Wifi çekmeyen odaya çözüm arıyorum

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Evet ama onları da üst seviye yapan şey yine donanımları diye düşünüyorum.
Tecrübem yok bu ürün grubuna dair ama o kadar parayı ASUS'a saymazdım açıkçası.
İşi ağ sistemleri olan bir firmaya bakardım.

ASUS özelinde konuşuyorum tabi.
Bireysel tüketici alanında bu işte bir numara Ubiquiti gibi duruyor şuan hem performans hem destek anlamında çok iyiler kurumsalda zaten bir sürü şirket var Linksys Cisco vb.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
valla bizim eve ben iki tane sinyal güçlendirici taktım,hani şu 80/90 kağıt gibi satılanlar dan
fazla bir işe yaramadı
Modem SuperOnline:Fiber 50MB lik tarife
bu modem arka oda da,Salonda hikaye oluyordu WiFi işi! yandaki odada bile hikaye idi

2 adet sinyal güçlendirici taktım salona ve oturma odalarına,en fazla bir tık daha fazla gösterdi yaw sinyal gücünü

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
956
40
Fazla duvar varsa, CAT6 kablo çekin 200 lira vermeyin boşuna.

bi dakka bi dakkaaa.. bunu neden daha önce söylemediniz?? ben kablo çekeceksem, ki çekmem gerekiyor zaten, o zaman cihaza ihtiyacım yokki, direkt takarım bilgisayara? mesafe önemli mi kablolamada, yaklaşık 30-40 metre kablo çekmem gerekiyor?

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
bi dakka bi dakkaaa.. bunu neden daha önce söylemediniz?? ben kablo çekeceksem, ki çekmem gerekiyor zaten, o zaman cihaza ihtiyacım yokki, direkt takarım bilgisayara? mesafe önemli mi kablolamada, yaklaşık 30-40 metre kablo çekmem gerekiyor?
Mesafe önemli olmaz Ethernet protokolünde 100 metreye kadar ek birşey olmadan çalışır. Eğer kablo takılabilecek bir cihazsa direkt kablolu kullanın çok daha iyi olur.

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
956
40
Paraya kıyarsan senin ilacın powerline

router-extender-ap hiçbiri bu aletlerin
eline su dokemez.

Örnek cihazlar

Tenda PW201A+P200

TP-LINK TL-WPA4220KIT AV600

mevcut modemde 1 port boşta, sanırım modemden direkt kablo çekip bilgisayara takacağım, en ekonomik ve sağlıklı çözüm bu olacak gibi.

CAT 6 veya CAT 5 kablo farkeder mi?

E Çevrimdışı

edessa

Aktif Üye
16 Haz 2020
139
24
Madem bilgisayara takacaksanız 600 Mbps kablosuz ağ adaptörü alın ..Bilgisayara takın ..(sadece bilgisayarsa)

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
956
40
Madem bilgisayara takacaksanız 600 Mbps kablosuz ağ adaptörü alın ..Bilgisayara takın ..(sadece bilgisayarsa)
yeni bir şey daha çıktı karşımıza:) peki çekmeyen odada ağ adaptörü çalışacak mı? çalışma prensibi nedir bu cihazın? birde zoom gibi programlarda verimli olur mu?

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
yeni bir şey daha çıktı karşımıza:) peki çekmeyen odada ağ adaptörü çalışacak mı? çalışma prensibi nedir bu cihazın? birde zoom gibi programlarda verimli olur mu?

Bu işi 30 liraya da 500 liraya da çözersiniz . Yapmanız gereken en ucuz yöntemi yazdım. Sinyal güçlendiriciyle filan uğraşmayın . Gidin ikinci el eski bir modem alın diğer odada hem wifi hemde kablolu internetiniz olsun. Kablodan çekeceğiniz için performans kaybı da yaşamazsınız Ayrıca wifiniz de olur.

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
modemi tv, tv+ ve ps4 yüzünden taşıyamıyorum ne yazık ki:(
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

bizzat kullanıyor musunuz acaba? uzaktan eğitimde kullanılan zoom, teams gibi görüntülü programlar için yeterli olur mu?

merhaba, evet yanlış kullanmış olabilirim isimleri. şöyle bir ürün vardı ismi router diye geçiyor, altında da yorumlarda sinyal güçlendiri vs yazıyor, sanırım o yüzden kafam karıştı.. zoom , teams gibi programlar için sanırım kablolu bir cihaz daha sağlıklı olacaktır.

Modem evin merkezine , tam orta bir yere konulacak. Tv+ ve Ps4 için Homeplug alınacak.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
mevcut modemde 1 port boşta, sanırım modemden direkt kablo çekip bilgisayara takacağım, en ekonomik ve sağlıklı çözüm bu olacak gibi.

CAT 6 veya CAT 5 kablo farkeder mi?
1 port boştaysa hiç uğraşmayın kablosuz bağlantı kablolu kadar iyi olmaz hiçbir zaman elektrikçiden kablo alıp çekin CAT5 veya CAT6 farketmez. Ucuz olanı alabilirsiniz CAT6 kalınsa normal ethernet jackı ona uymayabilir o yüzden normal kalınlıkta CAT5 işinizi görecektir. Eğer döşeme parke ise süpürgeliklerin altından geçirebilirsiniz kabloyu biraz açılı durdukları için altta boşluk oluyor kabloyu geçirmek için uygun.

Bir çok güzel öneri yapılmış ancak kablo çekme imkanı varsa en iyisi o olur. Elektrik şebekesinden gönderen cihazlar kablosuzdan iyi olsada tesisat sağlam değilse tam verim vermeyebilir. Network konusunda herkesin farklı deneyimleri olduğundan önerisi farklı olur hiç biri içinse bu kötü bu iyi diyemeyiz hepsinin farklı kullanım amacı ve iyi çalıştığı yerler farklıdır ama bence kablo çekmek sıkıntı değilse en sağlıklısı kablodur. İleride kablosuza geçmek isterseniz çektiğiniz kablonun ucuna yine AP yada Router gibi bir cihaz takabilirsiniz.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,610

100 metreye kadar sorun olmuyor sanırım. (CAT5)
CAT5-CAT6 arasında yalıtım ve taşıyabileceğiz hız farkı mevcut.
30-40 metreye ikisi de gider.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri