve kendi istediği gibi şekil verecek.
İşte o yeniden şekillenen dünyada bizim yerimiz yok. Bu en üstteki bahsettiğim planlı eskitme yapan üreticiler yok. Teknolojinin her anına şahit olan ataları yok. Yepyeni bir dünya kurulacak ve orada huawei yok. Xiaomi yok. Oppo yok. Benlik var.
Ve biz farkında olmadan oraya doğru gidiyoruz, kalp kırarak..
selamlar...

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri