WQHD monitörler

CmlTRN Çevrimdışı

CmlTRN

Yeni Üye
14 Kas 2022
15
Merhabalar. Daha önce Android Auto destekli kablo tavsiyesi konusunda değerli forum üyelerinin değerli yorumlarından faydalanmıştım. Tekrar teşekkür ediyorum kendilerine.

Mevcutta laptop ekranına ek ikinci monitör olarak Viewsonic 27" FHD monitör kullanıyorum. Biraz aceleyle aldığım için çözünürlüğe çok dikkat etmedim bu yüzden özellikle metinlerde keskinliğin olmaması çok rahatsız ediyor. Kullanım senaryom genelde web içerikleri ve döküman okuma olsa da çocuktan fırsat buldukça da oyun oynuyorum. Laptop ekranını devre dışı bırakıp tek ekranda çalışmak istediğimden 34" modellere bakmaya başladım. Şu sıralar ürün fiyatları da çok oynak olduğundan ilk monitörümde yaptığım hatayı yapmak istemiyorum. Uzun lafın kısası 34" monitör kullanan arkadaşların yorumlarını almak isterim. 3440 x 1440 çözünürlük özellikle okuma yaparken yeterli oluyor mu? 32" 4K olan modeller de fiyat olarak (IPS, tazeme hızı gibi etkenler devreye girince) uçuyor biraz. Fiziksel mağazalarda da seçenek kısıtlı olduğundan deneme şansı pek olmuyor.

Deneyim ve fikirlerini paylaşacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,682
Yüksek çözünürlükte PPI düşük olması göz sağlığını olumsuz etkiler.
Olabildiğince yüksek PPI tercih edin.

Telefonda ki gibi kaydırarak okuma yapamayacağınız için çok yüksek tazeleme oranına ihtiyacınız olmayacaktır.

CmlTRN Çevrimdışı

CmlTRN

Yeni Üye
14 Kas 2022
15
PPI değerine bakmalısınız. 100'ün altında ise bulanıklık olacaktır.

Şu an kullandığım monitörde 81 ppi değeri. 34" modellerde de 109-110 civarı. Değerler iyi görünüyor ama deneyimleyen arkadaşların da yorumlarını merak ediyorum açıkçası.

Bu arada mevcut monitörünüzde clear type metin sihirbazını çalıştırarak okunaklı metin seçimini yapmayı denediniz mi?

Denedim. En Clear olanı ayarladı ama hala gözüme batıyor yazıların tam keskin olmaması.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Şu an kullandığım monitörde 81 ppi değeri. 34" modellerde de 109-110 civarı. Değerler iyi görünüyor ama deneyimleyen arkadaşların da yorumlarını merak ediyorum açıkçası.
100 üzeri olmadıkça bulanıklığı aşamazsınız.
Bir de Hz ayarınız kaçta ona bakın.
Monitörün desteklemediği bir ayarda olabilir.
Ama sizin sorunun sebebi net PPI yani.
Büyük panellerde 2K bile yetersiz kalıyor.
4K'ya çıkmanız gerekiyor.

CmlTRN Çevrimdışı

CmlTRN

Yeni Üye
14 Kas 2022
15
100 üzeri olmadıkça bulanıklığı aşamazsınız.
Bir de Hz ayarınız kaçta ona bakın.
Monitörün desteklemediği bir ayarda olabilir.
Ama sizin sorunun sebebi net PPI yani.
Büyük panellerde 2K bile yetersiz kalıyor.
4K'ya çıkmanız gerekiyor.

34 inçte hep aynı çözünürlüğe denk geldim. 2K'ya tekabul ediyor. 34 inç olup da 4K olan bir model var mı bildiğiniz?

CmlTRN Çevrimdışı

CmlTRN

Yeni Üye
14 Kas 2022
15

sanırım bu iş görür.. PPI değerleri de 110 civarında

Ben de şu modeli gözüme kestirdim aslında, bunun da ppi değeri 110. Haftasonu fiziksel mağazalarda varsa 34" modelleri canlı görüp test etmeye çalışacağım. Bahsettiğim sorunlar yoksa alacağım. (Tabi o zamana kadar fiyatlar zıplamazsa)

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
Ben de şu modeli gözüme kestirdim aslında, bunun da ppi değeri 110. Haftasonu fiziksel mağazalarda varsa 34" modelleri canlı görüp test etmeye çalışacağım. Bahsettiğim sorunlar yoksa alacağım. (Tabi o zamana kadar fiyatlar zıplamazsa)

Dell S3422DWG VA panel olarak görünüyor, kontrastı daha yüksek. Gigabyte M34WQ modeli ise IPS panel. 2 monitör arasında görüntü farkı belirgin olacaktır, muhtemelen Gigabyte size daha hoş görünür. Oyun oynayacaksanız veya grafik ile uğraşacaksanız IPS panel almanız daha iyi olabilir.

İkisinin de kötü yanı 8 bit olmaları ve 16,7 milyon renk desteklemeleri.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,232
Monitör olarak özellikle VA ların çoğunu HiEnd paneller de AUO üretiyor
ancak bluring/ghosting/color-deviation v.s sorunlar VA larda oluyor!
bunlar çok hızlı paneller değildir(VA olarak) katalog değerlerine bakmayın
"sallamadır"!

IPS lere bakmanız gerekiyor! ayrıca TR de çoğu da bulunmuyor bunların!
paneli ayrıca normal TV gibi veya Film v.s kullanmak isterseniz bu size bazı
konularda negatif yansır,yani "all-in-one" olarak her bir atraksiyonu sıfır hata
ile kesinlikle yapamazsınız

WEB/Document/prof. çeşitli içerikler v.s yani bunlar iddialı panel isterler!
VA ile hele de 32/34 de bunlar zor olur!

Not;Clear-type+PPI bunlar bir etkendir ANCAK panel yapısının da ona göre olması gerekiyor!!!
pixel-pitch boyutu+tipi v.s gibi etkenler vardır ve monitör özellikle "metin" işlerinde
zaten satış fiyatıyla hemen öne çıkar!

IPS lerin bu konuda ciddi bir artısı vardır+fiyat da adeta uçar!
bir diğer sorun ise hangi tip(varyant diyoruz buna) IPS panel???
zira 20/30 tane IPS tip var yaw,tipi düzeldikçe manyak rakamlara çıkılıyor sonra

kısaca "metin" okumada bahsettiğiniz netlik olabilmesi için günümüz "TV" gibi olan paneller
fazla bir işe yaramazlar!

bir diğer sorun TR de böyle bir çok büyük Gaming panel pazarı yoktur hatta hiç yoktur!
bizler genel de all-in-one olsun işimi bir şekilde görsün dediğimiz için çok gelişmiş Monitörleri
ithal etmiyorlar,hoş etseler bile rakamlar absürt!

örneğin eskiden (10 yıldan daha da eski) EIZO lar alemin Kralıydı bu işlerde,hatta 1.numara idi!
sonra o da modaya uydun TN li monitör bile çıkardı!

panele bağlı PC den örneğin GPU değerleri tam nedir,uyumu nedir veya sorun varmı?
GPU ayarlarıyla gelişmiş değerlerin hepsini tek tek kontrol etmek gerekiyor!

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
34 inçte hep aynı çözünürlüğe denk geldim. 2K'ya tekabul ediyor. 34 inç olup da 4K olan bir model var mı bildiğiniz?
En-boy oranı değişince çözünürlükler de değişiyor maalesef.
4K'yı ancak 16:9 da bulabilirsiniz.
Daha geniş ekranlarda yüksek ppi için çözünürlüğün artması lazım.
Çözünürlük artaca, panel boyutu artmayacak öyle düşünün.
Bir de GPU'nuz bu çözünürlüğü destekliyor mu, alırken bakın derim.
Eski bir sisteminiz varsa sorun olmasın sonra.

CmlTRN Çevrimdışı

CmlTRN

Yeni Üye
14 Kas 2022
15
En-boy oranı değişince çözünürlükler de değişiyor maalesef.
4K'yı ancak 16:9 da bulabilirsiniz.
Daha geniş ekranlarda yüksek ppi için çözünürlüğün artması lazım.
Çözünürlük artaca, panel boyutu artmayacak öyle düşünün.
Bir de GPU'nuz bu çözünürlüğü destekliyor mu, alırken bakın derim.
Eski bir sisteminiz varsa sorun olmasın sonra.

Tulpar T7 V 25.1 laptop kullanıyorum. RTX3060 ekran kartı var. FPS takıntım yok. İdare eder diye düşünüyorum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Tulpar T7 V 25.1 laptop kullanıyorum. RTX3060 ekran kartı var. FPS takıntım yok. İdare eder diye düşünüyorum.
3060 ise sorun yok.
Yeni GPU sonuçta.
İşiniz metin ise IPS panel ve PPI değerinin 100 üstü olmasına dikkat edin.
VA panellerde mesela sayfa kaydırdığınızda metinler tuhaf gözükür.
O yüzden IPS alın.
Büyük panellerde, özellikle oyun amaçlı olanlarda, bazen VA kullanıyorlar.
Nasılsa tam karşıdan bakmak zorunda diye.
IPS olanları da var tabi.

Geri
Üst Alt