Word'de matematik defteri kullanımı?

S Çevrimdışı

Serbay

Yeni Üye
12 Nis 2020
7
40
Arkadaşlar merhaba. Oğlum 1.sınıfa başladı bu sene. Malum durumlardan dolayı uzaktan eğitim yapılıyor. Ancak öğretmenimiz özellikle matematik dersini anlatırken zorluk çekiyor. Zorluk dediğim şey ise hani normalde kareli deftere her bir kare boyunda rakamları yazabilirken word de kullanılan kareli defter formatlarında rakamlar bir kare boyutuna gelmiyor. 1,5 yada 2 kare yüksekliği kadar yer kaplıyor. Bu durumda özellikle alt alta toplama işlemi yazarken kaymalar oluyor. Çocuklarda orda gördüklerini yazmaya çalıştıkları için sıkıntı oluyor. Ben biraz araştırdım internette bulduğum şablonlarda da dediğim gibi rakamlar her bir kare yüksekliği kadar olmuyor. Bunu düzgün bir şekilde yapabilmenin yolu var mı? Yani sanki elle kareli deftere yazarmış gibi word de yada başka bir uygulamada yapabilir miyiz. Yardımcı olursanız çok makbule geçer. Teşekkürler.

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
491
40
Öğretmeniniz defterdeki gibi alt alta çizgilerden oluşan bir sanal arkaplan kullanabilir. Aklıma ilk gelen bu. Tabi bunu biraz ayarlamak lazım yazıların ve sayıların düzgün oturması için.
Edit: Şimdi biraz düşündüm, fikrim çok saçma da olabilir :sirit
Matematik öğretmeni arkadaşlara bir sorayım.
2. Edit: Öğretmen arkadaşla konuştum. Bizim okul lise olduğu için ben PDF anotator kullanıyorum dedi.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Öğretmeniniz defterdeki gibi alt alta çizgilerden oluşan bir sanal arkaplan kullanabilir. Aklıma ilk gelen bu. Tabi bunu biraz ayarlamak lazım yazıların ve sayıların düzgün oturması için.
Edit: Şimdi biraz düşündüm, fikrim çok saçma da olabilir :sirit
Matematik öğretmeni arkadaşlara bir sorayım.
2. Edit: Öğretmen arkadaşla konuştum. Bizim okul lise olduğu için ben PDF anotator kullanıyorum dedi.
Aslında arkaplan üstüne font boyutu ayarlanabilir ama cidden şu süreçte çocuklara ve öğretmenlere acıyorum.
İki tarafa da eziyetten başka bir şey değil.
Eğitime ara verilse herkes rahat ederdi bence, kimse kusura bakmasın.

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
491
40
Katılıyorum. Okula gittiğimde de yoruluyordum ama bıkmıyordum şimdi hissettiğim gibi. 3 sınıf birleştirip ders yapıyorum 3-4 tane öğrenci geliyor. Bazen 1 tane geliyor. O da bütün dersi kendisiyle işlemek zor gelince, 2 ders o da gelmiyor. Bütün gün bilgisayar başında oturup aptala bağlamak da cabası. Bence de 1 yıl ara verilmesi gerekirdi. Gerçi bu sefer de biz öğretmenler her zaman yaptığımız gibi yine yatarak maaş alıyor olurduk.:gul

S Çevrimdışı

Serbay

Yeni Üye
12 Nis 2020
7
40
Resim yükleyerek bir örnek verirsem sanırım daha iyi anlatırım.

ornek.jpg

Demek istediğim wor'de görüldüğü gibi bir kareli defter zemini üzerine alt alta işlem yazdığımızda rakamlar taşıyor. Alt alta yazılan sayılardan da anlaşıldığı üzere bazen bir kare bazen iki kare yer kaplıyor. Benim istediğim (öğretmenin istediği) örneğin 25 sayısını yazdığı zaman bir satır yer kaplayacak, enter'e basınca bir satır aralık bırakıp altına 45 yazdığında o da bir satırlık yer kaplayacak. Ayrıca toplama işareti ve işlem çizgisini de yazıp toplama işlemini de yazdığında o da bir satır yer kaplayacak. İşin özeti elle kareli deftere alt alta işlem yazarmış gibi görünmesini istiyor.

teknolojix Çevrimdışı

teknolojix 

Aktif Üye
31 Eki 2017
268
Microsoft 365 için Excel Microsoft 365 için Word için !!!

Word’ de Sayfa Arka Planını Kareli Defter Görünümü Yapma
1-Öncelikli olarak Word dökümanını açın
2-Daha sonra menüler içerisinden Görünüm sekmesine tıklayın.
3-Açılan menüden Göster içerisinde yer alan Kılavuz Çizgileri seçiminin hemen yan tarafında bulunan kutucuğa tik atmanız yeterli olacaktır.

word.jpg

M Çevrimdışı

metin1975 

Aktif Üye
15 Nis 2019
131
48
Bu iş için en iyi uygulama Excell ama küçük çocuk onu becerebilir mi bilemem . ilk önce siz yardımcı olsanız belki alışır ve ileriki zamanlarda kendi başına yapmaya başlar

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri