Wifi çekmeyen odaya çözüm arıyorum

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
router mı access point mi karar verin arkadaşlar :deli1 eski modem yok maalesef..

ben en iyisi akşam giderken kablo alayım çekmeye başlayayım mevcut modemden çocuk odasına?

Linkteki Xiaomi repeater, access point başka bir şey.
Açıkçası çıkış güçlü olmadıktan sonra önemi yok ne aldığınızın bence.
Para-çokomel ilişkisi kısacası.

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40

İnternet hızım 25 megabit, sanırım çıkışın gücünün fazla olması için de kablo çekilmesi şart, yanlış mı anlıyorum? çokomelli konulara girmeyelim konu başka yerlere gidiyor sonra :krotey

şu ürünü alayım diyorum?

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Katılıyorum AP ler daha iyi anten ve sinyal devresine sahip olduğu için daha pahallı. Tabi çok değişken oluyor ürünler kağıt üstünde iyi duran ürün bazen çok kötü performans verebiliyor.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

İnternet hızım 25 megabit, sanırım çıkışın gücünün fazla olması için de kablo çekilmesi şart, yanlış mı anlıyorum? çokomelli konulara girmeyelim konu başka yerlere gidiyor sonra :krotey
Kablonun olayı sadece hız değil stabilitedir. Modemlerin kendi Wi-Fi ı zayıf ve tek kanal olduğu için sizin bağlayacağımız repeater modemin Wi-fi performansını da düşürebilir. Yada çok cihaz bağlayınca ikisinde de problemler olabilir.

F Çevrimdışı

FlashX

Aktif Üye
16 Haz 2020
144
24
Ben zamanında wifi tpnlik 860 re uygun bir fiyatta almıştım galiba 70 lira gibi bir şeydi .. aldım kurdum.. tabii ttnet antesiz ,modem veriyorlar .. oturma odasınından fiber vardı mecbur orda kalmıştı , ara koridorun sonuna repeater koydum , baktım kopmalar oluyordu.. wifide mhz ve kanal ayarlamasında sıkıntısız 4 yıl kullandım. Modemi değiştirdik , aynı problem devam ediyor, yine aynı yöntem , ancak bu yeni modemlerde 5ghz ve 2.4 ghz var evde bazılarını 5ghz ayarladım bazılarınıda 2.4 ghz ayarladım..(wifi repeater 2.4 ghz tanıyor ) şimdilik sıkıntısız..

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
41
Ben diğer odadaki masaüstü bilgisayar için Netis wf2710 kablosuz router kullanıyorum. Ama hepsi birarada router. Şu anda kablosuz interneti alıp kabloyla bilgisayara veriyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Katılıyorum AP ler daha iyi anten ve sinyal devresine sahip olduğu için daha pahallı. Tabi çok değişken oluyor ürünler kağıt üstünde iyi duran ürün bazen çok kötü performans verebiliyor.

Açıkçası anten yapısı, yazılım, radyo çipi bu işe etki ediyor.
Yani AP veya Router daha iyidir gibi bir şey söyleyemeyiz bence.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622

şu ürünü alayım diyorum?

Hayır.
Çıkış gücü cihazdaki anten ve radyo çipine bağlı.
Çıkış gücü dbi ile belirtilir.

Bu router'ın pek işe yarayacağını düşünmüyorum.
Modem ile bağlanacak cihaz arasında kaç duvar var?
Fazla duvar varsa, CAT6 kablo çekin 200 lira vermeyin boşuna.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Açıkçası anten yapısı, yazılım, radyo çipi bu işe etki ediyor.
Yani AP veya Router daha iyidir gibi bir şey söyleyemeyiz bence.
Hocam ben fiyat bandından dolayı öyle bir açıklama yaptım zaten söylediğim gibi bu alanda spesifik cihaza göre çok şey değişiyor. Genelde insanlar AP ler pahallı olduğu için Routerlara yöneliyor. Ucuz Router larda genelde çok iyi performans göstermiyor. Giriş seviyesi bile olsa APler genelde idare eder performans veriyor sırf bu amaç için üretildiklerinden.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Yoksa Asus Netgear gibi markaların üst model routerları birçok APyi çok geride bırakır.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hocam ben fiyat bandından dolayı öyle bir açıklama yaptım zaten söylediğim gibi bu alanda spesifik cihaza göre çok şey değişiyor. Genelde insanlar AP ler pahallı olduğu için Routerlara yöneliyor. Ucuz Router larda genelde çok iyi performans göstermiyor. Giriş seviyesi bile olsa APler genelde idare eder performans veriyor sırf bu amaç için üretildiklerinden.

Evet, repeater'a göre iyi iş çıkarabilir.
Repeater modemden gelen sinyali menzili içerisindeki alana dağıtmakla meşgul.
Ama sorun şu ki, zaten modem zayıf çekiyor, oradan bir kayıp varken, bir de repeater'ı üstüne eklemekle kaybı artırıyoruz galiba.
Zaten görüntülü görüşme gibi gecikme (lag) olmaması gereken işlerde repeater bu işin üstesinden gelemez gibi.

AP daha mantıklı olur repeater'a göre.
AP'de modemden AP'ye bir ethernet kablosu çekilir, AP prizden beslemeyi alır, böylece wi-fi'daki gecikme engellenebilir.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Yoksa Asus Netgear gibi markaların üst model routerları birçok APyi çok geride bırakır.

Evet ama onları da üst seviye yapan şey yine donanımları diye düşünüyorum.
Tecrübem yok bu ürün grubuna dair ama o kadar parayı ASUS'a saymazdım açıkçası.
İşi ağ sistemleri olan bir firmaya bakardım.

ASUS özelinde konuşuyorum tabi.

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271
Çok arkadaş cevap yazmış zannımca çözüm bulmuşsunuzdur bende bu linkteki cihazı kullanıyorum kablosuz modeme kablosuz olarak bağlanıp dağıtıyorum dublex dairede sorun yaşamıyorum bu sayede hatta bu modemi çocuğun odasına kurup kablo ile bağlarsanız belki ping değeri bile daha düşük olur ben ip tv izleyebiliyorum netflix izleyebiliyorum bu şekilde zoom da da sorun çıkartacağını düşünmüyorum

TP-Link VC220-F3v AC 1200Mbps Kablosuz 2,4 ve 5 Ghz Dual Band VoIP 4 Port’lu ADSL/VDSL Modem Router

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
gidin 20-25 liraya ikinci el bir modem yada ap alın . Kablo sorununuz yoksa diğer odadaki modemdan paralel bir kablo çekin. İster wifi ister masa üstü çıkış yapın çok para vermenize gerek yok. Aşağı yukarı aynı performansı alırsınız. tp link ve airties eski cihazlar iş görür

S Çevrimdışı

SudaEriyenAspirin 

Aktif Üye
22 Haz 2018
284
33
Hayır.
Çıkış gücü cihazdaki anten ve radyo çipine bağlı.
Çıkış gücü dbi ile belirtilir.

Bu router'ın pek işe yarayacağını düşünmüyorum.
Modem ile bağlanacak cihaz arasında kaç duvar var?
Fazla duvar varsa, CAT6 kablo çekin 200 lira vermeyin boşuna.
bu cihaz access point olarak da kullanılabiliyor.
router, ap, repeater. üçü bir arada. nasıl istersen öyle kullanabiliyorsun.

Geri
Üst Alt