Wifi Aktarıcı tavsiyesi :)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Gençler az daha unutuyordum,bir arkadaşım iş yeri açtı,emekli ,işin aslı kahve hayatı yok eğleneyim biraz dedi,yani hem iş hem oyun onun için :)
Dükkan açtığı yer ablasının evinede yakın,interneti ablasından alacak ,2 ev mesafesi 70 metre yok.
Bana anlattı durumu ,"dur sorayım bakayım gençler ne diyecek ,ona göre birşey alalım" dedim,Fazla kullanım olmayacak ama sanırım asıl konu kamera sistemi için ,evden izlemek istiyorum alo dedi çünkü.
Ahanda arkadaşın dükkanla ablasının evinin durumu :)
1 nolu ev abla ,2 nolu ev dükkan ,mavi ile görünen yer ise bahçe ,yani arada 3 duvar olacak :ok

wifiev1.png

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
Merhaba

Kendim de bu şekil bağlantıya sahip olduğum için kısaca yazayım. İki bina da çatıdan sanırım birbirini görüyor. 2 tane dış ortam access point alınacak. Dış ortam acess pointler karşı karşıya birbirini görecek şekilde 2-3 metre uzun bir çubuğa çatıda gün ısı yada uygun görülen bir yere sabitlenecek . Çatıdan aşağı cat6 kablolar çekilecek 1 nolu evde bulunan modemin lan portuna çatıdan inen ethernet kablosu takılacak ve access point ap router moduna alınacak . Daha sonra 2 numaradan aşağıya inen ethernet kablosunu da bir bilgisayara bağlayıp cihazı client moda alıp karşıdaki bağlantıyı yakalamaya çalışacağız. Cihazları birbirini tam karşıdan görmesi önemli. Bağlantı kurduktan sonra bu ethernet kablosunu herhangi bir switche bağlayarak istediğimiz şekilde interneti 2 numarada dağıtabiliriz. Önünde engel yoksa ve mesefe çok uzak değilse 5 ghz cihazlar tercih edebilirsiniz hız için .

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,517
Gel bakalim yamacıma ehtiyar :kas

1. Bütçe nekadar (en sevdiğim kısım)
2. Nekadar data aktarılacak 10-20 mbit/sn
3. Dükkan ve Ev ayni sokağa mi bakiyor. yoksa dukkan diğer sokakta mi. (birebir görüş için önemli yoksa çatıya kurulum yapalacak)

C Çevrimdışı

Cbasaran

Yeni Üye
8 Ocak 2020
35
42
Arada sokak olmasaydı en ekonomik çözüm kablo cekmekti. Şuan wifi sistem gibi duruyor. Arkadaşlar zaten anlatmışlar.

D Çevrimdışı

Daidalos 

✌ ✌ ✌ ✌
Süper Üye
22 Kas 2018
810
Aklında, Mıkrotık mı UBTN mı var.

Nanostation M5 gider diye dusunuyorum yada Litebeam M5 arkadasınada orta hallı access poınt.
Bence ikisi de çok güzel olur ama ben ldf 5 diyecektim orta ölçekte çok iyi bir de 90 lık çanaga taktın mı tadından yenmiyor :sirit

B Çevrimdışı

bugra7

Aktif Üye
15 Ocak 2020
57
ben 2 duvar ve 80mt için xiaomi wifi çubugundan kullanıyorum.. 40tl. diğer taraftaki modemi bu mesafeden alıp eve dağıtıyor. normal zamanda 6-10mbit, sakin zamanlarda 16-18mbit'e kadar internet alabiliyorum karşıdan.. şiddetle tavsiye edilmez, evladiyelik bir sistem de değildir ama olabilecek en ekonomik sistem bunlardan birkaç tane alıp birbirine bağlamak olabilir :) farklı bir tavsiye olarak bulunsun burada

D Çevrimdışı

Daidalos 

✌ ✌ ✌ ✌
Süper Üye
22 Kas 2018
810
70mt için 90lık çanak mı :haha
Evet 90 lık çanak 5 metre dahi olsa benim için 90 lık ideal tabi yönetilebilirlik ile alakalı sorunlar olabilir oda yöneten kişiyle alakalı :haha ha ayrıca ben onu 70m lik alan için düşünmedim ağ üzerinden kameraların oluşturacağı bir veri akışı olacağından bunu da hesaba katmak gerek oluşacak bandwidthi hesaplamak gerek sadece iki cihazı eleştirmek basit :haha

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,517
Evet 90 lık çanak 5 metre dahi olsa benim için 90 lık ideal tabi yönetilebilirlik ile alakalı sorunlar olabilir oda yöneten kişiyle alakalı :haha ha ayrıca ben onu 70m lik alan için düşünmedim ağ üzerinden kameraların oluşturacağı bir veri akışı olacağından bunu da hesaba katmak gerek oluşacak bandwidthi hesaplamak gerek sadece iki cihazı eleştirmek basit :haha
Biz bu işi UBNT çözelim adamlara Mikrotik aldırıp birde kursa göndermek zorunda kalmayalım :hihi

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt