Windows 10 Açılışta Donuyor. CPU %100 oluyor.

ByOhen Çevrimdışı

ByOhen 

Aktif Üye
23 Eyl 2018
118
36
Arkadaşlar windows 10 Notebook um son zamanlarda ilk açılışta masaüstüne kadar geliyor fakat hiçbişey yapılmıyor. herşey donmuş olarak geliyor. daha sonra Ctrl+Alt+Delete yapınca ordan da görev yöneticisine girince CPU nun %100 olduğunu görüyorum ve girer girmez 100 den geriye doğru inerek düzeliyo herşey. bunun sebebi nedir ve düzeltmek için ne yapabilirim? Windows u sıfırladım temiz kurulum vs yaptım ama yine açılışta aynı.

roadronners Çevrimdışı

roadronners

Aktif Üye
9 Ara 2018
95
37
Sorunu yasadiginizda CMD'yi (Komut Istemi) yönetici olarak açarak bu komutlari girin ;

PowerCfg /SETACVALUEINDEX SCHEME_CURRENT SUB_PROCESSOR IDLEDISABLE 000
PowerCfg /SETACTIVE SCHEME_CURRENT

ByOhen Çevrimdışı

ByOhen 

Aktif Üye
23 Eyl 2018
118
36
Sorun yaşandığında bişey yapamıyorum ki? Düzeldikten sonra mı yapmamı kastettiniz?

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Notebook cpu iyi soğutmuyor bakım yapman lazım tornavida ile arka kapakları aç işlemci fanı için kapak koydularsa iyi işlemci fanını eski diş fırçasıyla temizle işlemci termal macunu yenile canavar gibi olur Notebook 6 ayda bir aynı işlemi teklarla Notebook'un ömrü uzar verimli çalışır olmadı elektronik paşajı bilgisayarcı'ya git 50 TL VER işlemci termal mağcun değişsin bir'de fan temizliği yapsın işlem tamam tabiki chipset arızası yoksa cihaz yaşı vs bilmediğim için daha detaylı bilgi veremiyorum şimdilik bu kadar dediklerimi yap sorun ortadan kalkar büyük ihtimalle

ByOhen Çevrimdışı

ByOhen 

Aktif Üye
23 Eyl 2018
118
36
Pc yeni sayılır. 2 yıllık. Geçen sene temizliği macunu vs yapıldı. Mevsim itibariyle de pek ısınmıyor kaldı ki ilk çalışmada soğukken çalışıyor pc. Bende yazılımsal yön ağır bastı.

Ahmet_Jackie Çevrimdışı

Ahmet_Jackie 

Aktif Üye
14 Eki 2018
53
32
Windows 10 sıklıkla güncelleme alan bir işletim sistemi arka planda açılıştan hemen sonra güncellemeler başlıyor olabilir, onları da bir kontrol etmenizde fayda var. Ben windowsta açılıştı %100 disk sorunu yaşıyordum bunu SSD ile çözdüm. Laptopumda eski bir pentium işlemci olmasına rağmen sizdeki gibi işlemci açılışta zorlamıyor. Eski bir laptopsa @denysmih6 'in dediği gibi işlemci soğutucusu tıkanmış olabilir ve yeterince hava almadığından dolayı ısınıp zorluyor olabilir. Ama %100 olması farklı bir sıkıntıdan kaynaklı bence, task manager açıkken işlemciyi hangi uygulamaların en çok kullandığını sıralayıp ekran görüntüsü atabilirseniz daha çok yardımcı olabilirim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Miner virüsü bulaşmış olmasın? Onun haricinde diskinizde sorun olabilir. Ya da yüklenmeye çalışan güncelleştirmeler de olabilir. İsterseniz bir usb belleğe Kaspersky Secure Disk indirip yazdırın, BIOS'tan Secure Boot'u kapatıp USB'den önyükleme (Boot) yapın ve programa diski taratın.

Virüs bulunmazsa eğer, HD Tune Pro ile diskinizin sağlığına bakmamız gerekir. Bad sector varsa yeni disk almalısınız.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
güvenli modda aç pc'yi olmadı win7 kur dene 1 senede o fan hava kanalları nasıl tıkanıyor harddiski sök başka masa üstü kurulu sistem olan pc ye biçimlendir başka pc de vürüs taramması yap

ByOhen Çevrimdışı

ByOhen 

Aktif Üye
23 Eyl 2018
118
36
Sorun mouse dan kaynaklı çıktı ilginç bir şekilde. Kablosuz mouse takınca ilk tıklamada donuyor. Söktüm aparatı artık pc donmuyor.

ByOhen Çevrimdışı

ByOhen 

Aktif Üye
23 Eyl 2018
118
36
Kablosuz fareden dolayı takılması da ilginçmiş.
Iobit driver booster da deneyebilirsiniz.

O USB girişine başka bir fare veya usb bellek taktığınızda böyle bir durum oluyor mu? :alala
iobit i önermiyolar ya yanlış driver yüklüyomuş. kablosuz farenin aparatı usb ye takılı kalıo sürekli sıkıntı yok. fakat farenin bi tuşuna bastığım anda faaliyete geçio mouse ve pc donuyo.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt