Windows 10 yükleme sorunu

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Merhaba arkadaşlar elimde biraz eski ama hala taş gibi durumda bir Lenovo thinkpad edge 13 model laptop var, orijinal işletim sistemi Windows 7 64 bit, geçerli süre içinde Windows 10 yükseltmesi yapıldı, uzun süre sorunsuz kullandık. Sonra durduk yere donmaya başladı, akla gelen ilk şey harddisk sorunuydu gerekli testleri yaptık ve neticesinde format attım, bunun için Microsoft sitesinden indirilip orijinal araçla bir usb bootable yaptım, flash sağlam, çünkü başka bir laptoba kurulabildi. Başka laptoba kurduğum harddisk de dahil toplam 3 ayrı hd kullandım fakat her seferinde, Windows yüklenip yeniden başlatıldığında çıkan hazırlanıyor ekranında donuyor, çok araştırdım bir neticeye ulaşamadım.

Dediğim gibi önce hd sorunu olduğunu düşündüm ama Lenovo ya kuramadığım hd ile başka laptoba kurulum yapılabiliyor. Tam bir ssd almak üzereydim ama sorunun biraz daha farklı olduğunu düşününce vazgeçtim boşuna yatırım olmasın diye. Değerli görüş ve önerilerinizi bekliyorum. ?
Laptop özellikleri
Lenovo Thinkpad Edge 13 0221-TG
Amd Athlon Neo K325 dual core
320 gb wd 5400 rpm hd
4gb ram

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
UEFI veya Legacy kurulum yapıp yapmadığınıza dikkat ediyor musunuz?
Onun dışında SATA modu "AHCI" mi ona bir bakın derim.

Gerçi legacy BIOS'da UEFI kurulum boot edilemez ama.
İsterseniz USB'ye bir de RUFUS ile kurun. (GPT yerine MBR yi seçin.)
Sevgili Umut dediğim gibi flashla ve aynı harddiskle başka laptoba kurulum yapılabiliyor, bios sata modu ahci, rufus da denedim ama değişen bir şey olmadı şu an gene deniyorum, şimdilik hazırlanıyor ekranına kadar geldi, çemberimiz hala dönüyor bakalım nerede donacak diye bekliyorum. Kurduğum diğer laptob da oldukça eski bir fujitsu

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Sevgili Umut dediğim gibi flashla ve aynı harddiskle başka laptoba kurulum yapılabiliyor, bios sata modu ahci, rufus da denedim ama değişen bir şey olmadı şu an gene deniyorum, şimdilik hazırlanıyor ekranına kadar geldi, çemberimiz hala dönüyor bakalım nerede donacak diye bekliyorum. Kurduğum diğer laptob da oldukça eski bir fujitsu

İşlemciniz uyumsuz olsa bunun için doğrudan uyarı ekranı gelirdi diye düşünüyorum.
Onun dışında hard diskte sorun olabilir.
İsterseniz şunu indirip diskinizi "hd tune" ile taratın derim;

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Çok uzun zamandır ilk kez hazırlanıyor ekranı geçti, yeniden başlattı, dedim tam oldu gene dondu

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
İşlemciniz uyumsuz olsa bunun için doğrudan uyarı ekranı gelirdi diye düşünüyorum.
Onun dışında hard diskte sorun olabilir.
İsterseniz şunu indirip diskinizi "hd tune" ile taratın derim;

Çok uzun süre zaten Windows 10 olarak kullandım, harddisk dışında bir sorun var bu merette ama bilemiyorum, ram olsa zaten bu aşamaya kadar bile gelemezdim.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Hazırlanıyor ekranından sonrası gelmiyorsa sorun başka olabilir.
Windows 10 kurma nedeniniz nedir? O işlemci için o sistem çok fazla bence.
Güvenlik güncellemeleri mi?
Yoo Windows 10 1 gblık sistemde bile çalışıyor bir şekilde, artık Windows 7 desteği yok, elimde de lisanslı 10 olunca onu kullanayım dedim ki zaten en son 10 yüklüydü sistemde.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Çok uzun süre zaten Windows 10 olarak kullandım, harddisk dışında bir sorun var bu merette ama bilemiyorum, ram olsa zaten bu aşamaya kadar bile gelemezdim.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Yoo Windows 10 1 gblık sistemde bile çalışıyor bir şekilde, artık Windows 7 desteği yok, elimde de lisanslı 10 olunca onu kullanayım dedim ki zaten en son 10 yüklüydü sistemde.

RAM'de de olabilir.
Hiren's Boot CD PE'yi indirin, HDD veya RAM'e test yapın.
Ben olsam o işlemcide Windows 10 kullanmazdım.

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
RAM'de de olabilir.
Hiren's Boot CD PE'yi indirin, HDD veya RAM'e test yapın.
Ben olsam o işlemcide Windows 10 kullanmazdım.
Linke tıkladım ama bir indirme göremedim, bir de benim laptop 13 inch cdrom yok, flash la çalışır mı bu uygulama Not : Sana yazarken nasıl olduysa Power tuşuna uzun basıp kapatmıştım, flaşı çekip gene başlattım, şu an ağ bağlantısı sayfasına kadar geldim. ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Linke tıkladım ama bir indirme göremedim, bir de benim laptop 13 inch cdrom yok, flash la çalışır mı bu uygulama Not : Sana yazarken nasıl olduysa Power tuşuna uzun basıp kapatmıştım, flaşı çekip gene başlattım, şu an ağ bağlantısı sayfasına kadar geldim. ?

İndirmek için ;

Yazdırmak için;

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Yapacağım teşekkürler ?

Sistem açıldıysa buna ihtiyacınız yok, sistem üzerinden de yapabilirsiniz.
Hard disklerle Windows 10'un arası pek iyi değil. Onu da belirteyim.
Özellikle 5400 devir ise sistem iyice yavaş çalışır.
Bir de güncelleştirme vs üstüne eklenince iyice hantallaşabilir.

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Açıldı aös
Sistem açıldı bir müddet çalıştı gayet de seriydi, ilk yaşadığım soruna geri döndüm, durduğu yerde dondu hiçbir tepki vermiyor, yolladığın linki indirdim, usb ye yazayım, yapacağım testi

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Açıldı aös

Sistem açıldı bir müddet çalıştı gayet de seriydi, ilk yaşadığım soruna geri döndüm, durduğu yerde dondu hiçbir tepki vermiyor, yolladığın linki indirdim, usb ye yazayım, yapacağım testi

O yazılımda bellekler için test uygulaması da var, onu da bulup yapın derim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri